Sigma AF 17-70 mm F2,8-4: První z řady Contemporary

12. května 2013
TWEET SDÍLET
Sigma uvedla na trh nový, stabilizovaný objektiv s rozsahem ohnisek 17-70 mm a možností fotografovat makro. Po důkladném testování, přinášíme jeho recenzi.

Pokud se vám zdá, že jsme v nadpise udělali chybu, není tomu tak. Sigma skutečně představila nástupce velice rozšířeného objektivu Sigma AF 17-70 mm F2,8-4 DC Macro OS HSM.

Nutno podotknout, že se nejedná o nástupce v pravém smyslu. Novinka s sebou přináší zcela přepracovanou optickou soustavu, stabilizátor obrazu a schopnost zaostřit na velmi krátkou vzdálenost - tzv. makro režim.

Contemporary – kvalitní objektivy pro každého

Nové je označení, jenž výrobce zvolil. V mnoho katalozích se tak můžete setkat s označním "Sigma C 17-70 mm f/2.8-4.0 DC Macro OS HSM" kde písmeno C znamená právě označení zcela nové řady objektivů Sigma. Ta by měla uživatele zaujmout především poměrem cena/kvalita. Objektivy této řady budou koncipovány jako lehké, kompaktní a především cenově dostupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Produktové fotografie nové Sigma 17-70 F2,8-4 DC Macro OS z řady Contemporary

Zároveň jsme dostali od zástupců společnosti Sigma informaci, že problémy s "kusovou výrobou" (dříve jste se poměrně často mohli setkat ze situací, kdy se více kusů totožného objektivu chovalo jinak - kus od kusu: pozn. redakce) byly elimiovány a každý prodaný kus je dnes stejně kvalitní.

Když setový objektiv nestačí

Ačkoliv to na první pohled nemusí být zcela patrné, je cílovou skupinou pro novou Sigmu skupina začínajících až mírně pokročilých fotografů. Vzhledem k tomu, že je novinka dostupná hned s několika bajonety, konkuruje hlavně setovým objektivům Canon EF-S 18-55 mm F3,5-5,6, Canon EF-S 17-85 mm F4-5,6 IS USM nebo napříkad Nikkor AF-S 16-85 mm F3,5-5,6 VR.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv se svými parametry přímo nabízí jako náhrada nedostačujícího setového objektivu

K testu jsme obdrželi verzi s bajonetem Canon EF-S (objektiv je koncipován pro použití výhradně na zrcadlovkách s APS-C snímačem). Hned na úvod musím podotknout, že nová Sigma oba výše zmíněné Canony poráží na celé čáře. Nabízí jak vyšší světelnost, tak subjektivně lépe pracující stabilizátor. Co jistě mnohé potěší je fakt, že Sigma upustila od obráceného běhu zoomovacího prstence.

Mechanické zpracování

Při rozbalení z krabice a prvním pohledu na objektiv budete mile překvapeni. Objektiv vzbuzuje dojem kvalitně odvedené práce. Je vyveden v černé barvě, v běžném hladkém provedení. Bajonet objektivu je kovový. V balení najdete kromě objektivu samotného také sluneční clonu a samozřejmě obě krytky.

Oproti předchůdci doznaly změny oba prstence. Ten pro změnu ohniskové vzdáleností je nyní větší, naopak ovládání manuálního ostření se zúžilo. Šířka vroubkované části u ostření jsou přibližně tři milimetry, u zoomovacího prstence jsou to zhruba dva centimetry. U ostřícího prstence vroubkování úplně chybí v délce přibližně jedné čtvrtiny obvodu - prostor pro potisk údajů ostření. Oba prstence jsou pogumované.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv při minimálním a maximálním ohnisku

Při pohybu mezi krajními ohnisky změní objektiv svou délku přibližně dvojnásobně. Transfokátor klade příjemný odpor, není potřeba vyvíjet velkou sílu pro změnu ohniskové vzdálenosti. Za zmínku rozhodně stojí fakt, že objektiv nemění ohniskovou vzdálenost vlivem své hmotnosti (nevysouvá se ani za chůze). Možná i díky tomotu faktu není novinka opatřena zámkem ohniska, známým z předchozích modelů.

Pro přechod mezi krajními ohnisky je potřeba prstencem otočit o 90 stupňů, což považuji za ideální pro daný rozsah ohnisek. Změnou ohniska se poměrně výrazně mění těžiště objektivu, což může působit nepříjemnosti zvláště u lehčích zrcadlovek. Při ostření nedochází k rotaci frontální členu, ani jiné části objektivu.

Na levé straně objektivu je umístěn přepínač automatického ostření a optické stabilizace. Oba disponují pouze polohami zapnuto nebo vypnuto. Není k dispozici omezení pro makro režim, nebo horizontální režim stabilizace. V makro režimu lze fotografovat při maximálním přibližení a nejkratší zaostřitelné vzdálenosti ve zvětšení 1:2,8.

Ostření

Automatické ostření je u nové Sigmy poháněno ultrazvukovým HSM motorem. Ten je rychlý, tichý a u námi testovaného kusu také velice velice přesný. Objektiv neměl během testů problém s rychlým přeostřováním s blízkých na vzdálená místa, ani s kontinuálním režimem ostření fotoaparátu. Motor nevydává žádné nežádoucí zvuky a je jen nepatrně hlučnější než motor například Canonu 17-40L F4L USM.

Drobnou vadou na kráse je velice primitivní ovladač režimu ostření. K dispozici je pouze poloha vypnuto nebo zapnuto. Ocenil bych separátní aktivaci makro režimu, nebo třeba jen vícepolohový přepínač, jenž by disponoval tvz. focus-limiterem, omezením ostřící vzdálenosti na vzdálenější objektivy.

Optická kvalita

Jak již jsem zmínil v úvodu, objektiv má zcela přepracované optické složení. Skládá se z 16 optických elementů ve 14 skupinách. Z toho tři čočky jsou asférické, dvě typu FLD a jedna SLD. Clona je sedmilamelová, kruhového typu. Sigma avizuje přidání až 4 EV kroků při použití optického stabilizátoru. V praxi se ukázaly reálné dva až tři EV stupně k dobru.

Klepněte pro větší obrázek
Optické složení Sigmy 17-70 F2,8-4 DC Macro OS

Největším kompromisem se kterým se u objektivu setkáte, je soudkovité zkreslení. To dosahuje při ohnisku 17 mm hodnoty -4,13 % což není přehlednutelná ani zanedbatelná hodnota. U ohniska 24 mm se zkreslení snižuje na -0,92 % a naopak od 35 mm jde zkreslení do opačných hodnot. Konkrétně 0,52 % při ohnisku 35 mm, 0,88 % při ohnisku 50 mm a 0,99 % při ohnisku 70 mm.

Naproti tomu velmi dobrých výsledků dosahuje objektiv v oblasti barevné (chromatické) vady a sférické vady. Chromatická vada se minimálně projevuje při ohnisku 17 mm a cloně 2,8 se vzrůstajícím clonovým číslem pak rychle ubývá, až k hodnotě F8, kde je již nepozorovatelná. Vzhledem k parametrům a fyzickým rozměrům objektivu lze očekávat přítomnost vinětace. Ta je bohužel poměrně výrazná a až do clony 5,6 je na snímcích patrná.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka vinětace objektivu

Pro koho?

Objektiv Sigma AF 17-70 mm F2,8-4 DC Macro OS z řady Contemporary je určen především začínajícím a mírně pokročilým uživatelům, kterým nevyhovuje základní objektiv. Oproti setovým objektivům dodávaným se zrcadlovkou nabídne Sigma vyšší světelnost, nižší hmotnost a kompaktnější rozměry. Pokud se zaměřím jen na bajonet Canon EF-S, poráží Sigma setové konkurenty nejen svými parametry, ale také kvalitou obrazu.

Technické specifikace:

 • rozsah ohnisek 17-70 mm (ekvivalent kinofilmu: 27-112 mm – APS-C Canon)
 • optické složení: 16 členů ve 14 skupinách (3 asférické, dva FLD a jeden SLD člen)
 • stabilizátor obrazu umožňující prodloužení času až o 4 EV kroky
 • sedmilamelová clona kruhového typu
 • minimální zaostřitelná vzdálenost 22 cm
 • maximální zvětšení 1:2,8
 • ultrazvukový pohon ostření (nepodporuje FTM)
 • rozměry 79 × 82 mm
 • hmotnost 465 g
 • filtrový závit 72 mm
 • objektiv je dodáván se sluneční clonou
 • doporučená maloobchdoní cena: 11 990 Kč

Legenda:

 • DC - objektivy určené pouze pro digitální zrcadlovky "Crop"
 • OS - optický stabilizátor obrazu
 • HSM - Hyper Sonic Motor, objektiv používající motorický pohon na principu ultrazvukových vln k zabezpečení tichého a rychlého AF chodu
 • MACRO - objektiv umožňuje vysoké zvětšení obrazu při kombinaci maximálního přibližení a minimální zaostřitelné vzdálenosti
 • SLD - Super Low Dispersion, technologie výroby optických členů snižující chomatickou vadu obrazu

 

Témata článku: Technika, Testy, Objektivy, Sigma


Sestaveno jest. Raketa SLS je hotová, odstartuje nejdříve v únoru

Sestaveno jest. Raketa SLS je hotová, odstartuje nejdříve v únoru

** NASA dokončila sestavování rakety SLS pro misi Artemis 1 ** K prvnímu startu rakety by mohlo dojít v polovině února ** Raketa vynese loď Orion na dráhu kolem Měsíce

Petr Kubala
SLSArtemisMěsícRaketa
Windows XP slaví 20 let. Takhle jsme systém přivítali v říjnu 2001

Windows XP slaví 20 let. Takhle jsme systém přivítali v říjnu 2001

Lukáš Václavík
Windows XPOperační systémyMicrosoft
Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

** FT232HQ je univerzální čip USB 2.0 ** Může se chovat jako sériová linka, I²C, SPI, GPIO aj. ** Dnes jej oživíme v C na Windows

Jakub Čížek
C++Pojďme programovat elektronikuUSB
Manipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

Manipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

** Whistleblowerka vynesla tisíce interních dokumentů Facebooku ** Síť nezvládá moderovat hate speech ani dezinformace ** Zuckerberg nemá nikoho, kdo by se mu postavil

Lukáš Václavík
CenzuraKauzyFacebook
Happy Game od studia Amanita Design vyjde už příští týden. Dostanete se z noční můry?

Happy Game od studia Amanita Design vyjde už příští týden. Dostanete se z noční můry?

Po logické plošinovce Creaks se Amanita vrací k jejich tradičnímu žánru. Netradiční je ale tentokrát atmosféra, která není tak veselá, jak jsme zvyklí.

Martin Nahodil
Happy GameDatum vydání