Široký a dlouhý: Fujifilm FinePix S9500 (recenze)

Široký a dlouhý: Fujifilm FinePix S9500 (recenze)

Minulý týden jsme vám představili první demosnímky pořízené ultrazoomem Fujifilm FinePix S9500, který je jako první EVF digitál vyzbrojen devítimegapixelovým snímacím čipem. Jak si tento přístroj, jenž má ambice zaujmout zkušené fotografy, poradil v praxi při dlouhodobějším testování, si můžete přečíst v dnešní recenzi.

Konstrukce těla FinePixu S9500 je ne málo podobná klasické digitální zrcadlovce. Fotoaparát je vybaven dvěma prstenci na objektivu: mechanicky tedy můžete ovládat nejen „kroky zoomu“, čímž docílíte plynulého přibližování snímané scény podle vašich představ (manuální zoomování je možné také při záznamu videosekvencí), stejnou vymoženost máte také při ručním zaostřování. Vyspělost tohoto ultrazoomu značí i operativní volicí kroužek (na výřezu fotografie) umístěný na horní stěně přístroje, jenž je známý právě ze zrcadlovek a modelů vyšší třídy.

 
Fotoaparát má „střední“ míry i váhu: 128 × 93 × 129 mm a 645 g
Max. velikost Max. velikost

Samotné ovládání přístroje zpříjemňuje řádka tlačítek přímých voleb. Horní stěna nabízí ovladač pro režim blesku, sériové snímání a samostatné tlačítko korekce expozice.


Práce s volicím kroužkem je jednouchá
 stisknete požadované tlačítko (zde sériové snímání) a pohybem kroužku doprava nebo doleva zvolíte požadovaný režim.
Max. velikost

Na zadní části těla najdete klasický čtyřsměrný volič se středovým potvrzovačem, přepínač mezi displejem a elektronickým hledáčkem, i tradiční fujifilmové tlačítko F, pod kterým se ukrývá rychlá nabídka Menu.


Pod tlačítkem F si můžete vyvolat nabídku s rozlišením, citlivostí snímací soustavy a barevným režimem
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Jak se můžete přesvědčit z výřezu vedle hlavní produktové fotografie, díky kruhovému ovladači AE-L nemusíte ani pro nastavení měření expozice vstupovat do hlavního menu.

  
Max. velikost Max. velikost

Nemálo zajímavý je výklopný LCD displej. V některých recenzích se objevila mylná informace o tom, že s displejem lze otáčet. Není tomu tak, přesto jej však lze na výklopném kloubu nastavit do dvou poloh.


Pod gumovou krytkou vpravo se ukrývá duální slot pro xD PictureCard i mnohem levnější CompactFlash typu I, II i Microdrive.
Max. velikost

Boční strana S9500 také nezůstala nevyužitá: protřelejší lovci snímků často využijí praktický přepínač mezi manuálním ostřením a kontinuálním nebo „single“ autofokusem. S ostřením úzce souvisí režim Makro, umístění samostatného tlačítka právě sem je tedy logické. Dvojitým stiskem nastavíte mód Supermakro, jenž dokáže snímat ze vzdálenosti 1 cm od objektu.

  
Max. velikost Max. velikost

Není nezvyklé, že má fotoaparát tohoto typu k dispozici výklopný blesk. O jeho efektivním dosahu se dočtete v kapitole Obrazová kvalita, testy, demosnímky.

 
Max. velikost

Jak jste si mohli všimnout z předchozích snímků, fotoaparát je osazen také sáňkami na blesk. Snahu přiblížit se skutečné digitální zrcadlovce potvrzuje ještě druhá možnost připojení externího blesku. Po pravé straně u objektivu najdete pod gumovou krytkou PC konektor pro připojení externího blesku kabelem.

 
Max. velikost

U EVF hledáčku si všimněte kvalitní očnice, navíc s možností dioptrické korekce.

 
Max. velikost

Nadstandard, lépe řečeno „div světa“ v dnešní elektronické době, představuje neobvyklá možnost využití klasické drátěné spouště.

 
Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Není myslitelné, aby nejnovější ultrazoom od Fujifilmu nebyl vybaven všemi dostupnými expozičními režimy: vedle programové automatiky, clonové a časové priority tedy samozřejmě disponuje také manuálním režimem. Fotografové teprve seznamující se s kouzly vyspělejšího přístroje uvítají také plně automatický mód, dobře jim poslouží i 5 základních scénických režimů.

Fotoaparát je vybaven SuperCCD čipem páté generace, jenž je nový jak velikostí úhlopříčky 1/1,6“, tak i osazením devíti miliony světlocitlivých buněk. Lákadlem pro řadu fotozájemců může být až 10,7násobné rozpětí jeho optiky: široké záběry pořídíte s ohniskem 28 mm (eqv. kinofilm), posvítit na detaily si můžete s dlouhým koncem 300 mm. Jak již bylo řečeno v předchozím článku Širokoúhlý ultrazoom Fujifilm FinePix S9500, není tento rozsah příliš obvyklý. Alespoň v tom smyslu, že optika srovnatelných konkurenčních EVF digitálů se počíná na ohnisku 35 mm (například Panasonic Lumix DMC-FZ30).

Pomoc, stabilizátor!

Stalo se už takřka tradicí – tedy samozřejmě na pár čestných výjimek! – že ultrazoomy jsou náchylné ke zhoršené zaostřovací schopnosti. Jak by se tato nemoc (hovoříme samozřejmě o situacích s využitím dlouhého ohniska) mohla vyhnout FinePixu S9500, když jeho světelnost činí F2,8–4,9. Oporou, ne však bezvýhradní, by mohl být silný autofokusový přisvětlovací reflektorek nezvykle velkých rozměrů, i s ním však fotoaparát v šeru delší dobu tápe, než skutečně zaostří. Stav možného pořízení rozmazaného záběru je na displeji indikován roztřesenou rukou s vykřičníkem.

 
Max. velikost

Dlouhý konec objektivu vás opravdu může leckdy potrápit: účinným medikamentem na z ruky neudržitelně dlouhé časy je pak stativ, málokdy se totiž vyskytne právě pro námi zamýšlený záběr vhodná plošina na podpěru přístroje. Fujifilm však nabízí také jiné řešení: je jím režim Anti-Blur, neboli podle výrobce vznešeně řečeno „eliminace rozhýbání“. Nejásejte ale předem v domnění, že se jedná o pravý obrazový stabilizátor. Tento mód, jenž najdete na otočném kruhovém voliči na horní stěně těla, zajišťuje pouze navýšení citlivosti snímací soustavy, čímž dochází ke zkrácení expozičních časů.

Zde je ukázka fungování zmiňovaného režimu. Fotografii pořízenou v pozdním odpoledni se mi při nejnižší citlivosti ISO 80 nepodařilo zaznamenat ostrou (čas 1/25 s), aktivovaný Anti-Blur vyřešil situaci po svém: sice vhodně zkrátil čas na 1/420 s., navýšil však až neúnosně citlivost na ISO 800. Obrazová kvalita tak v důsledku vysoké hladiny šumu dovoluje vytisknout snímek jen v malém formátu. Konkurence se v poslední době pokouší integrovat výkonný obrazový stabilizátor i do běžných kapesních digitálů s malým násobkem optického přiblížení, proč jej tedy FinePix S9500 mířící do poloprofesionální sféry nemá?


První snímek rozmazaný, druhý s použitím režimu Anti-Blur ostrý, ale zašuměný
Max. velikost Max. velikost

Záhada hledáčku

Již v předchozí kapitole Konstrukce a ovládání jsme se zmínili o sympatické vlastnosti LCD displeje, který tentokrát není klasicky vestavěný, ale výklopný. Slabinou není ani tak jeho 46 mm velká úhlopříčka, jako spíše rozlišení pouhých 118 tisíc pixelů. Přestože tato hodnota nepatří vzhledem ke konkurenci k nejlepším hodnotám, můžeme potvrdit, že je displej dobře čitelný.

Jak se zdá, Fujifilm podporuje skutečnost, že displej u EVF digitálu by měl sloužit pouze k náhledu, nikoli (jak to však 90 % uživatelů praktikuje) k celkové kompozici záběrů. Uživatel by měl fotografovat „přitisknutým okem“: pevnějším sevřením přístroje tak lépe docílí zaostřených snímků. S hledáčkem a jeho vysokým rozlišením 235 000 pixelů s možností dioptrické korekce se nemusíte kompozice obávat. Malým posteskem k těmto výborným proporcím je z praxe ověřená zkušenost: barevnost hledáčku někdy nekoresponduje s nastaveným vyvážením bílé, i když fotografie zobrazené v počítači jsou v pořádku.

Uživatel svým pánem

Můžeme konstatovat, že výrobce vměstnal do FinePixu S9500 co největší množství funkcí, přístroj má opravdu velký potenciál. Pokročilejší fotografové často v technických specifikacích hledají údaje o funkci histogramu. V tomto vás nový FinePix S9500 jistě nezklame. Aktivace jak reálného, tak náhledového histogramu je zde považována za samozřejmost, nechybí ani indikace přepálených míst, škoda že jen v režimu prohlížení.

 
Aktivovaný reálný histogram
Max. velikost

 
Režim prohlížení. Zleva: původní snímek bez zobrazení informací, stejný snímek s informacemi o expozici a indikovanými přepaly
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

K uživatelskému nastavení patří například výběr poměru stran mezi 4:3 nebo 3:2, možnost snímat do RAWu, přirozeně také úpravy ostrosti, kontrastu a saturace. Nechybí korekce expozice i blesku, nakalibrovanou teplotu bílé lze uložit ve dvou uživatelských pamětech.


Kromě automatického vyvážení bílé barvy je možné vybírat z řádky přednastavených režimů, včetně dvojí možnosti vlastního nastavení
Max. velikost Max. velikost

 
Kontrast stejně jako saturaci a ostrost lze nastavit buď do neutrální pozice, nebo do „tvrdé“ či „měkké“
Max. velikost

 
V mnoha případech můžete využít expoziční bracketing, tedy sérii tří fotografií s odstupňovanou expozicí
Max. velikost

 
K dispozici je také funkce korekce blesku, a to v rozsahu ±2/3 EV
Max. velikost

 
Při dvojím stisku tlačítka INFO na boční straně fotoaparátu se vám zobrazí aktuální informace o nastavení ostrosti, kontrastu, saturace, vyvážení bílé a korekci blesku
Max. velikost

Podle vlastní chuti můžete pracovat také s barevnými režimy. Namísto tradičního sépiového filtru, který bývá integrován do konkurenčních modelů, najdete u Fujifilmu režim „Chrome“. Ten je jistou imitací firemních barevně nasycených diapozitivních filmů, jeho přístup k barevnosti však není necitlivý.


Fotografie v režimu Chrome
Max. velikost Max. velikost

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Naše laboratorní testy ukazují velmi dobré rozlišení lph (počet ještě rozpoznatelných čar na testovacím obrazci), a to na obou ohniscích. Sférické zkreslení nejširšího ohniska 28 mm je ve své třídě obstojné, na některých záběrech, kde rovné linie tvoří orámování obrazu, jej však zaznamenáte. Dlouhý konec ohniska poduškovité zkreslení nevykazuje.

 
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost

 
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost

Jak si můžete všimnout, objektiv nekreslí dokonale v celé ploše, směrem k rohům fotografií se viditelně vytrácí ostrost. S rovnoměrným rozložením můžete počítat až po poměrně výrazném zaclonění. Námi testovaný vzorek navíc trpěl nepřesným vycentrováním objektivu, takže levý dolní roh vykazoval oproti ostatním sníženou ostrost. V minimálním měřítku se vyskytuje moaré, u ostrých přechodů světla a stínů také chromatická vada.


V horní části snímků si všimněte výrazných fialových kontur
Max. velikost Max. velikost

Jak již bylo naznačeno v oddílu Funkce, vybavení, firmware fotoaparátu má při vyšším nastavení citlivosti problém s hladinou šumu. Náš graf ukazuje, že obstojná míra se vyskytuje u ISO 80–200, kdy si můžete být jisti pěknými nezašuměnými snímky. Za (v rámci této třídy) uspokojivou můžeme považovat ještě hodnotu ISO 400, vidíte však, že modrý kanál RGB začíná prudce nabírat na síle. Pokud máte v plánu večerní fotografování na ISO 800 a 1 600, nemůžeme vám již doporučit tisk větších než pohlednicových snímků.



Portrét na ISO 800 již značně „šumí“
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Přestože jsme se výše zmínili o (někdy) nesprávně indikované barevnosti v EVF hledáčku, samotný FinePix S9500 netrpí žádnými problémy s vyvažováním teploty bílé barvy. Také můžeme jen zopakovat, že obrazový procesor si při snímání pleťových odstínů potrpí na reálné barvy. Náš zrak se soustředil také na výkonnost vestavěného pop-up blesku. Výrobcem deklarovaný dosah až 5,6 metrů je hodnota silně nadsazená, přesto ale nejsme k využívání blesku skeptičtí. Jak jsme otestovali, pro dosvětlení popředí se hodí výborně.


V horní části snímků si všimněte výrazných fialových kontur
Max. velikost Max. velikost

Následující senzitometrický graf je potvrzením, že má fotoaparát velký sklon k přepalům (jak jste si jistě na mnoha demonstrovaných demosnímcích všimli). Doporučujeme tedy striktně usměrňovat jeho počínání s pomocí reálného histogramu, většinou budete nastavovat korekci expozice do mínusových položek.

 
Max. velikost

Naměřili jsme

Jste-li vyznavači rychlosti, bude pro vás následující tabulka dobrým počtením. První snímek po zapnutí fotoaparátu zachytíte do 1,45 vteřiny, k dalšímu záběru je přístroj přichystán za 0,77 sekund. S prodlevou 0,62 vteřin ale počítejte při fotografování bez namáčknutí.

  • první snímek: 1,45 s
  • snímek bez namáčknutí: 0,62 s
  • snímek s namáčknutím: neměřitelné
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 0,77 s
  • rychlost sériového snímání: 1,9 sn/s
  • max. počet snímků v sérii: 4

Všechna měření s použitím karty Olympus xD PictureCard 128 MB, při rozlišení 3 488 × 2 616 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Zoom – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk

 
Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem

 
Max. velikost

Standardní scéna

 
Max. velikost

Makro reálné

 
Max. velikost

Makro exaktní

 
Max. velikost

Standardní barvy

 
Max. velikost

Režim Chrome

 
Max. velikost

Černobílé podání

 
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Závěr

Celoplastový ultrazoom FinePix S9500 s devítimegapixelovou snímací soustavou a příjemnou ergonomií si umínil stát se společníkem náročnějších uživatelů. Pro tuto příležitost jej výrobce osadil spoustou užitečných i nadstandardních funkcí, kterými EVF digitály běžně nedisponují.

Pro své prvenství prozatím nemá přímého konkurenta, zakrátko však jistě některá z firem uvede produkt se stejným rozlišením. Teprve potom se ukáže, zda svůj post obhájí. Již nyní je ale jasné, že může být vhodným překlenovacím můstkem mezi nižší třídou kapesních digitálů a skutečnými poloprofesionálními digitálními stroji.

Plusy:

  • množství tlačítek přímé volby 
  • indikace přepalů 
  • rychlý provoz

Mínusy:

  • absence optického stabilizátoru
  • zhoršená zaostřovací schopnost na dlouhém ohnisku
  • rozlišení displeje

Cena:

  • 20 990 Kč

Zdroj:

Fujifilm, Praha 
telefon: 234 703 411
www.fujifilm.cz

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud