Přestože Samsung již uvedl novinky pro letošní podzimní trh, v současném portfoliu i nadále dominuje model NV24HD, který byl představen v lednu tohoto roku – a záhy získal ocenění asociace TIPA jako nejlepší ultrakompakt.

K základním vlastnostem stylového fotoaparátu náleží desetimegapixelová snímací soustava, stabilizace obrazu a širokoúhlá optika s počátečním ohniskem 24 mm. V neposlední řadě je to možnost stereofonního záznamu videosekvencí ve vysokém rozlišení 1 280 × 720 pixelů a snímkové frekvenci 30 sn./s, tedy v HD kvalitě – touto posledně zmíněnou vymožeností již oplývá také nejčerstvější model NV100HD.
Základní technické parametry:
- snímací prvek: CCD 1/2,3" 10 Mpx
- optický stabilizátor: ano
- paměťové médium: SD/SDHC
- objektiv: 24–86,5 mm, F2,8–5,7
- LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obr. bodů
- možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
- záznamový formát: JPEG rozměry a hmotnost: 99 × 61 × 19 mm, 195 gramů
- výrobcem doporučená cena: 9 900 Kč
- cena na internetu: od 5 000 Kč

Přístroj svým designem zásadně nevybočuje z produktové linie NV – New Vision. Také nyní máme co do činění s černým nebo stříbrným opláštěním, které je vyšperkováno modrým proužkem na okruží objektivu. Model je osazen mírně vystouplým gripem pro pohodlnější úchop. K viditelnější změně došlo na horní stěně, kde nyní namísto jednoho kruhového voliče najdete hned dva ovladače.
První z nich je vyčleněn tradičně pro nastavení expozičních režimů, druhý slouží pouze pro volbu barevných tónů, které jsou honosně nazvány: je zde například režim Prales, Retro, Klid atd. S podivem zůstává, že další paletu barevných filtrů naleznete při rozbalení nabídky Menu – umístění některých ikonek na samostatný volič má zřejmě fotoaparátu dodat okatý „glejch“ stylovosti.

Optický hledáček byste u tohoto typu fotoaparátu jistě nehledali, a tak lze jen konstatovat, že je uživatel při komponování scény plně závislý na 2,5" displeji s rozlišením 230 000 pixelů. Jak ukázala naše měření, má 100% pokrytí snímaného pole a zobrazuje korektní barvy. Pokud se však pustíte do fotografování v protisvětle, příliš toho na displeji neuvidíte.
Jak se nový přístroj ovládá? Přece tak jako již několik předchozích modelů produktové řady NV. Pravé a spodní okolí displeje lemují navigační lišty, tzv. Smart Touch tlačítka: těchto senzorů se dotýkáte a tím nastavujete patřičné funkce – tu konkrétní zvolíte stisknutím tlačítka. Systém je – na podkladě logiky – křížový.
Zatímco starší modely Samsungu nebyly vybaveny optickou stabilizací obrazu, model NV24HD má pro tuto funkci vyčleněno právě jedno z tlačítek ve svislé řadě po pravé části displeje (je to jediné označené tlačítko: OIS). Pro jiný typ stabilizace, která pouze zajistí navýšení citlivosti ISO při fotografování ve ztížených světelných podmínkách bez blesku, najdete ikonku na kruhovém voliči na horní stěně.

Nabídka je (dnes již samozřejmě) česká, v nastavení Menu si můžete také nadefinovat, zda požadujete zobrazování nápovědy – v případě že ano, budete vždy při „najetí“ na konkrétní funkci informováni, co znamená.
Pokračování 2 / 5
Funkce a vybavení
Máme-li začít kapitolu o výbavě 10Mpx fotoaparátu NV24HD tím nejzajímavějším údajem, pak je to jednoduché: model je totiž prvním v produkci Samsungu, který je osazen širokoúhlou optikou značky Schneider-Kreuznach s počátečním ohniskem 24 mm. Zřejmě pod vlivem této vlastnosti výrobce mírně rozšířil standardní rozsah ohniskových vzdáleností z tradičního 3× zoomu na 3,6násobný: optika tedy končí na hodnotě 86,5 mm.
Ani tentokrát – tedy ve shodě s předchůdci – model nenabízí všechny expoziční režimy P/A/S/M. Na otočném voliči najdete pouze programovou automatiku P a dále mód M, který tak trochu klame tělem: nejedná se totiž o „poctivý“ manuál, neboť zde můžete nastavit jen 2 polohy clony – a to je bohužel velmi málo.
Méně zběhlým fotografům – kteří pravděpodobně právě tento typ fotoaparátu budou vyhledávat – pak může napomoci paletka scénických režimů, mezi kterými nechybí např. stále více se rozmáhající mód Úsměv. Dvěma z nejžádanějších motivových programů – Portrétu a Nočnímu snímání – jsou vyhrazeny samostatné ikonky na voliči.
V zásadě je Samsung NV24HD velice dobře vybaven, žádná z praktických funkcí mu neschází. V režimu snímání je samozřejmostí korekce expozice, vyvážení bílé (i uživatelská kalibrace), citlivost v plné velikosti do ISO 1 600, výběr způsobu ostření (AF, makro), režimů blesku, velikosti, oblasti ostření, měření či snímání.
Velkou výtku však modelu udělujeme za absenci jakéhokoli histogramu! V nestandardních světelných podmínkách vám nezbude, než pořídit stejný záběr s různým nastavením korekce expozice, ovšem tuto „vymoženost“ si samozřejmě nelze dopřát ve všech situacích – nanejvýš u těch statických. Pak je nasnadě, že zvolíte funkci expozičního bracketingu, ten však umí Samsung pouze v krocích po 1/2 EV. K plusům naopak patří možnost vlastního nastavení ostrosti, kontrastu a saturace, což je možné i v režimu prohlížení.
Již v minulém článku jsme se zmínili o existenci funkce Přirozená kompenzace rozdílů v jasu obrazu. Ať jsme ji však testovali v jakékoli světelné situaci, výsledek byl vždy takřka totožný jako snímek, který byl pořízen bez aktivace této funkce. Posuďte sami.
max. velikost | max. velikost
Přirozená kompenzace rozdílů v jasu obrazu (vždy zleva bez použití a s použitím)
Chcete-li experimentovat s fotografickými styly – a to nikoli až v počítači – můžete pořizovat různě „náladově“ odstupňované záběry – budete-li otáčet kruhovým voličem Photo Style. Zde jsou ukázky:
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Jednotlivé fotografické styly: normální, měkká kresba, výrazná kresba, prales, retro, cool, klid a klasická podoba
Barevnými variacemi je Samsung NV24HD téměř posedlý: v Menu totiž najdete další režimy, které můžete aktivovat přímo při snímání, výhodnější verzí – kdy vám zůstane také původní barevnost záznamu – jsou však filtry aplikované až při prohlížení.
max. velikost
Barevné režimy, ve kterých lze snímek zaznamenat: zleva originál, černobílý filtr, sépie, modrý, červený, zelený a negativní filtr
max. velikost
Snímek lze i v režimu náhledu dodatečně barevně pozměnit: zleva původní snímek, černobílé podání, sépie, modrý, červený, zelený a negativní filtr
Další možností, jak „vylepšit“ vaše snímky, jsou v režimu prohlížení filtry pod ikonkou Speciální barva: barevný filtr, stíny, elegantní a přidat šum (zde se jistě jedná o nepřesný překlad, neboť na fotografiích přibývá „filmové zrno“). Počítejte však s tím, že každý přidaný filtr degeneruje kvalitu vašeho snímku (porovnejte například velikost prvních dvou snímků z následující řady: 4,6 MB a 2,3 MB).
max. velikost
Aplikace funkcí pod paletkou Speciální barva: zleva originál, barevný filtr, stíny, elegantní a přidat šum
K dalšímu prvenství v rámci rodiny kapesních digitálů od Samsungu patří schopnost modelu NV24HD pořizovat stereofonní videosekvence v HD kvalitě při rozlišení 1 280 × 720 pixelů a snímkové frekvenci 30 sn./s, a to vždy do vyčerpání kapacity paměťové karty (SD/SDHC). Jak jsme se ale zmínili již v článku Stylový a široký: Samsung NV24HD, jestliže budete při natáčení zoomovat, nebude tato část záznamu ozvučená.
Ukázky najdete zde:
Video1 (1 280 × 720 px, 30 sn./s)
Video2 (640 × 480 px, 30 sn./s)
Kromě videozáznamníku můžete fotoaparát používat běžně jako diktafon – v závislosti na kapacitě karty vydrží nahrávat klidně i 10 hodin. Potřebujete-li pořídit zvukovou poznámku přímo k určitému snímku, i to přístroj umožňuje, i když to musíte stihnout za pouhých 10 vteřin.
Pokračování 3 / 5
Obrazová kvalita, testy
Optika Samsungu NV24HD má poměrně nízké rozlišení – a tak není schopna vykreslit detaily. Na zveřejněných demosnímcích jste si jistě povšimli, že se na nejširším ohnisku vyskytuje také chromatická vada. Největším kamenem úrazu je však silná komprese JPEGu, která způsobuje slévání kresby – snímky tak mnohdy vypadají, jakoby je někdo namaloval štětcem.
Firmware se tímto způsobem snaží jistě zamaskovat vysokou hladinu šumu, není to však ta správná cesta k pěkným snímkům.
max. velikost
Zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200
V rychlostních úkonech považujeme model NV24HD za zlatou střední cestu – v žádné kategorii jsme neshledali podprůměrný parametr.
Samsung NV24HD |
první snímek | 2,46 |
snímek bez namáčknutí | 0,40 |
snímek s namáčknutím | neměřitelné |
ukládání-připravenost k dalšímu snímku | 2,15 |
rychlost sériového snímání | 0,7 sn/s |
max. počet snímků v sérii | neomezený |
měřeno s paměťovou kartou | SanDisk Ultra II 2 GB |
Pokračování 5 / 5
Celkové hodnocení
Desetimegapixelový Samsung NV24HD má ve své třídě zajímavé postavení. K jeho hlavním rysům patří širokoúhlá optika 24 mm s 3,6násobným zoomem a optickou stabilizací. Zvláštností mezi konkurenčními digitály (pro rodinu NV se však již jedná o zaběhlou věc) je ovládání křížovým způsobem pomocí dotykových senzorů. Úplnou novinkou mezi firemními kompakty je možnost natáčet videosekvence v HD kvalitě.
I když se může fotoaparát ve své kategorii pochlubit nejen pěkným designem, neokoukaným ovládáním a opravdu zajímavými vlastnostmi, v obrazové kvalitě spadá do škatulky „podprůměrný“. Vezmeme-li v úvahu multimedialitu přístroje (fotoaparát, videozáznamník, diktafon), pak je oficiální doporučená cena 10 tisíc korun jistě solidní sumou. Pokud si však Samsung NV24HD chcete pořídit čistě pro tvorbu krásných fotografií, pak věřte, že v této cenové relaci najdete na trhu daleko lepší přístroje.
Plusy:
- široké ohnisko
- video v HD kvalitě
- funkce diktafonu
Minusy:
- komprese JPEGu
- chromatická vada
- absence histogramu
- video při zoomování bez zvuku
Zdroj:
Cena:
- výrobcem doporučená cena: 9 900 Kč vč. DPH
 | Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Samsung NV24HD? |