Sigma 8-16 mm: Širokoúhlý zoom pro zrcadlovky s malým čipem

Sigma 8-16 mm: Širokoúhlý zoom pro zrcadlovky s malým čipem

Testovaná Sigma 8-16 mm F4,5-5,6 DC HSM, určená pro APS-C formát, je skutečný unikát. Uživatelům zrcadlovek s malým čipem otevře zcela nové perspektivy v možných šířkách záběrů.

Sigmu 8–16 mm 4,5–5,6 DC HSM jsme testovali na Nikonu D80, pracovali jsme tedy s virtuálním prodloužením ohnisek na 12–24 mm ekv. kinofilmu. Hned na začátek dlužno dodat, že takto velký úhel záběru (114,5 stupně) se srovnaným sférickým zkreslením se jen tak nevidí. Dokonce, jako v případě focení s objektivy typu rybího oka, si i s testovanou Sigmou musíte při fotografování na výšku dávat pozor, aby se končetiny vašeho těla či nohy stativu neobjevily ve výsledné fotografii. O stínech vržených fotografem snad ani nemluvě. Osmimilimetrový začátek je tak skutečným lákadlem pro fotografování krajin, architektury či interiéru.

Ostření v tichosti

Z názvu objektivu kromě rozsahu ohnisek lze vyčíst i slabší stránku tohoto modelu, a tou je světelnost. V několika případech jsem osobně litoval toho, že objektiv nemá světelnost alespoň F4 v celém rozsahu nebo lepší. Focení v exteriéru však nečiní žádné problémy.

Podíváte-li se na produktové fotografie, zjistíte, že vykrojená sluneční clona je konstruována napevno. Chrání tak přední čočku, která by jinak vystupovala nad úroveň objektivu. Než navíc nasadíte přední krytku objektivu, nejprve musíte na sluneční clonu nasadit redukci. Což je velice rychlé a pohodlné řešení. Závit na této redukci o průměru 72 mm by vás sice mohl zmást v tom, že můžete bez omezení používat fotografické filtry, ale není tomu tak. Při nasazení redukce totiž v hledáčku pozorujete pouze kruhový výřez fotografované scény.

Budete se tak muset obejít bez fotografických filtrů. Konstrukčně ale nemůžeme objektivu cokoliv vyčíst. Matná povrchová úprava a standardní pogumování prstenců pro zoom a ostření zajišťují bezproblémovou manipulaci s objektivem. Na těle objektivu se vyskytuje pouze jeden ovládací prvek – a sice přepínač mezi ručním a automatickým ostřením. O autofokus se stará tichý ultrazvukový motorek a ostřit můžete již od 24 cm.

sigma-8-16-01.jpg 
Sigma 8–16 mm 4,5–5,6 DC HSM

Obraz v pohybu

Se zvládnutím chromatické vady nás 8–16 mm Sigma překvapila. Zatímco na nejkratším ohnisku ji vůbec nespatříte, na „dlouhém“ konci zoomu jsou červené a modré kontury kontrastních hran jasně patrné. Ovšem vyskytují se i zde ve velmi malém rozsahu a nijak výrazně snímky nehyzdí. Dobře je také zvládnuto sférické zkreslení. Sice se objevuje vetší soudkovité prohnutí linek na 8mm ohnisku, ovšem je nutné si uvědomit, že se jedná skutečně o extrémní úhel záběru. Jestliže v něčem objektiv ztrácí, pak je to vinětace. Ztráta jasu v rozích vůči středu obrazu je zřetelně patrná nejen z našeho měření, ale i z reálných fotografií. I pres veškeré zaclonění se na krátkém konci zoomu nedostanete nad hranici 65 % jasu. Na delších ohniscích je situace lepší, ovšem objektiv i tak vinětuje skrz všechna ohniska a zaclonění. Dlužno dodat, že se jedná snad jen o jedinou obrazovou vadu, ke které můžeme být tolik kritičtí a která se dá navíc potlačit při zpracování fotografií v počítači. Asférické cleny optické konstrukce se postaraly o eliminaci těch ostatních. Velice dobře si poradí i při focení v protisvětle, kde se nám nepodařilo nachytat objektiv na výskyt obvyklých „prasátek“.

Kromě toho, že objektiv láká téměř stodvacetistupňovým úhlem záběru pro fotografování, efektní obrazovou dokumentaci můžete sbírat na novějších modelech digitálních zrcadlovek vybavených režimem videozáznamu. Přestože jsme testovali na Nikonu, objektiv můžete pořídit i pro značky Canon, Pentax a Sony.

Obrazová kvalita

Zkorigovat obrazové vlastnosti a eliminovat co největší množství vad, které se na extrémně krátkých ohniscích vyskytují, není lehké a i u testované Sigmy se to neobešlo bez kompromisů. Zvládnutí chromatické vady a korekce zkreslení byly vykoupeny vyšší mírou vinětace. Daří se však při focení se sluncem v záběru. Odlesky vnitřní konstrukce totiž téměř nespatříte. Mírně sice klesá přenos kontrastu, ovšem v porovnání s dalšími širokoúhlými objektivy vůči nim testovaná Sigma nijak negativně nevybočuje. Jestliže vám pak jde především o celkovou ostrost obrazu, můžeme pouze doporučit s 8-16mm Sigmou pořádně zaclonit. Pro ostrost použijte clonu F8, nebo ještě lépe F11. Při plném odclonění je totiž obraz hlavně v rozích – a na 16 mm i ve středu – výrazněji měkký.

Kompletní článek včetně testovacích obrazců a fotografií najdete v časopisu DIGIfoto 4/2011.

Určitě si přečtěte

Články odjinud