Samsung NX300: Skutečné 3D nebo jen reklamní trik?

18. července 2013
TWEET SDÍLET
Bezzrcadlovka NX300 od Samsungu přináší možnost zaznamenávat snímky a videa v 3D. Kromě řady standardních funkcí disponuje také například Wi-Fi konektivitou. Jak tyto vychytávky ve skutečnosti fungují?

NX300 je novým přírůstkem do rodiny fotoaparátů s výměnnými objektivy od Samsungu. Jde o nástupce modelů NX200 a NX210. Na první pohled nevypadá vůbec špatně a působí příjemným retro dojmem.

Nabízí CMOS snímač formátu APS-C s rozlišením 20,3 Mpx, rozsah citlivosti ISO 100-25 600, Full HD video při 50 sn./s, kontinuální snímání rychlostí 8 sn./s, či hybridní autofokus, který je údajně rychlý jako Usain Bolt. Jaká je ale praxe, skutečně tato bezzrcadlovka naplňuje tvrzení marketingového oddělení společnosti Samsung? A jaké přináší výhody či nevýhody oproti ostatním?

Ergonomie

Podívejme se nejdříve na to, jak fotoaparát působí v ruce a jak se ovládá. Vzhled je sice subjektivní záležitost, dovolím si nicméně tvrdit, že se Samsungu povedl. Tělo má stejný tvar jako předchůdci, působí ale elegantnějším dojmem, zejména díky kůži na prakticky celé přední straně. Kromě kůže jistě zaujmou také kovové prvky, horní a dolní stranu tvoří hliník. Vzadu naopak najdeme pouze polykarbonát.

Klepněte pro větší obrázek 
Přední část zaujímá prakticky celou kůže, která působí retro stylem

Celkově hodnotím kvalitu zpracování jako velice dobrou, jež odpovídá své cenové kategorii. Mám k ní jedinou drobnou výtku a tou je přepínač pro zapnutí fotoaparátu. Jednu jeho část totiž tvoří plast a ten nepůsobí na dotek příjemným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát se setovým objektivem 18-55 mm

Fotoaparát padne velice dobře do ruky a k jeho držení nemám připomínek. Díky poměrně velkému tělu ale musíte počítat s tím, že jedna ruka nebude k dobrému úchopu stačit. Fotoaparát jednoduše není pro držení jednou rukou dobře vyvážený a myslím, že to snad ani není při rozměrech 122×63,7×40,7 mm a hmotnosti přes 300 g dost dobře možné. Díky speciálnímu tlačítku na objektivu je navíc přímo vhodné přístroj druhou rukou podepírat.

Pokud jde o ovládání, ani tam nemám téměř co vytknout. Jeden drobný problém, na který jsem narazil, má na svědomí tlačítko nahrávání. Buďto by mohlo být umístěno jinde anebo by nemuselo být tak hluboko zapuštěno. Každopádně na něj lze takto prstem jen velice špatně dosáhnout a mačkání špičkou prstu není vůbec pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro nahrávání je špatně přístupné

Rozložení ovládacích prvků má jinak logickou stavbu. Na horní straně najdeme volič režimů s poměrně tuhým chodem, takže nedojde k náhodnému přetočení v brašně. Dále spoušť s otočným zapínáním, tlačítko pro zapnutí Wi-Fi a otočný volič pro změnu parametrů expozice.

Jeho chod na mě nezanechal dobrý dojem. Vroubkování je nevýrazné a při otáčení jsem měl pocit, jakoby se propadal. Jinak ale v kombinaci s tlačítkem na objektivu či zadním tlačítkem pro kompenzaci expozice fungoval velice dobře. Tlačítkem na objektivu lze přepínat mezi nastavováním clony a času, clony a citlivosti či citlivosti a času, v závislosti na režimu expozice.

Klepněte pro větší obrázek 
Černý otočný volič by zasloužil výraznější vroubkování a také by mohl více vyčnívat

Vzadu najdeme kromě zmíněných tlačítek nahrávání a kompenzace expozice také tlačítko menu, programovatelné tlačítko Fn, přepnutí do režimu prohlížení snímků, mazání a klasickou pětici tlačítek, která kromě šipek plní následující funkce: přepnutí režimu displeje, nastavení samospouště či bracketingu, nastavení ostřících bodů, nastavení režimu autofokusu a nastavení citlivosti ISO.

Jako velice pozitivní hodnotím fakt, že si lze jedním zmáčknutím tlačítka nastavit čas samospouště libovolně v intervalu 2-30 s. Naopak nechápu, proč je možnost změny rozestupu jednotlivých expozic u bracketingu zadolována hluboko v menu. Navíc nelze měnit počet expozic, jejich počet nastavil výrobce pevně na tři.

Citlivost lze volit buďto ručně horním kolečkem po stisknutí příslušného tlačítka nebo její volbu ponechat na automatice. Komplexní úpravu automatiky zde jako u některých zrcadlovek nenajdeme, nastavit lze pouze horní strop citlivosti, který fotoaparát nepřekročí.

Displej a menu

Velký displej s úhlopříčkou 3,31“ nabízí rozlišení 800×480 bodů, takže s jemností problém není. Obrazovku lze vyklápět nahoru a dolů, focení u země a v davu je tak rovněž bezproblémové. Naopak velký problém mám stejně jako u všech ostatních displejů typu AMOLED s podáním barev.

Klepněte pro větší obrázek 
Na zadní straně dominuje velký 3,31-palcový displej

Při použití v interiéru působí barvy na displeji v porovnání se skutečným výsledkem velice přesaturovaně. Naopak venku dochází k jejich vyblednutí a na přímém slunci na displeji není téměř nic vidět. Tento problém nicméně není ojedinělý a trpí jím většina bezzrcadlovek. V této cenové kategorii bych ale i tak čekal lepší výkon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej se dokáže ve směru dolů vyklopit až o 90°, ve směru nahoru je to jen 45°

Displej celkově nepatří k tomu lepšímu, odezva a snímková frekvence jsou jeho slabinou. Není to špatné, ale na konkurenční Olympusy se prostě nechytá. Celkově nemám z přístroje pocit, jako by to byl rychlík a už vůbec ne Usain Bolt, jak tvrdí marketingové oddělení Samsungu.

Odezva tlačítek je sice blesková, displej už ale tak bleskový není. Na jednotlivá ťuknutí reaguje ještě jakžtakž rychle, posouvání mu však dělá problémy. Z pro mě nepochopitelného důvodu navíc výrobce neimplementoval přibližování dvěma prsty, takže lze snímky zvětšovat pouze otočným voličem na horní straně. Při prohlížení také zamrzí absence automatického otáčení snímku na základě polohového senzoru. Potenciál fotoaparátu a dotykového displeje tak zůstal z velké části nevyužit, Samsung má přitom v této oblasti velké zkušenosti.

Menu přístroje je poměrně přehledné, problémy ale korejské firmě zřejmě činil český překlad. Chyb jsem našel hned několik. Tou nejvýraznější byl asi „režim rámování“. Asi nebudu sám, koho při pohledu na tuto položku napadne, zdali fotoaparát skutečně umí zasadit obraz do dřevěného rámu.

Ve skutečnosti jde přitom o velice užitečnou funkci. Po její aktivaci zobrazuje displej živě náhled expozice, takže ihned vidíte, jak se projeví změna clony, času či citlivosti. Bohužel v situaci, kdy jsem používal externí systémový blesk v manuálním režimu a zkrátil čas tak, že byl náhled scény na displeji tmavý, nedokázal fotoaparát zaostřit. Světla přitom bylo dostatek, stačilo, kdyby fotoaparát na ten zlomek sekundy vyskočil ze živého náhledu expozice, zaostřil a poté se do něj vrátil. Takto bylo potřeba přepínat „režim rámování“ v menu.

Wi-Fi a NFC

Poslední bezzrcadlovky jsou mimo jiné ve znamení moderních komunikačních technologií. U Samsungu NX300 tak nechybí Wi-FI a NFC konektivita. Přes Wi-Fi lze fotoaparát připojit k internetu a nahrát fotografie například na Facebook. Pomocí NFC pak není problém přístroj spárovat s chytrým telefonem a využít dálkového ovládání. Fotografie jde také do mobilu odesílat. Pro připojení nabízí Samsung aplikaci pro operační systémy iOS a Android. Verze pro Windows Phone chybí.

Klepněte pro větší obrázek 
Na levé straně fotoaparátu nalezneme NFC modul

Lightroom v ceně

Na závěr této kapitoly ještě pár slov k balení. Samsung na rozdíl od jiných výrobců neprodukuje vlastní software pro práci se soubory formátu RAW. K fotoaparátu místo toho zdarma dodává Adobe Lightroom, který běžně stojí okolo 3 tisíc. Jde tak o velmi příjemný bonus.

Klepněte pro větší obrázek 
Umístění baterie a paměťové karty
Klepněte pro větší obrázek 
Dodávaný miniaturní blesk

V balení nechybí dále popruh, malý blesk a nabíječka. Ta má naneštěstí velice krátký USB kabel, jenž nutí k nabíjení přístroje na podlaze. Kromě připojení do elektrické sítě jej lze využít také na připojení k počítači. Zdířku pro micro USB nalezneme pod krytkou na pravé straně, stejně jako konektor mini HDMI. Dalšími vstupy a výstupy kromě sáněk blesku už bezzrcadlovka nedisponuje.

Klepněte pro větší obrázek
Bezzrcadlovka nabízí pouze konektory micro USB a mini HDMI

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Testy, Fotoaparáty, Samsung, Bezzrcadlovky na Heureka.cz


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem