Skončí Fujifilm, Olympus a Panasonic s výrobou fotoaparátů?

Výrobci fotoaparátů, kteří realizovali své zisky v segmentu jednoduchých kompaktů a chyběla jim nabídka ve vyšších třídách, mají existenční potíže. Zdá se, že systémové kompakty je nezachrání a zrcadlovky nemají.

Vyhlídky některých výrobců fotoaparátů nevypadají vůbec dobře. Dle analytika společnosti Credit Suisse budou muset s výrobou brzy skončit firmy Fujifilm, Olympus a Panasonic. Na vině jsou prý chytré telefony a malý zájem o bezzrcadlovky.

Agentura Reuters vydala zprávu, ve které spekuluje nad budoucností výrobců fototechniky. Podle prodejních čísel z minulého roku to vypadá, že dokáží přežít pouze tři největší společnosti. Ostatní firmy jako Fujifilm, Olympus nebo Panasonic budou muset dříve či později oblast fotoaparátů opustit.

Analytik Yu Yoshida z Credit Suisse zmiňuje, že jen mezi dubnem a zářím klesly prodeje fotoaparátů Panasonic o 40 %. Fotografická divize této japonské firmy je ve značné ztrátě, a pokud nenastane brzy nějaký zázrak, skončí úplně. Panasonic totiž hodlá v březnu 2016 ukončit budoucnost všech ztrátových divizí firmy.

Olympus ani Fujifilm na tom nejsou o moc lépe. Olympus sice vévodí japonskému trhu s bezzrcadlovkami s podílem okolo 25 % a očekává slibné finanční výsledky z uplynulého roku, avšak ani to by nemuselo stačit. Ztráta firmy je totiž po odhalení účetního skandálu v roce 2011 stále značná a zájem o bezzrcadlovky stagnuje.

Fujifilm pak bojuje hlavně s mizivým tržním podílem. Přestože prodeje firmy zaznamenaly oproti roku 2012 nárůst o 300 %, tržní podíl zůstává v jednotkách procent. Na druhou stranu se firma specializuje spíše na dražší modely a tak by vše nemuselo být tak černobílé, jako naznačuje Yu Yoshida.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Faktem však zůstává, že prodeje bezzrcadlovek, na kterých stojí budoucnost zmíněných třech výrobců, stále nenaplňuje očekávání. V Evropě a USA tvoří prodeje bezzrcadlovek pouhých 10 % všech prodejů fotoaparátů s výměnnými objektivy. Tento podíl má navíc v budoucnu klesat. Jediné místo, kde se bezzrcadlovkám jakžtakž daří, je Japonsko, kde je poměr prodaných bezzrcadlovek k zrcadlovkám asi 1:3.

Za malým zájmem údajně stojí nedostatečná konektivita. Lidé totiž dávají přednost chytrým telefonům, ze kterých mohou fotografie okamžitě nahrát na Facebook nebo Instagram. Takový komfort bezzrcadlovky nenabízejí a i přes horší obrazovou kvalitu tak dají amatéři přednost právě chytrým telefonům. Nikdo prostě nechce připojovat fotoaparát k telefonu a snímky složitým způsobem sdílet.

Klepněte pro větší obrázek 

Koneckonců, podobný osud již potkal kompaktní fotoaparáty. Letos mají jejich prodeje klesnout o dalších 40 % a do budoucna tato kategorie nejspíš vymizí úplně. Šanci mají pouze odolné a další specializované fotoaparáty, které telefony zatím nedokáží nahradit.

Jediní výrobci, kteří se tak nemají v nejbližších několika letech čeho obávat, jsou Canon, Nikon a Sony. Jejich tržní podíl činí okolo 60 % a dohromady mají oligopolní postavení. Prodeje zrcadlovek Canon a Nikon přitom drží stabilní úroveň, Sony zase těží z dodávek snímačů do velké řady fotoaparátů.

Náš pohled na analýzu budoucnosti

Prodeje fotoaparátů obecně klesají. Na vzestupu jsou jenom prodeje přístrojů s vyměnitelnými objektivy. Tento segment zastupují DSLR, SLT a CSC. Ve zprávě se hovoří o 40 % propadu prodeje kompaktů. CSC fotoaparáty stoupají už velmi pomalu a na ty vsadily uvedené společnosti, které mají nyní problémy. Výpadek kompaktů nemohou nahradit. Olympus a Fujifilm ohlásily, že končí s levnými kompakty a v jejich nové nabídce nejsou.

Podstatně lépe se daří výrobcům zrcadlovek. V USA mají CSC pouze 10,5 % trhu fotoaparátů s výměnnými objektivy, v Evropě 11,2 % a Japonsku slušných 36%. Z toho je patrné, že mnoho zákazníků preferuje optické hledáčky oproti elektronickým. Také je jasné, že výrobci překvapivě nepřesvědčili zákazníky o stejné kvalitě fotografií z DSLR a CSC. Canon ani Nikon se nikdy nehrnuly do mirrorless (CSC) přístrojů a to i v době, kdy se tato kategorie zdála být komerčně zajímavá. Věnovaly se naplno svým zrcadlovkám (asi věděly, proč) a vyplatilo se.

Klepněte pro větší obrázek 

Smršť, která kosí kompakty a částečně i dříve perspektivní mirrorless se jmenuje smartphone. Jejich fotoaparáty jsou stále lepší a hlavně jejich majitelům se zdá kvalita fotografií dostačující. Nevidí důvod pro nákup druhého zařízení a není divu. Sdílení fotografií přes Wi-Fi je heslem doby. Nejvíc snímků koluje na sociálních sítích. Kdo to myslí s fotografováním vážně, koupí si pravděpodobně zrcadlovku.

Na začátku minulého roku jsme vydali článek s následujícím tvrzením „Dovolím si odhad: všichni mají telefon, případně tablet u sebe, mohou fotky ihned posílat a sdílet. Fotoaparáty na nich se budou zlepšovat tak, že vytlačí klasické kompakty“. Tak se také děje.

V tomtéž článku bylo uvedeno: „Bezzrcadlovky vyřeší definitivně autofokus a hledáček. Přibude příslušenství a díky svým rozměrům budou přijatelnější pro zákazníky, kteří chtějí vyšší kvalitu fotografií. Nadšení amatéři a profesionálové dají přednost plnoformátovým zrcadlovkám. Zrcadlovky se senzorem APS-C budou nadbytečné. Zleva je pohltí DSLM a zprava FF“. Vypadá to, že DSLM (CSC) tolik bodovat nebudou a levnější plnoformátové FF zrcadlovky poněkud „zatopí“ formátu APS-C, ale ten jako ještě levnější alternativa zrcadlovek zůstane. Globálně se rýsuje osa smartphone – zrcadlovka a mezi tím drobky.

Je to poněkud chmurná představa, že bychom neslyšeli už nikdy o novém fotoaparátu takových ikon jako Pentax nebo Olympus, ale tak to chodí. Auta SAAB nebo věhlasné dvouoké zrcadlovky Rolleiflex už taky nikdo nevyrábí. Třeba to bude jinak a agentura Reuters se mýlí, nicméně má to všechno logiku.
 

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Canon, Fotoaparáty, Nikon, Fujifilm, Olympus, Sony, Panasonic, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

One Piece Odyssey zachycuje věrně obrazový styl a potřeštěnost knižní předlohy, ale jen s obtížemi dokáže zaujmout hráče tímto svérázným pokusem o akční RPG.

Michal Polok
One Piece OdysseyRecenze
Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Důležité otázky, na které byste si měli odpovědět před výběrem fotoaparátu. Je lepší kompakt, nebo zrcadlovka? Nestačí mobil? Jaký snímač, stabilizaci, hledáček… Co je důležité pro video?

Petr Březina
Průvodce nákupem
Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

** Období poklesu cen za mobilní služby končí ** Vodafone oznamuje plošné zdražení paušálů o 9 % ** Od konce února si připlatí noví i stávající zákazníci

Jan Láska
Tarify a mobilní službyNákup a cenyVodafone
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace