Sigma AF 17-70 mm F2,8-4: První z řady Contemporary

12. května 2013
TWEET SDÍLET
Sigma uvedla na trh nový, stabilizovaný objektiv s rozsahem ohnisek 17-70 mm a možností fotografovat makro. Po důkladném testování, přinášíme jeho recenzi.

Pokud se vám zdá, že jsme v nadpise udělali chybu, není tomu tak. Sigma skutečně představila nástupce velice rozšířeného objektivu Sigma AF 17-70 mm F2,8-4 DC Macro OS HSM.

Nutno podotknout, že se nejedná o nástupce v pravém smyslu. Novinka s sebou přináší zcela přepracovanou optickou soustavu, stabilizátor obrazu a schopnost zaostřit na velmi krátkou vzdálenost - tzv. makro režim.

Contemporary – kvalitní objektivy pro každého

Nové je označení, jenž výrobce zvolil. V mnoho katalozích se tak můžete setkat s označním "Sigma C 17-70 mm f/2.8-4.0 DC Macro OS HSM" kde písmeno C znamená právě označení zcela nové řady objektivů Sigma. Ta by měla uživatele zaujmout především poměrem cena/kvalita. Objektivy této řady budou koncipovány jako lehké, kompaktní a především cenově dostupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Produktové fotografie nové Sigma 17-70 F2,8-4 DC Macro OS z řady Contemporary

Zároveň jsme dostali od zástupců společnosti Sigma informaci, že problémy s "kusovou výrobou" (dříve jste se poměrně často mohli setkat ze situací, kdy se více kusů totožného objektivu chovalo jinak - kus od kusu: pozn. redakce) byly elimiovány a každý prodaný kus je dnes stejně kvalitní.

Když setový objektiv nestačí

Ačkoliv to na první pohled nemusí být zcela patrné, je cílovou skupinou pro novou Sigmu skupina začínajících až mírně pokročilých fotografů. Vzhledem k tomu, že je novinka dostupná hned s několika bajonety, konkuruje hlavně setovým objektivům Canon EF-S 18-55 mm F3,5-5,6, Canon EF-S 17-85 mm F4-5,6 IS USM nebo napříkad Nikkor AF-S 16-85 mm F3,5-5,6 VR.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv se svými parametry přímo nabízí jako náhrada nedostačujícího setového objektivu

K testu jsme obdrželi verzi s bajonetem Canon EF-S (objektiv je koncipován pro použití výhradně na zrcadlovkách s APS-C snímačem). Hned na úvod musím podotknout, že nová Sigma oba výše zmíněné Canony poráží na celé čáře. Nabízí jak vyšší světelnost, tak subjektivně lépe pracující stabilizátor. Co jistě mnohé potěší je fakt, že Sigma upustila od obráceného běhu zoomovacího prstence.

Mechanické zpracování

Při rozbalení z krabice a prvním pohledu na objektiv budete mile překvapeni. Objektiv vzbuzuje dojem kvalitně odvedené práce. Je vyveden v černé barvě, v běžném hladkém provedení. Bajonet objektivu je kovový. V balení najdete kromě objektivu samotného také sluneční clonu a samozřejmě obě krytky.

Oproti předchůdci doznaly změny oba prstence. Ten pro změnu ohniskové vzdáleností je nyní větší, naopak ovládání manuálního ostření se zúžilo. Šířka vroubkované části u ostření jsou přibližně tři milimetry, u zoomovacího prstence jsou to zhruba dva centimetry. U ostřícího prstence vroubkování úplně chybí v délce přibližně jedné čtvrtiny obvodu - prostor pro potisk údajů ostření. Oba prstence jsou pogumované.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv při minimálním a maximálním ohnisku

Při pohybu mezi krajními ohnisky změní objektiv svou délku přibližně dvojnásobně. Transfokátor klade příjemný odpor, není potřeba vyvíjet velkou sílu pro změnu ohniskové vzdálenosti. Za zmínku rozhodně stojí fakt, že objektiv nemění ohniskovou vzdálenost vlivem své hmotnosti (nevysouvá se ani za chůze). Možná i díky tomotu faktu není novinka opatřena zámkem ohniska, známým z předchozích modelů.

Pro přechod mezi krajními ohnisky je potřeba prstencem otočit o 90 stupňů, což považuji za ideální pro daný rozsah ohnisek. Změnou ohniska se poměrně výrazně mění těžiště objektivu, což může působit nepříjemnosti zvláště u lehčích zrcadlovek. Při ostření nedochází k rotaci frontální členu, ani jiné části objektivu.

Na levé straně objektivu je umístěn přepínač automatického ostření a optické stabilizace. Oba disponují pouze polohami zapnuto nebo vypnuto. Není k dispozici omezení pro makro režim, nebo horizontální režim stabilizace. V makro režimu lze fotografovat při maximálním přibližení a nejkratší zaostřitelné vzdálenosti ve zvětšení 1:2,8.

Ostření

Automatické ostření je u nové Sigmy poháněno ultrazvukovým HSM motorem. Ten je rychlý, tichý a u námi testovaného kusu také velice velice přesný. Objektiv neměl během testů problém s rychlým přeostřováním s blízkých na vzdálená místa, ani s kontinuálním režimem ostření fotoaparátu. Motor nevydává žádné nežádoucí zvuky a je jen nepatrně hlučnější než motor například Canonu 17-40L F4L USM.

Drobnou vadou na kráse je velice primitivní ovladač režimu ostření. K dispozici je pouze poloha vypnuto nebo zapnuto. Ocenil bych separátní aktivaci makro režimu, nebo třeba jen vícepolohový přepínač, jenž by disponoval tvz. focus-limiterem, omezením ostřící vzdálenosti na vzdálenější objektivy.

Optická kvalita

Jak již jsem zmínil v úvodu, objektiv má zcela přepracované optické složení. Skládá se z 16 optických elementů ve 14 skupinách. Z toho tři čočky jsou asférické, dvě typu FLD a jedna SLD. Clona je sedmilamelová, kruhového typu. Sigma avizuje přidání až 4 EV kroků při použití optického stabilizátoru. V praxi se ukázaly reálné dva až tři EV stupně k dobru.

Klepněte pro větší obrázek
Optické složení Sigmy 17-70 F2,8-4 DC Macro OS

Největším kompromisem se kterým se u objektivu setkáte, je soudkovité zkreslení. To dosahuje při ohnisku 17 mm hodnoty -4,13 % což není přehlednutelná ani zanedbatelná hodnota. U ohniska 24 mm se zkreslení snižuje na -0,92 % a naopak od 35 mm jde zkreslení do opačných hodnot. Konkrétně 0,52 % při ohnisku 35 mm, 0,88 % při ohnisku 50 mm a 0,99 % při ohnisku 70 mm.

Naproti tomu velmi dobrých výsledků dosahuje objektiv v oblasti barevné (chromatické) vady a sférické vady. Chromatická vada se minimálně projevuje při ohnisku 17 mm a cloně 2,8 se vzrůstajícím clonovým číslem pak rychle ubývá, až k hodnotě F8, kde je již nepozorovatelná. Vzhledem k parametrům a fyzickým rozměrům objektivu lze očekávat přítomnost vinětace. Ta je bohužel poměrně výrazná a až do clony 5,6 je na snímcích patrná.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka vinětace objektivu

Pro koho?

Objektiv Sigma AF 17-70 mm F2,8-4 DC Macro OS z řady Contemporary je určen především začínajícím a mírně pokročilým uživatelům, kterým nevyhovuje základní objektiv. Oproti setovým objektivům dodávaným se zrcadlovkou nabídne Sigma vyšší světelnost, nižší hmotnost a kompaktnější rozměry. Pokud se zaměřím jen na bajonet Canon EF-S, poráží Sigma setové konkurenty nejen svými parametry, ale také kvalitou obrazu.

Technické specifikace:

 • rozsah ohnisek 17-70 mm (ekvivalent kinofilmu: 27-112 mm – APS-C Canon)
 • optické složení: 16 členů ve 14 skupinách (3 asférické, dva FLD a jeden SLD člen)
 • stabilizátor obrazu umožňující prodloužení času až o 4 EV kroky
 • sedmilamelová clona kruhového typu
 • minimální zaostřitelná vzdálenost 22 cm
 • maximální zvětšení 1:2,8
 • ultrazvukový pohon ostření (nepodporuje FTM)
 • rozměry 79 × 82 mm
 • hmotnost 465 g
 • filtrový závit 72 mm
 • objektiv je dodáván se sluneční clonou
 • doporučená maloobchdoní cena: 11 990 Kč

Legenda:

 • DC - objektivy určené pouze pro digitální zrcadlovky "Crop"
 • OS - optický stabilizátor obrazu
 • HSM - Hyper Sonic Motor, objektiv používající motorický pohon na principu ultrazvukových vln k zabezpečení tichého a rychlého AF chodu
 • MACRO - objektiv umožňuje vysoké zvětšení obrazu při kombinaci maximálního přibližení a minimální zaostřitelné vzdálenosti
 • SLD - Super Low Dispersion, technologie výroby optických členů snižující chomatickou vadu obrazu

 

Témata článku: Technika, Objektivy, Testy, Sigma, Objektivy na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika