66
Fotogalerie

Samsung NX mini – nejmenší z nejmenších

Samsung má ve svém portfoliu široké spektrum elektronických zařízení, od mobilů po domácí spotřebiče. Není proto divu, že při vývoji jednotlivých produktů využívá progresu v nejrůznějších elektro odvětvích.

Do fotoaparátů se tak logicky vkrádají „mobilové“ prvky. Nejinak je tomu u modelu Samsung NX mini. V minulosti se Samsung několikrát pokusil uspět na fotografickém trhu s „hybridy“, tedy něčím, co je na půl cesty mezi mobilem a fotoaparátem.

Příkladem budiž kříženec chytrého mobilu s fotoaparátem Samsung Galaxy K. Letos se vývojáři dokonce vydali hlouběji do oblasti IT a do bezzrcadlovky Samsung NX integrovali operační systém Android. „Mobilovými“ funkcemi nabušili také další modely systému NX a přidali k nim drobného kolegu Samsung NX mini.

Aby nedošlo k mýlce, Samsung NX mini sice vybavením a funkcemi, o nichž bude řeč níže, tíhne ke smartphonům, primárně je to však fotoaparát, resp. kompakt s výměnnými objektivy, které Samsung označuje přídomkem NX. Specifikace mini se vztahuje na nový typ bajonetu, menší rozměry přístroje a také snímače (13,2 × 8,8 mm, 20,1 Mpx).

01.jpg 

Samsung NX mini je pěkný designerský kousek s retro vzhledem. Plastové tělo má „pseudokožený“ barevný povrch – vybírat lze z bílé, černé, hnědé nebo modrozelené, za oceánem je k dostání také růžová varianta. Co do rozměrů a váhy, které jsou opravdu malé (tělo váží pouhých 138 g), nemá tento Samsung mezi kompakty s výměnnými objektivy zatím konkurenci. Kompaktnost však vyžaduje jisté kompromisy v oblasti ergonomie a ovládání.

Na přední straně nenajdete byť jen náznak gripu, pouze vzadu je vedle videospouště výstupek pro zafixování palce. S palačinkovým základním objektivem NX-M 9 mm F3,5 ED tato koncepce perfektně ladí, s výsuvným zoomem je vyvážení fotoaparátu poněkud horší.

02.jpg 03.jpg

Dalším ústupkem kompaktním rozměrům je malé množství externích ovládacích prvků. Na horní straně přístroje najdeme pouze spoušť, tlačítko pro aktivaci fotoaparátu, DIRECT LINK (Wi-Fi funkce) a slot pro připojení externího blesku.

04.jpg 05.jpg

Dokonce i volič fotorežimů se schoval do menu fotoaparátu. Aktivuje se zmáčknutím tlačítka MODE na zadní straně přístroje; vybírat lze z nabídky Auto, Inteligentní, P, S, A, M a Wi-Fi režim.

Počítejte s tím, že při nastavování expozičních parametrů, režimu ostření nebo měření expozice budete muset více než kdy jindy pracovat s výklopným dotykovým displejem. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní ovládací prvek fotoaparátu, mě poněkud zarazilo, ve srovnání s konkurencí malé, rozlišení monitoru – 460 800 px. Pro srovnání: displeje nových Nikonů 1 dosahují 1 037 000 obrazových bodů!

 

Samsung NX mini základní specifikace

  • Bajonet: Samsung NX-M
  • Snímač: BSI-CMOS (13,2 × 8,8 mm), efektivních 20,5 Mpx
  • Poměr stran: 3:2 (5 472 × 3 648); 16:9 (5 472 × 3 080); 1:1 (3 648 × 3 648)
  • Formát souborů: JPEG: Super fine, Fine, Normal; RAW (SRW); RAW + JPEG
  • Obrazový režim: Standardní, Živý, Portrét, Krajina, Prales, Retro, Chladný, Klidný, Klasický (černobílé), Uživatelský
  • Režim expozice: Auto, Inteligentní, P, S, A, M, Wi-Fi režim
  • Měření expozice: Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
  • Displej: 7,5 cm (3“), výklopný, dotykový TFT LCD, 460 800 px,
  • Závěrka: elektronická: 1/16 000–30 s, Bulb
  • Ostření: automatická detekce kontrastu, AF: jednorázové, kontinuální, detekce obličeje, Manuální
  • Sériové snímání: Cca 6 obr./s; při nižším rozlišení až 30 obr./s
  • Citlivost: ISO 160–12 800, ve spec. režimu až 25 600
  • Vyvážení bílé: Auto, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, blesk, uživatelské, manuální
  • Video: FullHD (1 080p 30 obr./s), formát MP4, mono
  • Blesk: vestavěný, směrné číslo 5, i-TTL
  • Paměťové karty: microSD/microSDHC/microSDXC
  • Rozměry a váha: 110,4 × 61,9 × 22,5 mm, 196 g (tělo s baterií)
 

Po pravé straně displeje jsou kolem čtyřsměrného voliče rozmístěny klasické ovládací prvky – videospoušť, MODE (viz výše), MENU, přehrávání a tlačítko mazání, jemuž lze v režimu fotografování přiřadit různé funkce – blokování ostření, nebo expozice, vyvážení bílé jedním dotekem, náhled hloubky ostrosti aj.

Směrový volič sestává z položek: DISP (zobrazování informací), AF (nastavení režimu autofokusu), sériové snímání/samospoušť a multifunkční tlačítko, jímž se podle zvoleného fotorežimu nastavuje rychlost závěrky, hodnota clony, kompenzace expozice a citlivost.

06.jpg 07.jpg

Na těle fotoaparátu není žádný otočný ovladač, v poloautomatických režimech a v manuálním režimu tudíž čtyřsměrný volič slouží také k nastavení velikosti clony a rychlosti závěrky. Tyto úkony můžete provést samozřejmě čistě „dotykově“ přes displej, jako na mobilu. Ba dokonce některé funkce, k mé nelibosti, jsou dostupné POUZE přes LCD, např. prohlížení detailu snímků čili jejich zvětšení/zmenšení. Přes displej je možné také ostřit a exponovat.

Šikovné je rychlé menu s tabulkovou nabídkou nastavených expozičních parametrů, které se otevře po „zmáčknutí“ ikony Fn v pravém dolním rohu displeje. Pro úplnost: na boku fotoaparátu najdeme slot na kartu, vstup USB (i pro dálkovou spoušť) a HDMI a slot na baterii. Baterie má extra výdrž až 650 snímků a lze ji nabíjet přes USB.

Pokračování 2 / 3

Funkce a obrazová kvalita

Selfie, selfie, sefie!

Zaklínadlo posledního roku se promítlo do konstrukce a funkční nabídky Samsungu NX mini. Vyklopením displeje do úhlu 108°se automaticky spustí fotoaparát a aktivuje režim Autoportrét.

Máte 3 s na zaujetí správné pózy, poté fotoaparát zaznamená vaši podobenku. Samsung NX mini disponuje detekcí úsměvu a mrknutí, takže se při sebeportrétování nemusíte obtěžovat mačkáním spouště.

01 selfie.JPG 02 selfie.JPG

Připoj se, ukládej a sdílej!

Pomocí NFC lze fotoaparát vzájemným dotykem spárovat s chytrými zařízeními. Prostřednictvím funkce Mobil Link můžete přenést snímky z fotoaparátu např. do tabletu, nástroj Group Share umožňuje skupinové sdílení mezi až 4 zařízeními. Mobil nebo tablet je možné použít jako dálkové ovládání v režimu View Finder.

S wifinou lze data z foťáku ukládat do Cloudu, na Dropbox, zveřejňovat je na Flickru nebo Facebooku. Tito poskytovatelé on-line služeb jsou bohužel v nabídce nastaveni natvrdo, nelze k nim přidávat další čili, pokud používáte jiné weby, máte smůlu.

Obrazová kvalita

Nový bajonet vyžaduje nové objektivy: Tohoto času jsou dostupné pouze tři: pancake NX-M 9 mm F3,5 ED (ekv. 24,3 mm), základní zoom NX-M 9–27 mm F3,5-5,6 ED OIS (ekv. 24,3–72,9 mm) a světelný NX-M 17 mm F1,8 OIS (ekv. 46 mm). Přes adaptér ED-MA4NXM (za 4 333 Kč) lze na bajonet nasadit také objektivy řady NX.

03.JPG 04.JPG
05.JPG
Dostupné objektivy: NX-M 9 mm f/3,5 ED, NX-M 9–27 mm f/3,5-5,6 ED OIS, Samsung NX mini s objektivem systému NX připojeným přes adaptér

Samsung NX mini se prodává především v setu s palačinkovým širokáčem 9 mm (ekv. 24, 3 mm), který zaručuje celkovou kompaktnost přístroje. Oproti „normálním“ výměnným objektivům má několik specifik: Nemá krytku, optické členy jsou chráněny pouze tvrzeným sklem jako u mobilů – snadno ho zapatláte, ale zároveň ho snadno očistíte, např. rukávem trička.

Nemůžete na něj nasadit clonu, natož našroubovat filtr. Podobně koncipován je také základní zoom, který však disponuje závitem na filtry s průměrem 39 mm. Proto je třeba počítat s jistými limity při fotografování v protisvětle – závoji a odlesky. Osobně jsem v takovém případě přicloňovala rukou.

07 protisvetlo.JPG
Ukázka práce objektivu v protisvětle 

Optické vady a chromatická aberace

Při hodnocení obrazové kvality jsem pracovala s pancakem NX-M 9 mm f/3,5. Optické vady (soudkovitost, poduškovitost, vinětace) se již dnes dají velmi účinně odstranit v postprodukci, firmware je v JPEGu zvládá eliminovat poměrně dobře, neostrost v rozích na širokém ohnisku se však příliš zamaskovat nedá. V RAWu je patrná chromatická aberace, která je však v JPEGuúspěšně potlačena a objevuje se výhradně na velmi kontrastních hranách.

06 CA.jpg 
Chromatická vada je viditelná v RAW datech, v JPEGu ji účinně odstraní obrazový procesor

Co by se dalo vytknout, je absence stabilizace jak v těle přístroje, tak v pancake objektivu. V polomautomatických režimech a v manuálním režimu to vyřešíte nastavením kratších časů, ale automatika má svou hlavu a občas nastaví nepřiměřeně dlouhý čas, výsledkem čehož je pohybová neostrost. Co do vyvážení bílé a nastavení expozice, však automatika funguje velmi spolehlivě.

Šumět a být odšumován

Co nás bude zajisté zajímat, je šum. U menšího snímače s poměrně vysokým rozlišením 20 Mpx je nutné počítat s vyšší mírou zašumění. U JPEGů je algoritmus odšumování dle mého soudu poněkud hrubý – už na nízkých citlivostech dochází k patlání jemných detailů. Tento nešvar doprovází poměrně silné do- až přeostřování.

Pokud nejste spokojeni, zkuste ukládat do RAWu. Ukázkové RAWy byly sice vyvolány bez jakýchkoli úprav v programu Adobe Lightroom 5, přesto se mi zdají být softwareově modifikovány – zvláště je to patrné v potlačení zrna. Prozkoumat můžete výřezy ze snímků s nastavenou citlivostí od ISO 400 do 25 600, vlevo JPEG, vpravo RAW.

00400jpeg.jpg 00400raw.jpg
00500jpeg.jpg 00500raw.JPG
00600jpeg.jpg 00640raw.JPG
00800jpeg.jpg 00800raw.JPG
01000jpeg.jpg 01000raw.JPG
01250jpeg.jpg 01250raw.JPG
03200jpeg.jpg 03200raw.JPG
06400jpeg.JPG 06400raw.JPG
12800jpeg.jpg 12800raw.JPG
20000jpeg.jpg 20000raw.JPG
25600jepg.jpg 25600raw.JPG
 

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Samsung NX mini je prvním modelem nové systémové řady kompaktů s výměnnými objektivy. Nad přímými konkurenty s podobnou cenovkou a funkční nabídkou, vyniká miniaturními rozměry a nízkou hmotností.

S nasazeným pancakem 9 mm F3,5 se jedná o výjimečně kompaktní fotoaparát, který se vejde i do kapsy u kalhot. Drobná konstrukce zákonitě vyžaduje určité ústupky v oblasti ergonomie, počtu externích ovládacích prvků a v rozměru čipu.

Poněkud zarážející je vysoké rozlišení snímače 20 Mpx, které se logicky odráží v míře šumu na snímcích. Odšumovací algoritmus je poměrně hrubý – v JPEGu dochází ke ztrátě kresby bohužel už na nízkých citlivostech, nad hranici 1 250 ISO už je obraz výrazně znehodnocen, pro fotografování v horším osvětlení není tedy tento fotoaparát vhodný. Pro tuhle disciplínu však očividně Samsung NX mini stvořen nebyl.

00 úvodnífoto.jpg 

Jeho silnou stránkou jsou automatické režimy, především Autoportrét – s displejem vyklopeným o 180° je pořizování selfií hračka. Touto funkcí však disponují nejen podobně koncipované fotoaparáty konkurenčních značek (např. Nikon 1 S 2), ale i „vyspělejší“ stájoví souputníci, např. Samsung NX3000. Inspirace chytrými telefony se promítla také do důrazu na rychlou konektivitu – pomocí nástrojů NFC a Wi-Fi můžete své snímky ukládat v chytrých zařízeních nebo je publikovat na webu.

Z výše zmíněného plyne, že je fotoaparát určen především uživatelům, kteří chtějí rychle sdílet snímky, rádi spoléhají na automatické nastavení, ale požadují „lepší“ obrazovou kvalitu než jim může poskytnout fotomobil nebo obyčejný kompakt. Samsung NX mini však může zaujmout i zkušenější fotografy, jímž nabízí formát RAW, možnost manuálního nastavení a systémovou variabilitu – objektivů a externího příslušenství zatím sice moc není, ale lze očekávat, že se jejich nabídka bude rozšiřovat.

Plusy:

  • Velmi malé rozměry
  • Slušná obrazová kvalita
  • Pokročilý režim Autoportrét
  • Dlouhá životnost baterie
  • Wi-Fi a NFC
  • Poměr cena/výkon

Mínusy:

  • Málo externích ovládacích prvků
  • Některé funkce jsou dostupné pouze přes dotykové ovládání
  • Zatím pouze 3 systémové objektivy
  • Není stabilizace

Demosnímky

objektiv NX–M 9 mm F3,5 ED

SAM_0285.JPG SAM_0317.JPG
SAM_0325.JPG SAM_0564.JPG SAM_0580.JPG SAM_0594.JPG SAM_0601.JPG SAM_0606.JPG SAM_0609.JPG SAM_0623.JPGSAM_0613.JPG SAM_0614.JPG SAM_0883.JPG

Objektiv NX–M 9–27 mm F3,5–5,6 ED OIS

SAM_0235.JPG SAM_0251.JPG
SAM_0364.JPG SAM_0428.JPG
SAM_0448.JPG SAM_0488.JPG
SAM_0492.JPG SAM_0629.JPG
SAM_0630.JPG SAM_0641.JPG SAM_0645.JPG SAM_0694.JPG
SAM_0670.JPG SAM_0853.JPGSAM_0857.JPG SAM_0870.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud