Snapwire – sociální síť i prodej fotografií

18. prosince 2015
TWEET SDÍLET
Snapwire je zajímavá služba, která spojuje fotografy s vydavateli, malými podniky i PR agenturami z celého světa, kteří hledají konkrétní snímky, jež nelze nalézt prostřednictvím tradičních služeb.

Kupující poptá téma a fotografové odpovědí předložením své fotografie. Vítězní fotografové pak za svou práci dostanou zaplaceno. Koncept je podobný tomu ve službě Pixxers, ve Snapwire na mě ale působí značně dotaženěji a hlavně profesionálněji.

Své snímky můžete nabízet společnostem Hertz, Agree, ale i známé galerii Getty Images. K té má ostatně služba velice blízko i díky tomu, že její zakladatel Chad Newell nejdříve pracoval jako výzkumný pracovník pro Image Bank, kterou později právě Getty Images převzala.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Getty Images je americká fotobanka která dodává fotografie nejen pro podniky ale i pro spotřebitele.

Samotná databáze Snapwire byla veřejnosti otevřena teprve v březnu roku 2014, v červenci téhož roku přišla její verze 2.0, která dovolila fotografům vytvářet svá portfolia a nabízet v nich své fotografie k prodeji.

„From Zero to Hero“

Prvně je samozřejmě nutné vytvořit si uživatelský účet. Na počátku začínáte jako Explorer (průzkumník), kdy se se samotnou službou jen seznamujete a vlastně zjišťujete, co dokáže. Podle toho, jak zručným jste fotografem, tak následně stoupáte v hierarchii. Musíte pro to ale něco udělat – svou reputaci je prostě třeba si nejdříve vybudovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Explorer je váš první stupeň fotografa po registraci do služby.

Po průzkumníkovi následuje střelec (Shooter), pokročilý (Advanced), Expert, Elite a konečný stupeň je stupeň Pro. Každý má určité pravomoce, které smí v síti vykonávat a dle svého „ranku“ je také vyplácen. Explorer má z prodané fotografie skrze Request 70 % ceny a skrze Marketplace 50 %, kdy Request jsou veřejné výzvy o fotografie kolem určitého tématu, Marketplace je pak volná galerie, ve které lze vyhledávat – ta se ještě dělí na tři cenové relace (Premium, Select, Purchased).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Requests a Marketplace – dvě možnosti jak zpeněžit své fotografie

Abyste se dostali na druhou úroveň střelce, musíte přihlásit svůj snímek do výzvy, aby vás mohl některý z kupců nominovat. K postupu dále pak potřebujete 1 000 bodů. Ty získáváte za každou nominovanou fotografii. Tímto tedy služba selektuje ty kvalitní fotografy od těch méně kvalitních. Pokud prostě stojí snímky za nic, kupující si je nevybere a fotograf se dál nedostane, čímž „neplevelí“ galerie. Jaký je faktor štěstí a kupující se podívá zrovna po té vaší fotografii, je ale neznámý.

Klepněte pro větší obrázek
Každý fotografický stupeň má i jisté výhody. Pokud se stanete elitním fotografem, Snapwire vás uveřejní na svém Instagramovém profilu.

Systém je to promyšlený a asi nese i ovoce. Ve výzvách bývá i na 10 tisíc snímků od sedmi tisíc uživatelů. Samozřejmě záleží, jak výzva dlouho trvá a čeho se týká. Odměny jsou přitom lákavé. Oproti pěti dolarům v Getty Images, zde za svůj snímek můžete dostat klidně i dolarů 500.

Instagram jen na oko

Služba obsahuje i sociální prvky, kdy lze snímky označovat jako „To se mi líbí“, lze je komentovat, lze i sledovat jednotlivé fotografy. I když se jedná o pokročilejší službu, mimo načtení snímku z galerie či třeba Creative Cloudu od Adobe, lze skrze mobilní aplikaci snímek i vyfotografovat, což se mnohým může příčit. Ono totiž bez použití jakýchkoli pokročilých funkcí mi to přijde jako zoufalý výkřik snažící se vyjít vstříc uživatelům Instagramu.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek lze v aplikace vyfotografovat, načíst z galerie zařízení nebo využít některé z cloudových služeb.

Oproti němu ale titul nabízí úpravu o poznání pokročilejší. Tou je brána z profesionální aplikace Lightroom. Najdete zde řadu filtrů, základní úpravy (teplota, expozice, kontrast, světla, stíny, ostrost i redukce šumu atd.), široké možnosti ořezu a také redukci červených očí. Snímek si ale lze nechat upravit také automaticky. Během celého procesu je i možné nechat si jej kdykoli porovnat se zdrojovým snímkem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti editace snímku jsou široké.

Protože je fotografie nabízena k prodeji, je zde před jejím uveřejněním zobrazena otázka práv. Je třeba odsouhlasit, že je fotografie vaše a že k ní máte vyhrazena všechna práva. Hashtagy populární z Instagramu zde přítomny nejsou, můžete ale zadat klíčová slova, která snímek charakterizují. Stačí je oddělit čárkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nezapomenout na záležitosti práv a snímek může být uveřejněn na vašem profilu.

Snapwire má obsáhlou knihovnu autentických fotografií, která se skládá z ručně vybraných snímků s různým cenovým rozsahem. Pokud budete používat mobilní aplikaci, chce se to s ní trochu sžít, protože minimálně z počátku je hodně nepřehledná. Mohou za to četné nabídky, množství výzev, sekcí Marketplace, nepřítomnost češtiny i velice strohý průvodce, který vám prakticky s ničím nepomůže. Služba jako taková ale špatná rozhodně není a oproti Pixxers i samotné Getty images má jasně navrch.

Plusy

  • Jen kvalitní fotografové
  • Vyšší ceny za prodané snímky
  • Profesionální možnosti úpravy snímku

Mínusy

  • Běh na dlouhou trať
  • Zbytečné rozhraní fotoaparátu

Základní informace:

  • název: Snapwire - Sell your authentic photography to businesses and brands
  • vývojář: Snapwire Media, Inc.
  • velikost: Android 6,2 MB / iOS 50,7 MB
  • cena: Zdarma
  • web aplikace: Snapwire
  • stažení: App Store, Google Play

Témata článku: Fotografický software, Fotoaparáty, Fotomobily, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz