Samsung NX1000: Ten který umí fotit přes telefon

25. ledna 2013
TWEET SDÍLET
Nenápadná bezzrcadlovka je sice nejlevnějším modelem výrobce, ale rozhodně na to nevypadá. Ukrývá wi-fi a mnoho dalších funkcí.

V portfoliu Samsungu je NX1000 nejlevnější bezzrcadlovkou. Očekával jsem tedy, že „zrcadlovkový“ APS-C snímač a možnost měnit objektivy bude vše, co za cenu okolo 12 000 Kč můžu čekat.

Výrobce ale na výbavě nešetřil, a tak do foťáku dostal nejen APS-C snímač z vyšších modelů s rozlišením 20,3 Mpx, FullHD video, ale dokonce i vestavěný wi-fi modul pro připojení fotoaparátu k internetu, nebo k počítači.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CMOS velikosti APS-C, 20,3 Mpx
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC (do kapacity 128 GB)
  • kompatibilní objektivy: Samsung NX
  • LCD displej: 3“ TFT LCD, rozlišení 921 000 bodů
  • citlivost: ISO 100–12 800, ISO Auto s rozsahem 100–800
  • napájení: Li-Ion akumulátor s výdrží 320 snímků (CIPA standard)
  • rozměry: 114 × 62,5 × 37,5 mm (114 × 62,5 × 77,4 mm se zataženým objektivem)
  • barevné varianty těla: černá, bílá, růžová; barvy objektivu: bílá, nebo černá
  • hmotnost: 222 g bez baterie, karty, popruhu, blesku a objektivu, 438 g v plné polní
  • běžná MOC: 12 000 Kč vč. DPH (nejlevnější na internetu 9tis. Kč.)

Součástí balení je i externí miniblesk SEF8A, protože fotoaparát žádný vestavěný nemá. Dalším překvapením je rychlost sériového snímání 8 snímků za vteřinu v řadě 8 snímků v RAWu, což v kategorii zrcadlovek nalezneme obvykle až v poloprofi segmentu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo objektiv v zamčené pozici, vpravo pak odemčený na nejširším ohnisku

DSLR nebo bezzrcadlovku?

Napřed však trocha teorie. Výrobci bezzrcadlovek uvádějí, že jejich zákazníci dostanou fotoaparát s kompaktními rozměry a kvalitou fotografií jako ze zrcadlovky. O kompaktních rozměrech se dá polemizovat. Samsung NX1000, i když je vybaven „skládacím“ objektivem 20-50 mm, se dostane leda tak do kapsy zimní bundy a se skladností kompaktů se rovnat nemůže. Zato však také nabízí daleko lepší technickou kvalitu fotografií.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát a jeho objektiv

Kvalitu fotografií ovlivňuje snímač a objektiv. Pokud se díváme na vlastnosti snímače, jako je šum, barevná hloubka a dynamický rozsah, tak nevidím jediný důvod, proč by Samsung NX1000 měl být horší (nebo lepší) než jakákoliv DSLR s APS-C (viz dále kvalita obrazu). Není tak na místě být skeptický a považovat bezzrcadlovky za fotoaparáty, které nikdy nebudou tak dobré jako DSLR. Ba právě naopak. Jsem si jistý, že bezzrcadlovky DSLR nahradí, minimálně v amatérském segmentu se tomu tak děje již dnes.

Každému po chuti

U testovaného fotoaparátu je vidět snaha výrobce o co nejmenší rozměry, přesto zbylo místo na malý grip vepředu a zdrsněnou plochu pro palec na zadní straně. O žádném pogumování ale nemůže být řeč, pro to si musíme připlatit za bratříčka NX200. Co ale postrádám je alespoň minimální grip pro palec na zadní straně. Při držení oběma rukama je úchop dostatečně jistý i v rukavicích.

Horní strana nabízí tradiční rozložení: kolečko expozičních režimů, spoušť závěrky s vypínačem a sáňky externího blesku, které krom dodaného mini blesku pojmou i externí mikrofon, nebo výkonnější externí blesk. Hledáček sice Samsung vyrábí, ale konkrétně s NX1000 kompatibilní není. Okolo sáněk jsou dvě ústí integrovaného mikrofonu pro stereo zvuk.

Klepněte pro větší obrázek
Volič expozičních režimů a spoušť jsou na tradičním místě

Mimo to se se na horní straně nachází specialitka Samsungů – tlačítko smart link k ovládání wi-fi modulu. Díky tomu je možné bezzrcadlovku propojit s chytrým telefonem nebo tabletem (k testování byl použit Samsung Galaxy Tab2) a přes něj snímky přímo sdílet na soc. sítích, posílat emailem, zálohovat na počítači nebo v cloudovém úložišti.

Zadní strana pak nabídne všechny obvyklé ovládací prvky kolem displeje. Pokročilým fotografům může chybět tlačítko pro volbu měření expozice, vyvážení bílé, nebo alespoň ISO, ale všechny tyto a další funkce se ukrývají pod funkčním tlačítkem Fn, kde je možné nastavit i formát a rozlišení snímku, barevný prostor, samozřejmě korekci expozice, která má samostatný vstup přes 4směrný ovladač, nebo je možné ji nastavovat přes iFn tlačítko na objektivu (pozor, ne každý objektiv je jím vybaven).

Klepněte pro větší obrázek 
V boční stěně jsou ukryty konektory HDMI a USB, vedle displeje pak hlavní ovladače

Tam, kde by zrcadlovkář hledal zámek expozice, je na Samsungu nahrávání videa. To určitě není na škodu, fotoaparát je zaměřen i na filmaře, a pokud tlačítko blokování expozice potřebujete, můžete si jej v menu navolit na tlačítko mazání snímků. Ukázku videa stahujte zde.

Vespod přístroje je v optické ose objektivu kovový stativový závit a dvířka pro akumulátor a paměťovou kartu v dnes již obligátním standardu SD (příp. SD HC, nebo nejnovější SD XC s kapacitou do 128 GB). Akumulátor zvládne dle výrobce 330 snímků na jedno nabití. V mrazivém počasí a s využíváním externího blesku se ale výdrž snižuje na něco přes 200 snímků na jedno nabití – dodávaný mini blesk totiž nemá vlastní zdroj energie. Na pravé straně (z pohledu fotografa) se nachází dvířka ukrývající USB 2.0 a HDMI konektor.

Klepněte pro větší obrázek 
Akumulátor a paměťová karta na obvyklém místě uvnitř gripu

Samsung mne mile překvapil propracovaným ovládáním, které není problém si uživatelsky upravit. Celkem lze upravit zobrazované informace na LCD při focení (mimo obvyklé volby varianty s informacemi, s reálným histogramem, s virtuálním horizontem/mřížkou a jen s minimem informací), dále funkce tlačítka mazání a funkce tlačítka iFn na objektivu.

Klepněte pro větší obrázek 

Volič smart link na horní straně je také možné uživatelsky nastavit, ale vybrat si můžeme jen z množiny wi-fi aplikací. Možnosti ovládání ještě rozšiřuje iFn volič na objektivu, který vybere funkci (např. korekce expozice), kterou pak nastavíme ostřícím kroužkem. Díky tomuto inovativnímu řešení má Samsung i v nejnižší kategorii dvě kolečka na volbu hodnot, což ostatní výrobci nabízí až u dražších modelů.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Testy, Fotoaparáty, Samsung, Bezzrcadlovky na Heureka.cz


Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

Pozor na falešnou aplikaci SecureVPN. Pokud ji stáhnete mimo Google Play, vpustíte do svého telefonu malware

** Hackeři se opět ve velkém zaměřili na Android ** Už od ledna distribuují podvrženou VPN aplikaci ** Stačí ji stáhnout z webu, povolit oprávnění, a máte velký problém

Martin Chroust
VPNEsetMalware
Programování elektroniky: Dotykový kiosek s LCD i černočerným AMOLEDem

Programování elektroniky: Dotykový kiosek s LCD i černočerným AMOLEDem

** Výkladní skříní každé chytré domácnosti je dotykový pultík ** Dnes si ukážeme, jak ho postavit na Raspberry Pi ** Pro srovnání použijeme 7" LCD a 5,5" AMOLED

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Vývojáři z polského studia Flying wild hog moc dobře vědí, že akční adventury umí. Podaří se jim výpravou po divokém západě navázat na úspěch jejich předešlého díla Shadow Warrior 3? Musím přiznat, že odpověď nemůže být úplně jednoznačná.

Michal Drmla
Evil WestRecenzePC
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály