Sigma 105 mm makro jako odpověď na karanténu a 35mm TTArtisan zas na vítr v kapse

5. října 2020
TWEET SDÍLET

​Jedna firma z Japonska, druhá z Číny představily objektivy pro rozličné bezzrcátkové systémy. Sigma 105 mm F2,8 DG DN Macro | Art je dle tvrzení výrobce odpovědí na současnou koronavirovou krizi a vzrůst poptávky po makro teleobjektivech. Čínský manuální objektiv TTartisan 35 mm F1,4 je řešením pro fotografy, kteří chtějí světelný základní objektiv, ale mají hlouběji do kapsy.

Světelný teleobjektiv i pro domácí makrofotografii

Sigma 105 mm F2,8 DG DN Macro | Art je obdobou zrcadlovkového objektivu týchž parametrů, optickým výkonem však takřka o deset let starší model výrazně překonává, zároveň je nový objektiv kompaktnější a lehčí. Prozatím je novinka dostupná pouze pro full-frame fotoaparáty s bajonetem Sony E a Leica L.

Klepněte pro větší obrázek

Autofokus je poháněn hypersonickým motorkem s rychlým a plynulým chodem. Pro ještě svižnější zaostřování je k dispozici třízónový limiter: pro detailní záběry, portrét a ostření v plném rozsahu. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm, dosáhnout tak lze maximálního zvětšení 1:1.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje 17 členů uspořádaných do 12 skupin. Čočky jsou opatřené ochrannými vrstvami a zakomponován je jeden prvek s velmi nízkým rozptylem světla. S 9lamelovou clonou je možné přiclonit na F22. Závit na filtr má průměr 62 mm.

Tubus vyrobený z hořčíkových slitin je na exponovaných místech utěsněný proti vniknutí prachu a vlhkosti. Najdeme na něm řadu přepínačů, včetně programovatelného tlačítka. Objektiv je kompatibilní s telekonvertory 1,4 × (TC-1411) a 2× (TC-2011). Sigma 105 mm F2,8 DG DN Macro | Art se začne prodávat na konci října za 800 USD.

Světelné základní ohnisko za málo peněz

Čínská společnost TTartisan je známá produkcí cenově dostupných světelných objektivů s manuálním ostřením. Pokud vám objektiv s názvem TTartisan a parametry 35 mm F1,4 připadá povědomý, vězte, že takové „sklo“ už výrobce ve svém portfoliu má – ten je však na rozdíl od novinky určen pro plnoformátové systémy, a tudíž podstatně rozměrnější.

Klepněte pro větší obrázek

Nejnovější přírůstek TTartisan 35 mm F1,4 je určen pro bezzrcadlovky se snímačem velikosti APS-C, konkrétně pro bajonety Canon M, Fuji X, MFT a Sony E. Po vynásobení crop faktorem odpovídá efektivní ohnisko 52,5 mm. I přes vysokou světelnost je objektiv příjemně drobný (44 × 56 mm) – závit na filtry má průměr 39 mm – a se 180 gramy též lehký.

Ukázkové snímky si můžete prohlédnout na Flickru.

Clona sestává z 10 lamel, očekávat lze tedy příjemný kruhový bokeh. Přiclonit je možné na F16. V optické soustavě najdeme 7 čoček uspořádaných v 6 skupinách. Ostření je manuální s minimální zaostřovací vzdáleností 28 cm. Na stránkách prodejce je TTartisan 35 mm F1,4 oceněn na 100 USD (včetně mezinárodního poštovného), ač jiné odborné weby hovoří o 80 USD.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Objektivy, Fotoaparáty, Sigma, Teleobjektivy, TTArtisan, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika