Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

19. září 2018
TWEET SDÍLET
O tom, že se Sigmě daří konkurovat tradičním výrobcům fotoaparátů v oblasti vyměnitelných objektivů není třeba pochybovat, nyní si připravila hned pět želízek do ohně.

Před několika lety se v japonské Sigmě rozhodli zcela přepracovat nabídku objektivů a zpřísnit také výstupní kontrolu v továrně na objektivy. Výsledkem jsou tři ucelené řady vyměnitelných objektivů – Art, Contemporary a Sport – které se liší nejen tím, jaké objektivy v nich najdete, ale také odlišnou koncepcí, jelikož každý fotograf potřebuje něco trošku jiného.

Následný vývoj v zaměření Sigmy nám ukazuje, že nechce zůstat na vedlejší koleji a společně s objektivy pro fotografování připravuje a vypouští do světa také objektivy upravené pro záznam videa – hlavním rozdílem je u těchto skel odlišný tubus s výrazným ostřicím a clonovým prstencem, díky nimž mohou filmaři neslyšně a přesně ostřit či clonit v průběhu záznamu videa.

V obou řadách – foto a video – objektivů najdeme velmi zajímavé kousky, co se technických parametrů týče a jak ukazuje praxe, tak jsou objektivy skvělé i z pohledu kresby a obrazové kvality. Ostatně některá pevná ohniska z řady art se stala takřka legendární.

V uplynulém týdnu se série video objektivů v řadě Cine rozšířila hned o tři kousky – 28, 40 a 105 mm všechny se světelností T1,5. Vzhledem k blížícímu se veletrhu Photokina tedy lze očekávat i uvedení dalších kousků, které doplní řadu foto objektivů. A jak se mimo záznam nechali slyšet někteří zástupci společnosti, tak s nástupem nových bezzrcadlovek Nikon a Canon se nabídka objektivů bude pravděpodobně nadále rozšiřovat.

Aktuálně uniklé fotografie nám přinášejí alespoň základní informace o připravovaných objektivech, které bychom měli na vlastní oči vidět v brzké době.

SIGMA 70-200 MM F2,8 DG OS HSM SPORT

Konečně se dočkají všichni majitelé především plnoformátových těl, pro něž je tento rozsah ohnisek při dané světelnosti F2,8 jedním z nejpoužívanějších objektivů. Dlouhá léta čekají všichni zájemci o tohle sklo, až bude uvedeno v nové a přepracované verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv bude uveden ve verzi Sport, což značí perfektní zpracování, rychlé ostření a odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Své uplatnění však objektiv najde pravděpodobně především u nesportovních fotografů jako univerzální teleobjektiv.

SIGMA 28 MM F1,4 DG HSM ART a SIGMA 40 MM F1,4 DG HSM ART

Další novinka již spadá do řady Art a de facto doplňuje stávající ohniska 20 a 24 mm, která jsou taktéž dostupná se světelností F1,4. Stejně tak druhý objektiv s ohniskem 40 mm je doplňkem ke stávajícím 35 a 50 mm při světelnosti F1,4.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud se podíváme na nedávno uvedené videoobjektivy, pak je jasné, že tato dvojice je v podstatě jejich kopií, avšak dostal do vínku autofokus, širší ostřicí prstenec, menší průměr filtrového závitu a především také nižší hmotnost a menší rozměry.

SIGMA 56 MM F1,4 DC DN CONTEMPORARY

Poměrně netradiční ohnisko 56 mm je vcelku logickým krokem při použití s menším APS-C snímačem, kde v podstatě odpovídá portrétnímu ohnisku 85 mm. Označení objektivu pak napovídá, že se bude jednat o pevné sklo, které je určené především pro bezzrcadlovky APS-C formátu, tedy modely Canonu, Fujifilmu či Sony.

Klepněte pro větší obrázek

SIGMA 60-600 MM F4,5-6,3 DG OS HSM SPORT

Posledním sklem, jehož snímky unikly, je teleobjektiv s méně tradičním a zároveň obřím rozsahem 60–600 mm. Objektiv je předurčen především sportovním a wildlife fotografům, je vybaven stabilizací a při nasazení na APS-C snímač bude jeho ekvivalentní rozsah cca 90–900 mm, což už je řádná porce přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek

Ohledně uvedení na trh a cen zatím nepadlo v rámci internetové šuškandy ani slovo, lze však předpokládat, že oficiálního představení se dočkáme ve velmi brzké době a nejpozději za týden budou objektivy představeny na kolínském veletrhu.

Známé nejsou ani technické specifikace či optická stavba objektivů. Předpokládá se však, že s výjimkou modelu 56 mm F1,4 budou objektivy k dispozici s bajonety Nikon F, Canon EF, Sony E a Sigma SA. Zmíněný objektiv 56 mm pak bude zřejmě k dispozici s bajonetem Sony FE pro bezzrcadlovky s menším snímačem a možná se dočkáme i verze pro standard m 4/3.

Témata článku: Technika, Objektivy, Příslušenství, Sigma

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

3 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotoškola
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
Fujifilm X-S10 – novou bezzrcadlovku doplňuje řada novinek

Fujifilm X-S10 – novou bezzrcadlovku doplňuje řada novinek

26 Petr Březina

Petr Březina
BezzrcadlovkyFujifilm
10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
FotografovéKultura
V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

Sám Canon jej označuje jako mimořádně ostrý, nejrychlejší širokáč a jeden ze tří základních profi objektivů pro systém EOS RF. Tak jsme se na něj rozhodli podívat podrobněji.

3 Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

3 Jakub Čížek

Jakub Čížek
Zoner Photo Studio