Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG: test objektivu

26. října 2010
TWEET SDÍLET
Jako první vám představujeme portrétní objektiv, který nás vskutku nadchnul. Sigmě se vyrovná jen málokterý objektiv.

Horkou novinkou letošního veletrhu PMA byl portrétní objektiv pro DSLR Sigma, Canon, Nikon, Pentax a Sony s APSC i FF čipem. Sigma sice nabízí škálu světelných pevných ohnisek, především v rozsahu 20 – 30 mm doplněnou o makroobjektivy. Portrétní fotografové se tak museli spolehnout na makroobjektiv ohniska 100 mm se světelností F2,8, což může být limitující. Proto Sigma uvedla v březnu 2008 pevné ohnisko 50 mm F1,4 EX HSM DG doplněné o dnes recenzované sklo Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG. Padesátku je možné použít pro portrét spíše na DSLR s malým čipem (virtuální ohnisko 75 – 80 mm), zatímco ohnisko 85 mm je vhodné na portrét jak na malých čipech (EQ 35 mm 130 – 135 mm), tak na full framu a osloví patrně fotografy, kteří buďto na FF fotí anebo do budoucna koupi FF plánují.

Klepněte pro větší obrázek  

Specifikace: Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG

 • Ohnisková vzdálenost: 85 mm
 • Rozsah clonových čísel: F1,4 – F16
 • Virtuální ohnisko na APSC: 127 – 136 mm
 • Virtuální clona na APSC: hloubka ostrosti ekvivalentní F2,0 – F22 na kinofilmu / FF
 • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost: 85 cm
 • Maximální zvětšení: 1:8,6
 • Počet lamel clony: 9 (kruhová)
 • Průměr závitu filtru: 77 mm
 • Ostřící motor: HSM
 • Optická stavba: 11 členů v 8 skupinách (1 SLD člen)
 • Hmotnost: 725 g
 • Rozměry: 84,7 mm × 87,6 mm
 • Dodávané příslušenství: polotuhé pouzdro, dvě krytky, sluneční clona s APSC adaptérem
 • Kompatibilita: DSLR Sigma, Canon, Nikon, Pentax a Sony s APSC i FF čipem
 • MOC: 21 500 Kč
 • Cena výrobce: $1.400,-

Sigma se „proslavila“ jako výrobce s nejdelšími názvy objektivů. Výhodou pečlivého označení je, že na první pohled vidíme, že je objektiv optimalizován pro DSLR (zkratka DG) s malým i velkým čipem, tudíž by konstrukce jeho zadního členu měla předcházet duchům a zdvojeným odrazům. Dále čteme, že je objektiv vybaven tichým a rychlým ultrazvukovým motorkem HSM, což není nijak překvapující, když objektiv patří do prestižní profi třídy EX objektivů Sigma.

Ergonomie a zpracování

Objektiv spadá do profi třídy EX, které se vyznačují velmi kvalitním zpracováním. Konstrukce, i když plastová, nemá žádné mechanické vůle. Ostření je interní, objektiv tudíž nemění při fotografování fyzickou délku. Jen škoda, že není utěsněný proti prachu a vlhkosti, tak jako profi skla Canon/Nikon, nota bene když by postačily jen dva gumové o-kroužky u ostřícího prstence.

S hmotností 725 g není Sigma 85 mm žádný drobeček. Nejlépe tedy pasuje na profi a poloprofi DSLR jako Canon EOS 5D Mark II (použitý pro testování), Nikon D300s nebo Sigma SD1 (DSLR uvedena na veletrhu Photokina 2010 před pár týdny). Objektiv jsem ale vyzkoušel i na amatérské DSLR a žádné problémy s držením jsem neměl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je u podobných objektivů zvykem, široký, pogumovaný ostřící prstenec se nachází v přední části objektivu, hned za zlatou obrubou označující zařazení skla do třídy EX. Při ostření klade přiměřený odpor a vzhledem k pomalejšímu AF v šeru jsem jej i často použil. Výhodou HSM ostření je především možnost kdykoliv vstoupit do ostření a autofocusu tak pomoci najít správnou pozici bez nutnosti přepínání do režimu MF. Přepínač AF/MF je jako obvykle po levé straně objektivu.

Ve střední části je okénko s průhledem na stupnici zaostřitelných vzdáleností. Kromě zaostřitelné vzdálenosti objektiv ukazuje i přibližnou hloubku ostrosti při nejvyšším clonovém čísle F16. Informace je však jen orientační. Značka pro ostření na IR fotografii k dispozici není,což však není nic neobvyklého.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní část objektivu je drážkovaná pro snadnější úchop při nasazování objektivu na fotoaparát. Gumové těsnění bajonetu chybí, což nebude chybět jen majitelům profi DSLR Sony, které mají těsnění přímo na DSLR.

Výrobce obdařil objektiv opravdu nadstandardní výbavou. Kromě přední a zadní krytky dostane fotograf i kvalitní a bytelnou sluneční clonu s APSC adaptérem a polotuhé pouzdro. Samotná sluneční clona odpovídá ohnisku 85 mm na FF čipu. Pro focení na APSC DSLR může fotograf použít adaptér (jakýsi mezikroužek, který se nasadí mezi objektiv a clonu. Tím pádem je clona s adaptérem hlubší a odpovídá tak ohnisku cca 130 mm, tedy zornému úhlu objektivu na DSLR s malým čipem. Na první pohled šikovná vychytávka ale v praxi není zapotřebí díky relativně hluboké sluneční cloně a především kvůli poněkud neohrabané manipulaci s adaptérem. Výše zmíněné polotuhé pouzdro je o poznání větší než objektiv, což bych považoval spíše za výhodu. Prostor v pouzdru zabírají dvě ochranné výplně. Pokud je na objektivu nasazen adaptér pro sluneční clonu, je třeba jednu výplň vyjmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Objektiv, i když plastový, si ve kvalitě zpracování v ničem nezadá s moderními DSLR s hořčíkovým tělem. Výbava objektivu je nadstandardní, jak je u Sigmy ve třídě EX zvykem.

Praktické zkušenosti

Hned po vytažení z krabice mě překvapilo, jak je objektiv velký. Je prakticky shodný s Canonem EF 85 mm F1,2L a daleko mohutnější než Canon 85 mm F1,8. Nejčastěji však bude objektiv patrně srovnáván s o fous menším Nikkorem AF-S 85 mm F1,4G, se kterým sdílí ohnisko i světelnost.

Světelnost F1,4 klade vzhledem k velmi úzké hloubce ostrosti (HO) vysoké nároky na přesnost ostření. Při práci s HO pod 1 cm jsem velmi ocenil velký a jasný hledáček FullFramové DSLR. Bez zvětšení vám žádný LCD (ani 3" s rozlišením 1,000,000 bodů) nepodá dostatek informací pro přesné zaostření. Přitom spoléhat se jen na automatiku ostření je přinejmenším ošidné. Rozdíl mezi technicky dobrou a špatnou fotkou se u clony 1,4 může lišit i mezi zaostřením na konec řas, nebo na panenku oka modelu.

Klepněte pro větší obrázek

Především s ohledem na malou HO jsem byl zvědavý na přesnost ostření objektivu. Přeci jen, problémy objektivů Sigma s přesností ostření nejsou žádným tajemstvím, naštěstí tyto problémy je vždy možné seřídit bezplatně u dovozce v rámci záruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Ostření je zcela spolehlivé a přesné při fotografování portrétů. Při fotografování v rozmezí 0,85 – 10 m objektiv ostří výborně. V rozmezí zaostření na cca 10 – 15 m jsou fotografie stále ostré, ale s viditelně měkčí kresbou způsoben dle mého názoru mírným předostřením. Při ostření na cca 15 m a více objektiv občas ostří před fotografovaný objekt (tzv. front fokus).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Obě fotografie byly exponovány s clonou F1,4. Zatímco traktorista téměř „vyjíždí“ z HO, tak dívka v červené bundě již stojí zcela mimo HO a na poli a cestě před ní je vidět, kde přesně se pole HO nachází.

Přijali jsme od dovozce vyjádření, že nepřesnost ostření se týkala jen a pouze testovaného kusu. Pokud zakoupíte jakýkoliv objektiv Sigma, který bude ostřit nepřesně, je možné jej v rámci čtyřleté záruky nechat (samozřejmě zdarma) kdykoliv seřídit s fotoaparátem. Dle vyjádření výrobce se objektiv může chovat i trochu jinak u DX formátu, na což se zmíněná služba přesného vyladění objektivu s tělem vztahuje samozřejmě také.

Ostří od daleka

V úvodu jsem nakousl, že nová Sigma může být konkurentem pro makroobjektivy, které si fotografové často kupují kromě mimo jiné i na portréty. Zatímco makroobjektivy v podobné ohniskové vzdálenosti mají bez výjimky světelnost F2,8, Sigma se pyšní nejnižší clonou o 2 EV nižší. Zato je však kvůli nejkratší zaostřitelné vzdálenosti celých 85 cm zcela nevhodná pro makro fotografii. Zvětšení 1:8,6 patří k nejmenším (nejhorším), avšak ve třídě objektivů 85 mm je tento „nešvar“ hojně rozšířen, patrně kvůli konstrukčním či technologickým omezením. Pro portrét obličeje je vzdálenost 85 cm dostačující, avšak pokud vyžadujete větší zvětšení, musíte s sebou nosit mezikroužek nebo se poohlédnou po portrétních sklech ohniska 100 a 135 mm.

Objektiv ostřil na kratší vzdálenosti přesně, ale relativně pomalu. V této třídě je preferována přesnost ostření před rychlostí, ale je pravda, že objektivy Canon/Nikon zvládají ostření rychleji.

Zoom nebo pevné sklo?

Tuto otázku si klade nejeden fotograf. Navzdory obecné oblibě zoom objektivů světelná pevná ohniska zůstávají jasnou volbou profesionálních studiových fotografů. Bezkonkurenční kvalitu obrazu a úzkou hloubku ostrosti při nízkém clonovém čísle nelze ničím nahradit. Osobně se považuji spíše za zastánce zoomů, ale Sigma 85 mm mi ukázala, že nemožnost přizpůsobit okamžitě zorný úhel objektivu a potřeba „zoomovat“ nohama se vyplatí. V praxi jsem si ověřil, že jít jen tak fotit a mít s sebou jen jedno ohnisko nemusí být vůbec omezující.

Témata článku: Technika, Objektivy, Testy, Příslušenství, První foto, Objektivy na Heureka.cz


BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo