15
Fotogalerie

Slepte si z fotky kouli: Zásuvný modul Flexify 2

Deformace digitálních fotografií většinou působí prvoplánově, najdou se však i výjimky.

Zásuvných modulů pro grafické programy (Adobe Photoshop či Zoner Photo Studio) je na trhu velké množství. Některé z nich jsou volně ke stažení na webu, za jiné musíte zaplatit nemalé částky. Jedno však mají všechny pluginy společné, většinou je možné nezávazně je vyzkoušet a teprve poté se rozhodnout zda koupit či nekoupit.

Stejně je to i s pluginem Flaming Pear Flexify 2, který je volně distribuován s omezenou třicetidenní zkušební dobou. Cena plné verze je v současné době 30 USD. Plugin je k dispozici jak pro Windows, tak pro Macintosh, kompatibilita je zajištěna prakticky se všemi aktuálně používanými programy, konkrétně pro Adobe Photoshop od verze 3.0.

Plugin Flexify slouží k vytváření různých prostorových deformací a projekcí, vedle simulace rybího oka, si s jeho pomocí můžete vytvořit například malý globus. Instalace pluginu je stejná jako u ostatních zásuvných modulů a je vcelku snadná. U Adobe Photoshopu zkopírujete celou složku s pluginem do daného umístění ve vašem počítači, typicky C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS3\Plug-Ins\. Pokud chcete použít plugin v Zoneru, pak vyhledejte složku v počítači z rozhraní pro nastavení zásuvných modulů a cestu k pluginu si namapujte.

Po spuštění pluginu se otevře dialogové okno s nastevním jednotlivých parametrů filtru. Oproti většině ostatních filtrů má Flexify pracovní okno s relativně velkým nádhledem.

01.png

Hlavními ovládacími prvky filtru jsou tlačítka Input, Output a Glue. První slouží k výběru typu projekce – celkem osmnáct voleb, druhým tlačítkem vybíráte typ deformace – dohromady přibližně osmdesát předvoleb. Poslední tlačítko Glue slouží k výběru typu prolínání či maskování.

02.png03.png04.png

K doladění výsledného obrazu slouží tři posuvníky v levém horním rohu dialogového okna. Prvním Latitude volíte typ prohnutí, druhým Longitude volíte, zda bude centrální část snímku vlevo či vpravo a třetím Spin otáčíte obraz kolem středové osy. Poslední posuvník FOV je dostupný pouze u některých kombinací deformace.

05.png06.png07.png08.png

Variabilita výsledné podoby snímku je prakticky neomezená. O to zajímavější je však možnost napasovat fotografii na některý z prostorových objketů a po vytištění si jej slepit. Pokud zvolíte jako výstup (Output) některou z voleb faces, rozloží se snímek na povrch několikastranného objektu. Zaškrtnutím volby Faces pod posuvníky se plošky vybarví jednolitou barvou.

09.png10.png

Pokud byste chtěli fotografii slepit do tvaru koule či globusu, je k dispozici volba gores, která snímek opět rozkouskuje na zvolený počet dílků.

11.png12.pngvýtisk.jpg

Ostatní tlačítka ve spodní části slouží k načtení či uložení některé z nastavených kombinací, šipkou se vrátíte o krok zpět, kolečko a čtvereček slouží k vynulování parametrů, kostka generuje náhodné nastavení parametrů.

12_1.png

Velice praktickým prvkem je možnost uložení několika nastavení, mezi kterými jde libovolně přepínat. Pokud byste si nebyli přeci jen jistí některým z ovládacích prvků, stačí stisknout ikonu s písmenem i a otevře se jednoduchá nápověda filtru, ve které najdetepopis funkčnosti všech ovládacích prvků.

13.png

Určitě si přečtěte

Články odjinud