Sigma 20mm F2 DG DN Contemporary: kompaktní širokáč pro bezzrcadlovky

12. února 2022
TWEET SDÍLET

Sigma se poslední dobou zaměřuje na kompaktní objektivy pro bezzrcadlovky, což může být zapříčiněno i její profesionální řadou Art, která si hmotnost zrovna nehlídá. Pokud Sigma zaevidovala spoustu stížností na příliš velké a těžké objektivy, nyní i díky kompaktním bezzrcaldovkám dává smysl korigovat směr.

Klepněte pro větší obrázek

Novým objektivem s pevným ohniskem 20 mm Sigma cílí vyloženě na uživatele bezzrcadlovek, konkrétně bajonetů Sony E a L-Mount. Bezzrcadlovky díky jiným rozměrům bajonetu a vzdálenosti čipu od objektivu dovolují jednodušší konstrukci objektivů, hlavně těch světelných a širokoúhlých. Obé je případ Sigmy se světelností F2. To je vzhledem k rozměrům 70 × 73 mm (průměr × délka) velmi solidní hodnota a mnohé potěší i hmotnost 370 gramů. Objektiv je tedy skvělý pro cestovatele.

Zkušení krajináři možná budou muset sáhnout po filtrové redukci, protože průměr závitu 62 mm je na takovýto širokáč nízká hodnota a krajinář ve své výbavě nejspíše bude mít větší filtry. Zatím nevybavení krajináři díky menšímu průměru filtru ušetří. Dále potěší nanovrstva proti odleskům, kovová (hliníková) konstrukce, základní odolnost proti vodě a prachu či devítilamelová clona. Konstrukce má 13 členů v 11 skupinách, ostření je vnitřní s využitím krokového motoru.

Klepněte pro větší obrázek

Oficiální zahraniční cenovka objektivu činí 700 dolarů. U nás by se měla pohybovat okolo 19 000 korun; tak jsou zatím zalistované ceny v českých obchodech, ale objektiv by se začít měl prodávat od 25. února.

Témata článku: Sony, Sigma, Širokoúhlé objektivy, L-mount, Širokoúhlé objektivy na Heureka.cz