55
Fotogalerie

Snaživý doplněk: Samsung i70 (test)

V testu se podíváme na fotoaparát Samsung i70, jednoduchý stylový kompakt, který umí mimo jiné přehrávat hudební soubory.

Další příspěvek Samsungu náležící mezi stylové fotoaparáty zaujme poměrně střídmým a troufám si tvrdit i povedeným a zajímavým zpracováním. Hlavním designovým prvkem, při pohledu na fotoaparát z čelní strany, je překvapivě blesk. Ten je společně s logem výrobce umístěný ve středu fotoaparátu – tady více než kdy jindy pak platí obvyklé rčení o jednoduchosti a kráse.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 7,2 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC , interní paměť 10 MB
  • objektiv: 38–114 mm, F3,5–4,5
  • LCD displej: úhlopříčka 3" (75 mm), 230 000 obrazových bodů
  • video: 640 × 480 px, 320 × 240 px při frekvenci 30 sn./s, 15 sn./s
  • napájení: Li-Ion akumulátor
  • rozměry a hmotnost: 89,7 × 61 × 21,5 mm, 186 gramů

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

P01.jpgP02.jpg
Při testování jsme měli k dispozici stříbrnou variantu. Na trhu je fotoaparát i v černém provedení

Objektiv se „objeví“ až po vysunutí části přístroje. Optická soustava se z těla digitálu nevysouvá, je to dáno její periskopovou konstrukcí. Fotoaparát s kovovým opláštěním tak působí vskutku kompaktním dojmem a nezůstává nic dlužen příslušnosti ke společenství fotoaparátů, které můžou plnit i funkci módního doplňku.

P06.jpgP05.jpg
Rozmístění ovládacích prvků

Celá zadní strana je osazena velkým širokoúhlým displejem s úhlopříčkou 7,2 cm a rozlišením 230 000 obrazových bodů. Ve vypnutém stavu jsou všechny ovládací prvky ukryty pod displejem a přístup k nim je tedy umožněn až po zapnutí – odsunutí jednoho dílu aparátu.

Budete-li si chtít pouze prohlížet fotografie, poslouchat hudbu nebo přehrávat video, vždy budete muset fotoaparát aktivovat právě vysunutím.

Tlačítka s nízkým zdvihem se neovládají zrovna nejpohodlněji, největší výhrady mám však k samotnému přístupu k nejpoužívanějším funkcím – přímou volbu má v podstatě jen blesk a režim samospouště.

P10.jpgP09.jpg
Pohled na horní a spodní část těla

Pro všechna ostatní nastavení je nutné vstoupit do Menu fotoaparátu (jako operační jazyk si samozřejmě můžete vybrat češtinu). To je však uspořádáno poněkud nepřehledně do více podskupin. Ovládání přístroje jsem tak nepřivykl ani po delším užívání.

Krokování zoomu je plynulé, ovládací prvek pro změnu ohniska je umístěn na zadní straně přímo po palcem. Tlačítko pro zapnutí stabilizace obrazu ASR najdete společně se spouští a tlačítkem pro zapnutí a vypnutí na horní straně fotoaparátu.

P08.jpgP11.jpg
Prostor pro baterii a paměťovou kartu

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Samsung i70 je expozičním automatem. Je vybaven snímačem s rozlišením 7,2 Mpx se standardní velikostí 1/2,5“. Při fotografování můžete využít trojnásobného optického přiblížení v rozsahu 38–114 mm. Firemní objektiv pak nenabízí nikterak skvělou světelnost: hodnota F3,5 na širokém konci je spíše průměrná, na dlouhém ohnisku můžete počítat s dobrou světelností F4,5. Za dobrých světelných podmínek tedy nebudete mít s ostřením problém, u fotoaparátu bych však uvítal širší počáteční ohnisko.

Opět zde najdeme i systém stabilizace obrazu pod označením ASR, který Samsung používá ve svých fotoaparátech. Advanced Shake Reduction zvyšuje u snímků hodnotu citlivosti. Na rozdíl od konvenčního navyšování hodnot ISO však přístroj exponuje v okamžiku stisku spouště dva snímky se stejnou citlivostí i clonou. U druhého snímku nastaví kratší čas a výsledným překrytím těchto snímků se snaží z finálního snímku odečíst vzniklý šum.

Jak už se u přístrojů značky Samsung stává pomalu tradicí, fotoaparát kromě své primární funkce – tedy schopnosti pořídit digitální obrazový záznam – disponuje i dalšími možnostmi využití. Digitál je především doplněný přehrávačem zvukových záznamů ve formátu MP3.

V základním balení najdete i stereofonní špuntová sluchátka s 2,5mm jackem – fotoaparát tedy můžete využít i jako jednoduchý hudební přehrávač. Pohodlí a sofistikované funkce, na které jste zvyklí ze samostatných MP3 přehrávačů však nečekejte. Software přístroje nedokáže pracovat s adresářovou strukturou, přehrává tedy pouze jednotlivé skladby. Disponuje sice pěti nastaveními ekvalizéru, plnohodnotného zvukového projevu se však s dodávanými sluchátky nedočkáte.

Škoda je, že přístroj neumožňuje připojení sluchátek se standardním 3,5 jackem. Přehrávat skladby můžete díky vestavěnému reproduktoru i v hlasitém režimu, plně nabitá baterie vám takto vydrží zhruba dvě hodiny poslechu.

Další funkce přístroje je přehrávač obrazových záznamů. Různé videoformáty je nutné pomocí přikládaného softwaru nejprve konvertovat. Vzhledem k rozměrům displeje (s ohledem na způsob použití) však nepovažuji možnost sledování filmů ve fotoaparátu za příliš užitečnou.

Samozřejmostí je i natáčení videosekvencí při třiceti i patnácti snímcích za vteřinu v rozlišení 640 × 480 nebo 320 × 240 bodů. Zajímavý je pohyb optiky při zoomování – ten se zpomalí a změna ohniska je tak při natáčení příjemně plynulá. U fotoaparátu můžete volit i různé výstupní formáty – 4:3, 3:2 a 16:9.

M001.jpgM002.jpgM003.jpg
M004.jpgM005.jpgM006.jpg
Možnosti editace snímku v režimu prohlížení

Zajímavým doplňkem pro nenáročné uživatele je pak možnost rozšířené editace snímků přímo ve fotoaparátu. Kromě otáčení a ořezávání fotografií můžete měnit i jejich velikost, přizpůsobit kontrast nebo přidávat různé barevné efekty.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Z fotografií testovacích obrazců se opět potvrzuje, jak se v dané kategorii přístrojů s přibývající citlivostí mění i rozlišovací schopnost objektivu. Zatímco na ISO 80 dokáže objektiv na dlouhém ohnisku vykreslit zhruba 1 500 linek, již s nastavením citlivosti na ISO 400 klesá na úroveň 1 200 linek!

Na počátečním ohnisku objektivu je pak schopnost vykreslit detail o něco vyšší – při použití citlivosti ISO 80 dosahuje rozlišení zhruba 1 700 linek, od citlivosti ISO 400 klesá asi na hodnotu 1 400 linek.

Poduškovité zkreslení je znatelné v režimu teleobjektivu, soudkovité je na nejširším ohnisku v rámci standardu. Barevné podání se jeví přirozeně, což platí i pro pleťové odstíny. Objektiv se však potýká s velkou mírou ubývání ostrosti směrem ke všem okrajům, což je z našich testovacích obrazců i demosnímků více než patrné.

Citlivost snímače lze nastavit v hodnotách ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 000. Bezproblémová hranice šumu se v případě tohoto přístroje určuje velmi špatně, protože už i na hodnotě ISO 80 dochází ke znatelnému slévání detailů a celkové neostrosti.

S73F0111.JPGS73F0112.JPG
max. velikost | max. velikost
S73F0113.JPGS73F0114.JPG
max. velikost | max. velikost
S73F0115.JPGS73F0116.JPG
max. velikost | max. velikost

Reálná scéna, postupně všechny citlivosti

Jako nejvyšší použitelnou citlivost je možné s výhradami označit hodnotu ISO 400. Při vyšších citlivostech již dochází k barevnému posunu a totální ztrátě detailů na snímku.

S73F0044.JPG
max. velikost

Na snímku pořízeném v plném rozlišení a zároveň v ideálních světelných podmínkách si v poměru 1:1 všimněte na přilbě viditelné aberace v přechodech mezi tmavými a světlými místy. Vzhledem k vysokému rozlišení také překvapí slité detaily, viditelné především ve vlasech.

Naměřili jsme

Startovní doba je v rámci kategorie spíše průměrná, kompakty s periskopovým objektivem obvykle mají rychlejší odezvu. Přístroj však velmi dobře zvládá pořízení snímků bez namáčknutí spouště, i se zaostřením pořídíte záběr do 0,7 s.

Samsung i70 
první snímek2,79 s
snímake bez namáčknutí0,70 s
snímek s namáčnutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku3,02 s
rychlost sériového snímání1,0 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSD Lexar 256 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide01.JPGwide02.JPG
max. velikost | max. velikost
wide03.JPGwide04.JPG
max. velikost | max. velikost
wide05.JPGwide06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejširším ohnisku, postupně všechny citlivosti
tele01.JPGtele02.JPG
max. velikost | max. velikost
tele03.JPGtele04.JPG
max. velikost | max. velikost
tele05.JPGtele06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejdelším ohnisku, postupně všechny citlivosti
zoom1.JPGzomm2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu, vlevo nejširší a vpravo nejdelší ohnisko
scena01.JPGscena02.JPG
max. velikost | max. velikost
scena03.JPGscena04.JPG
max. velikost | max. velikost
scena05.JPGscena06.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
S73F0151.JPGS73F0156.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru
S73F0188.JPGS73F0189.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka různého poměru stran

Další demosnímky:

S73F0040.JPGS73F0047.JPG
max. velikost | max. velikost
S73F0053.JPGS73F0055.JPG
max. velikost | max. velikost
S73F0067.JPGS73F0068.JPG
max. velikost | max. velikost
S73F0069.JPGS73F0071.JPG
max. velikost | max. velikost
S73F0166.JPGS73F0168.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Funkce přehrávače MP3 zůstává v přístroji poněkud nevyužitá – může za to především absence práce s adresářovou strukturou a horší reprodukce. Stejně tak možnost přehrávání filmů na fotoaparátu postrádá z mého pohledu větší smysl – sledování obrazového záznamu na (pro tento účel) malém displeji je takřka k ničemu

Mnohem podstatnější je však hodnocení přístroje jako prostředku k digitálnímu zaznamenávání obrazu. Cena přístroje se pohybuje kolem osmi tisíc korun (oficiální od výrobce je pak 8 990 Kč), což je, vzhledem ke kvalitě obrazových výstupů, poměrně velká částka. Troufám si tvrdit, že většina low-endových digitálů za poloviční cenu nabídne přinejmenším srovnatelnou obrazovou kvalitu, byť disponují menším rozlišením. Rozlišení u tohoto přístroje nehraje nijak důležitouí roli, a to především vinou nezvládnuté komprese formátu JPEG a zřejmě i použité optické soustavě.

Nepotřebujete-li mít ve fotoaparátu přehrávač hudby a filmů a hledáte digitál, který vám přinese mnohem lepší obrazové výstupy, bude vám mnohdy stačit i poloviční investice. Budete-li si chtít připlatit, najdou se určitě užitečnější „vymoženosti“, například optický stabilizátor obrazu či širší ohnisko.

Plusy:

  • provedení a design
  • širokoúhlý displej
  • kompaktní rozměry
  • rozšířená možnost editace snímků

Mínusy:

  • obrazová kvalita
  • pomalé sériové snímání
  • ovládání
  • poměr cena/výkon

Cena:

  • 8 990 Kč vč DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud