Shift objektiv v domácím provedení

24. června 2006
TWEET SDÍLET

Pokud fotíte architekturu, určitě se setkáváte s jevem zvaným kácející se linie, kdy budovy na snímku vypadají nepřirozeně. Pomoc je jednoduchá, linie můžete vyrovnat v editoru fotografií nebo si koupit shift/tilt objektiv, který vyrovnání linií umožní hardwarově. Cena těchto skel se však pohybuje v řádech statisíců a běžný amatér na ně těžko dosáhne. Řešením mohou být šikovné ruce a trocha trpělivosti.

Co je k výrobě potřeba? Krytka bajonetu na fotoaparát, žebrovaný gumový zvon na čištění odpadu a objektiv s pevným ohniskem. Po sestavení těchto tří komponent máte funkční shift/tilt objektiv. Vylepšit ho můžete ještě tím, že na konec, kde je objektiv vlepíte bajonetovou krytku – objektivy pak budete moci vyměňovat. Sklo je vhodné nejen pro fotografování architektury, ale i pro netradiční snímky, kde chcete pracovat se selktivní hloubkou ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek

Návod na výrobu tohoto objektivu je z hlavy fotografa Dennisona Bertrama. Podrobný postup najdete na jeho webových stránkách, kde jsou i návody na další zlepšováky pro digitální fotografii. Originální článek byl také publikován v časopise DigitálníFoto. Pokud vás zajímá výroba shift/tilt objektivů více, jistě by vašemu zraku neměla uniknout tato stránka.

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika