Sigma fp ve vesmíru natočila a vyfotila Zemi z výšky 30 kilometrů

7. října 2020
TWEET SDÍLET

​Britská pobočka společnosti Sigma vyslala ve spolupráci s firmou Sent Into Space do vesmíru dvojici plnoformátových zrcadlovek Sigma fp. Oba fotoaparáty byly spárovány se širokoúhlým vysoce světelným objektivem Sigma 14 mm F1,8 DG HSM Art.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce se zabudovaným fotografickým přístrojem vystoupala do výšky 30,5 km připoutaná k meteorologickým balonům. Sigma fp se tak stala prvním plnoformátovým fotoaparátem, který do vesmíru nahlédl tímto způsobem; obvykle se k tomuto účelu využívají lehké kamery typu GoPro.

Poté co balon vystoupá do určité výšky, splaskne a shoří v atmosféře, načež se aktivují padáky, které konstrukce bezpečně dopraví k zemi. Jeden z fotoaparátů pořídil desítky kilometrů nad Zemí 24,6Mpx fotografie (v intervalu po 5 sekundách) a druhý natočil 12bitové 4K UHD video ve formátu RAW. Oba přístroje byly vybaveny telemetrickým zařízením a 2TB SSD disky.

Sigma zveřejnila video, kde je zaznamenána realizace projektu, včetně výstupů v podobě detailních fotografických záběrů, kvalitu videosekvence bohužel narušila námraza na objektivu.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Objektivy, Fotoaparáty, Širokoúhlé objektivy, Sigma, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software