Seabird: extrémně levná 4K sportovní kamera

6. prosince 2018
TWEET SDÍLET
S cenou okolo dvou tisíc je Seabird jednou z nejlevnějších 4K sportovních kamer na trhu. Jako u všeho levného je však třeba hledat mezi řádky.

Na jaře roku 2018 jsme byli svědky malého útlumu výrobců sportovních kamer. Na trhu byly „ležáky“ a bohužel i řada dříve aktivních „áčkových“ výrobců s kamerami skončila. Třeba novinek od Sony nebo Garminu jsme se již dlouho nedočkali. Trh s čínskými kopiemi Gopro se ale rozjel a kvete dál.

Neberte to jako pomluvu, často nabídnou překvapivou kvalitu za extrémně nízkou cenu spolu s tím, jak se na trhu objeví nový snímač a procesor. Cena se ale vždy někde projeví a záleží jen na tom, zda to bude v parametrech, které považujete za důležité.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podobně je na tom i kamera Seabird 4K, která chtěla získat levné marketingové body líbivou kampaní na IndieGoGo. Nicméně nutno uznat, že s inzerovanou cenou 90 dolarů jde opravdu o zajímavou nabídku. Bohužel  současné době je kampaň již uzavřena a budoucnost značně nejistá, viz níže.

Kamera Seabird 4K v rámci kampaně na Indiegogo dosáhla na částku, která ji měla katapultovat do obchodů a rozjet sériovou výrobu. Bohužel však z dosud neuvedených důvodů k samotné realizaci nedojde. Jediné, co si můžete na stránce kampaně přečíst, je měsíc staré prohlášení:

„Hi backers,

Thank you for your support with our campaign again.

Due to product issues, we announced that this crowdfunding failed, thank you for your support, we will refund you as soon as possible.

Thank you, Team Seabirdcam“

V jednoduchosti je krása

Kamera dorazila v naprosto jednoduchém pouzdru a bez jakéhokoli příslušenství, nepočítáme-li obligátní micro-USB kabel pro dobíjení. Odkazuje tím tak trochu na kamery Xiaomi, které razí stejnou politiku: levná kamera, vše si ale musíte přikoupit. Zajímavý je povrch, plast s hrubší texturou, který ale vypadá betelně a pokud kameru poškrábete, nebude to působit tak nepatřičně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na boční straně najdete slot pro microSDHC kartu a micro-USB konektor. Ze spodní strany budete zklamáni: chybí zde totiž stativový závit. Bez dalšího příslušenství tak kameru maximálně položíte na stůl. Pod dvířky se nachází baterie s obvyklou kapacitou 1 050 mAh.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zadní strana patří výhradně 2“ barevnému dotykovému displeji. K další interakci slouží pouhá dvě tlačítka, je tedy zřejmé, že v rukavicích moc nastavení neprovedete. Jednotlivé položky hlavní nabídky jsou však rozumně velké, hravě jej ovládnou i větší prsty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zaklínadlo 4K

4K televizi mají již skoro všichni, tak proč ji neládovat rovnou obsahem ve stejném nativním rozlišení? Odpověď na tuto zřejmou otázku je však překvapivě prostá: zdaleka nezáleží jen na onom magickém slově rozlišení, právě u outdoorových kamer jsou důležité i jiné vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie bez úprav

Je jasné, že za tuto cenu nelze očekávat výkon, který by 4K rozlišení v rozumném počtu snímků za vteřinu zvládl, a jistě se shodneme, že 30 snímků za vteřinu stačí pouze pro poklidné záběry, jakákoli akce však vyžaduje dvojnásobek. Osobně tedy vnímám kameru jako schopnou záznamu Full HD v 60p. Bohužel kamera není dostatečně výkonná na víc, pro zpomalené záběry by to chtělo Full HD v 120p, avšak to jsem vzhledem k ceně již velmi drzý.

Ukázka videa ve 4K 30p

Optika odvádí velmi dobrou práci, obraz je ostrý až do krajů a zachovává si řadu detailů, což podporuje průměrný datový tok okolo 21 Mb/s. Hlavní problém ale spočívá až v úporné snaze nepřepalovat oblohu, a tím pádem je vše pod ní utopeno ve tmě. To poukazuje na velmi úzký dynamický rozsah snímače, což je opět charakteristické pro levné kamery.

Naštěstí můžete sáhnout do velmi bohaté nabídky nastavení: najdete zde vedle korekce bílé (doporučuji používat, zamezí barevnému dýchání), ISO, ostrost, saturace i korekci expozice. Stačí přidat jeden či dva stupně, ale musíte se smířit s přepaly v obloze.

Ukázka videa ve Full HD 60p

Naopak poměrně dobře funguje elektronická stabilizace, avšak opět spíše jen v klidnějších záběrech – pro eliminaci třesu při chůzi. V akčnějších záběrech – a to především v těch z přírody – znamená stabilizace znatelný rozpad detailů. Vedle natáčení videa nechybí focení, time-lapse, burst, časovač a další volby. Zajímavá je přítomnost Bluetooth, které umožní připojení různého příslušenství.

Cena kamery je velmi lákavá, musíte však přikoupit řadu příslušenství a více si pohrát s nastavením videa. S podobnou cenou nenajdete na trhu velkou konkurenci. Avšak pozor, stačí si trošku připlatit a získáte kameru se stejnými schopnosti, s hromadou příslušenství a především běžnou dvouletou zárukou v České republice.

Témata článku: Technika, Testy, Video

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame