Samyang AF 24 mm F1,8 přichází se zajímavou vychytávkou pro krajináře a astrofotografy

15. dubna 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Samyang nedávno zveřejnila teaser na dvojici nových objektivů, které jsou určeny zejména astrofotografům. Pár dní poté byl oficiálně představen jeden z nich, širokoúhlé sklo s ohniskem 24 mm, světelností F1,8 a automatickým ostřením, osazené bajonetem Sony E.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce objektivu zahrnuje 11 čoček v 8 skupinách, kdy byly použity tři asférické čočky, dvě čočky s vysokým indexem lomu světla a dvě čočky z nízkorozptylového ED skla. Clona je složena z devíti lamel a pracovní rozsah je F1,8 až F22. Ostřit je možné s objektivem od 19 cm.

Zajímavá je však také vnější část objektivu, vedle výrazného prstence je na tubusu výrazné tlačítko, dvoupolohový přepínač a malá informační dioda. Pomocí tlačítka je možné zaostřit objektiv na nekonečno anebo jej použít jako zámek zaostření.

Přepínač pak slouží pro volbu astrofotografického režimu (M1), kdy je objektiv zaostřen na nekonečno a dioda svítí zeleně. V druhé poloze (M2) je pak možné používat ostřicí prstenec jako clonový kroužek. Zejména první volba je velmi praktická i pro krajináře, kteří také často využívají ostření na nekonečno a vizuální kontrola zaostření na displeji není vždy jednoduchá.

Objektiv je na pěti exponovaných místech utěsněn proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Na českém trhu bude dostupný začátkem května, doporučená cena je 11 990 Kč.

Druhý plánovaný objektiv bude s největší pravděpodobností APS-C model s automatickým ostřením, ohniskem 12 mm, světelností F2 a stejnými funkcemi, jako 24mm model. Alespoň to ukazují údajně uniklé fotografie.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Objektivy, Technika, Sony, Samyang, Objektivy na Heureka.cz