21
Fotogalerie

Sigma DP1: první fotografie v ČR!

První kompakt od Sigmy je konečně realitou. Redakce časopisu DIGIfoto a DIGIarena.cz mají čest prvního testování.

Sigma před rokem a půl ohlásila příchod svého docela výjimečného kompaktu s označením DP1. Ve stejnou dobu jsme se dozvěděli také informace o nové zrcadlovce SD14, která však nějaký čas poté byla opravdu k mání.

Po neustálém oddalování a upřesňování informací o vývoji Sigmy DP1 se zdálo, že tento model je pouze abstraktní iluzí, kterou ve skutečnosti nikdy nespatříme. Poslední zprávy hovořily o definitivním uvedení kompaktu na jaře tohoto roku – a opravdu se tak (až neuvěřitelně) stalo. Zvláště v souvislosti s tím, že již na internetu prosakují zkazky o připravovaných nástupcích DP2 a DP3.

P01.jpg P02.jpg
max. velikost | max. velikost
Neuvěřitelné se stalo skutkem aneb Sigma DP1

Nyní můžeme potvrdit, že Sigma DP1 je skutečností. Přestože jsme kdysi měli možnost na internetu spatřit produktové snímky tohoto modelu, které neměly integrované sáňky na blesk, novinka je v konečném stadiu má a tím je povýšena do kategorie vyšší střední třídy. Kolejničku však nemusíte využít jen pro externí blesk, ale jako nadstandard lze přikoupit i průhledový optický hledáček – tedy tak jako u podobně koncipovaného modelu Ricoh GR Digital I/II.

A v čem je tedy Sigma DP1 tak povýšená nad ostatními kompakty? Předně je první mašinkou do kapsy, kterou výrobce neváhal osadit CMOS snímačem Foveon X3 o velikosti 20,7 × 13,8 mm, s fyzickým rozlišením 4,6 Mpx. Zdá se vám to ve srovnání s dnešními až téměř 14Mpx kompakty (Sony Cyber-shot DSC-W300) málo? Naše redakční testy – přestože ještě nejsou kompletně dokončeny – prozatím dokazují, že méně může v obrazové kvalitě znamenat více.

Fotoaparát si přesto nenárokuje stanout po boku běžnému uživateli rodinných snímků. Proč? Je totiž vybaven objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností 16,6 mm – což při přepočtu na kinofilmové políčko činí krásných širokoúhlých 28 mm – tento parametr ale láká pouze menšinovou populaci fotografů.

P03.jpg
max. velikost
Zadní stěnu okupuje 2,5" displej, poprvé v produkci Sigmy s „vysokým“ rozlišením 230 000 pixelů

A nyní ve stručnosti, jakou výbavou si u „přestárlé“ novinky můžete být jisti: předně jsou to všechny dostupné expoziční režimy P/A/S/M (bez scénických programů), dále možnost nastavení citlivosti do ISO 800, vyvážení bílé včetně uživatelské kalibrace, ostrost, kontrast, saturace či barevný profil černobílý a sépiový.

Vybrat si můžete jeden z devíti ostřicích bodů a samozřejmostí je také ruční ostření, zde však zajímavě řešené pomocí samostatného otočného kolečka s možností aktivace zvětšovací lupy. Přestože je nabídka Menu srozumitelná (i když o její posloupnosti bude v následující recenzi ještě řeč), musíte se smířit pouze s cizojazyčným nastavením.

P04.jpg
max. velikost
Na kruhovém voliči s expozičními režimy nenajdete žádnou ikonku motivového programu

Prozatímní testování odhalilo velice dobré kvality optiky – co se týče ostrosti, přijatelné hladiny šumu, vynikající je např. také dynamický rozsah.

Počítat ale musíte s docela značnou časovou prodlevou při ukládání dat do surového RAWu – což je pochopitelné při velikosti souborů až 14 MB velkých – příznivější situace se dočkáte u záznamu do komprimovaného JPEGu.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CMOS 20,7 × 13,8 mm, 4,6 Mpx (2 640 × 1 760 pixelů)
  • optický stabilizátor: ne
  • paměťové médium: SD/SDHC
  • objektiv: 28 mm, F4
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", rozlišení 230 000 pixelů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: RAW, JPEG
  • předpokládaná cena: 20 000 Kč

Nyní si prohlédněte první demosnímky ze Sigmy DP1 v ČR:

Fotografie, které byly pořízeny do JPEGu:

D01.JPG D02.JPG
max. velikost | max. velikost
D03.JPG D04.JPG
max. velikost | max. velikost
D05.JPG D06.JPG D07.JPG
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Fotografie, které jsou vyvolány z RAWu pomocí firemního softwaru Sigma Photo Pro:

SDIM0026.jpg SDIM0045.jpg
max. velikost | max. velikost
SDIM0072.jpg SDIM0088.jpg
max. velikost | max. velikost
SDIM0090.JPG SDIM0099.jpg
max. velikost | max. velikost
SDIM0100.jpg SDIM0102.jpg
max. velikost | max. velikost
SDIM0118.jpg SDIM0141.jpg
max. velikost | max. velikost

Podrobnou recenzi modelu Sigma DP1 vám přineseme v průběhu dubna.

Určitě si přečtěte

Články odjinud