Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

19. září 2018
TWEET SDÍLET
O tom, že se Sigmě daří konkurovat tradičním výrobcům fotoaparátů v oblasti vyměnitelných objektivů není třeba pochybovat, nyní si připravila hned pět želízek do ohně.

Před několika lety se v japonské Sigmě rozhodli zcela přepracovat nabídku objektivů a zpřísnit také výstupní kontrolu v továrně na objektivy. Výsledkem jsou tři ucelené řady vyměnitelných objektivů – Art, Contemporary a Sport – které se liší nejen tím, jaké objektivy v nich najdete, ale také odlišnou koncepcí, jelikož každý fotograf potřebuje něco trošku jiného.

Kam míří společnost Sigma a co nás čeká v dalších letech?

Kam míří společnost Sigma a co nás čeká v dalších letech?

Společnost Sigma patří po hlavních tahounech fotoprůmyslu mezi největší výrobce objektivů a v posledních letech tyto objektivy obsazují první místa všech žebříčků kvality. Jaký bude další vývoj?

Následný vývoj v zaměření Sigmy nám ukazuje, že nechce zůstat na vedlejší koleji a společně s objektivy pro fotografování připravuje a vypouští do světa také objektivy upravené pro záznam videa – hlavním rozdílem je u těchto skel odlišný tubus s výrazným ostřicím a clonovým prstencem, díky nimž mohou filmaři neslyšně a přesně ostřit či clonit v průběhu záznamu videa.

V obou řadách – foto a video – objektivů najdeme velmi zajímavé kousky, co se technických parametrů týče a jak ukazuje praxe, tak jsou objektivy skvělé i z pohledu kresby a obrazové kvality. Ostatně některá pevná ohniska z řady art se stala takřka legendární.

V uplynulém týdnu se série video objektivů v řadě Cine rozšířila hned o tři kousky – 28, 40 a 105 mm všechny se světelností T1,5. Vzhledem k blížícímu se veletrhu Photokina tedy lze očekávat i uvedení dalších kousků, které doplní řadu foto objektivů. A jak se mimo záznam nechali slyšet někteří zástupci společnosti, tak s nástupem nových bezzrcadlovek Nikon a Canon se nabídka objektivů bude pravděpodobně nadále rozšiřovat.

Aktuálně uniklé fotografie nám přinášejí alespoň základní informace o připravovaných objektivech, které bychom měli na vlastní oči vidět v brzké době.

SIGMA 70-200 MM F2,8 DG OS HSM SPORT

Konečně se dočkají všichni majitelé především plnoformátových těl, pro něž je tento rozsah ohnisek při dané světelnosti F2,8 jedním z nejpoužívanějších objektivů. Dlouhá léta čekají všichni zájemci o tohle sklo, až bude uvedeno v nové a přepracované verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv bude uveden ve verzi Sport, což značí perfektní zpracování, rychlé ostření a odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Své uplatnění však objektiv najde pravděpodobně především u nesportovních fotografů jako univerzální teleobjektiv.

SIGMA 28 MM F1,4 DG HSM ART a SIGMA 40 MM F1,4 DG HSM ART

Další novinka již spadá do řady Art a de facto doplňuje stávající ohniska 20 a 24 mm, která jsou taktéž dostupná se světelností F1,4. Stejně tak druhý objektiv s ohniskem 40 mm je doplňkem ke stávajícím 35 a 50 mm při světelnosti F1,4.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud se podíváme na nedávno uvedené videoobjektivy, pak je jasné, že tato dvojice je v podstatě jejich kopií, avšak dostal do vínku autofokus, širší ostřicí prstenec, menší průměr filtrového závitu a především také nižší hmotnost a menší rozměry.

SIGMA 56 MM F1,4 DC DN CONTEMPORARY

Poměrně netradiční ohnisko 56 mm je vcelku logickým krokem při použití s menším APS-C snímačem, kde v podstatě odpovídá portrétnímu ohnisku 85 mm. Označení objektivu pak napovídá, že se bude jednat o pevné sklo, které je určené především pro bezzrcadlovky APS-C formátu, tedy modely Canonu, Fujifilmu či Sony.

Klepněte pro větší obrázek

SIGMA 60-600 MM F4,5-6,3 DG OS HSM SPORT

Posledním sklem, jehož snímky unikly, je teleobjektiv s méně tradičním a zároveň obřím rozsahem 60–600 mm. Objektiv je předurčen především sportovním a wildlife fotografům, je vybaven stabilizací a při nasazení na APS-C snímač bude jeho ekvivalentní rozsah cca 90–900 mm, což už je řádná porce přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek

Ohledně uvedení na trh a cen zatím nepadlo v rámci internetové šuškandy ani slovo, lze však předpokládat, že oficiálního představení se dočkáme ve velmi brzké době a nejpozději za týden budou objektivy představeny na kolínském veletrhu.

Známé nejsou ani technické specifikace či optická stavba objektivů. Předpokládá se však, že s výjimkou modelu 56 mm F1,4 budou objektivy k dispozici s bajonety Nikon F, Canon EF, Sony E a Sigma SA. Zmíněný objektiv 56 mm pak bude zřejmě k dispozici s bajonetem Sony FE pro bezzrcadlovky s menším snímačem a možná se dočkáme i verze pro standard m 4/3.

Témata článku: Technika, Objektivy, Sigma

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

32 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

Adam Kos