Shift objektiv v domácím provedení

24. června 2006
TWEET SDÍLET

Pokud fotíte architekturu, určitě se setkáváte s jevem zvaným kácející se linie, kdy budovy na snímku vypadají nepřirozeně. Pomoc je jednoduchá, linie můžete vyrovnat v editoru fotografií nebo si koupit shift/tilt objektiv, který vyrovnání linií umožní hardwarově. Cena těchto skel se však pohybuje v řádech statisíců a běžný amatér na ně těžko dosáhne. Řešením mohou být šikovné ruce a trocha trpělivosti.

Co je k výrobě potřeba? Krytka bajonetu na fotoaparát, žebrovaný gumový zvon na čištění odpadu a objektiv s pevným ohniskem. Po sestavení těchto tří komponent máte funkční shift/tilt objektiv. Vylepšit ho můžete ještě tím, že na konec, kde je objektiv vlepíte bajonetovou krytku – objektivy pak budete moci vyměňovat. Sklo je vhodné nejen pro fotografování architektury, ale i pro netradiční snímky, kde chcete pracovat se selktivní hloubkou ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek

Návod na výrobu tohoto objektivu je z hlavy fotografa Dennisona Bertrama. Podrobný postup najdete na jeho webových stránkách, kde jsou i návody na další zlepšováky pro digitální fotografii. Originální článek byl také publikován v časopise DigitálníFoto. Pokud vás zajímá výroba shift/tilt objektivů více, jistě by vašemu zraku neměla uniknout tato stránka.

Témata článku: Příslušenství


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika