Sedm malých barevných

1. března 2007
TWEET SDÍLET
Jen málokdo by uvěřil tomu, že po dgitální smršti z minulého týdne bude ticho po pěšině. Nové fotoaparáty představila společnost Sony, sedmičku digitálů doplňuje trojice fototiskáren.

Sony uvede na trh nové fotoaparáty téměř ve všech modelových řadách – od stylových kompaktů z T-řady, přes vybavené automaty W-řady až po nástupce úspěšných ultrazoomů H-řady. Jestli se objeví i slibovaná poloprofesionální digitální zrcadlovka, to se necháme překvapit. Spolu s fotoaparáty se výrobce pochlubil i trojicí termosublimačních tiskáren

Sony Cyber-shot W90 a Sony Cyber-shot W80

Také Sony se nevhynula zdvojování svých modelů, a tak je na světě dvojice digitálů W80 a W90. Jediným rozdílem je tradičně rozlišení snímače – u W80 je to 7,2 Mpx, u W90 pak 8,1 Mpx. Všechny ostatní klíčové paramtry jsou u obou modelů stejné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oproti předchozí generaci W modelů jsou novinky o něco tenčí a mají zaoblené rohy. K dostání budou oba dva modely ve čtyřech barvách – černá, růžová, bílá a stříbrná. Jako jedny z mála kompaktů mají oba dva aparáty zachován optický hledáček, umístěný v levé části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako expoziční automaty nabídnou „wéčka“ expozici řízenou automatikou fotoaparátu nebo některý z celkem sedmi scénických režimů. Citlivost snímačů je možné nastavit v rozmezí ISO 80 až po ISO 3 200, které by v kombinaci s funkcí Super Steady Shot mělo zajistit ostré snímky i při horších světelných podmínách.

Podobně jako konkurece, tak i Sony do svých fotoaparátů implentovala funkci Face detection pro rozpoznání tváří a jejich přesné zaostření. Méně častou funkcí v této třídě kompaktů je autobracketing. Naopak nedostatkem je absence ruční kalibrace vyvážení bílé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Použitý objektiv má tradiční rozsah 35–105 mm a světelnost F2,8–5,2, což značí trojnásobný zoom. Ostření pracuje od vzdálenosti 50 cm, respektive 4 cm v makro režimu. Menším zklamáním je použitý displej, ačkoliv má velikost 2,5", jeho rozlišení je pouhých 115 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oba fotoaparáty umožňují připojení a přehrávání snímků v HD kvalitě. Pro běžnou manipulaci s daty jsou vybaveny USB a AV rozhraním. O napájení se stará Li-Ion akumulátor, snímky je možné ukládat na paměťovou kartu Memory Stick / Pro Duo nebo do vnitřní 28MB paměti.

Fotoaparáty by měly být k dostání během března za cenu 7 000 Kč (W80) a 8 500 Kč (W90).

Sony Cyber-shot W200

Model W200 je v současné chvíli jediným kompaktem na světě, který má snímač velikosti 1,1/7" a rozlišení 12,1 Mpx (!). To je praktický jediný významnější rozdíl oproti předchozí dvojici. Pokud byste všechny tři fotoaparáty postavili vedle sebe, bude na první pohled jediným rozdílem označení efeltivního rozlišení snímače v pravém dolním rohu na čelní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Maximální veikost snímků je 4 000 × 3 000 obrazových bodů, i u tohoto modelu najdemte HD výstup pro prezentaci snímků na televizoru nebo monitoru s HD Ready. Citlivost snímače je možné nastavit v rozmezí ISO 80–3 200. Pro fotografování slouží celkem devět scénických režimů a plná automatika. Rozsah zoomu je 35–105 mm při světelnosti F2,8–5,6, také v tomto případě je objektiv vybaven optickou stabilizací obrazu Super Steady Shot.

Klepněte pro větší obrázek

Předpokládané uvedení na trh je v květnu 2007 za cenu 11 500 Kč.

Sony Cyber-shot T100 a Sony Cyber-shot T20

Dvojice ultrakompaktů navazuje na své předchůdce, což potvrzuje i téměř shodný design. Vůbec celá řada T má velice podobný design s výjimkou jemných detailů, které odlišují jednotlivé generace fotoaparátů. Oba dva fotoaparáty mají snímač s rozlišením 7,2 Mpx a citlivost nastavitelnou v rozmezí ISO 80 až ISO 3 200.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podstatným rozdílem je objektiv, který má u T100 pětinásobný a u T20 trojnásobný optický zoom. Poprvé se ve stylové T-řadě objevuje zoom s větším jak trojnásobným rozsahem ohnisek. Konkrétně u T100 se jedná o rozsah 35–175 mm a světelnost F3,5–4,4, u druhémo modelu T20 je to pak 38–114 mm při světelnosti F3,5–4,3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Druhým a posledním rozdílem je velikost displeje, ten má úhlopříčku tři palce u T100, druhý digitál má displej o půl palce menší. Jejich rozlišení je však shodné, a to 230 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Model T20 bude k dostání v dubnu za cenu 9 000 Kč, dvojče T100 přijde na trh již v březnu za cenu 11 500 Kč.

Sony Cyber-shot H7 a Sony Cyber-shot H9

Poslední dvojicí nových digitálů jsou nástupci úspěšných ultrazoomu H2 a H5, které byly na trh uvedeny v minulém roce. Nová generace nese označení H7 a H9 a kupodivu se neliší rozlišením snímače, jako u předchůdců.

Klepněte pro větší obrázek

Oba dva fotoaparáty vypadají na první pohled stejně a dodržují design daný minulou generací v podobě robustního gripu a mohutného tubusu objektivu. Nová je však černá barva, která digitálům dodává punc profesionality. Použitý snímač má velikost 1/2,5" a rozlišení 8,1 Mpx, maximální velikost obrázku je 3 264 × 2 448 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má patnáctinásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 31–465 mm (škoda že nezačíná na 28 mm) a výbornu světelností F2,7–4,5. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu a možnost přidání konvertorů. Ostření pracuje s devíti zaostřovacími body, jednou z voleb je i Face detection autofocus.

Klepněte pro větší obrázek

Tradičně najdeme u obou fotoaparátů kompletní nabídku pokročilých expozičních režimů včetně plného manuálu. Vše je doplněno devíti scénickými režimy, u modelu H9 pak ještě režimem NightShot pro fotografování ve tmě za pomoci infračervené technologie.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým rozdílem, avšak mnohem významnějším, jsou rozdílné displeje. Zatímco H7 nabídne klasický 2,5" displej s rozlišením 115 000 bodů, u H9 má displej velikost tři palce a dvojnásobné rozlišení. Aby toho však nebylo málo, je displej částečně výklopný – konstrukce je podobná jako u Fujifilmu FinePix S9600. Samozřejmostí je i elektronický hledáček.

Oba fotoaparáty by měly být dostupné během dubna za cenu 11 500 Kč (H7) a 13 000 Kč (H9).

Sony DPP-FP90, DPP-FP70, DPP-FP60

Trojice termosublimačních tiskáren se navzájem odlišuje velikostí displeje, s narůstajícím typovým označením roste také displje od 2" až po 3,6". Všechny tři modely umí tisknout jak z paměťových karet a USB disků, tak také přímo z fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dvojice vyšších modelů DPP-FP90 a DPP-FP70 je navíc vybavena speciálním tlačítkem pro optimalizaci fotografií před tiskem – např. úprava kontrastu či redukce červených očí.

Všechny tři modely budou k dostání od května 2007.

Témata článku: Technika, Sony, První pohled


Do Fortnite míří další známé postavy. Tentokrát Jill a Chris z Resident Evil

Do Fortnite míří další známé postavy. Tentokrát Jill a Chris z Resident Evil

Crossovery nekončí, Fortnite opět přizval do své soupisky další populární hrdiny.

Michal Maliarov
Epic GamesFortniteVideo
Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost
Apex Legends vás zvou na novou prosluněnou mapu ve startovním traileru

Apex Legends vás zvou na novou prosluněnou mapu ve startovním traileru

Nová sezóna přinese nejen novou legendu, ale také tropickou mapu.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo