Samyang AF 24 mm F1,8 přichází se zajímavou vychytávkou pro krajináře a astrofotografy

15. dubna 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Samyang nedávno zveřejnila teaser na dvojici nových objektivů, které jsou určeny zejména astrofotografům. Pár dní poté byl oficiálně představen jeden z nich, širokoúhlé sklo s ohniskem 24 mm, světelností F1,8 a automatickým ostřením, osazené bajonetem Sony E.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce objektivu zahrnuje 11 čoček v 8 skupinách, kdy byly použity tři asférické čočky, dvě čočky s vysokým indexem lomu světla a dvě čočky z nízkorozptylového ED skla. Clona je složena z devíti lamel a pracovní rozsah je F1,8 až F22. Ostřit je možné s objektivem od 19 cm.

Zajímavá je však také vnější část objektivu, vedle výrazného prstence je na tubusu výrazné tlačítko, dvoupolohový přepínač a malá informační dioda. Pomocí tlačítka je možné zaostřit objektiv na nekonečno anebo jej použít jako zámek zaostření.

Přepínač pak slouží pro volbu astrofotografického režimu (M1), kdy je objektiv zaostřen na nekonečno a dioda svítí zeleně. V druhé poloze (M2) je pak možné používat ostřicí prstenec jako clonový kroužek. Zejména první volba je velmi praktická i pro krajináře, kteří také často využívají ostření na nekonečno a vizuální kontrola zaostření na displeji není vždy jednoduchá.

Objektiv je na pěti exponovaných místech utěsněn proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Na českém trhu bude dostupný začátkem května, doporučená cena je 11 990 Kč.

Druhý plánovaný objektiv bude s největší pravděpodobností APS-C model s automatickým ostřením, ohniskem 12 mm, světelností F2 a stejnými funkcemi, jako 24mm model. Alespoň to ukazují údajně uniklé fotografie.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Objektivy, Sony, Samyang

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

15 Petr Březina

Petr Březina
Technika