Sháníte ultrazoom s malými rozměry, kompakt se širokým ohniskem nebo přístroj s kvalitním záznamem videosekvencí?
Opět přibližně po roce Panasonic obměňuje řady svých fotoaparátů. Oblíbený model TZ3 byl nově nahrazen modelem Lumix DMC-TZ5. Tělo je kovové a přibyl mu zajímavý nový plášť v hnědé barvě, a v nabídce jsou samozřejmě klasicky i modely stříbrné, černé a modré. Kde jsou ty časy, kdy byyl všechny kompakty jednoduše „na stříbrno“. Přístroj nápadně připomíná svého předchůdce TZ3. Rozměry až na pár nepatrných milimetrů a gramů shodné.
Základní technické parametry fotoaparátu:
- snímací prvek: 1/2,33", CCD 10,7 Mpx (celkem)/9,1 Mpx (efektivně)
- optický stabilizátor: Mega O.I.S.
- max. výst. rozlišení: 3 456 × 2 592 bodů (formát 4:3), 3 552 × 2 368 bodů (formát 3:2), 3 712 × 2 088 bodů (formát 16:9
- paměťové médium: SD/SDHC/MMC, interní paměť 50 MB
- objektiv: 28–280 mm, F3,3–4,9
- LCD displej: úhlopříčka 3" (76 mm), 460 000 obrazových bodů
- možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
- záznamový formát: JPEG , MOV
- maximální rozlišení videa: 640 × 480 px (4:3), 848 × 480 px (16:9), 1280 × 720 px (16:9 HD), 30 sn./s, ozvučené, limitované kapacitou pam. karty
- rozměry: 103 × 60 × 37 mm, 214 gramů (pouze tělo)/240 gramů (s kartou a Li-Ion akumulátorem)
- cena: výrobcem doporučená 10 995 Kč vč. DPH, v rámci internetových obchodů přibližně od 8 500 Kč vč. DPH
max. velikost
Krytka objektivu je lamelová, vyrobená z plastu. Není příliš pevná a tuhá, takže se při nešetrném zacházení může rozevírat
Ovládací prvky zůstaly na svém místě. Hlavní vypínač na horní straně se jen přesunul zprava mezi otočný volič expozičních režimů a spoušť se zoomovacím okružím. Dalším prvkem na horní straně už je jen tlačítko rychlého zoomu. Jedním stiskem vyzoomujete objektiv z nejširšího na nejdelší ohnisko. Přezoomování ručně okružím kolem spouště zahrnuje jemné odstupňování v 36 krocích a trvá 2,8 s.
Oproti předchůdci TZ3 má hlavní otočný volič méně pozic. Není zde samostatně makro režim a plně automatický režim „srdíčko“ i inteligentní ISO nahradil režim tzv. inteligentní automatiky. Zůstal režim pro video, dále tzv. schránka (ukládá do vnitřní paměti maximálně 2Mpx snímky), programová automatika s možností nastavení a dvě pozice pro 22 scénických režimů. Uvítala bych některé z velkého množství scénických režimů i přímo na otočném voliči. Design a mírně i držení ovlivnila změna protiskluzového pásku na gripu, ten je nyní na gripu svisle. Fotoaparát se dá docela s jistotou držet i v jedné ruce.
max. velikost | max. velikost
Desetinásobný zoom v tak malém těle – absolutně největší lákadlo TZ řady Panasoniku
Zadní strana přístroje zůstala také v podstatě stejná jako u TZ3. Opět třípalcový displej, křížový ovladač, tlačítko pro změnu režimu zobrazení na displeji a tlačítko pro „rychlou“ nabídku nastavitelných parametrů. Nově přibyl nad křížovým ovladačem přepínač režimu fotografování/prohlížení.
K ovládání stačí jen pár tlačítek a s českým menu asi nebudete mít potíže. Menu však není tak vypilované. Bohužel si fotoaparát nepamatuje poslední pozici, kde jsme byli v menu, a také nelze přejít z poslední nabídky záložky opět na první, ale musíte přes všechny projít zase zpět. Hlavní urychlení však představuje již zmíněné tlačítko Q.MENU (Quick menu, u TZ3 s názvem FUNC.) pod křížovým ovladačem. Jeho nabídka se zobrazuje jako horní lišta na displeji a rychle s ní nastavíte režim stabilizace, autofokusu, vyvážení bílé, citlivost, poměr stran snímku, inteligentní expozici, velikost snímku a LCD režim.
max. velikost
Na pravé straně vidíme očko pro poutko na ruku. Škoda, že tento model nemá očka dvě, pro nošení na krku
Tlačítka křížového ovladače slouží nejen pro pohyb v menu, ale jdou plně obsazena přímým přístupem k funkcím. Levé aktivuje výběr samospouště, spodní makrorežim ostření, pravé výběr režimů blesku a horní zahrnuje více funkcí najednou. Můžete jím kompenzovat expozici, dalším stiskem aktivovat expoziční bracketing, jemně doladit vyvážení bílé nebo v automatickém iA režimu aktivovat kompenzaci protisvětla.
max. velikost | max. velikost
Zadní straně dominuje velký třípalcový displej s vysokým rozlišením
I při desetinásobném rozsahu ohnisek má fotoaparát i s vysunutým objektivem malé rozměry, jak můžete vidět na fotografiích. Příjemně se nosí a vejde se i do větší kapsy. Myslím, že tato výhoda „superzoomu“ v malém těle je tím největším lákadlem pro koupi a bylo tomu i u předchozích modelů. Malé rozměry ovšem představují nevýhodu při držení. Pokud máte větší ruce, budete si hůře zvykat na ovládání drobných tlačítek. Navíc stabilita fotoaparátu při malé hmotnosti představuje další problém, o to větší, když lze snímat pouze pohledem na displej. Hledáček by se hodil nejen pro ušetření energie, kterou jinak rychle spotřebovává LCD, ale právě i pro lepší stabilitu při focení.
max. velikost
Oproti předchůdci TZ3 má hlavní otočný volič méně pozic. Není zde samostatně makro režim a plně automatický režim „srdíčko“ i inteligentní ISO nahradil režim nové tzv. inteligentní automatiky
Každý se asi sám přesvědčí, že focení především na dlouhá ohniska je přes displej docela oříšek. Stabilizátor obrazu, který přístroj má, je naprostá nutnost a ani ta nezaručí vždy ostré snímky. V případě tohoto fotoaparátu doporučuji držení fotoaparátu opravdu nepodceňovat. Tedy držet oběma rukama, fotit soustředěně a využívat opory pokud to jde. Vzhledem k malým rozměrům, si jako u každého malého kompaktu, dejte pozor, ať nezakrýváte na horní straně mikrofon či na přední straně blesk.
max. velikost
Uprostřed je konektor pro USB kabel pro propojení s počítačem či tiskárnou nebo pro AV kabel pro propojení s televizorem. Spodní konektor je určen pro kabel síťový pro napájení. Do horního konektoru můžete zapojit komponentní kabel, který je ale nutné dokoupit. Používá se k propojení s televizorem podporujícím vysoké (HD) rozlišení snímků a videosekvencí
Zadní strana zaujme velkým displejem. Už minulý model měl stejnou úhlopříčku, a to tři palce, tedy 7,6 cm. Inovace je však znatelná jinde, displej má nyní přesně dvojnásobné rozlišení. LCD má nadprůměrné rozlišení 460 tisíc obrazových bodů. Úroveň jasu lze korigovat v menu v první záložce, kde najdeme i funkci Power LCD pro nejvyšší jas, pokud fotíme na slunci, či volbu pro automatické nastavování jasu. Lepší čitelnosti z různých úhlů pohledu velmi napomůže aktivace funkce tzv. širokoúhlého režimu LCD. Na slunci i za sníženého osvětlení můžeme potvrdit výbornou čitelnost a podání barev.
max. velikost | max. velikost
Spodní dvířka ukrývají slot pro SD či novější SDHC paměťové karty a Li-ion akumulátor
Fotoaparát spolupracuje s paměťovými kartami SD či novým typem SDHC. Snímky mohou být ukládány do poměrně velké vnitřní paměti o kapacitě 50 MB. Tato paměť slouží pro poznámkový režim Schránka (Záznamník) otočného voliče, ve kterém je možné ukládání snímků o velikosti 2 MB či zvukových poznámek.
Co se týče akumulátoru, na jedno nabití s ním vyfotíte kolem 300 snímků, při plném využívání funkcí a LCD displeje navíc bez nastaveného úsporného režimu to však bude méně. Pokud budete mít s fotoaparátem přístup k elektrické síti, můžete do 2 hodin opět fotografovat, nabíjení je rychlé.
Panasonic TZ5 nenabízí možnosti připevnění předsádek ani filtrů, v nabídce příslušenství má však Panasonic pevné podvodní pouzdro (doporučená cena 5 995 Kč) vodotěsné do 40 metrů.