Skok volným pádem snímalo přes 35 kamer

Skok volným pádem snímalo přes 35 kamer

Jistě jste zaregistrovali seskok Felixe Baumgartnera z výšky 39 km nad zemí. Jaká technika byla použita k zaznamenání tohoto významného momentu?

Felix Baumgartner skočil 14.října z výšky neskutečných 39 km, čímž vytvořil nový rekord a rovněž se stal prvním člověkem, který překonal rychlost zvuku bez použití jiné než gravitační síly. Vy jste přitom měli možnost sledovat vše živě.

Původní plán byl však nečekaně skromný – co nejjednodušším způsobem zaznamenat seskok. Nakonec se ale vědci rozhodli pro použití více než 35 různých kamer odesílajících video v reálném čase do všech koutů světa. Jenom na serveru YouTube jej sledovalo přes 8 milionů lidí, čímž byl několikanásobně překonán rekord z Olympiády v Londýně.

Projekt Red Bull Stratos

Celá akce nesla oficiální název Red Bull Stratos a jejím cílem bylo vytvořit nový rekord ve skoku volným pádem. Odstartoval v lednu 2010, když začal Felix Baumgartner pracovat s týmem vědců sponzorovaných firmou Red Bull.

0.jpg 
Příprava stratosférického balónu, zdroj: RedBull Stratos

Aby bylo možno Felixe vynést do požadované výšky 36,6 km, bylo nutné použít stratosférický balón. Ten se liší od běžného horkovzdušného balónu tím, že je naplněn héliem a je schopen dosáhnout běžně výšky až 37 km (horkovzdušný jen asi 21 km). Sám Baumgartner pak seděl ve speciální kapsli, kterou stratosférický balón vynesl do výšky.

2.jpg 
Felix Baumgartner po úspěšném přistání, zdroj: RedBull Stratos

V průběhu příprav byly provedeny 2 pokusy, jeden z výšky 22 km a druhý 30 km. Nakonec vyskočil Felix Baumgartner z výšky přes 39 km a překonal tři rekordy. Dosáhl rychlosti 1342 km/h, což je přibližně 1,2 násobek rychlosti zvuku, letěl balónem nejvýše v historii a dosáhl nejvyšší rychlosti při volném pádu.

 

Kdo je Felix Baumgartner

Felix Baumgartner je rakouský parašutista, proslulý nebezpečností svých kaskadérských kousků. Například v roce 1999 vytvořil rekord ve skoku s padákem z budovy, když vyskočil ze střechy známých Petronas Towers v Malajsii. Jako poslední kousek si vybral skok volným pádem z co možná nejvyšší výšky. Inspirací mu byl předešlý rekord 31 km Josepha Kittingera (skok volným pádem v roce 1960), který se stal pro tento pokus Felixovým mentorem.

 

Jak se snímalo?

Aby vznikl kvalitní záznam celého seskoku, byly některé z kamer umístěny do přetlakových nádob naplněných dusíkem, čímž došlo ke snížení jejich teploty. Objektivy měly zase nasazeny speciální filtry snižující intenzitu dopadajícího záření ve stratosféře. Plnou kontrolu nad veškerými videozařízeními umístěnými jak na kapsli, tak na skafandru, měli členové týmu Red Bull Stratos pomocí dálkového ovládání ze země.

1.jpg 
Kapsle pro seskok z okraje vesmíru, zdroj: RedBull Stratos

Na místě odkud Felix startoval, stála krom toho ještě celá soustava nejrůznějších teleskopů a extrémně dlouhých teleobjektivů sledujících jeho padák. Použity byly i infračervené snímače obrazu. O záznam bezprostředně před přistáním se pak postarala helikoptéra.

Které konkrétní modely kamer a digitálních fotoaparátů celou událost zaznamenaly, nebylo uvedeno. Z uveřejněného videa je ale patrné, že mezi nimi nechyběly RED 4K nebo Canon 5D Mark III.

 

RED Digital Camera

RED Digital Cinema Camera Company je společnost, která jako první přišla na trh s kamerami schopnými nahrávat video v rozlišení 4K (model RED One konkrétně 4096×2304 px). Postupně se RED stal ve filmařském průmyslu standardem a využívají jej prakticky všechna Hollywoodská studia. Kamery RED používají standardní bajonet Arri PL, případně také Canon, Nikon nebo Leica M v závislosti na konkrétním modelu.

 

Videozáznam z kamery, umístěné na Baumgartnerově helmě bere dech. Chcete-li vidět více videozáznamů najdete speciální galerii videí na webu projektu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud