Prosadili se v zahraničí, v uměleckých kruzích nebo v komerčních médiích. Řeč je o fotografech, s nimiž jsme v poslední době přinesli rozhovory, jež by neměly uniknout vaší pozornosti.
Rozhovory s fotografickými osobnostmi na DIGIareně přinášíme častěji, než dříve a dost možná jsme jediným fotografickým webem v Česku, který tak činí systematicky. Oslovujeme přední tuzemské fotografy, kteří si dokázali získat renomé u nás i v zahraničí a vedle nich také ty, jejichž práce nemá výsostně umělecké ambice, fotí jen pro zábavu a zkrátka se jim daří dosahovat zajímavých výsledků. Přijměte tedy ohlédnutí k šestici nedávných interview, jež už stačily odplout do našich archivů, ale stojí za připomenutí pro případ, že jste je nestačili zaznamenat.
Jan Šibík
O fotografiích vykoupených strachem o život:
„Našli jsme otce jedné pasačky a čekali, co nám chce ukázat. On přinesl takovou zmokvalou sukni, rozbalil ji a v ruce držel kus nohy svého dítěte. Říkal jsem mu, proč si to schovává. On říkal, že čeká, až mu Rusové vydají to tělo.“
Číst dál...
Tono Stano
O zkušenostech s focením hollywoodských hvězd:
„V Karlových Varech jsem si prožil hodně krásných chvil a první ročníky jsem tam dokonce trávil od začátku do konce… Od doby, kdy jsou moje díla vystavena v hotelu Pupp, je komunikace se zahraničními herci mnohem snazší. Seznámí se před focením s mými snímky a získají ke mně trošku respekt. Například Harvey Keitel vynaložil spoustu energie, aby fotku získal a taky, že ji dostal.“
Číst dál…
Antonín Kratochvíl
O jedné z jeho návštěv na místě černobylské katastrofy:
„Před patnácti lety byla situace více urgentní, protože radioaktivita zasahovala v mnohem větší míře. Dnes už o Černobyl klesá zájem. V té nejpostiženější zóně se lidé prakticky nenachází. Z těch, co jsme tam potkali, to byli spíše inženýři a pracovníci výzkumu. Na původní obyvatele jsme narazili až v širokém okolí. A jací jsou to lidé? Takoví, jaké vidíte na fotografiích – většinou ožralové.“
Číst dál…
Jiří Turek
O tom, že profesionála nedělá technika, ale jeho schopnosti:
„Jednu skvělou fotku vám udělá každý, komu strčíte do ruky kameru. Profesionální fotograf by měl udělat geniální fotografii na požádání.“
Číst dál...
Alice Bochňáková
O tom, jak nesnadné je fotit lidi pod vodou:
„Modelové musí být v pohodě, v opačném případě je to znát na mimice, gestech i samotné práci. Je potřeba vytvořit kvalitní, téměř domácí zázemí. Nutno brát na zřetel teplotu vody, ta ovlivňuje dobu, po kterou v ní vydržíte, a také míru uvolnění fotografovaných osob. Důležité je použití správné kosmetiky vhodné pod vodu, aby se na obličej nelepily tisíce malých bublinek, netekla řasenka atd. Záleží na výběru vhodné paruky, šatů, dekoračních látek, aby ve vodě vlály a neponořovaly se. Velice podstatné je správné vyvážení pod vodou, tedy zatížení, aby model byl co možná nejvíce v klidu, pevně nohama na dně a mohl se soustředit pouze na vytvoření postoje a mimiky.“
Číst dál…
Ondřej Janů
O znovuobjeveném kouzlu prehistorických fotografických postupů:
„Počáteční investice do kolodiové techniky je paradoxně mnohem levnější, než u digitálního fotografování, kde je zapotřebí kvalitní fotoaparát. Není těžké sehnat vybavení – hodně lidí se v dnešní době těchto věcí zbavuje a lze to získat opravdu levně. Jednorázové sumy nejsou tak obrovské jako u digitálu, ale musí se počítat s tím, že jednotlivá fotka něco stojí.“
Číst dál…