Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG: test objektivu

26. října 2010
TWEET SDÍLET
Jako první vám představujeme portrétní objektiv, který nás vskutku nadchnul. Sigmě se vyrovná jen málokterý objektiv.

Horkou novinkou letošního veletrhu PMA byl portrétní objektiv pro DSLR Sigma, Canon, Nikon, Pentax a Sony s APSC i FF čipem. Sigma sice nabízí škálu světelných pevných ohnisek, především v rozsahu 20 – 30 mm doplněnou o makroobjektivy. Portrétní fotografové se tak museli spolehnout na makroobjektiv ohniska 100 mm se světelností F2,8, což může být limitující. Proto Sigma uvedla v březnu 2008 pevné ohnisko 50 mm F1,4 EX HSM DG doplněné o dnes recenzované sklo Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG. Padesátku je možné použít pro portrét spíše na DSLR s malým čipem (virtuální ohnisko 75 – 80 mm), zatímco ohnisko 85 mm je vhodné na portrét jak na malých čipech (EQ 35 mm 130 – 135 mm), tak na full framu a osloví patrně fotografy, kteří buďto na FF fotí anebo do budoucna koupi FF plánují.

Klepněte pro větší obrázek  

Specifikace: Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG

 • Ohnisková vzdálenost: 85 mm
 • Rozsah clonových čísel: F1,4 – F16
 • Virtuální ohnisko na APSC: 127 – 136 mm
 • Virtuální clona na APSC: hloubka ostrosti ekvivalentní F2,0 – F22 na kinofilmu / FF
 • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost: 85 cm
 • Maximální zvětšení: 1:8,6
 • Počet lamel clony: 9 (kruhová)
 • Průměr závitu filtru: 77 mm
 • Ostřící motor: HSM
 • Optická stavba: 11 členů v 8 skupinách (1 SLD člen)
 • Hmotnost: 725 g
 • Rozměry: 84,7 mm × 87,6 mm
 • Dodávané příslušenství: polotuhé pouzdro, dvě krytky, sluneční clona s APSC adaptérem
 • Kompatibilita: DSLR Sigma, Canon, Nikon, Pentax a Sony s APSC i FF čipem
 • MOC: 21 500 Kč
 • Cena výrobce: $1.400,-

Sigma se „proslavila“ jako výrobce s nejdelšími názvy objektivů. Výhodou pečlivého označení je, že na první pohled vidíme, že je objektiv optimalizován pro DSLR (zkratka DG) s malým i velkým čipem, tudíž by konstrukce jeho zadního členu měla předcházet duchům a zdvojeným odrazům. Dále čteme, že je objektiv vybaven tichým a rychlým ultrazvukovým motorkem HSM, což není nijak překvapující, když objektiv patří do prestižní profi třídy EX objektivů Sigma.

Ergonomie a zpracování

Objektiv spadá do profi třídy EX, které se vyznačují velmi kvalitním zpracováním. Konstrukce, i když plastová, nemá žádné mechanické vůle. Ostření je interní, objektiv tudíž nemění při fotografování fyzickou délku. Jen škoda, že není utěsněný proti prachu a vlhkosti, tak jako profi skla Canon/Nikon, nota bene když by postačily jen dva gumové o-kroužky u ostřícího prstence.

S hmotností 725 g není Sigma 85 mm žádný drobeček. Nejlépe tedy pasuje na profi a poloprofi DSLR jako Canon EOS 5D Mark II (použitý pro testování), Nikon D300s nebo Sigma SD1 (DSLR uvedena na veletrhu Photokina 2010 před pár týdny). Objektiv jsem ale vyzkoušel i na amatérské DSLR a žádné problémy s držením jsem neměl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je u podobných objektivů zvykem, široký, pogumovaný ostřící prstenec se nachází v přední části objektivu, hned za zlatou obrubou označující zařazení skla do třídy EX. Při ostření klade přiměřený odpor a vzhledem k pomalejšímu AF v šeru jsem jej i často použil. Výhodou HSM ostření je především možnost kdykoliv vstoupit do ostření a autofocusu tak pomoci najít správnou pozici bez nutnosti přepínání do režimu MF. Přepínač AF/MF je jako obvykle po levé straně objektivu.

Ve střední části je okénko s průhledem na stupnici zaostřitelných vzdáleností. Kromě zaostřitelné vzdálenosti objektiv ukazuje i přibližnou hloubku ostrosti při nejvyšším clonovém čísle F16. Informace je však jen orientační. Značka pro ostření na IR fotografii k dispozici není,což však není nic neobvyklého.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní část objektivu je drážkovaná pro snadnější úchop při nasazování objektivu na fotoaparát. Gumové těsnění bajonetu chybí, což nebude chybět jen majitelům profi DSLR Sony, které mají těsnění přímo na DSLR.

Výrobce obdařil objektiv opravdu nadstandardní výbavou. Kromě přední a zadní krytky dostane fotograf i kvalitní a bytelnou sluneční clonu s APSC adaptérem a polotuhé pouzdro. Samotná sluneční clona odpovídá ohnisku 85 mm na FF čipu. Pro focení na APSC DSLR může fotograf použít adaptér (jakýsi mezikroužek, který se nasadí mezi objektiv a clonu. Tím pádem je clona s adaptérem hlubší a odpovídá tak ohnisku cca 130 mm, tedy zornému úhlu objektivu na DSLR s malým čipem. Na první pohled šikovná vychytávka ale v praxi není zapotřebí díky relativně hluboké sluneční cloně a především kvůli poněkud neohrabané manipulaci s adaptérem. Výše zmíněné polotuhé pouzdro je o poznání větší než objektiv, což bych považoval spíše za výhodu. Prostor v pouzdru zabírají dvě ochranné výplně. Pokud je na objektivu nasazen adaptér pro sluneční clonu, je třeba jednu výplň vyjmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Objektiv, i když plastový, si ve kvalitě zpracování v ničem nezadá s moderními DSLR s hořčíkovým tělem. Výbava objektivu je nadstandardní, jak je u Sigmy ve třídě EX zvykem.

Praktické zkušenosti

Hned po vytažení z krabice mě překvapilo, jak je objektiv velký. Je prakticky shodný s Canonem EF 85 mm F1,2L a daleko mohutnější než Canon 85 mm F1,8. Nejčastěji však bude objektiv patrně srovnáván s o fous menším Nikkorem AF-S 85 mm F1,4G, se kterým sdílí ohnisko i světelnost.

Světelnost F1,4 klade vzhledem k velmi úzké hloubce ostrosti (HO) vysoké nároky na přesnost ostření. Při práci s HO pod 1 cm jsem velmi ocenil velký a jasný hledáček FullFramové DSLR. Bez zvětšení vám žádný LCD (ani 3" s rozlišením 1,000,000 bodů) nepodá dostatek informací pro přesné zaostření. Přitom spoléhat se jen na automatiku ostření je přinejmenším ošidné. Rozdíl mezi technicky dobrou a špatnou fotkou se u clony 1,4 může lišit i mezi zaostřením na konec řas, nebo na panenku oka modelu.

Klepněte pro větší obrázek

Především s ohledem na malou HO jsem byl zvědavý na přesnost ostření objektivu. Přeci jen, problémy objektivů Sigma s přesností ostření nejsou žádným tajemstvím, naštěstí tyto problémy je vždy možné seřídit bezplatně u dovozce v rámci záruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Ostření je zcela spolehlivé a přesné při fotografování portrétů. Při fotografování v rozmezí 0,85 – 10 m objektiv ostří výborně. V rozmezí zaostření na cca 10 – 15 m jsou fotografie stále ostré, ale s viditelně měkčí kresbou způsoben dle mého názoru mírným předostřením. Při ostření na cca 15 m a více objektiv občas ostří před fotografovaný objekt (tzv. front fokus).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Obě fotografie byly exponovány s clonou F1,4. Zatímco traktorista téměř „vyjíždí“ z HO, tak dívka v červené bundě již stojí zcela mimo HO a na poli a cestě před ní je vidět, kde přesně se pole HO nachází.

Přijali jsme od dovozce vyjádření, že nepřesnost ostření se týkala jen a pouze testovaného kusu. Pokud zakoupíte jakýkoliv objektiv Sigma, který bude ostřit nepřesně, je možné jej v rámci čtyřleté záruky nechat (samozřejmě zdarma) kdykoliv seřídit s fotoaparátem. Dle vyjádření výrobce se objektiv může chovat i trochu jinak u DX formátu, na což se zmíněná služba přesného vyladění objektivu s tělem vztahuje samozřejmě také.

Ostří od daleka

V úvodu jsem nakousl, že nová Sigma může být konkurentem pro makroobjektivy, které si fotografové často kupují kromě mimo jiné i na portréty. Zatímco makroobjektivy v podobné ohniskové vzdálenosti mají bez výjimky světelnost F2,8, Sigma se pyšní nejnižší clonou o 2 EV nižší. Zato je však kvůli nejkratší zaostřitelné vzdálenosti celých 85 cm zcela nevhodná pro makro fotografii. Zvětšení 1:8,6 patří k nejmenším (nejhorším), avšak ve třídě objektivů 85 mm je tento „nešvar“ hojně rozšířen, patrně kvůli konstrukčním či technologickým omezením. Pro portrét obličeje je vzdálenost 85 cm dostačující, avšak pokud vyžadujete větší zvětšení, musíte s sebou nosit mezikroužek nebo se poohlédnou po portrétních sklech ohniska 100 a 135 mm.

Objektiv ostřil na kratší vzdálenosti přesně, ale relativně pomalu. V této třídě je preferována přesnost ostření před rychlostí, ale je pravda, že objektivy Canon/Nikon zvládají ostření rychleji.

Zoom nebo pevné sklo?

Tuto otázku si klade nejeden fotograf. Navzdory obecné oblibě zoom objektivů světelná pevná ohniska zůstávají jasnou volbou profesionálních studiových fotografů. Bezkonkurenční kvalitu obrazu a úzkou hloubku ostrosti při nízkém clonovém čísle nelze ničím nahradit. Osobně se považuji spíše za zastánce zoomů, ale Sigma 85 mm mi ukázala, že nemožnost přizpůsobit okamžitě zorný úhel objektivu a potřeba „zoomovat“ nohama se vyplatí. V praxi jsem si ověřil, že jít jen tak fotit a mít s sebou jen jedno ohnisko nemusí být vůbec omezující.

Témata článku: Příslušenství, Technika, Testy, Objektivy, První foto


Recenze filmu Venom 2: Carnage přichází. Nepoučení se z chyb jedničky provází souboj vetřelců

Recenze filmu Venom 2: Carnage přichází. Nepoučení se z chyb jedničky provází souboj vetřelců

Výměna na režisérské stoličce, kratší stopáž, ale stále stejné chyby v profilaci postav i tónu filmu.

Marek Čech
Recenze filmů
Studio, zodpovědné za hru Gears Tactics chystá zbrusu novou sci-fi značku

Studio, zodpovědné za hru Gears Tactics chystá zbrusu novou sci-fi značku

Po úspěchu skvělé strategie ze světa Gears se Splash Damage chystá na svůj další projekt.

Michal Maliarov
Byznys
Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Pokud potřebujete s někým sdílet informaci o tom, kde se aktuálně nalézáte, pak můžete využít řadu různých řešení. Některá načrtneme v tomto článku.

Karel KiliánJakub Michlovský
Mobilní aplikace
Adrenalinová arkáda Riders Republic ve startovním traileru láká na svahy

Adrenalinová arkáda Riders Republic ve startovním traileru láká na svahy

Bláznivá jízda, ať už nasednete na cokoliv.

Michal Maliarov
Riders RepublicVideo
Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

** Minule jsme k dešifrování použili službu ConvertAPI ** Tentokrát si spustíme vastní virtuální počítač s Linuxem ** Díky principu free tier to bude u Oracle Cloud úplně zadarmo

Jakub Čížek
Hackujeme Google v Apps ScriptuCloudProgramování
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Elden Ring se odkládá, dočkáme se jej v únoru

Elden Ring se odkládá, dočkáme se jej v únoru

Přihlásit se můžete i do uzavřeného testu hry, který se uskuteční v listopadu.

Michal Maliarov
Elden RingFromSoftware