Samsung NX10: test digitálního fotoaparátu

Výměnné objektivy, vzhled a možnosti zrcadlovky a také velký snímač, přitom velmi kompaktní provedení - to je NX10.

Samsung je sice známým výrobcem elektroniky a digitální techniky, ale ještě není příliš výrazným producentem digitálních fotoaparátů. O to víc tedy na začátku tohoto roku překvapil představením revolučního fotoaparátu NX10, přístroje s velkým snímačem, elektronickým hledáčkem a výměnnými objektivy. Nová koncepce je podobná standardu Micro 4/3 (kam patří Olympusy Pen a Panasoniky Lumix „G“), který je znám již od konce roku 2008. Mezitím bylo vyvinuto v rámci tohooto standardu několik fotoaparátů i příslušenství, a proto se může zdát tento úkrok Samsungu z vyjetých kolejí trochu odvážný.

Inovátor

Standard NX ale přináší několik vylepšení. Využívá větší snímač APS-C velikosti 23,4×15,6 mm. (Oproti snímači Micro 4/3 s velikostí 17,3×13,0 mm má tedy o 60 % plochy navíc.) Vzhled i výbornou ergonomii převzal od zrcadlovek a navíc na zadní stranu implementoval nejmodernější AMOLED displej. Snímač je vybaven protiprachovým ultrazvukovým systémem. Stabilizovaný ale není, chvění kompenzují některé objektivy s označením OIS (zatím oba nabízené setové objektivy).

Základní parametry

 • snímač: APS-C CMOS 23,4×15,6 mm, 14,6 Mpx
 • objektivy: výměnné – bajonet Samsung NX
 • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
 • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevný tón, kontrast, sytost, ostrost
 • stabilizace obrazu: v závislosti na objektivu
 • maximální rozlišení a formát: 4 592 × 3 056 px, video 1 280 × 720 při 30 sn./s
 • paměťová karta: SD, SDHC
 • interní paměť: není
 • displej: AMOLED, úhlopříčka 7,6 cm, 614 tis. px
 • hledáček: 921 tis. px, zvětšení 0,86×
 • napájení: Li-Ion akumulátor (1300 mAh)
 • rozměry (š×v×h): 123 × 87 × 40 mm
 • hmotnost: 353 g jen tělo, 410 g s akumulátorem, 499 g s 30mm objektivem
 • příslušenství v balení: akumulátor a nabíječka, USB kabel, AC kabel, popruh, návod, software na CD
 • cena: 17 000 Kč v setu s objektivem
Samsung NX10 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

NX systém byl vyvíjen právě pro ty, kteří vážně uvažují o zrcadlovce, ale odradila je větší hmotnost a velikost. NX10 je tedy koncipováno jako zrcadlovka, klíčové však bylo odebrání zrcátkového systému s hranolem a nahrazení optického hledáčku elektronickým. Přestože tedy jako zrcadlovka na první pohled vypadá, zrcadlovkou opravdu není. Tento důležitý krok umožnil výrazně zmenšit hloubku těla fotoaparátu i délku objektivů a to dost výrazně. NX10 je proto mnohem menší než zrcadlovky stejných parametrů a podobného snímače a co víc, dokonce menší, než zrcadlovky 4/3 standardu s menším snímačem.

Mistr zmenšování

NX10 je tedy menší než ta nejmenší zrcadlovka od Olympusu - E-400 a navazující modely E-420 a E-450. V miniaturizaci se také může s úspěchem poměřovat i s bezzrcátkovou konkurencí Micro 4/3 standardu, které mají výhodu ještě menšího snímače. Srovnatelné rozměry výšky a šířky má totiž s Lumixy G1, G2, G10 a GH1, hloubku má dokonce o něco menší. Specifikace uvádějí 4 cm – tím se rozumí rozměry bez výstupků. Pokud zahrneme i vystupující hledáček a blesk, je hloubka 6 cm, což stále není mnoho.

Co se hmotnosti týká – s monofokální „třicítkou“ se komplet vejde do 500 g, se základním setovým objektivem do 610 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uvnitř fotoaparátu o rozměrech přibližně 12,3 × 8,7 × 6 cm je 14Mpx snímač velikosti APS-C.
Se základním objektivem s rozsahem 18-55 mm se kompaktní rozměry vytrácí.
Monofokální „třicítka“ však měří jen 2 cm

Ergonomie je vypůjčená od zrcadlovek a i s mělčím gripem se fotoaparát výborně drží, tedy alespoň menším rukám. Proti dílenskému zpracování nemám výtky. Jako u DSLR je na těle větší množství funkčních tlačítek, kterými můžete rychle měnit řadu parametrů. Většina tlačítek je na pravé straně fotoaparátu a dobře se s nimi pracuje. Jen si musíte zvyknout na vertikálně uložené ovládací kolečko a tlačítko korekce expozice je snad příliš blízko horní hrany přístroje. Přístroj má dvě programovatelná tlačítka. Je to tlačítko AEL a pak tlačítko pod objektivem, které v základním nastavení prakticky slouží pro kontrolu hloubky ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek

NX 10 jako amatérské zrcadlovky nabídne na horním otočném voliči manuální i poloautomatické režimy, ale také inteligentní automatiku Smart a mnoho scénických režimů. Také se zde nachází režim pro natáčení videosekvencí v HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek

Do menu nemusíte až tak často právě díky přímému ovládání parametrů tlačítky, ale i když jej využijete, tak budete spokojeni s jeho uspořádaností a velmi pěkným grafickým prostředím. Vše je umístěno po menším počtu do jednotlivých záložek.

Řešení rychle přístupného Fn menu je docela nezvyklé a nové – na vodorovné nabídce zvolíte položku, která se pěkně zvětšená zobrazí uprostřed displeje, šipkou nahoru se dostanete do její volby do horního řádku, kde měníte detaily položky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možná je i škoda, že tato revoluční koncepce na sebe
neupozorňuje žádným designovým či barevným ozvláštněním

Král displejů

Třípalcový displej je velký nejen rozměry, ale i svými vlastnostmi. Jde totiž o nejmodernější AMOLED. Říkáte si, cože je to ten AMOLED? Tato novinka, která je u digitálního fotoaparátu použita zcela poprvé, je opravdu revoluční a svými vlastnostmi neocenitelná. Zatímco klasické LCD funguje na principu blokace a propouštění světla z podsvícení, AMOLED světlo samo aktivně vytváří, z čehož plyne hned několik výhod. Vysoký kontrast, výborné vykreslení detailů, až nezvyklá rychlost zobrazování, velmi široký pozorovací úhel a věrné podání barev – to vše jsou vlastnosti, které jsem jasně poznala nejen já, ale i laik. Displeje AMOLED navíc údajně vynikají velmi nízkou spotřebou energie. Nevýhodou jsou především vysoké výrobní náklady, takže ještě uvidíme, jak se nové řešení ujme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čidlo pod hledáčkem po přiložení oka automaticky přepíná obraz mezi hledáčkem a displejem.
Jsou však chvíle, kdy by se hodilo i manuální přepínání, které možné není

A jak je na tom s vlastnostmi další zobrazovač – EVF hledáček? EVF ultrazoomů se s ním nemohou poměřovat a kvalitou odpovídá přibližně zrcadlovým hledáčkům amatérských digitálních zrcadlovek. Zdál se mi rozhodně celkově lepší než malý hledáček u Olympusu E-420. Dražší konkurenti (Panasonic G1/GH1 a G2 a externí hledáček PEN) ale NX10 kvalitou hledáčku trošku NX předbíhají. Tady při úvahách výrobce rozhodovala dost pravděpodobně cena, ale zrovna v případě zájemců o NX bych řekla, že upřednostní kombinaci dokonalý hledáček a obyčejnější LCD než naopak...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kamera, klapka, jedem

Obrovskou výhodou bezzrcátkového řešení je možnost natáčet videosekvence. Formátem je MP4, videokodekem sofistikovaný H.264. Stereo audio podporováno není, pouze mono. To je docela škoda. Rozlišením se nemohl Samsung nechat zahanbit, takže tu máme HD rozlišení 1 280 × 720 při 30 snímcích za vteřinu. HDMI konektor tedy nesmí chybět. Přídavnou hodnotou je pak alespoň možnost ovlivnění hloubky ostrosti a dle použitého objektivu samozřejmě i ohniskové vzdálenosti v průběhu natáčení.

 

Témata článku: Technika, Testy, Superzoomy, Samsung


Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony