Sigma naděluje objektivy majitelům bezzrcadlovek Sony a přichází s vlastním digitálem

12. července 2019
TWEET SDÍLET

Sigma představila hned několik novinek, které rozhodně stojí za pozornost. Na tiskové konferenci v Tokiu představila vlastní fotoaparát a trojici nových objektivů, které budou dostupné s bajonetem Sony E a také s bajonetem typu L, který sdílí s Leicou a Panasonicem.

Vedle nových objektivů byl také oznámeno, že trojice objektivů řady DC DN, které jsou určeny pro APS-C a m4/3, bude adaptována pro fotoaparáty Canon EOS M, tedy s bajonetem EF-M. Konkrétně se jedná o ohniska 16, 30 a 56 mm se světelností F1,4, objektivy by měly být na trhu na podzim letošního roku.

Společně s novinkami také byla zveřejněna roadmapa nových objektivů s bajonetem L – celkem by mělo být k dispozici 14 nových skel, do konce roku 2020. Konkrétně pak v roce 2019 uvede Sigma následující objektivy:

 • 20 mm F1,4 Art
 • 24 mm F1,4 Art
 • 35 mm F1,4 Art
 • 50 mm F1,4 Art
 • 85 mm F1,4 Art
 • 135 mm F1,8 Art

A v roce 2020 by měly jít na trh následující

 • 14 mm F1,8 Art
 • 16 mm F1,4 DC
 • 30 mm F1,4 DC
 • 56 mm F1,4 DC
 • 70 mm Macro

Sigma 45 mm F2,8 DG DN Contemporary

Nejméně světelný objektiv spadající do řady Contemporary má zajímavé ohnisko 45 mm a zaujme především rozměry. Délka objektivu je totiž 46 mm a váží 215 gramů. Tělo objektivu je však kovové a zároveň utěsněné proti povětrnostním vlivům., takže by něco něco vydržet.

Na těle objektivu je samostatný clonový kroužek a také ostřicí prstenec s výrazným žebrováním, což ukazuje na předpokládané použití v rámci natáčení videa.

Optická stavba objektivu čítá osm čoček v sedmi skupinách, které doplňuje sedmilamelová clona s maximálním zacloněním F22. Minimální ostřicí vzdálenost je 24 cm, což s sebou nese zvětšení 0,25×. Filtrový závit má průměr 55 mm a součástí je i sluneční clona. Předpokládaná cena je 559 USD. Vedle tradiční černé barvy bude objektiv k dispozici také ve stříbrném provedení.

Sigma 14–24 mm F2,8 DG DN Art

Světelný širokoúhlý zoom by měl být konkurencí obdobných objektivů, které má v nabídce většina konkurence a Sigma jej představila již ve variantě pro zrcadlovky.

Podle výrobce se jedná o ideální fotoaparát především pro astrofotografii, a to díky perfektní kresbě v celé ploše záběru, za kterou údajně stojí použití čoček s velmi nízkým rozptylem v kombinaci s ochrannými vrstvami Nano Porous Coating (NPC).

Samotná optická stavba čítá celkem 18 čoček, uspořádaných ve 13 skupinách, přičemž jsou použity tři asférické členy, jedna čočka z FLD a pět čoček z SLD skla. Samozřejmostí je zde perfektní tovární zpracování, kovové tělo objektivu a jeho utěsnění proti prachu a vlhkosti.

Při hmotnosti 795 gramů má objektiv délku 131 mm a průměr tubusu 85 mm, minimální ostřicí vzdálenost činí 28 cm a zvětšení je pak 0,14×. Clona je v tomto případě složena z celkem 11 lamel a zavřít ji můžete až na F22. Filtr je v totmo případě možné nasadit pouze zadní na straně bajonetu, přičemž součástí balení je i jeho držák. Očekávaná cena objektivu je 1500 USD.

Sigma 35 mm F1,2 DG DN Art

Ještě světelnější, než jsme čekali, to je poslední novinka mezi objektivy. Sigma již v nabídce objektiv s ohniskem 35 mm má, ovšem se světelností F1,4, který je určen pro plnoformátové zrcadlovky. Nové sklo má světelnost o krapet lepší a je určeno pro bezzrcadlovky s bajonetem Sony E a L-mount.

Podle výrobce je objektiv připraven na perfektní přenos detailů i při rozlišení snímače vyšším jak 50 Mpx. Svůj díl na tom má optická stavba, která je složena ze 17 čoček uspořádaných ve 12 skupinách, přičemž zahrnuje tři asférické členy a tři čočky z SLD skla. Minimální ostřicí vzdálenost je 30 cm se zvětšením 0,2×.

Použité komponenty se samozřejmě promítají i do hmotnosti, která je v případě tohoto skla 1090 gramů při délce 136 mm, pro srovnání starší model se světelností F1,4 váží 665 gramů. Filtrový závit má průměr 82 mm. Clona je složena z 11 lamel a zacloníte na F16.

Tělo objektivu je kovové a utěsněné proti prachu a vlhkosti, má samostatný clonový kroužek, který může být klikací nebo tichý a také uživatelsky nastavitelné tlačítko AFL vedle přepínače automatického a manuálního ostření. Očekávaná cena je 1500 USD.

Sigma fp

Poslední z novinek, které Sigma představila, je fotoaparát s označením fp. Jedná se o minimalistické tělo, které je osazeno plnoformátovým 24,6 Mpx snímačem typu BSI CMOS s tradiční bayerovou maskou a L bajonetem. Tělo je utěsněné proti prachu a vlhkosti.

Velikost digitálu je 113 × 70 × 45 mm a hmotnost 370 gramů, což může v určitých kombinacích s delšími objektivy působit až nepatřičně. Hledáček byste hledali marně, na zadní straně je však velký 3,1" displej s rozlišením 2,1 Mpx a dotykovou vrstvou.

Většina ovládacích prvků je na zadní straně pod displejem a vedle displeje, kde je i tradiční čtyřsměrový volič s otočným okružím. Z pohledu konektivity je k dispozici HDMI, sync konektory blesku, mikrofon, USB 3.1 a port pro připojení kabelové spouště nebo externího mikrofonu.

Rozsah citlivostí je  ISO 100–25 600 s možností rozšíření na ISO 6–102 400. Snímání je pak plně v režii elektronické závěrky a digitál podporuje ostření na oko a HDR snímky. Vedle JPEGu je k dispozici také 14 bitový DNG soubor a snímky je možné pořizovat rychlostí až 18 sn./s, ovšem pouze v sérii 12 fotek.

Z pohledu videa se fotoaparát také nemá za co stydět, záznam je možný ve 12-bit UHD 4K/24p DNG a nabídne mimo jiné funkci timecode. Součástí konstrukce je také výkonné chlazení (viditelné pod displejem), které má zajistit možnost delšího záznamu ve vysoké kvalitě.

Fotoaparát by se měl objevit na trhu letos na podzim, cena zveřejněna nebyl. Nicméně společně s tímto modelem byl ještě oznámen vývoj dalšího fotoaparátu, který by měl být osazen snímačem typu Foveon, s rozlišením 20 Mpx na jedné vrstvě.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Příslušenství, Fotoaparáty, Sigma, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola