Sigma 100–400 pro Sony a L-mount je na světě, budou i menší objektivy pro bezzrcadlovku fp

20. června 2020
TWEET SDÍLET

Teleobjektiv Sigma 100–400 mm F5–6,3 DG DN OS Contemporary byl představen již v roce 2017, ovšem dostupný byl objektiv pouze s bajonetem Canon EF, Nikon F a Sony SA.

Klepněte pro větší obrázek

Dnes Sigma oficiálně představila variantu objektivu pro bezzrcadlovky s bajonetem Sony FE a L-mount. Samotná optická konstrukce objektivu zahrnuje 22 čoček v 16 skupinách a použit byl jeden člen z FLD skla a čtyři členy z SLD skla. Pohon autofokusu je v režii krokového motoru, clona složená z devíti lamel umožňuje zaclonit na F22–F29 v závislosti na zvoleném ohnisku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Minimální ostřící vzdálenost na ohnisku 100 mm je 112 cm, na opačném konci rozsahu pak zvládá objektiv ostřit od 160 cm. Délka objektivu je 197 mm a průměr tubusu 86 mm, filtrový závit má 67 mm a hmotnost dosáhla 1 135 gramů.

V současné chvíli je možné objektiv předobjednávat za cenu 950 dolarů s předpokládaným doručením v polovině července. Přímá konkurence ony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS nabídne lepší světelnost, shodný počet optických prvků a o necelých 200 gramů vyšší hmotnost, avšak cena přesahuje 70 000 Kč.

Nové konvertory, bajonety a dokovací stanice

Společně s objektivem uvedla Sigma také dvojici telekonvertorů – TC-1411 a TC-2011 – se zvětšením 1,4× a 2×. V obou případech jsou telekonvertory odolné vůči povětrnostním podmínkám na stejné úrovni, jako je tomu u objektivů řady Sport. Cena byla stanovena na 400 a 430 dolarů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další novinkou je USB dok určený pro aktualizaci firmwaru v objektivech, který bude nově dostupný i ve variantě pro bajonet Cann EF-M a L-mount, model nese označení UD-11 a komunikuje přes rozhraní USB-C. Cena je 60 dolarů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Neméně zajímavá je informace o nových bajonetech pro objektivy 16 mm, 30 mm, a 56 mm F1,4 DC DN Contemporary, ty jsou dostupné se Sony E, Canon EF-M a micro4/3. Nově by se nabídka měla rozšířit o bajonet L-mount, na jednu stranu se to může zdát paradoxní, jelikož jedinými aparáty, které mají tento bajonet a zároveň osazený APS-C snímač jsou Leica TL2 a Leica CL.

Klepněte pro větší obrázek

Nemalou skupinu zákazníků by však mohli tvořit uživatelé plnoformátových bezzrcadlovek s bajonetem L-mount, kteří se zaměřují na záznam videa a pro formát Super 35 budou všechny tři objektivy ideální kompaktní variantou. Zároveň to také může být první strategický krok k rozšíření nabídky pro Sigmu fp – viz dále.

Sigma fp dostane malé objektivy

V nedávném rozhovoru s ředitelem Sigmy, Kazuto Yamakim, který zveřejnil magazín Gizmodo Japan, se objevila poměrně zajímavá informace o plnoformátové bezzrcadlovce Sigma fp.

Ačkoli je tento model osazen bajonetem L-Mount, je vzhledem k miniaturním rozměrům nepoužitelný se současnou nabídkou objektivů, které jsou vybaveny bajonetem L-Mount. Toho si je vědom i Yamaki, který konstatoval: The camera itself is good, but the rest is a lens. The world view cannot be established unless the number of compact lenses suitable for SIGMA fp is increased.

Klepněte pro větší obrázek

Je tedy velmi pravděpodobné, že Sigma pro svoji bezzrcadlovku připraví sadu objektivů s menšími rozměry, které budou v kombinaci s malým aparátem ideálním nástrojem například pro street nebo cestovatelskou fotografii. Kdy se tak ale stane, to je zatím ve hvězdách.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Příslušenství, Sigma, L-mount, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem