Šokující odhalení: automobilka vyvíjí nový datový formát digitálních fotografií

1. dubna 2006
TWEET SDÍLET

Pro mnohé uživatele, kteří jsou věrni zavedeným fotografickým značkám, jež v nejširších vrstvách dělí fotografy na zaryté Canonisty nebo Nikonisty, bude následující zpráva asi velmi těžko stravitelná. Podobně třeba značka Sony má problém proniknout mezi fotografickou špičku a stát se uznávaným pojmem a ikonou i mezi slavnými jmény fotografie a ne jen mezi širokou uživatelskou veřejností. Zisky firem ovšem z největší míry plynou z prodejů produktů, které kupují masy. A o tom by třeba právě firma Sony mohla vyprávět.

Většina poloprofesionálních a profesionálních digitálů zapisuje snímky nejen do procesorem zpracovaných obrazových formátů JPEG nebo TIFF, ale také do čistého datového formátu RAW. Problém současného formátu RAW je ale ten, že pro vyvolání tohoto pomyslného digitálního negativu potřebujete speciální program, který z něj vygeneruje nasnímaný obraz. Mnozí výrobci si ale formát RAW upravují a data v něm šifrují tak, že soubory z jejich přístrojů umí otevřít jen jejich software. V současnosti tak existuje několik desítek odlišných RAW formátů a mezi uživateli vládne zmatek.

To mohou částečně řešit další firmy, které se snaží šifry výrobců prolomit a nabízejí různé nástroje a RAWové konvertory. Potíž je ale v tom, že v USA je tato činnost nelegální a pokud Evropským parlamentem projde European Software Patents Protocol, čeká nás to i v Evropě.

Mezitím se vzedmula vlna nevole a vznikla protestní akce, která má za cíl vytvoření veřejné dokumentace formátu RAW a ideálně sjednocení nad jedním univerzálním RAW formátem. K protestu máte možnost se připojit na stránkách sdružení OpenRAW.

O tom, že v oblasti digitální fotografie se ale stále skrývá ohromný potenciál, který nejsou stávající fotografické firmy schopny ani odhadnout, natož využít, je zjevně přesvědčena automobilka Toyota, která hodlá své pole působnosti rozšířit i do oblasti digitální fotografie. Fotografický svět a zákonodárci se mohou hádat o podobě formátu RAW a přitom pro fotografii zcela neznámá firma může v utajení vyvíjet zcela nový datový formát digitálních fotografií. Ten bude unikátní v tom směru, že při provozu se jedná o zcela uzavřený formát, jakmile ale do něj budete chtít zvnějšku vstoupit, bude se jevit jako otevřený. Nový formát má být podle prozatím neověřených informací o jedno V datově úspornější a přitom bude nabízet až 4× detailnější popis obrazových informací – formát RAV4.

Na této stránce si pak můžete prohlédnout snímky z otevřeného i uzavřeného formátu RAV4.

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily