Sedm mega v černém obleku Casio (první pohled)

28. června 2006
TWEET SDÍLET
Sedm mega v černém obleku Casio (první pohled)
Dalšího zástupce z řady Exilim Zoom, model EX-Z70, představila společnost Casio. Jak je u ní dobrým zvykem, i v tomto případě z názvu poznáte, jaké rozlišení má snímač fotoaparátu. Přesně tak, je to sedm megapixelů, respektive o něco více – 7,2 Mpx.

Již na první pohled je jasné, že před sebou máme bratříčka dříve uvedených modelů Z1000 a Z5. Nový model je prakticky totožný s fotoaparátem EX-Z5, a to jak designově tak vybavením. Jediné co tyto dva fotoaparáty odlišuje je rozdílné rozlišení snímače. Z5 má rozlišení 5 Mpx, kdežto nová Z70 má rozlišení 7,2 Mpx. No a protože do útrob fotoaparátu nevidíte, je tento rozdíl vyveden bílou barvou na čelní stěně a také na levé boční stěně přístroje: 7,2 / 5,0 MEGA PIXELS DIGITAL CAMERA EX-Z70 / EX-Z5.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo EX-Z70, vpravo EX-Z5

Velikost snímku je při nejvyšším rozlišení 3 072 × 2 304 pixelů. Videosekvence umí Z70 natáčet při rozlišení 640 × 480 pixelů s rychlostí snímkování 30 sn./s. Rozsah ohnisek je u trojnásobného zoomu 38–114 mm, světelnost je F3,1–4,4. K dispozici je také elektronická stabilizace obrazu (Anti Shake DSP). Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí ISO 50, 100, 200, 400, nebo nastavení nechat na automatice.

Fotoaparát nemá hledáček, jeho funkci zastane LCD displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 115 200 obrazových bodů. Přístroj je konstruován jako expoziční automat, takže na něm nenajdete žádný volič expozičních režimů jako je priorita clony či času. K dispozici jsou tyto režimy: standardní snímání, snímání se zvukovou poznámkou, sériové snímání, BESTSHOT, makro režim, video, audiozáznamník. Expozici je možné korigovat v rozmezí +/-2EV v kroku po 1/3 EV.

Klepněte pro větší obrázek
Ačkoliv má LCD displej úhlopříčku 2,5", je jeho rozlišení zoufale malé

Rychlost závěrky se pohybuje v rozmezí 1/2 až 1/2 000 s, vyvážení bílé má šest přednastavených módů s možností manuální kalibrace, nebo automatického nastavení. Blesk pracuje v pěti režimech – automatický záblesk, vypnuto, zapnuto (vynucený záblesk), redukce červených očí a tzv. soft záblesk. Pro ukládání snímků používá fotoaparát paměťovou kartu SD/MMC, případně je možné využít vestavěnou paměť o velikosti 8,3 MB. Propojení s počítačem je možné prostřednictvím USB 2.0 rozhraní nebo AV výstupem. Rozměry fotoaparátu jsou 95,2 × 60,6 × 19,8 mm při hmotnosti 118 g.

Základní technické údaje:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 7,2 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 072 × 2 304
  • paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 8,3 MB
  • objektiv: 38 – 114 mm, F3,1–4,4
  • videosekvence: 640 × 480 pixelů, 30 sn./s
  • rychlost závěrky: 1/2–1/2 000 s
  • citlivost ISO: Auto, 50, 100, 200, 400
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, dokovací stanice
  • rozměry a hmotnost: 95,2 × 60,6 × 19,8 mm, 118 g

Co říci o Casiu Z70? Je to podobně jako model Z5 fotoaparát určený především amatérským fotografům, zejména pak těm, kteří hodlají používat svůj digitál jako zápisník pro různé zážitky a situace. Tomu odpovídá nejen velikost, ale i funkční vybavení fotoaparátu. Rozlišení 7,2 Mpx pak umožní zhotovení poměrně velkých fotografií.

Otázkou tedy zůstává pouze to, jak kvalitní bude výsledný obraz, obzvláště pokud je 7 megapixelů namačkáno na snímači o úhlopříčce 1/2,5". Poněkud zamrzí stále malé rozlišení LCD displeje.

Na zahraničních trzích by měl být fotoaparát dostupný počátkem července za cenu necelých 420 USD. Námi odhadovaná cena pro ČR je asi 12 000 Kč.

Témata článku: Technika, První pohled, Casio


CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

Atmosférická umělecká hříčka očividně upoutala pozornost studia.

Michal Maliarov
CD Projekt REDByznys
Apex Legends vás zvou na novou prosluněnou mapu ve startovním traileru

Apex Legends vás zvou na novou prosluněnou mapu ve startovním traileru

Nová sezóna přinese nejen novou legendu, ale také tropickou mapu.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo
Nejlepší aplikace pro tento týden: Šifrovaný cloud, nejlepší kavárny světa a unikátní kalkulačka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Šifrovaný cloud, nejlepší kavárny světa a unikátní kalkulačka

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový Splinter Cell by si mohl vypůjčit některé prvky ze série Hitman

Nový Splinter Cell by si mohl vypůjčit některé prvky ze série Hitman

Sam Fisher opět jako špión a tichošlápek?

Michal Maliarov
UbisoftAkce