Samsung WB210: Ultraširokoúhlý kompakt konkuruje mobilům

5. září 2011
TWEET SDÍLET
Tento ultrazoom, jehož ovládání připomíná chytré dotykové telefony, pořídíte už za pět tisíc korun. Zaujme i velmi širokoúhlým ohniskem začínajícím na 21 mm při přepočtu na kinofilm.

Do konkurenčního boje na poli kompaktních ultrazoomů vstoupil Samsung v lednu 2009 s modely  SAMSUNG WB500hce counter a Samsung WB550hce counter. Snahu o vlastní konstrukci kompaktu s velkým ohniskovým rozsahem prezentoval již dříve, například v podobě modelu Samsung NV7 OPShce counter. Už modely WB 500 a 550 byly vybaveny desetinásobným zoomem s velmi širokoúhlým základním ohniskem odpovídajícím 24 mm po přepočtu na kinofilm.

V roce 2010 Samsung uvedl model  Samsung WB600hce counter s patnáctinásobný zoomem při zachování základního ohniska 24 mm. V témže roce byl uveden i dosud nejvyšší model kompaktního ultrazoomu Samsung WB700hce counter. Do aparátu s tloušťkou 25 mm byl zabudován 18× zoom s rozsahem 24 až 432 mm. Za všemi objektivy v kompaktních ultrazoomech Samsung stojí renomovaný německý výrobce optiky Schneider Kreuznach.

hce counter

Model WB 210, který jsme testovali, už podle označení není následovníkem modelu WB 700. Jde spíše o cenově dostupný kompaktní ultrazoom, který jako první přináší do této třídy fotoaparátů dotykové ovládání podobné tomu u smartphonů s operačním systémem iOS či Android.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při postavení na spodní stranu setrvává fotoaparát v mírném záklonu,
což může komplikovat pořizování snímků na samospoušť 

Minimum tlačítek

V těle s rozměry 101 × 59 × 23 mm a hmotností 174 gramů bez baterie se ukrývá CCD snímač o rozměrech 6,2 × 4,6 mm a rozlišením 14 megapixelů. Objektiv nese značku Schneider Kreuznach Variplan a má dvanáctinásobný zoom odpovídající rozsahu 24 až 288 mm při rozsahu minimálních clonových čísel F2,9-5,9. K dispozici je rozsah citlivostí 80 až 1600 ISO a poměry stran 4:3, 3:2 a 16:9.

Ve speciálním režimu super širokoúhlého záběru umožňuje aparát snímat se zafixovaným ohniskem odpovídajícím 21 mm po přepočtu na kinofilm. Makrosnímky je možné fotografovat od vzdálenosti 5 cm při základním ohnisku. Nechybí možnost snímání videosekvencí v HD kvalitě. Video je snímáno ve formátu MPEG4/H.264 při rozlišení 1280 × 720 obrazových bodů s možností volby 30 nebo 15 snímků za sekundu, nechybí ani standardní rozlišení 640 × 480 a 320 × 240.

Nejdůležitějším ovládacím a jediným zobrazovacím prvkem je dotykový displej s úhlopříčkou 3,5 palce (88,9 mm) a rozlišením 1 152 000 obrazových bodů. Na rozdíl od ostatních kompaktních ultrazoomů z dílny Samsungu, WB210 neumožňuje přímou kontrolu nad clonou a expozičním časem s výjimkou nočního režimu. Nejkratší čas expozice je 1/2000 sekundy, nejdelší dostupný čas je 8 sekund. Je k dispozici pouze ve scénickém režimu noční fotografie, programová automatika připustí pouze jednu sekundu.

Většina ovládacích prvků je umístěna na horní straně přístroje. Vedle otvorů na levé straně určených pro mikrofon se nachází oválné tlačítko prohlížení a hlavní vypínač. Na pravé straně je tradiční kulaté tlačítko spouště s páčkou zoomu na obvodu.

Jediným ovládacím prvkem na zadní straně je tlačítko ve tvaru vertikálního oválu s piktogramem domku v pravém dolním rohu. Toto slouží k vyvolání hlavního třístránkového menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysunutí objektivu při maximálním a minimálním přiblížení 

Vezme jen microSD

Na pravé straně pod plastovým krytem se ukrývá USB a HDMI konektor. Umístění úchytu krytu částečně blokuje přístup k USB konektoru. Pod tímto krytem se nachází oko pro uchycení poutka na zápěstí. Levá strana neobsahuje žádné konektory ani ovládací prvky. Na spodní straně najdeme kryt pro útlý akumulátor BP85A a trochu netradičně slot pro microSD kartu. To možná potěší uživatele smartphonů a mobilních technologií, méně už majoritní část fotografické obce využívající SD/SDHC karty.

Uspořádání hlavního menu připomíná položky v operačních systémech iOS či Android, i když předprodukční vzorek neumožňoval přeskupovat, doplňovat nebo měnit jednotlivé položky. Na třech stranách jsou zde v jedné úrovni umístěny scénické režimy, fotografické funkce, režimy prezentace snímků a složky menu. Nejlepším příkladem tohoto uspořádání je samostatná ikona snímání samospouští, kterou je jinak možné vyvolat i v menu nastavení některého scénického režimu či programové automatiky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Třístránkové menu je směsí voleb režimů snímání, nastavení a možností prohlížení snímků  

Na první straně najdeme ikonu inteligentní automatiky označenou názvem snadný snímek, režim super širokoúhlého záběru, který nastaví pevné ohnisko odpovídající 21 mm po přepočtu na kinofilm, zvláštní makrorežim, programovou automatiku, výše uvedený režim samospouště s elegantním retrofuturistickým nastavením, režim dotykového ostření, prohlížení alba a ne příliš obsáhlé nastavení fotoaparátu.

Druhá strana obsahuje režimy videosekvencí v HD a SD kvalitě. Najdeme zde inteligentní filtr, který nabízí přímé snímání s použitím obrazových efektů jako rybí oko, starý film, vinětace a podobně. Paletový filtr umožňuje změnu barev pro videosekvence, magické oko zas fotografování s množstvím originálních rámečků. Skupinu doplňuje funkce zvýraznění objektu, režim retuše a noční fotografie.

Na třetí straně menu se nachází ikona pro tradiční prezentaci fotografií nebo zobrazení v různých virtuálních albech. Najdeme zde také ikony pro pokročilou úpravu snímků, mazání fotografií, ikonu nápovědy a návratu do továrních nastavení. Aparát nemá samostatné tlačítko pro spuštění záznamu videa a testovaná předprodukční verze nenabízela možnost umístění takového tlačítka na dotykovém displeji.

Klepněte pro větší obrázek 
Displej v režimu snímání; počet zobrazených informací je dostatečný,
chybí pouze živý histogram

Displej v režimu snímání zobrazuje všechny potřebné informace o expozičních parametrech, chybí pouze živý histogram a zmiňovaná možnost přímého spuštění záznamu videa. V programové automatice je možné prostřednictvím ikon na displeji během snímání přímo nastavit režim blesku, ostření, čas pro samospoušť a způsob zobrazení informací na displeji. Piktogram s názvem menu zpřístupní nastavení parametrů snímání, jejichž počet a uspořádání závisí na zvoleném režimu.

Po zvolení tlačítka menu se objeví vertikální uspořádaná nabídka nastavení, v programové automatice je zde možné nastavit například kompenzaci expozice, vyvážení bílé, citlivost ISO a podobně. Režimy jako inteligentní filtr nebo paletový efekt zobrazí po jejich zvolení nabídku filtrů ve spodní části obrazu. Inteligentní filtr umožňuje porovnat obraz před a po aplikování filtru díky tlačítkům ve spodní části displeje. Podobně je řešena i nabídka rámečků v scénickém režimu magické oko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: volba barevného režimu při snímání videa, volba filtrů v režimu inteligentní filtr
a výběr rámečků v režimu snímání nazvaném magické oko

Ovládá se jako smartphone

V nabídce nastavení se nacházejí poměrně skromné ​​možnosti. Jsou rozděleny do čtyř skupin: zvuk, displej, připojení a obecná nastavení. Nejvíce zde chybí možnosti úpravy ikon hlavního menu, tak typické pro operační systémy smartphonů. Nadstandardní možnosti nabízí úprava obrazových parametrů, nechybí možnost doladění, jasu, saturace či automatické vyvážení kontrastu. Kromě oříznutí či korekce červených očí je možné použít dodatečně i obrazové filtry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo: volba nastavení intenzity softwarového rozostření pozadí
Vpravo: grafické znázornění volby automatické spouště

Grafické znázornění jednotlivých částí menu vypadá zajímavě. Nastavení hodnot jednotlivých parametrů připomíná rotující výřez papírového válce, volba barevného režimu pro snímání videa je zobrazena jako rozvinutý film s lupou na jednotlivých políčkách. Podobná retrofuturistická estetika neobešla ani volbu času samospouště či volbu expoziční doby a clony v režimu nočního snímání. Ta připomíná jakýsi kompas umístěný ve spodní části obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo: volba jednoho ze tří druhů alb jako alternativa k tradiční prezentaci fotografií
Vpravo: rozmístění fotografií jako cestovatelských poznámek

Sympatické grafické znázornění mají tři druhy alb ve stylu cestovatelských poznámek, svatebního alba nebo párty diáře, které jsou alternativou k tradiční prezentaci snímků. Pro úpravy a střih videa v PC je v paměti aparátu nainstalovaný software IntelliStudio. Spustit se může automaticky po připojení aparátu prostřednictvím USB kabelu, automatické spuštění je samozřejmě možné vypnout. Testovaný aparát neumožňoval zvětšování snímků roztažením obou prstů na displeji.

Pohotovost a přesnost ostření na základním ohnisku je srovnatelná s konkurenčními přístroji ve třídě kompaktních ultrazoomů. Na maximálním ohnisku rychlost ostření klesá, aparát má při méně příznivých světelných podmínkách v některých případech tendenci déle přeostřovat, případně zaostřit při stejné scéně dvakrát po sobě na jiný objekt. Sympatickou pomůckou je volba bodu zaostření dotykem na displeji, takový dotek je možné nastavit i na přímé vyfotografování snímané scény.

Videosekvence nabízejí možnost volby režimu ostření, včetně volby bodu ostření dotykem jako při fotografování. Na maximálním ohnisku je pozorovatelný méně přesný autofokus, který se vyznačuje častějším a delším přeostřování než konkurenční kompaktní ultrazoomy. Během snímání videosekvencí je možné použít optický zoom, přičemž přenos hluku motorku do záznamu je v běžných podmínkách při snímání v exteriéru zanedbatelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editační software IntelliStudio pro úpravu snímků a videosekvencí
lze spustit z fotoaparátu po jeho připojení k počítači

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Superzoomy, Kompaktní fotoaparáty, Samsung

Určitě si přečtěte

20 nejlepších snímků roku 2020

20 nejlepších snímků roku 2020

11 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
FotografovéKultura
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

3 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame