Samyang RF 85mm F1,4 AF – osobitý portréťák (test)

29. května 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • kvalitní zpracování
  • krásná světelnost
  • dobrý AF

Minusy

  • nemá stupnici zaostření
  • nemá stabilizaci
  • minimální zaostřovací vzdálenost 0,9 m
8/10
Hodnocení

V kategorii RF objektivů pomalu přibývají další a další modely. Přestože některá ohniska ještě chybí a taková Sigma se doposud k produkci pro tento segment nerozhoupala, je tu třeba Samyang, který alespoň pár objektivy dělá kupodivu velmi zajímavou konkurencí Canonu.

Dnes si představíme Samyang 85mm s automatickým ostřením a světelností začínající na sympatické hodnotě F1,4. Předem upozorňuji, že navzdory snaze o objektivní recenzi, jsem se nevyhnul subjektivnímu hodnocení. Tento objektiv mi v totiž opět trochu upravil pohled na svět, a to nemyslím ani negativně ani pozitivně. To poznání, když máte dvě „pětaosmdesátky“ v ruce, a přitom je každá tak úplně jiná, se pokusím rozvést v dalších odstavcích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Po vybalení nového Samyangu 85mm s RF bajonetem mě, podobně jako před rokem u 14mm brášky této autofokusové řady, hned zaujal kovový povrch a kvalitní zpracování vměstnané do 582 gramů. Pro někoho mnoho, pro někoho akorát. Pro mé XXL ruce ideální. Na hladkém těle nejsou žádné výstupky, poměrně jemný je i plastový prstenec ostření, je pevný a nijak se neprohýbá ani při silnějším stlačení. Protáčí se bez dorazů.

Stupnici zaostření byste hledali marně. Přepínač je tu jen jeden jediný pro AF/MF ostření, má jasné polohy a drží. Skvělou vlastností, která mi často schází u nových drahých RF objektivů, je kompaktní tělo – jednoduše ze Samyangu se nic nevysouvá, vše je zapouzdřeno v pevném hliníkovém těle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Společně s objektivem vytahuji z krabice i sluneční clonu, která se snadno čtvrt-otočkou nasadí a má pevný doraz. Řeknete si možná taková blbost, a máte pravdu, ale u Canonu se musí na podobný objektiv clona dokoupit samostatně, a tak z toho mám malé Vánoce. Filtry se dají našroubovat o průměru celkem běžných 77 mm.

Objektiv má kolem bajonetu gumové utěsnění proti prachu a vlhkosti. To potěší, když už jsou stejně všechny “eRkové” bezzrcadlovky více či méně proti vlhku chráněny. Plastová krytka RF bajonetu je hladká a za šera nebo potmě mívám problém trefit značku pro rychlé nasazení, ale to se mi stává i u Canonu.

Témata článku: Canon, Objektivy, Technika, Testy, Portrét, Samyang, Objektivy na Heureka.cz