81
Fotogalerie

Široké retro: Samsung NV24HD (test)

Samsung NV24HD je v první řadě fotoaparát. Jak z přídomku „HD“ plyne, umí také nahrávat video v HD kvalitě.

Přestože Samsung již uvedl novinky pro letošní podzimní trh, v současném portfoliu i nadále dominuje model NV24HD, který byl představen v lednu tohoto roku – a záhy získal ocenění asociace TIPA jako nejlepší ultrakompakt.

P_01.jpg P_02.jpg

K základním vlastnostem stylového fotoaparátu náleží desetimegapixelová snímací soustava, stabilizace obrazu a širokoúhlá optika s počátečním ohniskem 24 mm. V neposlední řadě je to možnost stereofonního záznamu videosekvencí ve vysokém rozlišení 1 280 × 720 pixelů a snímkové frekvenci 30 sn./s, tedy v HD kvalitě – touto posledně zmíněnou vymožeností již oplývá také nejčerstvější model NV100HD.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3" 10 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC
 • objektiv: 24–86,5 mm, F2,8–5,7
 • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG rozměry a hmotnost: 99 × 61 × 19 mm, 195 gramů
 • výrobcem doporučená cena: 9 900 Kč
 • cena na internetu: od 5 000 Kč
P_03.jpg P_04.jpg P_06.jpg

Přístroj svým designem zásadně nevybočuje z produktové linie NV – New Vision. Také nyní máme co do činění s černým nebo stříbrným opláštěním, které je vyšperkováno modrým proužkem na okruží objektivu. Model je osazen mírně vystouplým gripem pro pohodlnější úchop. K viditelnější změně došlo na horní stěně, kde nyní namísto jednoho kruhového voliče najdete hned dva ovladače.

P_11.jpg 

První z nich je vyčleněn tradičně pro nastavení expozičních režimů, druhý slouží pouze pro volbu barevných tónů, které jsou honosně nazvány: je zde například režim Prales, Retro, Klid atd. S podivem zůstává, že další paletu barevných filtrů naleznete při rozbalení nabídky Menu – umístění některých ikonek na samostatný volič má zřejmě fotoaparátu dodat okatý „glejch“ stylovosti.

P_07.jpg P_10.jpg

Optický hledáček byste u tohoto typu fotoaparátu jistě nehledali, a tak lze jen konstatovat, že je uživatel při komponování scény plně závislý na 2,5" displeji s rozlišením 230 000 pixelů. Jak ukázala naše měření, má 100% pokrytí snímaného pole a zobrazuje korektní barvy. Pokud se však pustíte do fotografování v protisvětle, příliš toho na displeji neuvidíte.

Jak se nový přístroj ovládá? Přece tak jako již několik předchozích modelů produktové řady NV. Pravé a spodní okolí displeje lemují navigační lišty, tzv. Smart Touch tlačítka: těchto senzorů se dotýkáte a tím nastavujete patřičné funkce – tu konkrétní zvolíte stisknutím tlačítka. Systém je – na podkladě logiky – křížový.

P_12.jpg 

Zatímco starší modely Samsungu nebyly vybaveny optickou stabilizací obrazu, model NV24HD má pro tuto funkci vyčleněno právě jedno z tlačítek ve svislé řadě po pravé části displeje (je to jediné označené tlačítko: OIS). Pro jiný typ stabilizace, která pouze zajistí navýšení citlivosti ISO při fotografování ve ztížených světelných podmínkách bez blesku, najdete ikonku na kruhovém voliči na horní stěně.

P_13.jpg P_14.jpg

Nabídka je (dnes již samozřejmě) česká, v nastavení Menu si můžete také nadefinovat, zda požadujete zobrazování nápovědy – v případě že ano, budete vždy při „najetí“ na konkrétní funkci informováni, co znamená.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Máme-li začít kapitolu o výbavě 10Mpx fotoaparátu NV24HD tím nejzajímavějším údajem, pak je to jednoduché: model je totiž prvním v produkci Samsungu, který je osazen širokoúhlou optikou značky Schneider-Kreuznach s počátečním ohniskem 24 mm. Zřejmě pod vlivem této vlastnosti výrobce mírně rozšířil standardní rozsah ohniskových vzdáleností z tradičního 3× zoomu na 3,6násobný: optika tedy končí na hodnotě 86,5 mm.

Ani tentokrát – tedy ve shodě s předchůdci – model nenabízí všechny expoziční režimy P/A/S/M. Na otočném voliči najdete pouze programovou automatiku P a dále mód M, který tak trochu klame tělem: nejedná se totiž o „poctivý“ manuál, neboť zde můžete nastavit jen 2 polohy clony – a to je bohužel velmi málo.

Méně zběhlým fotografům – kteří pravděpodobně právě tento typ fotoaparátu budou vyhledávat – pak může napomoci paletka scénických režimů, mezi kterými nechybí např. stále více se rozmáhající mód Úsměv. Dvěma z nejžádanějších motivových programů – Portrétu a Nočnímu snímání – jsou vyhrazeny samostatné ikonky na voliči.

V zásadě je Samsung NV24HD velice dobře vybaven, žádná z praktických funkcí mu neschází. V režimu snímání je samozřejmostí korekce expozice, vyvážení bílé (i uživatelská kalibrace), citlivost v plné velikosti do ISO 1 600, výběr způsobu ostření (AF, makro), režimů blesku, velikosti, oblasti ostření, měření či snímání.

Velkou výtku však modelu udělujeme za absenci jakéhokoli histogramu! V nestandardních světelných podmínkách vám nezbude, než pořídit stejný záběr s různým nastavením korekce expozice, ovšem tuto „vymoženost“ si samozřejmě nelze dopřát ve všech situacích – nanejvýš u těch statických. Pak je nasnadě, že zvolíte funkci expozičního bracketingu, ten však umí Samsung pouze v krocích po 1/2 EV. K plusům naopak patří možnost vlastního nastavení ostrosti, kontrastu a saturace, což je možné i v režimu prohlížení.

D09.jpg D10.jpg D11.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Expoziční bracketing: zleva 0 EV, -0,5 EV a + 0,5 EV

Již v minulém článku jsme se zmínili o existenci funkce Přirozená kompenzace rozdílů v jasu obrazu. Ať jsme ji však testovali v jakékoli světelné situaci, výsledek byl vždy takřka totožný jako snímek, který byl pořízen bez aktivace této funkce. Posuďte sami.

D12.jpg D13.jpg
max. velikost | max. velikost
D14.jpg D15.jpg
max. velikost | max. velikost
Přirozená kompenzace rozdílů v jasu obrazu (vždy zleva bez použití a s použitím)

Chcete-li experimentovat s fotografickými styly – a to nikoli až v počítači – můžete pořizovat různě „náladově“ odstupňované záběry – budete-li otáčet kruhovým voličem Photo Style. Zde jsou ukázky:

B01.jpg B02.jpg B03.jpg B04.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
B05.jpg B06.jpg B07.jpg B08.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Jednotlivé fotografické styly: normální, měkká kresba, výrazná kresba, prales, retro, cool, klid a klasická podoba

Barevnými variacemi je Samsung NV24HD téměř posedlý: v Menu totiž najdete další režimy, které můžete aktivovat přímo při snímání, výhodnější verzí – kdy vám zůstane také původní barevnost záznamu – jsou však filtry aplikované až při prohlížení.

B09.jpg B10.jpg B11.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
B12.jpg B13.jpg B14.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
B15.jpg
max. velikost
Barevné režimy, ve kterých lze snímek zaznamenat: zleva originál, černobílý filtr, sépie, modrý, červený, zelený a negativní filtr
B16.JPG B17.jpg B18.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
B19.jpg B20.jpg B21.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
B22.jpg
max. velikost
Snímek lze i v režimu náhledu dodatečně barevně pozměnit: zleva původní snímek, černobílé podání, sépie, modrý, červený, zelený a negativní filtr

Další možností, jak „vylepšit“ vaše snímky, jsou v režimu prohlížení filtry pod ikonkou Speciální barva: barevný filtr, stíny, elegantní a přidat šum (zde se jistě jedná o nepřesný překlad, neboť na fotografiích přibývá „filmové zrno“). Počítejte však s tím, že každý přidaný filtr degeneruje kvalitu vašeho snímku (porovnejte například velikost prvních dvou snímků z následující řady: 4,6 MB a 2,3 MB).

B29.jpg B30.jpg
max. velikost | max. velikost
B31.jpg B32.jpg
max. velikost | max. velikost
B33.jpg
max. velikost
Aplikace funkcí pod paletkou Speciální barva: zleva originál, barevný filtr, stíny, elegantní a přidat šum

K dalšímu prvenství v rámci rodiny kapesních digitálů od Samsungu patří schopnost modelu NV24HD pořizovat stereofonní videosekvence v HD kvalitě při rozlišení 1 280 × 720 pixelů a snímkové frekvenci 30 sn./s, a to vždy do vyčerpání kapacity paměťové karty (SD/SDHC). Jak jsme se ale zmínili již v článku Stylový a široký: Samsung NV24HD, jestliže budete při natáčení zoomovat, nebude tato část záznamu ozvučená.

Ukázky najdete zde:

Video1 (1 280 × 720 px, 30 sn./s)

Video2 (640 × 480 px, 30 sn./s)

Kromě videozáznamníku můžete fotoaparát používat běžně jako diktafon – v závislosti na kapacitě karty vydrží nahrávat klidně i 10 hodin. Potřebujete-li pořídit zvukovou poznámku přímo k určitému snímku, i to přístroj umožňuje, i když to musíte stihnout za pouhých 10 vteřin.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Optika Samsungu NV24HD má poměrně nízké rozlišení – a tak není schopna vykreslit detaily. Na zveřejněných demosnímcích jste si jistě povšimli, že se na nejširším ohnisku vyskytuje také chromatická vada. Největším kamenem úrazu je však silná komprese JPEGu, která způsobuje slévání kresby – snímky tak mnohdy vypadají, jakoby je někdo namaloval štětcem.

Firmware se tímto způsobem snaží jistě zamaskovat vysokou hladinu šumu, není to však ta správná cesta k pěkným snímkům.

S1.JPG S2.JPG S3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
S4.JPG S5.JPG S6.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
S7.JPG
max. velikost
Zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200

V rychlostních úkonech považujeme model NV24HD za zlatou střední cestu – v žádné kategorii jsme neshledali podprůměrný parametr.

Samsung NV24HD
první snímek2,46
snímek bez namáčknutí0,40
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,15
rychlost sériového snímání0,7 sn/s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSanDisk Ultra II 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpg D02.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce - nejširší ohnisko 24 mm a nejdelší ohnisko 86,5 mm, ISO 80
D03.jpg D04.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisková vzdálenost
D05.jpg D06.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – exteriér bez blesku a s bleskem
D07.jpg D08.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní zaostřovací vzdálenost a režim Makro
D16.jpg D17.jpg
max. velikost | max. velikost
Výřez snímku přímo ve fotoaparátu
B23.jpg B24.jpg B25.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
B26.jpg B27.jpg B28.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
V náhledu můžete na snímku aplikovat funkci Přirozená kompenzace rozdílů v jasu obrazu, upravit jas, kontrast či sytost barev (zde -2 a +2 EV), zcela vlevo originál

Další demosmínky

D18.jpg D19.jpg
max. velikost | max. velikost
D20.jpg D21.jpg
max. velikost | max. velikost
D22.jpg D23.jpg
max. velikost | max. velikost
D24.jpg D25.jpg
max. velikost | max. velikost
D26.jpg D27.jpg
max. velikost | max. velikost
D28.jpg D29.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Desetimegapixelový Samsung NV24HD má ve své třídě zajímavé postavení. K jeho hlavním rysům patří širokoúhlá optika 24 mm s 3,6násobným zoomem a optickou stabilizací. Zvláštností mezi konkurenčními digitály (pro rodinu NV se však již jedná o zaběhlou věc) je ovládání křížovým způsobem pomocí dotykových senzorů. Úplnou novinkou mezi firemními kompakty je možnost natáčet videosekvence v HD kvalitě.

I když se může fotoaparát ve své kategorii pochlubit nejen pěkným designem, neokoukaným ovládáním a opravdu zajímavými vlastnostmi, v obrazové kvalitě spadá do škatulky „podprůměrný“. Vezmeme-li v úvahu multimedialitu přístroje (fotoaparát, videozáznamník, diktafon), pak je oficiální doporučená cena 10 tisíc korun jistě solidní sumou. Pokud si však Samsung NV24HD chcete pořídit čistě pro tvorbu krásných fotografií, pak věřte, že v této cenové relaci najdete na trhu daleko lepší přístroje.

Plusy:

 • široké ohnisko 
 • video v HD kvalitě
 • funkce diktafonu

Minusy:

 • komprese JPEGu
 • chromatická vada
 • absence histogramu
 • video při zoomování bez zvuku

Zdroj:

Cena:

 • výrobcem doporučená cena: 9 900 Kč vč. DPH
Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Samsung NV24HD?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud