71
Fotogalerie

Samsung L74wide: Širokoúhlý nováček

Nový Samsung L74wide je osazen objektivem se širokým ohniskem 28mm. Nejen na kvalitu výstupů z tohoto přístroje jsme se zaměřili v testu.

Fotoaparát konstrukčně vychází z vyšší modelové řady kompaktů NV, podobnost umocňuje kromě tvaru i černé provedení, typické právě pro již zmiňovanou sérii. Design kompaktu je povedený, rozmístění ovládacích prvků účelné a jednoduché.

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: CCD 1/2,5", 7,2 Mpx (efektivně)
 • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
 • objektiv: 28–101 mm, F2,8–5,6
 • LCD dotykový displej: úhlopříčka 3" (75 mm), 230 000 obrazových bodů
 • video: 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s, 800 × 592 při frekvenci 20 sn./s
 • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
 • rozměry a hmotnost 104.5 × 61,8 × 21,8 mm, 174 gramů

Od většiny konkurenčních přístrojů se Samsung L74wide odlišuje hlavně způsobem ovládání – to je možné především díky dotykovému displeji. Přístup k jednotlivým nastavením přístroje je tedy velmi jednoduchý a zvládne ho i malé dítě.

P06.jpg P10.jpg
Kompakt nepatří rozměrově k nejmenším přístrojům na trhu, tvar přístroje je však účelný

Zadní strana kompaktu je z velké části osazena velkým 3“ dotykovým displejem s rozlišením 230 000 obrazových bodů. Jednoduché a účelné rozmístění ostatních ovládacích prvků je možné právě díky použitému dotykovému displeji, přes který uživatel mění naprostou většinu možných nastavení fotoaparátu. To je samozřejmě velmi pohodlné, změnu můžete provádět přímo doteky vašich prstů nebo přiloženým stylusem, který lze prakticky připnout na řemínek fotoaparátu.

Odezva na jednotlivé příkazy by však mohla být rychlejší, zvláště při rychlém listování v pořízených snímcích je prodleva mezi dotekem a provedením operace znát. Rozmístění jednotlivých ikonek je však intuitivní a práce s jednotlivými nastaveními fotoaparátu příjemná.

P07.jpg P08.jpg
Pohled na fotoaparát z boku – vlevo ve vypnutém stavu, vpravo po aktivaci s vysunutým tubusem objektivu

Ovládací prvek pro změnu ohniskové vzdálenosti je umístěno na zadní straně přístroje – pomocí palce jednoduše vychylujete „kolébku“ nahoru a dolů. Krokování zoomu je plynulé. Objektiv se po zapnutí přístroje klasicky vysouvá z těla fotoaparátu.. Ve spodní části je ještě umístěno tlačítko režimu prohlížení a tlačítko pro různá zobrazení informací na displeji.

Na horní části přístroje najdete kromě spouště a tlačítko pro zapnutí – vypnutí fotoaparátu jetě otočný volič. Na něm můžete aktivovat režim vidoesekvence, kreativní programy, turistického průvodce nebo režim stabilizace obrazu.

P12.jpg
Praktický otočný volič s jednotlivými režimy fotoaparátu je umístěn na horní části přístroje

Nevýhodou je nemožnost „vyčistit“ od ikonek a informací celou plochu LCD. Zvláště rozměrný piktogram v levém horním rohu, který signalizuje režim fotografování, při přesném komponování snímku značně překáží. U displeje, který má díky své velikosti ty nejlepší předpoklady pro pohodlnou práci při komponování, je to velká škoda.

P14.jpg P16.jpg P17.jpg
Slot na paměťovou kartu je umístěn společně s baterií ve spodní části fotoaparátu

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Samsung L74 WIDE disponuje rozlišením CCD snímače 7 Mpx při velikosti 1/2,5". Firemní objektiv NV Lens s 3,6× optickým zoomem v rozsahu 28–101mm má světelnost F2,8 na širokém ohnisku, na dlouhém ohnisku světelnost klesá na hodnotu F5,6.

Fotoaparát nenabízí možnost snímání s vlastním nastavením expozičních hodnot – k dispozici je však plně automatický režim měření expozice. Spolehnout se můžete také na korekci expozice v rozsahu +/– 2 EV a na 14 scénických režimů s přednastavenými expozičními hodnotami.

menu26.jpg menu27.jpg menu30.jpg
menu31.jpg menu32.jpg
Animace na displeji při změně expozičního režimu

Manuálně lze samozřejmě nastavit citlivost snímače – zvolit můžete hodnoty ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600. Autofokus přístroje lze přepnout pomocí horního otočného voliče do režimu Face Recognition – fotoaparát pak sám pozná ve vašem záběru obličej a podle toho upraví zaostření a expoziční parametry.

menu24.jpg menu25.jpg
Režimy zobrazení displeje

Všem dobře známý je i systém stabilizace obrazu, který Samsung používá ve svých fotoaparátech. Pod termínem Advanced Shake Reduction se skrývá funkce, kdy přístroj zvýší hodnotu citlivosti. Na rozdíl od konvenčního navyšování hodnot ISO však přístroj exponuje v okamžiku stisku spouště dva snímky se stejnou citlivostí i clonou. U druhého snímku nastaví kratší čas a výsledným překrytím těchto snímků se snaží z finálního snímku odečíst vzniklý šum. Nemusím však dodávat, že optický stabilizátor tato funkce zdaleka nenahradí.

Vedle rozměrného displeje s prakticky rozmístěnými ovládacími ikonami, které jsou stále při ruce, spousta uživatelů ocení především velkou vestavěnou vnitřní paměť s kapacitou 450 MB. Ta je aktivní pouze při absenci paměťové karty – přepínat během fotografování mezi vestavěnou pamětí a paměťovou kartou nelze.

menu16.jpg menu17.jpg menu18.jpg
menu19.jpg menu20.jpg menu21.jpg
Nastavení parametrů pro fotografování

Fotoaparát je vybaven i speciálním průvodcem, jenž obsahuje informace o více než 2 600 turistických destinací ze třiceti zemí světa – soubor lze i aktualizovat prostřednictvím internetu na stránkách výrobce. Funkce se aktivuje na otočném voliči a je dostupná pouze při vyjmutí paměťové karty – soubor je totiž uložen na vnitřní paměti a ta se aktivuje, jak jsem již zmínil, pouze vyjmutím média

Správnost všech informací jsem si neověřoval, při namátkovém listování informacemi o českých památkách a zajímavých lokacích jsem však narazil na spoustu faktických chyb, včetně chybně umístěných ilustračních obrázků. O míře praktičnosti takové nadstandardní funkce ve fotoaparátu nechť si tedy udělá případný uživatel obrázek sám.

menu33.jpg menu34.jpg menu35.jpg

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Z fotografií testovacíxh obrazců se opět potvrzuje, jak se v dané kategorii přístrojů s přibývající citlivostí mění i rozlišovací schopnost objektivu. Zatímco na ISO 100 dokáže objektiv v režimu tele vykreslit zhruba 1 800 linek, již s nastavením citlivosti na ISO 400 klesá na úroveň 1 600 linek. V režimu wide je vykreslení linek přibližně stejné. Schopnost rozlišit detaily s použitím různých citlivostí můžete sami posoudit z našich testovacích obrazců.

Poduškovité zkreslení je takřka neznatelné, soudkovité je na nejširší ohnisko v rámci standardu – v dané kategorii tedy fotoaparát nevybočuje z normálu. Barevné podání se jeví přirozeně, což platí i pro pleťové odstíny. Výjimkou nejsou ani situace s použitím blesku.

Na snímcích pořízených v nepříznivých světelných podmínkách – v protisvětle, si můžete prohlédnout na kontrastních hranách míru chromatické aberace. Na fotografiích pořízených širokým ohniskem je aberace viditelná již při náhledu – při zvětšení na maximální velikost jsou pak fialové kontury na kmeni stromu a na sousoší nepřehlédnutelné.

proti101.JPG proti28.JPG
max. velikost | max. velikost
protisvětlo3.JPG protisvětlo4.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka snímků s protisvětlem v záběru

Citlivost snímače lze nastavit v hodnotách ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1 600. Za bezproblémovou lze ve většině případů považovat citlivost ISO 400. Vyšší hodnoty citlivosti jsou již poznamenány vysokou hladinou šumu a barevný posun je již markantní a oku nelahodící.

iso100.JPG iso200.JPG
max. velikost | max. velikost
iso400.JPG iso800.JPG
max. velikost | max. velikost
iso1600.JPG
max. velikost
Reálná scéna s různou citlivostí snímače, postupně ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600

Naměřili jsme

Provozní časy Samungu L74wide patří k horšímu průměru ve své třídě, a to především díky startovní reakci fotoaparátu, která se pohybuje kolem pěti sekund. Snímek bez namáčknutí pořídíte přibližně za půl vteřiny. Naopak snímek s namáčknutím je okamžitý.

Samsung L74 Wide
první snímek4,69 s
snímek bez namáčknutí0,52 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,75 s
rychlost sériového snímání1,6 sn./s
max. počet snímků v sériidle velikosti karty
měřeno s pamětovou kartouKingston SD 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

W01.JPG W02.JPG
max. velikost | max. velikost

W03.JPG W04.JPG
max. velikost | max. velikost

W05.JPG W06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejkratší ohnisko, postupně všechny citlivosti

T01.JPG T02.JPG
max. velikost | max. velikost

T03.JPG T04.JPG
max. velikost | max. velikost

T05.JPG T06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejdelší ohnisko, postupně všechny citlivosti

28.JPG 101.JPG
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek pořízený na ohnisko 28 mm, vpravo s nejdelším ohniskem 101 mm

bezblesku.JPG sbleskem.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru – vlevo bez blesku, vpravo při použití blesku
bezbleskuu.JPG
max. velikost
PLeťové odstíny v interiéru bez blesku
makro1.JPG makro2.JPG
max. velikost | max. velikost
Snímky v režimu makro
S01.JPG S02.JPG
max. velikost | max. velikost
S03.JPG S04.JPG
max. velikost | max. velikost
S05.JPG S06.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
sirokac1.JPG sirokac2.JPG sirokac3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Fotografie snímané za dobrých světelných podmínek na nejširší ohnisko

Další demosnímky

SL740014.JPG SL740024.JPG
max. velikost | max. velikost
SL740031.JPG SL740124.JPG
max. velikost | max. velikost
SL740133.JPG SL740139.JPG
max. velikost | max. velikost
SL740167.jpg SL740173.JPG
max. velikost | max. velikost
SL740183.JPG il3.JPG
max. velikost | max. velikost

Ukázka videa ke stažení: Video (10 MB)

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Užitečné je především použití objektivu s širokoúhlým ohniskem – 28 mm se v praxi hodí. Široký úhel záběru oceníte především při fotografování krajiny nebo architektury, zajímavých výsledků dosáhnete ale například i při reportážním snímání. Použitý firemní objektiv se však hůře vypořádává s nepříznivými světelnými podmínkami.

Rozměrný dotekový displej nabízí na své ploše všechny potřebné ikonky pro změnu nastavení, reakce při aktivaci jednotlivých režimů by však mohly být rychlejší. Za nevýhodou rovněž považuji absenci již zmiňované možnosti zapnutí režimu displeje bez informací.

Jako maximální použitelnou hodnotu pro další zpracování bych u testovaného přístroje označil nastavení na ISO 400, tohle omezení se však týká většiny dostupných přístrojů v dané kategorii. Výstupy po stránce obrazové kvality jsou spíše průměrné, je to dáno zřejmě použitím firemního objektivu, který především na nejširším ohnisku trpí značnou chromatickou aberací.

Pokud budete chtít, aby vám fotoaparát sloužil i jako záznamník vidosekvencí (přístroj nabízí režim 800 × 592 při frekvenci 20 sn./s) budete se muset obejít bez možnosti nahrávat zvuk při zoomovaní, během změny ohniska se totiž zvuková stopa z neznámých důvodů přeruší.

Samsung L74wide je dalším z řady amatérských fotoaparátů, jehož výbava vzhledem k ceně fotoaparátu, která se na internetových obchodech pohybuje kolem sedmi a půl tisíce korun, bohatě vystačí pro účely rodinné fotografie.

Plusy:

 • širokoúhlý objektiv
 • vestavěná paměť 450MB
 • cena

Mínusy:

 • pomalý start
 • viditelná chromatická aberace
 • přerušení zvukové stopy při zoomování u videosekvencí

Cena:

 • 8 290 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud