Širokoúhlý ultrazoom Fujifilm FinePix S9500 (první foto)

31. října 2005
TWEET SDÍLET
Fujifilm přináší do arény digitálních fotoaparátů přístroj otevírající novou kategorii. FinePix S9500 se zjevným zaměřením na poloprofesionální uživatele disponuje jako první digitál s elektronickým hledáčkem devítimegapixelovou snímací soustavou.

Nejnovější ultrazoom od Fujifilmu je samozřejmě vybaven všemi dostupnými expozičními módy, tedy vedle programové automatiky, clonové a časové priority také plně manuálním režimem. Pracuje (ostatně jakož i řádka dalších novinek od Fujifilmu) se SuperCCD čipem páté generace HR (High Resolution).


Max. velikost Max. velikost

S firemním objektivem Fujinon si přijdou na své jak milovníci širokoúhlých záběrů, tak i dlouhých skel. Optika pracuje s až 10,7násobným přiblížením, a to v – pro srovnatelné ultrazoomy ne příliš tradičním – rozsahu 28–300 mm.Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Fotografování na dlouhý konec ohniska však může v některých případech přivodit nesnáze: při ne zrovna optimálních světelných podmínkách nastaví fotoaparát odpovídající dlouhý čas, čímž se vám nemusí podařit z ruky ostrý snímek. O slovo se v těchto situacích hlásí režim Anti-Blur neboli „eliminace rozhýbání“, jenž by měl problém vyřešit. Jeho účinnost je však sporná: přístroj totiž v přímé úměře ke zkrácení časů „doladí“ nepřiměřeně vysokou citlivost ISO. Na místě by dobře posloužil obrazový stabilizátor, ten však tento model postrádá.

Jak vidíte, výsledkem je sice ostrá fotografie, ovšem se značně vysokou hladinou šumu. Takto poznamenaný snímek byste kvůli zhoršené obrazové kvalitě sotva mohli vytisknout ve velkém formátu nebo z něj pořizovat výřezy.


Max. velikost Max. velikost
Zleva: snímek s časem 1/25 s. při ISO 80. Při použití režimu Anti-Blur nastaví fotoaparát čas 1/420 s. a ISO 800.

Na následujících demosnímcích můžete porovnat zastoupení šumu při fotografování stejného záběru na všechny citlivosti ISO. Nezbývá než konstatovat, že do ISO 400 jsou snímky dobře použitelné, u vyšších hodnot se však barevný šum nedá popřít.
Zleva: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

U Fujifilmů jsme si již zvykli na tradiční tlačítko F, není tomu jinak ani u modelu S9500. Nachází se pod ním stručný výběr z menu, který čítá kvalitu (rozuměj rozlišení), citlivost ISO a barevné režimy. V posledně zmiňované položce lze nastavit standardní, černobílý nebo „Chrome“ režim. Právě on by měl imitovat firemní barevně nasycené diapozitivní filmy, k barevnosti se však chová citlivě. S malým stupněm saturace zde počítejte převážně u modrých odstínů.


Zleva: standardní barvy, režim Chrome, černobílé podání
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Obrazový procesor Fujifilmu ani tentokrát nezklamal: jak se můžete přesvědčit, barvy pleti vykresluje za každých okolností reálně.


Snímky jsou pořízeny (zleva): v exteriéru bez blesku, v exteriéru s bleskem, v interiéru s bleskem
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Jakkoli některé kompaktní fotoaparáty bojují s vyvažováním bílé barvy, FinePix S9500 s vyrovnáváním teploty bílé evidentně problém nemá. I za přímého slunce můžete bez obav používat automatiku, nastavením na „sluníčko“ totiž docílíte stejného efektu.


Zleva: snímek vyfotografovaný na automatické vyvážení bílé barvy, druhý záběr s přednastaveným režimem „sluníčko“
Max. velikost Max. velikost

Ať si fotoaparát zakoupí amatérský či pokročilý uživatel, takřka všichni rádi pracují s režimem Makro. Standardně můžete pořizovat snímky ze vzdálenosti 50 cm, makrozáběry již z 10 cm, potěšitelné je také Supermakro umožňující přiblížit se k objektu až na 1 cm.


Max. velikost Max. velikost 

Našemu testování neunikl ani vestavěný výklopný blesk. Ten – ač výrobce uvádí dosah až 5,6 metrů – nemá oslnivý výkon, ale například pro dosvětlení popředí se hodí výborně.


Max. velikost Max. velikost 

Fujifilm FinePix S9500 je ultrazoom s dobrými ergonomickými vlastnostmi a vynikající výbavou. Vychutnat si můžete zejména manuální zoomování i ostření pomocí prstenců na objektivu, nechybí ani volicí kroužek, jenž bývá standardní součástí modelů vyšší třídy a zejména zrcadlovek. Právě těm se tento fotoaparát přibližuje konstrukcí duálního slotu, kromě firemních xD PictureCard lze používat také nejlevnější CompactFlash typu I, II i Microdrive. Ačkoli objektiv fotoaparátu nekreslí ideálně v celém rozsahu plochy a směrem k rohům snímků dochází k postupné ztrátě ostrosti, přesto by FinePix S9500 mohl být vhodnou startovací čárou pro uživatele, kteří do budoucna pošilhávají po pravé digitální zrcadlovce. Jeho největší nevýhodou je však absence optického stabilizátoru obrazu.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: SuperCCD 1/1,6", 9 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 488 × 2 616 bodů
  • objektiv: 28–300 mm, F2,8–4,9
  • LCD displej úhlopříčka: 46 mm, 118 000 obrazových bodů
  • paměťové médium: CF I, CF II, Microdrive, xD PictureCard
  • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový zdroj

 

Podrobnou recenzi si můžete přečíst v pátek 11. listopadu 2005.

Témata článku: Technika, Fujifilm, První foto


Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

** Hackeři se opět ve velkém zaměřili na Android ** Už od ledna distribuují podvrženou VPN aplikaci ** Stačí ji stáhnout z webu, povolit oprávnění, a máte velký problém

Martin Chroust
VPNEsetMalware
Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

** Mastodon nabírá nové duše. nahradí Twitter? ** Britové se potopili k roztrhanému Nord Streamu ** Máme nové předpony SI

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

** Značka Tecno je v Česku jen krátce ** Na globální úrovni však má značka i vlastní vývojová centra ** Jedním z jejich výstupů je i teleobjektiv Eagle Eye Lens

Martin Chroust
Výzkum a vývojOptický zoomFotoaparát
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně