6
Fotogalerie

Samyang Xeen – čtveřice videoobjektivů přichází s vysokou světelností i anamorfickým zobrazením

Hned čtyři nové objektivy, určené pro filmaře, uvedl Samyang v řadě Xeen, trojice pevných objektivů Meister má shodnou světelnost T1,3, čtvrtý objektiv je pak určen pro anamorfický záznam. Ve všech případech pokrývají objektivy obrazové pole plnoformátového snímače.

Xeen Anamorphic 50 mm T2,3 2×

O vývoji anamorfického objektivu informoval Samyang již dříve, nyní byl konečně představen. S ohniskem 50 mm je určen pro plnoformátové snímače, kruhové obrazové pole, které poskytne má průměr 43,2 mm.

XEEN Anamorphic 50mm T2.3_Front.jpgXEEN Anamorphic 50mm T2.3_Side.jpg

Při roztažení obrazu v rámci postprodukce je výsledný poměr stran snímku filmových 2,4:1, při záznamu 16:9. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 1 metr a třináctilamelová clony nabídne jemné rozostření.

Přední čočka je vybavena neotáčivým závitem na filtr průměru 114 mm, na clonovém a ostřicím prstenci je standardní vroubkování pro připojení ostřicího zařízení. Objektiv má délku necelých 20 cm a hmotnost se zastavila na 3,9 kg.

K dispozici bude objektiv s PL bajonetem, na trhu by se měl objevit v březnu příštího roku, cena bude zveřejněna koncem prosince.

Xeen Meister 35 mm T1,3, 50 mm T1,3 a 85 mm T1,3

Trojice objektivů Xeen Meister má shodnou světelnost a výrobce slibuje perfektní obrazovou kvalitu – u dřívější generace skel Xeen byla patrná výrazná chromatická vada, zejména při snímání s plně otevřenou clonou.

XEEN Meister_Group_1.jpg

Dostupná ohniska 35, 50 a 85 mm patří mezi nejpoužívanější jak při fotografování, tak při záznamu videa. Podle Samyangu pak trojice podporuje dostupným obrazovým rozlišením 8K záznam.

Podobně, jako anamorfický objektivy, i tato trojice poskytne kruhové obrazové pole 43,2 mm, filtrový závit průměru 114 mm a je osazena 13lamelovou clonou.

XEEN Meister_35mm T1.3_Side.jpgXEEN Meister_50mm T1.3_Side.jpgXEEN Meister_85mm T1.3_Side.jpg

Ostřicí prstenec má 300° rotaci pro jemné zaostření, samozřejmostí je vroubkování na prstencích a v případě bajonetu PL je k dispozici protokol i Technology pro záznam metadat objektivu u kompatibilních aparátů.

Tělo každého z trojice objektivů je vyrobeno z velmi odolného titanu. I v tomto případě si budeme muset počkat na první kousky do březan příštího roku, cena bude známá koncem prosince.

Určitě si přečtěte

Články odjinud