59
Fotogalerie

Samsung WB2000: test digitálního fotoaparátu

Samsung nutně poutá pozornost různými inovacemi. Ale i kvalitou provedení i obrazu přesvědčuje, že ho nelze podceňovat.

Inovace nejsou Samsungu rozhodně cizí. Dokáže nabídnout fotoaparáty se dvěma displeji, nebojí se vyvinout nový kompaktní standard fotoaparátů s APS snímačem zrdcadlovek a vnést do světa digitálů nový typ AMOLED displejů. A co takhle využít potenciál CMOS snímačů, navíc s novou technologií? Nebo integrovat GPS přijímač? Žádný problém.

Samsung WB2000 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Tentokrát jsme měli možnost otestovat model WB2000, pokročilý kompakt s 5-násobným zoomem a manuálními režimy expozice a možností manuálního zaostření. Nechybí dokonce snímání do formátu RAW. Zajímavé je využití CMOS snímače s rychlým snímáním a technologií BSI pro lepší využití světla. Zaujme určitě ty, co potřebují kvalitnější video. WB2000 totiž umí natáčet v kvalitě Full HD a může současně i snímat fotografie v plném rozlišení.

Parametry: Samsung WB2000

 • snímač: 1/2,33", CMOS 10,2 Mpx (celkem)/10,0 Mpx (efektivně)
 • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
 • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, typ ostření, vzdálenost ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevné ladění, RAW
 • stabilizace obrazu: ano
 • maximální rozlišení a formát: 3 648 × 2 736 px (formát 4:3)
 • video 1 920 × 1 080 30 sn./s, stereo zvuk, při menším rozlišení až 1 000 sn./s., formát H.264 (MPEG-4, AVC), max. 20 min.
 • paměťová karta: SD, SDHC
 • interní paměť: 22 MB
 • objektiv: Schneider Kreuznach 24–120 mm (přepočet na kinofilm), F2,4–5,8
 • displej: úhlopříčka 7,6 cm, AMOLED, 614 000 px
 • hledáček: není napájení: Li-Ion akumulátor (1 130 mAh)
 • rozměry (š×v×h): 100 × 59 × 22 mm
 • hmotnost s akumulátorem: 180 g
 • příslušenství v balení: blok baterie, USB kabel, napájecí adaptér s USB konektorem, poutko, návod na CD, tištěný stručný návod

Fotoaparát ve velmi pěkném retro designu působí kvalitně a odolně, dílenské zpracování nebylo rozhodně šizeno. Fotoaparát váží s baterií 180 g, má i malé rozměry, a tak je velmi kompaktní pro každou kapsu. Přední straně nechybí zajímavý výstupek pro lepší držení.

Na horní straně jsou neobvyklé ukazatele kapacity baterie a paměťové karty, které fungují v zapnutém stavu. Ukazatel baterie však není příliš přesný, v polovině celkové kapacity baterie se totiž mnohem rychleji vybíjí. Napravo od „budíků“ je vypínač, spoušť s příjemným zoomovacím okružím a volič režimů.

Pohyb v menu je řešen klasicky 4-směrným ovladačem i otočným kolečkem těsně kolem něj, které mnohdy práci urychlí. ISO, makro blesk a styl zobrazování displeje ovládáte 4-směrným ovladačem, ostatní parametry rychlou nabídkou tlačítkem FN pod ovladačem či v menu. Snímání videosekvencí je vždy po ruce - spouští se červeně označeným tlačítkem vpravo nad 4-směrným ovladačem vedle tlačítka MENU.

Ovládání bych ráda pochválila, nebýt ovšem pomalejšího náběhu přístroje a zvláštního kolečka na pravé hraně fotoaparátu. To slouží k navolení samospouště, sériového snímání, bracketingu či pokročilé funkce intervalového snímání, bohužel však nemá pořádnou aretaci a špatně se ovládá. Pokud se však s tímto smíříte, ostatní tlačítka a voliče vás nezklamou. Menu (samozřejmě i v češtině) je graficky pěkně provedené, na displeji nechybí sloupec rychlého menu pro změnu důležitých parametrů a při fotografování lze zobrazit histogram.

Důvodem ke spokojenosti byl pro nás AMOLED displej. Takové jemné rozlišení a ostrost či věrnost barev bychom u LCD displeje těžko hledali. Rychlost je výborná a na sluníčku jsme nepozorovali problém s čitelností.

pr1.jpg pr1a.jpg
Designově jednoduchý, ale povedený kousek se prodává v černé a šedé barvě.
pr4.jpg 
Přední straně nechybí výstupek pro pohodlné držení.
pr8.jpg 
5-násobný zoom pokrývá rozsah ohnisek od 24 mm po 120 mm.
pr7.jpg 
Retro prvky v podobě ručičkových ukazatelů kapacity baterie a paměťové karty jsou na horní straně.
Bohužel jakmile se dostane kapacita baterie na 1, klesá pak mnohem rychleji,
takže nelze na ukazatel příliš spoléhat.
pr5.jpg pr6.jpg
Na velkém třípalcovém displeji si všimnete výjimečně jasného ostrého obrazu s velmi rychlými reakcemi.
Displej totiž není klasický LCD, ale nový typ tzv. AMOLED.
pr9.jpg 
Na pravé hraně fotoaparátu je umístěno zvláštní kolečko pro navolení samospouště,
sériového snímání, bracketingu či pokročilé funkce intervalového snímání.
Poněkud špatně se ovládá a má podivnou aretaci.
pr2.jpg 
Pod dvířky na pravé straně se ukrývá HDMI výstup a port pro USB kabel (který slouží i jako kabel do nabíjecího adaptéru) a zároveň pro kabel A/V. Bohužel výrobce není příliš vstřícný a
HDMI kabel ani AV kabel není součástí balení.
pr3.jpg 
Nabíjet baterii musíte ve fotoaparátu, ke kterému přípojíte USB kabel a k němu nabíjecí adaptér. Lze nabíjet i přes USB počítače. Baterie většinou vydržela maximálně 200 snímků, doporučuji doukoupit rezervní.
d5.jpg 
Graficky pěkné menu je přehledně rozděleno do několika částí zobrazených
po levé straně pod sebou.
d2.jpg  
Obrazovka displeje při snímání. Kromě automatického Smart režimu a scénických režimů
můžete zobrazit i reálný histogram.
d6.jpg 
Tlačítko Fn vyvolá rychlou nabídku nejdůležitějších parametrů v podobě sloupce na displeji.
d3.jpg 
U prohlížených snímků lze zobrazit informace o expozici i histogram.
d4.jpg 
Ovladačem zoomu můžete zobrazit více obrázků, pod nimi je časová osa..
d7.jpg d8.jpg d9.jpg

Vyfocené snímky lze upravovat funkcemi, které jsou k dispozici i před snímáním. Můžete tedy změnit ostrost, sytost, kontrast, přidat navíc šum, aplikovat korekci červených očí či vyhladit pleť. Dále můžete dodatečně aplikovat kreativní filtry: efekt miniatury s rozostřeným vrchním a spodním okrajem, efekt vinětace či rybího oka. Potom lze také aplikovat fotografické filtry měnící barevný nádech.

baleni.JPG

Balení obsahuje CD s podrobným manuálem a softwarem, tištěný stručný návod, řemínek, USB kabel a k němu nabíjecí adaptér a baterii. Dokoupit tak musíte paměťovou kartu, vzhledem ke kapacitě baterie i doporučuji druhou baterii a také HDMI kabel. Nabíjení baterie je možné pouze ve fotoaparátu, což může někdo považovat za velmi nepraktické. Proto uvažujte o koupi nabíječky. Na internetu se dá sehnat např. od Avacomu.

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Je zřejmé, že výbavou bude WB2000 určen pro pokročilejší uživatele a pro ty, co mají rádi nad svými snímky kontrolu. WB2000 totiž nabídne možnost manuálního nastavení clony i času či ostření nebo podporu snímání do RAW formátu. Rychlost závěrky se pohybuje od 16 s do 1/200 s, hodnoty clony jsou od F2,4 do F7,6. Clona je irisová a její efekt je znát především na široké ohnisko. Při delším ohnisku je bohužel světelnost velmi malá a rozsah možných clon tedy minimální. Na střední ohniska totiž světelnost klesne přibližně na F4,4, na nejdelším ohnisku je světelnost dokonce horší než u většiny ultrazoomů – F5,8.

Pokud snímáte do RAW, může se vám zároveň ukládat i JPEG. RAW soubory zatím podporuje pouze v balení dodávaný Samsung RAW convertor, který docela postačí.

Procesor umí rozpoznat tváře a dokonce je ve fotoaparátu registrovat. Taktéž máte možnost zapnout detekci úsměvu, kterým se automaticky snímek vyfotí bez nutnosti mačkat spoušť, a tak se můžete například vyfotit úplně sami. Funguje idetekce mrknutí, po kterém se případně automaticky vyfotí ještě jeden snímek.

V nabídce rychlého menu najdeme bohatou nabídku fotografických stylů s různými barevnými laděními, pod nimi pak nabídku tříefektových filtrů: efekt miniatury, rozostřující spodní a horní část snímku, efekt vinětace a rybího oka.

SAM_3630.jpg SAM_3631.jpg SAM_3632.jpg SAM_3633.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka několika málo z fotografických stylů.
SAM_3592.JPG
max. velikost
Efekt miniatury může dávat velmi pěkné umělecké snímky,
jen škoda, že neumožňuje další nastavení různých úrovní či rozsahu rozostření.
SAM_3593.JPG
max. velikost
Efekt vinětace
SAM_3594.JPG
max. velikost
Efekt rybího oka

WB2000 nepracuje s klasickým CCD snímačem, ale může využívat výhod malého CMOS snímače s vylepšenou technologií BSI s lepší citlivostí na světlo. V kombinaci s optikoujsou ve výsledku produkované snímky detailní a ostré, což nás až udivilo. Jednou z významných předností CMOS je i vysoká rychlost snímání statických snímků (i ve formátu RAW 10 sn./s.) a taktéž videosekvencí.

Tzv. Slow motion videa se zpomaleným přehráváním jsou velmi inovativní výbavou tohoto kompaktu. Při menším rozlišení videa je snímač schopen snímat při snímkové frekvenci až 1000 fps (192 × 64 px). Velmi pěkné je i video 432 × 320 při 240 px při 240 fps. Samsung WB2000 může nahradit i malou videokameru a možná právě proto budete uvažovat o jeho pořízení. Hlavní benefit představuje Full HD video, tj. sekvence v rozlišení 1920×1080 při 30 fps v poměrně úsporném kodeku H.264, video lze přehrávat s podporou HDMI, ale musíte si dokoupit příslušný kabel. Škoda, že stabilizace u videa nefunguje zrovna spolehlivě. Takovou třešničkou na dortu však je možnost souběžně s natáčením fotografovat – a to až 5 fotografií v plném rozlišení, tj. 10 Mpx.

Ukázkové video ke stažení

WB2000 může nadchnout příznivce širokých úhlů. Zoom začíná na ohnisku 24 mm. Na opačném konci pracuje objektiv s pětinásobkem, tedy 120 mm. Od ultrazoomů jsme zvyklí na delší hodnoty, ale ruku na srdce, opravdu ta dlouhá ohniska používáte? Bez ohledu na odpověď však nutno říci, že velmi malá světelnost F5,8 na tomto nepříliš dlouhém konci trošku způsobuje problémy především při natáčení videa. Na krátkém konci je naopak světelnost výborných F2,4, což se projevuje pozitivně i tím, že příliš nemusíte využívat vysoké ISO a vystačíte si s rozsahem do ISO 400. I při vyšších hodnotách je však obraz překvapivě dobrý.

Osobně mne hodně zajímal panoramatický režim ukrytý ve scénických módech, ale v závěru vyvolal trochu zklamání svým malým rozlišením. Lze jej každopádně fotografovat úžasně pohodlným způsobem – s prstem držícím spoušť přístroj rovnoměrně pohybujete přístrojem v kterémkoliv ze 4 směrů. V menu při jeho navolení máte i volbu panoramata s pohybem. Další zábavná i praktická záležitost například pro sportovce - pokud při snímání máte v záběru jeden pohybující se objekt, zachycen v různých fázích bude součástí výsledného snímku.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení, demosnímky

Hodnocení

Pokud sháníte malý kompakt do kapsy s manuálními režimy, příp. snímáním do surového formátu RAW, tento Samsung může být dobrou volbou. Nepůsobí nijak plastově a v černé i šedé barvě vypadá opravdu pěkně. Výborný je díky svému CMOS čipu, který je schopen vysokorychlostního snímání statických i videosnímků a díky kterému jsou snímky i při slabém osvětlení a vysokém ISO překvapivě kvalitní.

Ostrost a kresba jsou také na výborné úrovni, vzhledem ke kategorii a ceně fotoaparátu. Velkým plusem je především Full HD video, i když stabilizace by mohla být lepší stejně jako stereo zvuk. Skvělou funkcí je automatické panorama, které umí nasnímat v různých fázích pohyb. Škoda jen nízkého rozlišení výsledného snímku.

Klady
+ vysokorychlostní snímání videosekvencí
+ rychlé sériové snímání
+ full HD video s možností souběžně fotografovat
+ nízký šum, dobrá ostrost snímků

Zápory
- balení bez standardní nabíječky, nabíjení baterie jen v přístroji
- nízká výdrž baterií
- malé rozlišení panoramat

Zapůjčil

Samsung WB2000.jpg

Ukázkové snímky

sam33.JPG 
max. velikost
Stabilizátor nepatří mezi nejlepší a udržet na dlouhé ohnisko 1/30 s není reálné. Proto překvapuje, že automatika často 1/30 s volí, i když by nevadilo navýšit citlivost.

SAM_3180.JPG
max. velikost
SAM_3616.JPG
max. velikost
sam45.JPG
max. velikost
Automatický panoramatický režim umí zachytit v určitých fázích také jeden pohybující se objekt. Škoda jen toho rozlišení – při snímání s přístrojem na výšku je výsledná výška kolem 900 px, při snímání na šířku se výška snímku pohybuje kolem 700 px , což vůbec není mnoho, u „akčního“ panorama je dokonce pouhých 450 px.

to1.JPG to2.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na střední a nejdelší ohnisko. Obraz trochu trpí sférickým zkreslením.
Ostrost i v rozích a rozlišení jsou však na kategorii a cenu kompaktu výborné.

retus1.jpg retus2.jpg
max. velikost | max. velikost
I po vyfotografování snímku lze ve fotoaparát aplikovat např.retuš pleti v několika úrovních.
Ukázka efektu při střední úrovni.

clona1.JPG clona2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka efektu různých clonových čísel, zleva F2,4 a F7,2, foceno na nejširší ohnisko.

SAM_3145.JPG SAM_3149.JPG SAM_3469.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka snímků citlivostí ISO800

sam22.JPG
max. velikost
Ukázka snímků citlivostí ISO 400

iso1.JPG iso2.JPG iso3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka snímků citlivostí ISO 800, 1600, 3200

 

Další demosnímky

SAM_3006.JPG SAM_3037.JPG SAM_3061.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

SAM_3063.JPG SAM_3064.JPG SAM_3084.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

SAM_3091.JPG SAM_3119.JPG SAM_3340.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

SAM_3408.JPG SAM_3620.JPG SAM_3626.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

sam46.JPG zoom1.JPG zoom2.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost


Graf ceny produktu Samsung WB2000 poskytuje server Heureka.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud