Jedna z prvních digitálních zrcadlovek Samsung byla vyvinuta ve spolupráci s Pentaxem, proto také patří mezi nejmenší zrcadlovky na trhu. Jak se s ní fotí?
Samsung GX-1S má i méně výkonného bratříčka s označením GX-1L, rozdílů mez i oběma modely je poskrovnu, nějaké se však najdou. Tím nejpodstatnějším je asi počet zaostřovacích bodů autofokusu, zatímco GX-1S jich má jedenáct, GX-1L má pouze pětici bodů. Druhým rozdílem je pak konstrukce hledáčku.
Jelikož je GX-1S určena především fotoamatérům, najdeme zde mimo kompletní řady expozičních režimů – programová automatika, priorita clony, priorita času a plný manuál – také řadu šestici scénických režimů, doplněných plnou automatikou. Zvláštností je samostatná pozice otočného voliče pro trvalé otevření závěrky – bulb.
Jedenáctibodový autofokus se zatím osvědčil bez problémů, jednotlivé body jsou od sebe dostatečně daleko, takže nedochází ke shluku do jednolitých segmentů. Velice praktickou věcí je aktivace náhledu hloubky ostrosti, to se neprovádí, jako u většiny fotoaparátů, samostatným tlačítkem na těle přístroje, ale pootočením okruží spouště. Stejně jako u Nikonu, i zde slouží okruží spouště k zapnutí / vypnutí fotoaparátu, což přístroji přidává na pohotovosti.
Užitečnou funkcí je zobrazení náhledového histogramu, včetně možnosti zvýraznění přepalů. Vadou na kráse celého fotoaparátu je poměrně malé množství tlačítek přímé volby. Výrobce tento nedostatek řeší pomocí submenu, které vyvoláte tlačítkem Fn, jeho součástí je však pouze nastavení citlivosti, režimu snímání, vyvážení bílé a režimu blesku. Citelně chybí přímý přístup pro změnu kvality ukládaných snímků. Pokud chcete fotografovat do RAWu, musíte tuto volbu nastavit v menu, stejně tak i korekci expozice vestavěného blesku.
Demosnímky
max. velikost | max. velikost
Automatika vyvážení bílé má tendenci sklouzávat ke studeným tónům (vlevo), předvolba vyvážení bílé odvádí lepší práci. Na ukázkových snímcích je dobře patrná chromatická aberace
max. velikost | max. velikost
Barevné podání je reálné, setový objektiv však nedokáže vykreslit jemné detaily, což je poměrně dobře vidět na květinách a jehličí
max. velikost
Ukázka snímků s postupně narůstající citlivostí od ISO 200, a ž po ISO 3 200
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek při citlivosti ISO 400, vpravo ISO 800 - barevný šum zde není rušivý a fotografie působí přirozeně
max. velikost
Snímek pořízený při citlivosti ISO 800, barevný šum je mnohem výraznější na tmavých plochách, zejména v porovnání s předchozím snímkem
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu setového objektivu D-Xenon 18–55 mm
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu setového objektivu D-Xenon 50–200 mm
Základní technické parametry fotoaparátu:
- snímací prvek: CCD 6,1 Mpx (efektivně)
- velikost snímače: 23,5 × 15,7 mm
- max. výst. rozlišení: 3 008 × 2 000 bodů
- paměťové médium: SD/MMC
- bajonet objektivu: Pentax K a Schneider D-Xenon
- LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 210 000 obrazových bodů
- pokrytí hledáčku: 95 %
- ISO: Auto, 200–3 200
- video: nepodporuje
- možnosti napájení: 4× AA akumulátor, 2× baterie CR-V3, síťový zdroj
- rozměry a hmotnost 125 × 92,5 × 67 mm, 505 gramů
- cena: 18 990 Kč vč. DPH (v setu s objektivem Schneider D-Xenon 18–55 mm F3,5–5,6)