Na pole výrobců digitálních zrcadlovek se odvážil další hráč. Stala se jím firma Samsung, která světu představila svoji novou DSLR s názvem GX-1S.
Hned na začátek je potřeba předeslat, že nová DSLR vznikla díky navázání spolupráce Samsungu a Pentaxu, k čemuž došlo v říjnu minulého roku. Jak je na výsledku vidět, spolupráce dopadla více než úspěšně a nová DSLR "nápadně" připomíná starší zrcadlovku Pentax *ist DS2. Konstrukce fotoaparátu je až na drobné detaily shodná s *ist DS2, jedinou větší změnou je redukce váhy o 10 dkg. Úchyt objektivu řeší bajonet typu Pentax KAF, který je kompatibilní se všemi objektivy Pentaxu. Na GX-1S lze použít také objektivy vyžadující bajonety KA, KAF a KAF2. Měření expozice je jedenáctibodové s využitím TTL AF systému.

< P>
Samsung GX-1S v celé své kráse. Vedle pro porovnání Pentax *ist DS2.
Najdi deset rozdílů
Hlavním lákadlem fotoaparátu je snímač, který je typu CCD a má rozměry 23,5 mm x 15,7 mm. Počet světlocitlivých bodů, kterými je pokryt, dosahuje hodnoty 6,3 milionů, přičemž využitelný je 6,1 milion, což ve výsledku přináší maximální rozlišení 3008 x 2000 pixelů. Citlivost snímače je 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO a časy elektronicky řízené štěrbinové vertikální závěrky se pohybují v rozsahu 30 - 1/4000 sekundy. Expoziční režimy obsahují standardní nabídku většiny zrcadlovek: Auto, Program AE, Priorita času, Priorita clony, Manuál a trvalé otevření závěrky (Bulb). Na výběr jsou k dispozici i nejznámější scénické režimy: Normal, Portrét, Krajina, Makro, Pohybující se objekt, Noční scéna. Fotografie je možné pořizovat ve dvanáctibitovém RAWu nebo ve formátu JPEG.
Mezi další funkce patří expoziční bracketing (3 snímky, -2,0 až +2,0 EV po 0,3 EV krocích), 9 různých nastavení vyvážení bílé barvy včetně manuálního, sériové snímání (2,8 snímku za sekundu, maximálně 8 JPEG nebo 5 RAW snímků v sérii), samospoušť 2 nebo 12 sekund. K dispozici je také základní úprava snímků přímo v přístroji: Saturace (-2 to +2), Ostrost (-2 to +2) a Kontrast (-2 to +2). Kreativitu je možné zvýraznit použitím softwarových filtrů: &W, Sepia, Soft a Slim. GX-1S má zabudovaný blesk se směrovým číslem 15,6 při ISO 200, k dispozici jsou samozřejmě také sáňky pro připojení externího blesku.
Hledáček disponuje dioptrickou korekcí (-2.5 to +1.5) a výrobcem udávaná hodnota pokrytí scény je 95%. K prohlížení fotografií využijete 2.5" TFT LCD displej obsahující 210,000 pixelů. Fotografie můžete přehrávat z SD karty do počítače pomocí USB 2,0 nebo díky NTSC/PAL výstupu prohlížet na připojené obrazovce. Energii GX-1S dodávají 4 x AA Ni-MH články (nebo 2 x akumulátor CR-V3) , váha přístroje je 605 gramů s baterií a bez objektivu a jeho rozměry jsou 125 x 93 x 66 mm.

< P>
Pohled na zadní část fotoaprátu. Opět vlevo Samsung a vpravo Pentax.
Dvakrát prodaný foťák
Přijde mi to jako dokonalý model jedné z proslulých potěmkinovských vesnic z dob dávného Ruska, kdy Samsung hrdě dokazuje, že "má na to" a mne si ruce, že se dostal mezi "velké kluky" se svou takřka vlastní DSLR. Na druhou stranu je spokojený i Pentax, protože prodal už lehce stárnoucí zrcadlovku *ist DS2 a "velcí kluci" jsou spokojení, protože tohle vlastně není žádná nová konkurence. Vše je při starém. Obchodníci všech zainteresovaných stran jsou také spokojení a jediný, kdo má právo cítit se podvedený, je chudák zákazník, který očekával něco nového a místo toho dostává starý známý přístroj polepený jinými samolepkami a v nové krabici. Jediné, co je na celé kauze GX-1S doposud neznámé, je výsledná cena a datum uvedení na český trh.
Na závěr nelze než nevzpomenout na příhodnou větu z filmu Armageddon, kdy Peter Stormare coby ruský kosmonaut mlátí těžkým tupým předmětem do nějakého sofistikovaného zařízení v raketoplánu a vykřikuje: "Americké komponenty, ruské komponenty... Všechno je Taiwan!"