Šokující odhalení: automobilka vyvíjí nový datový formát digitálních fotografií

1. dubna 2006
TWEET SDÍLET

Pro mnohé uživatele, kteří jsou věrni zavedeným fotografickým značkám, jež v nejširších vrstvách dělí fotografy na zaryté Canonisty nebo Nikonisty, bude následující zpráva asi velmi těžko stravitelná. Podobně třeba značka Sony má problém proniknout mezi fotografickou špičku a stát se uznávaným pojmem a ikonou i mezi slavnými jmény fotografie a ne jen mezi širokou uživatelskou veřejností. Zisky firem ovšem z největší míry plynou z prodejů produktů, které kupují masy. A o tom by třeba právě firma Sony mohla vyprávět.

Většina poloprofesionálních a profesionálních digitálů zapisuje snímky nejen do procesorem zpracovaných obrazových formátů JPEG nebo TIFF, ale také do čistého datového formátu RAW. Problém současného formátu RAW je ale ten, že pro vyvolání tohoto pomyslného digitálního negativu potřebujete speciální program, který z něj vygeneruje nasnímaný obraz. Mnozí výrobci si ale formát RAW upravují a data v něm šifrují tak, že soubory z jejich přístrojů umí otevřít jen jejich software. V současnosti tak existuje několik desítek odlišných RAW formátů a mezi uživateli vládne zmatek.

To mohou částečně řešit další firmy, které se snaží šifry výrobců prolomit a nabízejí různé nástroje a RAWové konvertory. Potíž je ale v tom, že v USA je tato činnost nelegální a pokud Evropským parlamentem projde European Software Patents Protocol, čeká nás to i v Evropě.

Mezitím se vzedmula vlna nevole a vznikla protestní akce, která má za cíl vytvoření veřejné dokumentace formátu RAW a ideálně sjednocení nad jedním univerzálním RAW formátem. K protestu máte možnost se připojit na stránkách sdružení OpenRAW.

O tom, že v oblasti digitální fotografie se ale stále skrývá ohromný potenciál, který nejsou stávající fotografické firmy schopny ani odhadnout, natož využít, je zjevně přesvědčena automobilka Toyota, která hodlá své pole působnosti rozšířit i do oblasti digitální fotografie. Fotografický svět a zákonodárci se mohou hádat o podobě formátu RAW a přitom pro fotografii zcela neznámá firma může v utajení vyvíjet zcela nový datový formát digitálních fotografií. Ten bude unikátní v tom směru, že při provozu se jedná o zcela uzavřený formát, jakmile ale do něj budete chtít zvnějšku vstoupit, bude se jevit jako otevřený. Nový formát má být podle prozatím neověřených informací o jedno V datově úspornější a přitom bude nabízet až 4× detailnější popis obrazových informací – formát RAV4.

Na této stránce si pak můžete prohlédnout snímky z otevřeného i uzavřeného formátu RAV4.


Lidé na Azorské ostrovy přišli o sedm století dříve, než jsme se domnívali. Mohli je kolonizovat Vikingové

Lidé na Azorské ostrovy přišli o sedm století dříve, než jsme se domnívali. Mohli je kolonizovat Vikingové

** Výsledky nových výzkumů posouvají počátky osídlení Azorských ostrovů o sedm století dál do minulosti ** Dokazují to usazeniny na dnech azorských jezer nesoucí jasné stopy po přítomnosti chovatelů dobytka ** Mnohé naznačuje, že těmito osadníky byli Vikingové

Jaroslav Petr
ArcheologieHistorie
Vyzkoušeli jsme Google Play Pass. Prakticky neomezené hraní bez reklam za měsíční paušál rozhodně stojí

Vyzkoušeli jsme Google Play Pass. Prakticky neomezené hraní bez reklam za měsíční paušál rozhodně stojí

** V Česku už rok funguje služba Play Pass ** Původní počet her a aplikací se stále rozšiřuje ** Měsíc bezplatného hraní vás utvrdí v tom, že s reklamami na Androidu už hrát chtít nebudete

Martin Chroust
Play PassVyzkoušeno
PETA má problém s kohoutími zápasy ve Far Cry 6. Chce je odstranit

PETA má problém s kohoutími zápasy ve Far Cry 6. Chce je odstranit

Ubisoft si zase pro jednou naběhl.

Michal Maliarov
Far Cry 6FPS
Vyšší výkon, delší výdrž i lepší výbava. AMD promluvilo o procesorech pro rok 2022

Vyšší výkon, delší výdrž i lepší výbava. AMD promluvilo o procesorech pro rok 2022

** Ryzeny 6000 s 3D V-Cache zvýší herní výkon o 15 % ** Dorazí AM5 s podporou DDR5 a PCI Express 5.0 ** Budoucí notebooky bude výkonnější, ale i úspornější

Lukáš Václavík
RyzenProcesoryAMD