Panasonic přichází s finálními verzemi svých plnoformátových bezzrcadlovek sice s několikaměsíčním zpožděním za Canonem a Nikonem, dle zveřejněných specifikací to však vypadá, že se trpělivost vyplatila.
Panasonic Lumix S1 a S1R si totiž připisují několik světových prvenství. Oba fotoaparáty jsou osazeny hledáčkem s dosud nejvyšším rozlišením. U modelu S1 se můžeme těšit na 4K video s frekvencí 60 sn./s a 10bitovou barevnou hloubkou, S1R zase nabídne světově nejvyšší rozlišení ve své kategorii – 47,3 Mpx.

Design, hardwarová výbava a rozmístění ovládacích prvků jsou u obou přístrojů totožné. Stejně jako další vlastnosti, které si představíme v první části článku:
Duální stabilizace s účinností 6 EV
První společnou vlastností obou novinek je systém mechanické stabilizace snímače. Pětiosá stabilizace zamezí nežádoucímu chvění obrazu s účinností až 5,5 EV. V kombinací s 2osou optickou stabilizací v objektivech Lumix S (Dual I. S.) se pak účinnost navýší až na 6EV. Tyto údaje platí jak pro fotografování, tak pro natáčení videa. Zajímavostí je speciální režim I. S. Status Scope, v němž se na displeji zobrazí grafické znázornění míry vibrací – pomocí grafu pak lze odhalit zdroj případného chvění.

Rychlý a citlivý autofokus
K automatickému ostření oba fotoaparáty využívají systému detekce kontrastu s podporou technologie DFD simulující fázové ostření. Autofokus zaostří dle výrobce za 0,08 s (při F1,4, ISO 100) a problém by neměl mít ani ve velmi slabém osvětlení, neboť je schopen ostřit až do -6 EV.
Dobře vybaveny jsou oba přístroje i k záznamu pohybu – prediktivní technologie Advance Artificial Intelligence dokáže identifikovat objekty v záběru (lidi, kočky, psy a ptáky) a přizpůsobit ostření jejich pohybu. K dispozici je taktéž detekce tváří, očí a zorniček, která najde uplatnění v portrétní fotografii.


Lumixy S dokážou pořizovat série snímků rychlostí až 9 sn./s s předostřením a 6 sn./s s ostřením průběžným, což je průměrný výkon zaostávající jak za Sony A7 III, tak za novým Nikonem Z6. V režimu 6K a 4K Fotografie se rychlost navýší na 30 sn./s, resp. 60 sn./s – ze záznamu lze zpětně vyjmout snímky o rozlišení 18 Mpx (6K Foto) či 8 Mpx (4K Foto). Panasonic přidal i několik obrazových profilů: Flat (plochý) pro pozdější úpravu v počítači a HLG s posíleným dynamickým rozsahem.
Hledáček s extrémně vysokým rozlišením
Oba přístroje jsou shodně vybaveny elektronickým hledáčkem s nejvyšším rozlišením na světě – 5 760 000 bodů. Poměr zobrazení lze nastavit na 0,78×, 0,74×, nebo 0,7×. Obnovovací frekvence obrazu je až 120 sn./s, s takřka nulovou prodlevou 0,005 s.

Zadní dotykový displej s úhlopříčkou 8,2 cm (3,2“) má rozlišení 2 100 000 bodů. Monitor je upevněn na tříosém kloubu, lze jej tedy vyklápět jak nahoru a dolů, tak do strany. Na horní hraně přístroje najdeme také stavový displej a dobrou pomůckou při focení v noci je speciální noční režim, v němž se automaticky zesvětlí obraz na displeji a aktivuje podsvícení tlačítek a horního displeje.


K bezdrátové komunikaci je k dispozici jak Wi-Fi, tak energeticky úspornější Bluetooth. S chytrými zařízeními je možné fotoaparát propojit (dálkové ovládání, přenos souborů) pomocí nové aplikace LUMIX Sync. Přes softwarový systém LUMIX Tether lze fotoaparát dálkově ovládat přes USB z počítače, podporováno je i živé streamování a okamžitý přenos snímků do PC.

Závěrka obou fotoaparátů je testovaná na 400 000 cyklů a umožňuje nastavení nejkratšího expozičního času 1/8 000 s. Synchronizační čas blesku činí 1/320 s. Tělo novinek má zadní konstrukci z hořčíkové slitiny, je utěsněné proti prachu a vlhkosti a provozuschopné do -10 °C. Data lze ukládat na dvojici paměťových karet, jeden slot podporuje typ XQD a druhý klasické SD (včetně UHS-II).

Rozdílné obrazové snímače
A nyní přejdeme k vlastnostem, jimiž se Lumix S1 a S1R odlišují. V prvé řadě je to snímač. Panasonic Lumix S1 je osazen senzorem s fyzickými rozměry 35,6 × 23,8 mm, rozlišením 24,2 Mpx a nativní citlivostí do ISO 51 200. K dispozici je také režim vysokého rozlišení, kdy složením 8 záběrů pořízených s posunem snímače vznikne fotografie s rozlišením 96 Mpx. K dispozici jsou i nástroje pro eliminaci rozostření způsobeného pohybem v záběru.


Snímač Lumixu S1R o rozměrech 36 × 24 mm nabídne světově nejvyšší rozlišení v třídě plnoformátových bezzrcadlovek, a to rovných 47,3 Mpx. Pro ostřejší kresbu byl ze senzoru odstraněn low pass filtr. Výrobce slibuje méně šumu při vysokých citlivostech (maximem je ISO 26 500) díky zakomponování nového typu asférických mikročoček, které mají efektivněji zachytávat obrazový signál. Stejně jako u modelu S1 je i zde k dispozici režim vysokého rozlišení s výstupem v podobě skládaného 187Mpx snímku.
Pokročilé videorežimy
Druhou oblastí, v níž se představené Lumixy liší, je video. Menší rozlišení snímače Lumixu S1 předurčuje tento fotoaparát k profesionálnímu záznamu videa. Oba modely dokážou natáčet video ve 4K rozlišení při snímkové frekvenci 60 sn./s – v tomto nastavení však přístroje pracují pouze s výřezem ze snímače. S celé plochy senzoru se data vyčítají pouze při 30 sn./s. V obou případech je k dispozici také vysokorychlostní Full HD video při 180 sn./s (6× zpomalení). Samozřejmostí je vstup pro externí mikrofon a konektor pro sluchátka, jakož i HDMI výstup.


Lumix S1 navíc podporuje celou škálu gama křivek, včetně Cinelike D/V či Like709. V nabídce jsou také speciální ploché profily a nový režim HLG se širším dynamickým rozsahem. Záznamy ve 4K rozlišení při 60 sn./s se interně ukládají ve standardu 4:2:0 8-bit, standard 4:2:2 lze využít při připojení přes HDMI. Ještě tento rok by měla vyjít softwarová aktualizace, která umožní natáčení 4K při 60 sn./s 4:2:2 10-bit přes HDMI výstup a 4K při 60 sn./s 4:2:2 také interně; současně by uživatelé měli dostat k dispozici standard V Log. Natáčení videa není časově omezeno, s výjimkou 4K při 60 sn./s (30 min) a záznamu vysokorychlostního videa (15 min).
Fotoaparáty mají velikost 148,9 × 110 × 96,7 mm a hmotnost 1,021 kg, udávaná výdrž baterie je cca 400 snímků. Cena fotoaparátů zatím nebyla stanovena, nicméně by se měla pohybovat na podobné úrovni, jako je tomu u bezzrcadlovek řady Nikon Z.
K dispozici by měly být fotoaparáty v průběhu března letošního roku, cena pro český trh je nastavena následovně:
- Lumix S1R-ME-K (s objektivem 24-105) – doporučená koncová cena 118 999 Kč
- Lumix S1R – doporučená koncová cena 95 999 Kč
- Lumix S1- ME-K (s objektivem 24-105) – doporučená koncová cena 79 999 Kč
- Lumix S1 – doporučená koncová cena 64 999 Kč
Trojice optických novinek s bajonetem L
Společně s dvojicí fotoaparátů byly představeny tři objektivy Lumix S s aliančním bajonetem L, který sdílí hned trojice výrobců objektivů – kromě samotného Panasoniku také Leica a Sigma.

Pro začátek budou mít uživatelé systému S k dispozici univerzální standardní setový zoom Lumix S 24–105 mm F4 Macro O.I.S., teleobjektiv Lumix S Pro 70–200 mm F4 O.I.S. a pevnou světelnou padesátku Lumix S Pro 50 mm F1,4.
Všechny tři objektivy jsou utěsněné proti vniknutí prachu a stříkající vodě a současně mrazuvzdorné do -10 °C. Motorizovaný ostřicí mechanismus podporuje rychlou komunikaci s fotoaparátem, až 480 sn./s. Při přeostřování nedochází ani k minimální změně ohniska či úhlu záběru, což je důležité zejména při natáčení videa.
Objektivy jsou opticky stabilizované ve 2 osách a plně spolupracují s 5osou stabilizací v těle fotoaparátu – výsledkem tohoto duálního systému je vynikající účinek až 6 EV. Zajímavým konstrukčním prvkem všech objektivů je absence přepínače mezi automatickým a manuálním ostřením. K přepínání mezi oběma módy místo něj slouží posuvný (vpřed a vzad) ostřící prstenec.
Lumix S 24–105 mm F4 Macro O.I.S.
- Optická konstrukce: 16 členů v 13 skupinách, z toho 2 asférické a 2 ED čočky
- Clona: 9 lamel
- Min. zaostř. vzdálenost: 30 cm

Lumix S Pro 70–200 mm F4 O.I.S.
- Optická konstrukce: 23 členů v 17 skupinách, z toho 1 asférický prvek a 3 ED čočky
- Clona: 9 lamel


Lumix S Pro 50 mm F1,4
- Optická konstrukce: 13 členů v 11 skupinách, z toho 2 asférické a 3 ED čočky
- Clona: 9 lamel


Ještě tento rok by měly být uvedeny další tři objektivy a dva telekonvertory. Těšit se můžeme na světelné zoomy 24–70 mm F2,8 a 70–200 mm F2,8, širokoúhlý objektiv 16–35 mm F4 a na 1,4× a 2× telekonvertor.
Plnoformátové bezzrcadlovky Panasonic Lumix S se zdají být opravdu dobře vybaveny jak pro fotografování, tak pro natáčení videa. Můžeme se jenom těšit na první testy, které ukážou, jak velkou konkurencí budou pro stávající fullframe modely Canonu, Nikonu a Sony.