Když začátkem roku oznámilo Casio kapesní digitál se sedminásobným zoomem a mechanickou stabilizací obrazu, nevěřili jsme.
Digitální fotoaparáty Casio jsou prakticky synonymem pro ultrakompaktní digitály s líbivým designem, které jsou zabaleny v různých barevných kabátech. Model V7 však jde naprosto jinou cestou.
Základní technické parametry fotoaparátu:
- snímací prvek: 1/2,5" CCD 7,2 Mpx
- max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
- objektiv: 38–266 mm, F3,4–5,3
- paměťové médium: SD, SDHC, MMC, vnitřní paměť 11,6 MB
- LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obrazových bodů
- ISO: Auto, 64–1 600
- video: 848 × 480 bodů, 30 sn./s, ozvučené s možností zoomování
- možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
- rozměry a hmotnost: 85 × 60 × 25 mm, 149 gramů
Posledním modelem Casia s více jak trojnásobným zoomem byl fotoaparát Exilim Pro EX-P505, který jako jeden z prvních přinesl mezi malé modely pětinásobný optický zoom. Těžko jej však vzhledem k rozměrům označit za kapesní. Exilim V7, ačkoliv má optický zoom sedminásobný, za kapesní označit můžeme, s tloušťkou 25 mm se rozměry blíží mobilnímu telefonu.
Primát drží V7 nejen v násobcích zoomu, je také prvním digitálem Casio, který je osazen periskopovým objektivem, a má posunovací krytku objektivu (že by nový trend ultrakompaktních digitálů?). Nejvýraznější inovací je však mechanická stabilizace obrazu. Doposud jsme se u Casia setkávali pouze s digitální stabilizací obrazu, případně s funkcí navýšení citlivosti. U modelu V7 je stabilizace založena na principu plovoucího snímače.
Objektiv s rozsahem 38–266 mm a průměrnou světelností F3,4–5,3 je usazen v horním rohu digitálu, díky zkosení hrany přístroje se snáze vyhnete překrytí objektivu prstem levé ruky, jako se to stává u jiných digitálů. Spoušti je věnovaná celá horní strana. Vzadu pak najdeme otočný ovladač expozičních režimů, čtyřsměrný volič, tlačítko prohlížení, vstup do menu a také ovládání zoomu.
Zoom se ovládá segmentem posuvným ve vertikálním směru, na což je potřeba si chvíli zvykat. Dvousečnou zbraní je možnost přiřadit konkrétní parametr čtyřsměrnému voliči ve směru vpravo/vlevo. Ačkoliv je v nabídce řada nastavení – sériové snímání, korekce expozice, vyvážení bílé, citlivost, samospoušť – je možné funkce využít pouze v režimu plné automatiky nebo Bestshot. V režimu priorita clony, priorita času a manuální nastavení slouží tato tlačítka k nastavení hodnoty času či clony. Pro změnu citlivosti tedy musíte opět do menu.
Vstup do bateriového prostoru a slot pro paměťovou kartu jsou netradičně v boku přístroje. Li-Ion aumulátor nepatří k nejmenším. Připojení k okolním zařízením je možné prostřednictvím USB rozhraní nebo AV kabelem. Oba dva kabely je nutné připojit k dokovací jednotce a do ní posadit samotný digitál s multifunkčním konektorem na spodní straně. Dok zajišťuje také dobíjení akumulátoru.
Menu je přehledné a celé v češtině s výjimkou jednoho parametru a tím je výběr jazyka. Nevýhodou je, že při vstupu do menu se vždy ocitnete ve výchozí pozici, přístroj si nepamatuje naposledy upravovaný parametr.
Demosnímky
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka práce vyvážení bílé, vlevo denní světlo, uprostřed zataženo, vpravo stín. Ačkoliv bylo jasné slluneční světlo, jsou barvy na prvním snímku posunuté do modra, realitě se nejvíce přiblížil prostřední snímek
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny bez blesku a s bleskem. Automatika si příliš dobře neporadila s měřením expozice, druhý snímek je navíc zabarven do žluta
max. velikost | max. velikost
Ukázka práce stabilizátoru obrazu, vlevo vypnutá a vpravo zapnutá stabilizace
max. velikost
Expozičně náročnější scény dělají fotoaparátu problémy