Selfíčka už netáhnou, říká studie. Nechte se raději fotit druhou osobou

Selfíčka už netáhnou, říká studie. Nechte se raději fotit druhou osobou

Pojem selfie je i po letech po svém největším boomu stále populární a stále se jedná o hodně skloňované slovo. O tomto fenoménu vzniklo už mnoho psychologických studií, ke kterým aktuálně přibyla jedna nová. Její výsledek je navíc poměrně překvapivý.

Na Washington State University porovnávali fotografie od lidí, kteří zveřejňují svá selfie, oproti těm, které jsou pořízené někým jiným. I když jsou klíčové prvky fotografií podobné, v druhém případě se jedná o portréty. A ty v tomto porovnání vyšly vítězně. Podle uveřejněné studie jsou totiž ti, kteří často publikují svá selfíčka, vnímáni jako méně sympatičtí, méně úspěšní a méně otevření novým zážitkům.

Chris Barry, profesor psychologie WSU a hlavní autor studie, začal toto téma zkoumat zhruba před pěti lety. Podle WSU to byl ten čas, kdy byli lidé, kteří pořizovali hodně selfie snímků, považováni za narcisty. Barry se tedy právě na tento fakt zaměřil. Zkoumal tak možné souvislosti mezi publikováním mnoha selfie fotografií na sociální sítě a narcismem. Jak vysvětluje WSU, byl však tento výzkum „neprůkazný“.

Proto na to posléze šel jinak. Ve spolupráci s University of Southern Mississippi proti sobě postavil dva rozdílné uživatele – jednoho selfie maniaka a druhého takového, který sice také často publikuje na sociální sítě snímky sebe sama, avšak focené někým druhým. Celkem 30 uživatelů dodalo své fotografie, které hodnotilo dalších nezávislých 119 osob a to ve 13 atributech, mezi které spadaly sebevědomí, sebeúcta, úspěch atd.

Obrázek 1_1.PNGObrázek 1_2.PNG
Na Instagramu naleznete více jak 403 milionů příspěvků označených štítkem #selfie. Jedna věc ale je selfíčka pořizovat a druhá je publikovat. Autor tohoto článku jich má ve své galerii 300, se světem nesdílel jediné.

Podle výsledků jsou lidé, kteří zveřejňují hodně selfie snímků, téměř jednotně viděni ostatními v negativnějším světle. Zároveň jsou méně sympatičtí, méně úspěšní, více nejistí a méně otevření novým zkušenostem. Ti, které fotografuje někdo jiný, jsou pak především více přirození, protože selfie jsou prý často neupřímná.

Ze studie tedy vyplývá zejména jeden fakt. Pokud chcete být vnímáni svým okolím lépe a pozitivně, publikujte méně selfíček a nechte se fotit někým druhým. Pokud nemáte kým, pořiďte si stativ a dálkovou spoušť. Třeba se to projeví i na počtu lajků, které na sociálních sítích ke svým fotografiím dostáváte.

Určitě si přečtěte

Články odjinud