51
Fotogalerie

Samsung NX1000: Ten který umí fotit přes telefon

Nenápadná bezzrcadlovka je sice nejlevnějším modelem výrobce, ale rozhodně na to nevypadá. Ukrývá wi-fi a mnoho dalších funkcí.

V portfoliu Samsungu je NX1000 nejlevnější bezzrcadlovkou. Očekával jsem tedy, že „zrcadlovkový“ APS-C snímač a možnost měnit objektivy bude vše, co za cenu okolo 12 000 Kč můžu čekat.

Výrobce ale na výbavě nešetřil, a tak do foťáku dostal nejen APS-C snímač z vyšších modelů s rozlišením 20,3 Mpx, FullHD video, ale dokonce i vestavěný wi-fi modul pro připojení fotoaparátu k internetu, nebo k počítači.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CMOS velikosti APS-C, 20,3 Mpx
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC (do kapacity 128 GB)
  • kompatibilní objektivy: Samsung NX
  • LCD displej: 3“ TFT LCD, rozlišení 921 000 bodů
  • citlivost: ISO 100–12 800, ISO Auto s rozsahem 100–800
  • napájení: Li-Ion akumulátor s výdrží 320 snímků (CIPA standard)
  • rozměry: 114 × 62,5 × 37,5 mm (114 × 62,5 × 77,4 mm se zataženým objektivem)
  • barevné varianty těla: černá, bílá, růžová; barvy objektivu: bílá, nebo černá
  • hmotnost: 222 g bez baterie, karty, popruhu, blesku a objektivu, 438 g v plné polní
  • běžná MOC: 12 000 Kč vč. DPH (nejlevnější na internetu 9tis. Kč.)

Součástí balení je i externí miniblesk SEF8A, protože fotoaparát žádný vestavěný nemá. Dalším překvapením je rychlost sériového snímání 8 snímků za vteřinu v řadě 8 snímků v RAWu, což v kategorii zrcadlovek nalezneme obvykle až v poloprofi segmentu.

IMG_5214.JPG IMG_5216.JPG
Vlevo objektiv v zamčené pozici, vpravo pak odemčený na nejširším ohnisku

DSLR nebo bezzrcadlovku?

Napřed však trocha teorie. Výrobci bezzrcadlovek uvádějí, že jejich zákazníci dostanou fotoaparát s kompaktními rozměry a kvalitou fotografií jako ze zrcadlovky. O kompaktních rozměrech se dá polemizovat. Samsung NX1000, i když je vybaven „skládacím“ objektivem 20-50 mm, se dostane leda tak do kapsy zimní bundy a se skladností kompaktů se rovnat nemůže. Zato však také nabízí daleko lepší technickou kvalitu fotografií.

IMG_5225.JPG 
Fotoaparát a jeho objektiv

Kvalitu fotografií ovlivňuje snímač a objektiv. Pokud se díváme na vlastnosti snímače, jako je šum, barevná hloubka a dynamický rozsah, tak nevidím jediný důvod, proč by Samsung NX1000 měl být horší (nebo lepší) než jakákoliv DSLR s APS-C (viz dále kvalita obrazu). Není tak na místě být skeptický a považovat bezzrcadlovky za fotoaparáty, které nikdy nebudou tak dobré jako DSLR. Ba právě naopak. Jsem si jistý, že bezzrcadlovky DSLR nahradí, minimálně v amatérském segmentu se tomu tak děje již dnes.

Každému po chuti

U testovaného fotoaparátu je vidět snaha výrobce o co nejmenší rozměry, přesto zbylo místo na malý grip vepředu a zdrsněnou plochu pro palec na zadní straně. O žádném pogumování ale nemůže být řeč, pro to si musíme připlatit za bratříčka NX200. Co ale postrádám je alespoň minimální grip pro palec na zadní straně. Při držení oběma rukama je úchop dostatečně jistý i v rukavicích.

Horní strana nabízí tradiční rozložení: kolečko expozičních režimů, spoušť závěrky s vypínačem a sáňky externího blesku, které krom dodaného mini blesku pojmou i externí mikrofon, nebo výkonnější externí blesk. Hledáček sice Samsung vyrábí, ale konkrétně s NX1000 kompatibilní není. Okolo sáněk jsou dvě ústí integrovaného mikrofonu pro stereo zvuk.

IMG_5219.JPG
Volič expozičních režimů a spoušť jsou na tradičním místě

Mimo to se se na horní straně nachází specialitka Samsungů – tlačítko smart link k ovládání wi-fi modulu. Díky tomu je možné bezzrcadlovku propojit s chytrým telefonem nebo tabletem (k testování byl použit Samsung Galaxy Tab2) a přes něj snímky přímo sdílet na soc. sítích, posílat emailem, zálohovat na počítači nebo v cloudovém úložišti.

Zadní strana pak nabídne všechny obvyklé ovládací prvky kolem displeje. Pokročilým fotografům může chybět tlačítko pro volbu měření expozice, vyvážení bílé, nebo alespoň ISO, ale všechny tyto a další funkce se ukrývají pod funkčním tlačítkem Fn, kde je možné nastavit i formát a rozlišení snímku, barevný prostor, samozřejmě korekci expozice, která má samostatný vstup přes 4směrný ovladač, nebo je možné ji nastavovat přes iFn tlačítko na objektivu (pozor, ne každý objektiv je jím vybaven).

IMG_5218.JPG 
V boční stěně jsou ukryty konektory HDMI a USB, vedle displeje pak hlavní ovladače

Tam, kde by zrcadlovkář hledal zámek expozice, je na Samsungu nahrávání videa. To určitě není na škodu, fotoaparát je zaměřen i na filmaře, a pokud tlačítko blokování expozice potřebujete, můžete si jej v menu navolit na tlačítko mazání snímků. Ukázku videa stahujte zde.

Vespod přístroje je v optické ose objektivu kovový stativový závit a dvířka pro akumulátor a paměťovou kartu v dnes již obligátním standardu SD (příp. SD HC, nebo nejnovější SD XC s kapacitou do 128 GB). Akumulátor zvládne dle výrobce 330 snímků na jedno nabití. V mrazivém počasí a s využíváním externího blesku se ale výdrž snižuje na něco přes 200 snímků na jedno nabití – dodávaný mini blesk totiž nemá vlastní zdroj energie. Na pravé straně (z pohledu fotografa) se nachází dvířka ukrývající USB 2.0 a HDMI konektor.

IMG_5226.JPG 
Akumulátor a paměťová karta na obvyklém místě uvnitř gripu

Samsung mne mile překvapil propracovaným ovládáním, které není problém si uživatelsky upravit. Celkem lze upravit zobrazované informace na LCD při focení (mimo obvyklé volby varianty s informacemi, s reálným histogramem, s virtuálním horizontem/mřížkou a jen s minimem informací), dále funkce tlačítka mazání a funkce tlačítka iFn na objektivu.

IMG_5227.JPG 

Volič smart link na horní straně je také možné uživatelsky nastavit, ale vybrat si můžeme jen z množiny wi-fi aplikací. Možnosti ovládání ještě rozšiřuje iFn volič na objektivu, který vybere funkci (např. korekce expozice), kterou pak nastavíme ostřícím kroužkem. Díky tomuto inovativnímu řešení má Samsung i v nejnižší kategorii dvě kolečka na volbu hodnot, což ostatní výrobci nabízí až u dražších modelů.

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Nástup bezzrcadlovek pomalu vytlačuje klasické levné DSLR. Tomuto trendu se brání zastánci optických hranolů zrcadlovek (patřím mezi ně), kteří upozorňují, že jen optický hranol poskytuje zcela věrný obraz světa, který chceme fotit.

Pokud ale nemáte s DSLR zkušenosti a jste navyklí na fotografování s nataženou rukou, budete se Samsungem NX1000 (respektive jakoukoliv jinou bezzrcadlovkou) jako doma.

IMG_5221.JPG 

Zaostřeno na displej

Fotoaparát sice postrádá vynikající AMOLED displej dražšího NX200 , ale 3“ TFT LCD s jemným rozlišením 921 000 obrazových bodů mi posloužil daleko lépe, než jsem čekal.

LCD má dostatečně jemné rozlišení na kontrolu zaostření při běžném focení a pro manuální ostření je k dispozici lupa. Ta funguje tak, že jakmile začne fotograf točit ostřícím kroužkem, fotoaparát zvětší oblast ve středu displeje. Až má fotograf zaostřeno, namáčkne spoušť a na displeji se objeví celá fotografovaná scéna, aby bylo možné zakomponovat. Napřed mi vadilo, že si nemůžu sám zvolit oblast, kterou mi digitální lupa zvětší, ale pak jsem si na to zvykl.

Fotoaparát je vybavený zelenou LED diodou pro přisvětlení AF za šera. V šeru se občas fotoaparát spletl a zaostřil těsně vedle. Model NX1000 má ostřící plochu relativně velkou, takže pak může být problematické zaostřit přesně. Největším oříškem je pro ostření protisvětlo, kdy bezzrcadlovka potřebuje několik pokusů na zaostření.

Plošné protisvětlo znamená problémy s ostřením a celkové snížení kontrastu fotografie.JPG 
Plošné protisvětlo je pro objektiv tvrdým oříškem

Z kontinuálního ostření jsem nadšený nebyl, ale na fotografování pomalejších sportů postačuje. To je v ostrém kontrastu s možností fotit sériové snímání rychlostí až 8 sn./sekundu, kdy závěrka rachotí jako kulomet, protože sériové snímání využijete především právě ve sportovní fotografii. Za běžných situací ale autofokus fungoval perfektně a v rychlosti si nezadá s jakoukoliv zrcadlovkou v podobné cenové kategorii.

100+1 zbytečnost

Profesionální fotoaparát zpravidla nabízí 4 expoziční režimy Program, priorita expozičního času, clony a manuální režim. Ty samozřejmě najdeme i u Samsungu NX1000. Aby to ale začínající fotograf neměl příliš jednoduché, je tu hromada scénických režimů (např. samostatný režim na západ a jiný na východ slunce). Když na kruhovém voliči expozičních režimů omylem nastavíte ikonu fotoaparátu s hvězdou, tak vám fotoaparát nabídne řadu neodolatelných rámečků, takže můžete své objekty fotit, jako že jsou na billboardu, v televizi, nebo na titulní straně novin.

filtr chladný.JPG filtr klasický.JPG
filtr prales.JPG filtr retro.JPG
Ukázka filtrů, postupně chladný, klasický, prales a retro

Vedle této v pravdě diskutabilní funkce je zde i sada kreativních filtrů, kde je možné si vybrat přednastavené volby s nastaveným kontrastem, saturací, nebo je možné si tyto šablony i uživatelsky upravovat. Ne všechny přednastavené filtry jsou ale užitečné, např. takový „prales“ zabarví fotografii do zelena, takže vypadá jako z Matrixu. Filtr „klasický“ je v překladu z češtiny do češtiny černobílý, u filtru „retro“ je fotografie hýřící barvami, ale přitom se jedná o snímek se sníženou saturací tónovaný do sépie.

Tím ale zdaleka nekončíme. Pod volbou Fn je množství užitečných fotografických nastavení, ale je tam i tzv. „výběrová barva“, tedy funkce, která stanovenou barvu ve fotografii zvýrazní a všechny ostatní barvy naopak utlumí do šedých tónů. Na první pohled zajímavá funkce, se kterou začal Canon, ale omrzí. Ještě že jich tu ale máme tolik. Škoda jen, že funkce užitečné (filtry) jsou zde vedle naprostých zbytečností.

Šetřit na kabelech

Jednou z těch zajímavějších funkcí je bezdrátové WiFi propojení s počítačem, nebo chytrým telefonem. A protože Samsung chytré telefony a tablety rovněž vyrábí, jeden jsme k bezzrcadlovce dostali pro účely testování. Některé internetové obchody nabízí i celou recenzovanou sadu (NX1000 + 20-50mm + Galaxy Tab2) v balíčku okolo 16 000. Kč.

První dojmy byly naprosto úžasné, protože nabídka aplikací je opravdu široká:

  • MobileLink – pro běžné propojení počítače/mobilu s foťákem
  • Remote Viewfinder – fotoaparát se ovládá přes počítač/mobil, na jehož displeji je vidět totéž, co na LCD fotoaparátu)
  • Sdílení v sociálních sítích – přímé nahrávání snímků a videí na web
  • E-mail
  • SkyDrive – zálohování na cloudová úložiště
  • Automatické zálohování
  • TV Link – přehrávání snímků nejen na televizi propojené přes WiFi

V praxi jsem měl problém s aplikací Remote Viewfinder, ve které je sice možné fotoaparát z počítače ovládat, ale měnit je možné jen několik základních parametrů. Mimo to aplikace neumí roztáhnout obraz „hledáčku“ na celou obrazovku, což dost zhoršuje komfort této studiové funkce.

remote view na tabletu galaxy tab2.jpg 
Aplikace remote view

Škoda, že je nutné aplikaci otevřít jak na tabletu, tak na fotoaparátu. Pokud by se aplikace v tabletu otevřela automaticky, byl by celý proces propojování rychlejší. I když se aplikace otevírají pomalu, samotné propojení počítače a bezzrcadlovky proběhne téměř okamžitě. Pokud tedy uvažujete nad koupí tabletu pro svůj fotoaparát, Galaxy Tab2 mohu s klidem doporučit.

Blesk

O pár řádků výše jsem psal, jak mi nejrůznější funkce fotoaparátu přebývají a opravdu netuším, proč nám s nimi výrobce otravuje život. Za co si ale Samsung zaslouží pochvalu, je externí mini blesk. Je to blesk sice miniaturní, ale jako náhrada vestavěného blesku, který u NX1000 nenajdete, postačí. Oproti běžným vestavěným bleskům má ten externí vyšší zdvih a tím pádem je zde nižší riziko vzniku červených očí.

IMG_5222.JPG IMG_5223.JPG
Úhel vyklopení blesku

Blesk pokryje úhel záběru ohniska 28 mm, takže bude kompatibilní s oběma setovými objektivy, které Samsung vyrábí. Blesk má ale ještě dvě další výhody: je napájen z baterie fotoaparátu (díky tomu je opravdu „mini“) a je součástí setu zdarma. Malé rozměry jsou vykoupeny slabším výkonem se směrným číslem 8, což znamená, že srovnatelný blesk se stejným výkonem a úhlem reflektoru odpovídajícímu 50mm by na plný výkon a ISO 100 dosvítil 8m.

portrét bez blesku.JPG portrét s bleskem.JPG
Portrét bez blesku a portrét s bleskem

Pochopitelně s vyššími ISO se vzdálenost násobí, naopak s úhlem záběru 28mm se dosvit blesku snižuje. I když běžné vestavěné blesky DSLR mají vyšší výkon, mini externí blesk Samsungu v naprosté většině situací bez problémů stačil.

Objektiv a další příslušenství

Dodaný objektiv 20–50mm F3,5–5,6 na první pohled upoutá neobvyklým ohniskem. Počáteční ohnisko tak nezačíná na obvyklých 18mm (po přepočtu 28mm), ale na 20mm (30mm). Rozdíl to není nijak velký, ale znáte to. Když si člověk už nemůže poodstoupit a fotografovaný objekt se ne a ne vejít do hledáčku, tak je každý milimetr drahý.

ohnisko 20mm.JPG ohnisko 50mm.JPG
Vlevo nejširší ohnisko 20 mm, vpravo pak nejdelší 50 mm

Po mechanické stránce patří objektiv k tomu lepšímu, co se na trhu seťáků urodilo. I když je objektiv plastový, je velmi dobře dílensky zpracovaný s minimem vůlí. Chod zoomovacího kroužku není zcela plynulý, ale tak už to zkrátka ve třídě seťáků chodí.

Opticky objektiv také nezklamal. Jeho 2,5× zoom je ve většině případů odolný vůči protisvětlu, což je Achillovou patou mnoha základních zoomů. Nedokáže si ale poradit s plošným protisvětlem, fotografie pak hyzdí světelný závoj a snížení kontrastu.

chromatická vada.JPG 
S chromatickou vadou si objektiv poradil dobře

Chromatická vada je díky použití UD členu dobře korigována a objevuje se jen její náznak na nejdelším ohnisku při plném odclonění. Zamrzí jen chybějící optická stabilizace, kterou oproti konkurenci postrádá. Tou je ale vybaven druhý seťák Samsungu 18-55mm.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

V úvodu jsem uvedl, že Samsung NX1000 má APS-C snímač, tudíž nevidím jediný konstrukční důvod, proč by neměl mít stejnou kvalitu obrazu jako nejlepší DSLR se stejně velkým snímačem.

Obrazová kvalita

Ostatně i cenou odpovídá Samsung NX1000 amatérské zrcadlovce, a tak jej také budu hodnotit. Není tedy divu, že bezzrcadlovka vyniká daleko lepší kvalitou obrazu než běžný kompakt (tedy vyjma kompaktů s velkým čipem Canonu G1X, Sony RX1, Fuji X100 a další). Samsung NX1000 ale není ani kompakt, ani zrcadlovka. Oproti zrcadlovkám mě vyloženě zklamala nemilosrdná redukce šumu, která žehlí jemné struktury i detaily.

Pokud jste zvyklí sledovat fotografie při 100% zvětšení na monitoru, tak důsledky žehlení rozpoznáte u některých fotografií i při základní citlivosti. Samsung sice nabízí vypnutí redukce šumu u dlouhých expozic, nebo u vysokých hodnot citlivosti, to ale neřeší problém při běžném focení na nízké ISO.

iso100.JPG iso200.JPG iso400.JPG iso800.JPG
iso1600.JPG iso3200.JPGiso6400.JPG iso12800.JPG
Postupně všechny citlivosti od ISO 100 do ISO 12 800 

Když se smíříme s tím, že 20Mpx fotoaparát nezachycuje tolik detailů, jak bychom čekali, tak musím konstatovat, že do ISO 800 je kvalita obrazu velmi dobrá. Snad i proto je hodnota rozsahu ISO Auto omezena právě do ISO 800. U vyšších citlivostí sice šum téměř nenastupuje, ale dostavují se negativní důsledky redukce šumu. Nejvyšší citlivost ISO 12800 poskytuje „fotografie“ s minimem detailů, kontrastu a i barvy jsou velmi tlumené.

Při focení do JPEGu berte na vědomí, že fotoaparát nadměrně doostřuje a zvýrazňuje kontrast, protože je cílen na fotografy přecházející z kompaktů. Je to nešvar, kterého se vystříháte, jen když budete cíleně fotit do RAWu. Ten Samsung NX1000 naštěstí podporuje.

Hodnocení

Trh bezzrcadlovek i kompaktů s velkým čipem se nám utěšeně rozrůstá. Kromě Olympusu a Panasonicu, jejichž fotoaparáty systému micro4/3 mají menší snímač než Samsung, je tu ještě Sony a Canon. Ze skupiny fotoaparátů s APS-C sníamčem sice vychází Samsung jako bezzrcadlovka s opravdu nejagresivnější redukcí šumu, kterou jako by výrobce převzal z kategorie kompaktů.

Přesto ale musím upozornit na to, že za stejnou cenu, za jakou se dá pořídit Sony NEX 5R se setovým objektivem (cca 15 tis. v době testu) dostanete od Samsungu bezzrcadlovku NX1000 se setovým objektivem, který je daleko kompaktnější, dále mini externí blesk a tablet. Canon sice nabízí v setu také externí blesk, ale stojí o několik tisícovek více. Navíc u Canonu zatím neexistuje nabídka objektivů pro bezzrcadlovky. Samsung sice také nenabízí dvakrát širokou škálu, ale investoval do vývoje např. objektivu 85mm F1,4, nebo 60mm makro objektivu, čímž dal jasně najevo, že pokud vás focení se Samsungem chytne, máte kam růst.

Suma sumárum je Samsung NX1000 bezzrcadlovkou plnou protikladů. Jednoduché a intuitivní ovládání a příznivá cena jistě nalákají nejednoho fotografa, aby odložil svůj starý kompakt. Aby však ze Samsungu dostal maximum, doporučuji fotit do RAWu. Jedinečné jsou v této třídě možnosti uživatelského přizpůsobení ovládání od ovládání přes prstenec objektivu, nastavitelné náhledy až k programovatelným tlačítkám. Něco takového není zcela obvyklé ani ve vyšších třídách fotoaparátů.

Plusy:

  • možnosti APS-C snímače (částečně degradované agresivní redukcí šumu)
  • díky kompaktnímu objektivu je daleko skladnější než konkurence
  • propracované ovládání s širokými možnostmi uživatelských nastavení
  • wi-fi a blesk v základním balení, relativně široká škála volitelného příslušenství
  • poměr kvalita/cena

Mínusy:

  • redukce šumu horší než u konkurence, nelze zcela vypnout
  • externí blesk by mohl být výkonnější
  • chybí opora pro palec na zadní straně těla

Demosnímky

ISO 3200.JPG SAM_1081 - kopie.JPG
SAM_1111 - kopie.JPG SAM_1123 - kopie.JPG
SAM_1127 - kopie.JPG SAM_1234.JPG
SAM_1128.JPG SAM_1130.JPG
SAM_1141.JPG SAM_1142.JPG
SAM_1181.JPG SAM_1126 - kopie.JPG SAM_1135.JPG SAM_1229.JPG
SAM_1183.JPG SAM_1191.JPG
SAM_1209.JPG SAM_1228.JPG
SAM_1242.JPG SAM_1244.JPG
SAM_1247.JPG SAM_1249.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud