66
Fotogalerie

Samsung NX10: test digitálního fotoaparátu

Výměnné objektivy, vzhled a možnosti zrcadlovky a také velký snímač, přitom velmi kompaktní provedení - to je NX10.

Samsung je sice známým výrobcem elektroniky a digitální techniky, ale ještě není příliš výrazným producentem digitálních fotoaparátů. O to víc tedy na začátku tohoto roku překvapil představením revolučního fotoaparátu NX10, přístroje s velkým snímačem, elektronickým hledáčkem a výměnnými objektivy. Nová koncepce je podobná standardu Micro 4/3 (kam patří Olympusy Pen a Panasoniky Lumix „G“), který je znám již od konce roku 2008. Mezitím bylo vyvinuto v rámci tohooto standardu několik fotoaparátů i příslušenství, a proto se může zdát tento úkrok Samsungu z vyjetých kolejí trochu odvážný.

Inovátor

Standard NX ale přináší několik vylepšení. Využívá větší snímač APS-C velikosti 23,4×15,6 mm. (Oproti snímači Micro 4/3 s velikostí 17,3×13,0 mm má tedy o 60 % plochy navíc.) Vzhled i výbornou ergonomii převzal od zrcadlovek a navíc na zadní stranu implementoval nejmodernější AMOLED displej. Snímač je vybaven protiprachovým ultrazvukovým systémem. Stabilizovaný ale není, chvění kompenzují některé objektivy s označením OIS (zatím oba nabízené setové objektivy).

Základní parametry

  • snímač: APS-C CMOS 23,4×15,6 mm, 14,6 Mpx
  • objektivy: výměnné – bajonet Samsung NX
  • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
  • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevný tón, kontrast, sytost, ostrost
  • stabilizace obrazu: v závislosti na objektivu
  • maximální rozlišení a formát: 4 592 × 3 056 px, video 1 280 × 720 při 30 sn./s
  • paměťová karta: SD, SDHC
  • interní paměť: není
  • displej: AMOLED, úhlopříčka 7,6 cm, 614 tis. px
  • hledáček: 921 tis. px, zvětšení 0,86×
  • napájení: Li-Ion akumulátor (1300 mAh)
  • rozměry (š×v×h): 123 × 87 × 40 mm
  • hmotnost: 353 g jen tělo, 410 g s akumulátorem, 499 g s 30mm objektivem
  • příslušenství v balení: akumulátor a nabíječka, USB kabel, AC kabel, popruh, návod, software na CD
  • cena: 17 000 Kč v setu s objektivem
Samsung NX10 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

NX systém byl vyvíjen právě pro ty, kteří vážně uvažují o zrcadlovce, ale odradila je větší hmotnost a velikost. NX10 je tedy koncipováno jako zrcadlovka, klíčové však bylo odebrání zrcátkového systému s hranolem a nahrazení optického hledáčku elektronickým. Přestože tedy jako zrcadlovka na první pohled vypadá, zrcadlovkou opravdu není. Tento důležitý krok umožnil výrazně zmenšit hloubku těla fotoaparátu i délku objektivů a to dost výrazně. NX10 je proto mnohem menší než zrcadlovky stejných parametrů a podobného snímače a co víc, dokonce menší, než zrcadlovky 4/3 standardu s menším snímačem.

Mistr zmenšování

NX10 je tedy menší než ta nejmenší zrcadlovka od Olympusu - E-400 a navazující modely E-420 a E-450. V miniaturizaci se také může s úspěchem poměřovat i s bezzrcátkovou konkurencí Micro 4/3 standardu, které mají výhodu ještě menšího snímače. Srovnatelné rozměry výšky a šířky má totiž s Lumixy G1, G2, G10 a GH1, hloubku má dokonce o něco menší. Specifikace uvádějí 4 cm – tím se rozumí rozměry bez výstupků. Pokud zahrneme i vystupující hledáček a blesk, je hloubka 6 cm, což stále není mnoho.

Co se hmotnosti týká – s monofokální „třicítkou“ se komplet vejde do 500 g, se základním setovým objektivem do 610 g.

DSC06522.jpg DSC06479.jpg DSC06504.jpg
Uvnitř fotoaparátu o rozměrech přibližně 12,3 × 8,7 × 6 cm je 14Mpx snímač velikosti APS-C.
Se základním objektivem s rozsahem 18-55 mm se kompaktní rozměry vytrácí.
Monofokální „třicítka“ však měří jen 2 cm

Ergonomie je vypůjčená od zrcadlovek a i s mělčím gripem se fotoaparát výborně drží, tedy alespoň menším rukám. Proti dílenskému zpracování nemám výtky. Jako u DSLR je na těle větší množství funkčních tlačítek, kterými můžete rychle měnit řadu parametrů. Většina tlačítek je na pravé straně fotoaparátu a dobře se s nimi pracuje. Jen si musíte zvyknout na vertikálně uložené ovládací kolečko a tlačítko korekce expozice je snad příliš blízko horní hrany přístroje. Přístroj má dvě programovatelná tlačítka. Je to tlačítko AEL a pak tlačítko pod objektivem, které v základním nastavení prakticky slouží pro kontrolu hloubky ostrosti.

DSC06515.jpg

NX 10 jako amatérské zrcadlovky nabídne na horním otočném voliči manuální i poloautomatické režimy, ale také inteligentní automatiku Smart a mnoho scénických režimů. Také se zde nachází režim pro natáčení videosekvencí v HD rozlišení.

DSC06490.jpg

Do menu nemusíte až tak často právě díky přímému ovládání parametrů tlačítky, ale i když jej využijete, tak budete spokojeni s jeho uspořádaností a velmi pěkným grafickým prostředím. Vše je umístěno po menším počtu do jednotlivých záložek.

Řešení rychle přístupného Fn menu je docela nezvyklé a nové – na vodorovné nabídce zvolíte položku, která se pěkně zvětšená zobrazí uprostřed displeje, šipkou nahoru se dostanete do její volby do horního řádku, kde měníte detaily položky.

DSC06494.jpg DSC06506.jpg
Možná je i škoda, že tato revoluční koncepce na sebe
neupozorňuje žádným designovým či barevným ozvláštněním

Král displejů

Třípalcový displej je velký nejen rozměry, ale i svými vlastnostmi. Jde totiž o nejmodernější AMOLED. Říkáte si, cože je to ten AMOLED? Tato novinka, která je u digitálního fotoaparátu použita zcela poprvé, je opravdu revoluční a svými vlastnostmi neocenitelná. Zatímco klasické LCD funguje na principu blokace a propouštění světla z podsvícení, AMOLED světlo samo aktivně vytváří, z čehož plyne hned několik výhod. Vysoký kontrast, výborné vykreslení detailů, až nezvyklá rychlost zobrazování, velmi široký pozorovací úhel a věrné podání barev – to vše jsou vlastnosti, které jsem jasně poznala nejen já, ale i laik. Displeje AMOLED navíc údajně vynikají velmi nízkou spotřebou energie. Nevýhodou jsou především vysoké výrobní náklady, takže ještě uvidíme, jak se nové řešení ujme.

DSC06484.jpg DSC06498.jpg
Čidlo pod hledáčkem po přiložení oka automaticky přepíná obraz mezi hledáčkem a displejem.
Jsou však chvíle, kdy by se hodilo i manuální přepínání, které možné není

A jak je na tom s vlastnostmi další zobrazovač – EVF hledáček? EVF ultrazoomů se s ním nemohou poměřovat a kvalitou odpovídá přibližně zrcadlovým hledáčkům amatérských digitálních zrcadlovek. Zdál se mi rozhodně celkově lepší než malý hledáček u Olympusu E-420. Dražší konkurenti (Panasonic G1/GH1 a G2 a externí hledáček PEN) ale NX10 kvalitou hledáčku trošku NX předbíhají. Tady při úvahách výrobce rozhodovala dost pravděpodobně cena, ale zrovna v případě zájemců o NX bych řekla, že upřednostní kombinaci dokonalý hledáček a obyčejnější LCD než naopak...

DSC06475.jpg DSC06477.jpg
DSC06507.jpg DSC06508.jpg

Kamera, klapka, jedem

Obrovskou výhodou bezzrcátkového řešení je možnost natáčet videosekvence. Formátem je MP4, videokodekem sofistikovaný H.264. Stereo audio podporováno není, pouze mono. To je docela škoda. Rozlišením se nemohl Samsung nechat zahanbit, takže tu máme HD rozlišení 1 280 × 720 při 30 snímcích za vteřinu. HDMI konektor tedy nesmí chybět. Přídavnou hodnotou je pak alespoň možnost ovlivnění hloubky ostrosti a dle použitého objektivu samozřejmě i ohniskové vzdálenosti v průběhu natáčení.

 

Pokračování 2 / 4

Obrazová kvalita a příslušenství

My tři bratři

Jelikož je NX standard nyní čerstvě narozený nováček, má co dohánět. Konkurenční tlak představuje již delší dobu fungující standard Micro 4/3, který nabízí již několik těl, objektivů a dalšího příslušenství. Na NX10 zatím nasadíte pouze tři objektivy. Stabilizovaný kitový standardní zoom 18-55 mm F3,5-5,6 OIS, taktéž stabilizovaný dlouhý zoom 50-200 mm F4-5,6 a plochý světelný monofokální objektiv 30 mm F2. Podotýkám, že přepočtový crop faktor je 1,5.

samsung-nx10-set.jpg

Dále jsou k dispozici dva externí blesky, jeden se směrným číslem 20 a druhý 42. Samsung slibuje v brzké době postupně pět dalších objektivů, tak se máme na co těšit.

Pro přehled uvádím tabulku objektivů, které budou dostupné.

standardní zoom

18–55 mmF3,5–5,6, bez OIS

první polovina r.2010

kompaktní zoom

20–50 mm F3,5–5,6

druhá polovina r.2010

plochý širokoúhlý monofolkální

20 mm F2,8

druhá polovina r.2010

zomm velkého rozsahu

18–200 mmF3,5–6,3 OIS

?

objektiv pro makro

60 mm F2,8

?

Doufejme, že tato skla svou kvalitou dobře využijí potenciál snímací soustavy. Přes 14 milionů pixelůna velkém APS-C snímači je dostatečný základ pro skvělé snímky, ale kvalitu snímků určuje celá optická soustava – tedy i objektiv.

My jsme k testování měli zapůjčený světelný 30mm objektiv i setový základní zoom. Kombinace těla NX10 s pevným „pancake“ objektivem je nejen neodolatelně kompaktní, ale navýsost spokojeni můžete být i s výslednými snímky. Na nejmenší clonu je kresba trochu měkčí, ale už při cloně 2,8 jsou výsledky výborné. Chromatická aberace je minimální.

Setový stabilizovaný zoom 18-55 mm na monofokální objektiv dle předpokladu nedosahuje, holt pevné sklo je pevné sklo. Přenos kontrastu a kresba i v rozích už není tak výborná jako u pevné „třicítky“ a odpovídá běžným setovým zoomům. Dle předpokladu při menším zaclonění a naopak vyšším (přibližně od F16) se vady projevují nejvíce, nejlepší výsledky jsou kolem F8. Vinětace je ale minimální, to vždy potěší. Chromatická aberace také docela mírná. Překvapily mne minimální reflexy v protisvětle.

Pokud fotíte detaily, určitě byste se zeptali na manuální ostření. Na něj přepnete přímo na objektivu a pak použijete ostřící kroužek, jehož chod je velmi jemný. Navíc se automaticky na displeji či v hledáčku aktivuje lupa, oblast ostření se zvětší, a tak je ostření pohodlnější. Na displeji se mi ostřilo dobře, horší je bohužel přes hledáček.

V případě, že chcete tu nejvyšší kvalitu, využijte snímání do RAWu. Koneckonců, i při něm je fotoaparát docela rychlý a zvládne 3 snímky za sekundu, stejně jako v případě formátu JPEG. Všechny rychlostní parametry stojí tak někde mezi amatérskými zrcadlovkami a kompakty. Podle našeho testování první snímek pořídíte přibližně za 1,2 s. Ostření zabere v průměru 0,48 s, ukládání snímků pak 0,98 s. Ostření probíhá na základě vyhodnocení kontrastu na snímači, takže se dle scény rychlost zaostření liší. Ale celkově bych řekla, že je ostření spolehlivé i v horších světelných podmínkách. S ostřením byly trošku problémy u 30mm objektivu při snímání nablízko. Minimální ohnisková vzdálenost je dle specifikací 25 cm, berte to však s rezervou.

Pokračování 3 / 4

Testy a demosnímky

Testovací obrazce

Test pancake objektivu 30 mm F2

30-1.JPG 30-2.JPG
max. velikost | max. velikost
30-3.JPG 30-4.JPG
max. velikost | max. velikost
testovací obrazce s clonou 2/2,8/5,6/8

Test setového zoomu 18-55 mm F3,5–5,6 OIS

18-1.JPG 18-2.JPG
max. velikost | max. velikost
testovací obrazce na nejmenší ohnisko a zleva na nejmenší clonu a optimální clonu 8
28-1.JPG 28-2.JPG
max. velikost | max. velikost
testovací obrazce na střední ohnisko a zleva na nejmenší clonu a optimální clonu 8
55-1.JPG55-2.JPG
max. velikost | max. velikost
testovací obrazce na nejdelší ohnisko a zleva na nejmenší clonu a optimální clonu 8

Standardní scéna

S-1.JPG S-2.JPG
max. velikost | max. velikost

S-3.JPG S-4.JPG
max. velikost | max. velikost

setový zoom 18-55 mm, střední ohnisko, clony 5,6/8/16/22
b1.JPG b2.JPG b3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

b4.JPG b5.JPG
max. velikost | max. velikost
některé z přednastavených barevných režimů

Test citlivosti snímače

ISO1.JPG ISO2.JPG ISO3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

ISO4.JPG ISO5.JPG ISO6.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

zleva ISO 100 až 3200
z1.JPG z2.JPG
max. velikost | max. velikost
rozsah setového zoomu

portréty s 30mm objektivem

P1.JPG p2.JPG
max. velikost | max. velikost
v interiéru bez blesku; v interiéru s bleskem

portrét v exteriéru se setovým zoomem

p3.JPG
max. velikost
nejkratší ohnisko

ukázkové snímky – objektiv 30 mm F2

t1.jpg t2.jpg t3.jpg t4.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

ukázkové snímky – objektiv 18-55 mm F3,5–5,6 OIS

o1.JPG o10.JPG o11.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

o12.JPG o13.JPG o14.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

o15.JPG o16.JPG o2.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

o3.jpg o4.jpg o5.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

o6.jpg o7.JPG o8.JPG o9.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
 

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Samsung se vydal vlastní cestou a já mu fandím. Osobně jsem na malý fotoaparát se srdcem zrcadlovky dlouho čekala. S pevným ohniskem je opravdu neodolatelný. Se setovými objektivy se kompaktnost trochu vytrácí, ale stále v dobrých mezích. Z poměrně kompaktního těla nabízí Samsung NX10 velmi kvalitní 14 Mpx fotografie s nízkým šumem. Snímky s pevnou „třicítkou“ mají výbornou kresbu a přenos kontrastu. Ani setový objektiv nemá závažné vady. S fotoaparátem se dobře pracuje, i když jsou některé věci nové a chce to zvyk.

Nový displej AMOLED je tím správným krokem vpřed, ale je pravdou, že raději fotografuji více přes hledáček a tak displej tolik neocením. Tak bych si než za moderní displej připlatila spíš za dokonalý hledáček. S hledáčkem se mi stejně pracovalo lépe než s E-420, ale budu se opakovat, určitě by mohl být trošku lepší. Rozhodně mne zaujala dobrá automatika expozice, velmi slušný dynamický rozsah a spolehlivé ostření. Jen s tou automatikou vyvážení bílé byl trochu problém.

DSC06505.jpg

Přestože jsem se jako vždy snažila být kritická, několik drobných vad neovlivní celkové hodnocení, ve kterém dávám jedničku. Inovace se projevily na ceně a přitom v dnešní době 17 000 Kč není v dnešní době žádný špás. Ale pokud se vám podaří sehnat za ni set se základním zoomem i pevnou třicítkou, řekla bych vám, že to je dobrá investice. Smířit se musíte s prozatím nižší nabídkou příslušenství, ale na vývoji se údajně intenzivně pracuje. Dokonce prý společnost Novoflex nabídne několik adaptérů pro různé bajonety.

Plusy

  • Kompaktní tělo s gripem
  • nízký šum, vysoké rozlišení
  • dobře exponované fotografie
  • celková kvalita a výborná kompaktnost 30mm objektivu
  • výborný displej
  • tlačítko náhledu hloubky ostrosti

Minusy

  • cena
  • horší automatika vyvážení bílé
  • zatím užší nabídka příslušenství

Samsung NX10.jpg  

 

Graf ceny produktu Samsung NX10 poskytuje server Heureka.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud