Samsung GX-10: stabilizovaný obojživelník

21. září 2006
TWEET SDÍLET
Samsung dnes představil digitální zrcadlovku s označením GX-10. Fotoaparát doplňuje předchozí dva modely GX-1S a GX-1L. Nový model je zaměřen více profesionálněji, což potvrzuje robustnější, voděodolné a prachuodolné tělo, které samozřejmě nabylo na rozměrech.

V poslední době se stává celkem běžným fakt, že po představení nového fotoaparátu značky A, se objeví fotoaparát značky B, který je naprosto shodný s digitálem značky A. Na tuto situaci už jsme si zvykli u Panasoniku a Leiky. Jakmile Panasonic představí novou modelovou řadu, očekáváme, kdy Leika představí totožné modely s menší obměnou v podobě jiného loga a názvu výrobce.

Řady výrobců, kteří produkují jak svoje fotoaparáty, tak "cover-verze" jiných modelů se rozšiřují, a tak si pomalu zapisujeme novou dvojici: Pentax – Samsung. Není tajemstvím, že první dvě digitální zrcadlovky značky Samsung byly prakticky přelabelované zrcadlovky Pentax, o tom jsme vás již informovali. Pentax představil minulý týden novou zrcadlovku K10D, s napětím jsme očekávali, kdy přijde s novým modelem i Samsung a vyplatilo se, nová zrcadlovka je tu!

Klepněte pro větší obrázek

Samsung GX-10 má CCD snímač s rozlišením 10,2 Mpx. Snímač je usazen v "plovoucím" prvku, který zajišťuje jeho pohyb společně s pohybem fotoaparátu a zabraňuje tak neostrým snímkům při horších světelných situacích. Podle dostupných informací by měl tento systém fungovat i se staršími manuálními objektivy. Druhým zásadním prvkem je funkce odstranění prachu ze snímače, pomocí vibrací při každém zapnutí fotoaparátu. Snímač je navíc chráněn antistatickou vrstvou, zabraňující usazování prachu.

Klepněte pro větší obrázek

Velice dobré technické parametry by měl mít hledáček, který pokrývá 95% snímané scény, a to při zvětšení 0,95×. Obraz je do hledáčku přenášen optickým hranolem. Pro kontrolu pořízených snímků a pohyb v menu slouží 2,5" LCD displej s poměrně slušným rozlišením 210 000 obrazových bodů. Konstrukce těla zrcadlovky zajišťuje odolnost proti prachu a proti vodě přibližuje GX-10 zrcadlovkám vyšší třídy. I když nebudete používat fotoaparát v extrémních podmínkách, určit přijde vhod prachutěsnost a voděodolnost přístroje. Tělo je plastové s kovovou kostrou.

Klepněte pro větší obrázek

Zvláštním, pro někoho však praktickým, krokem je samostatné tlačítko pro snímání do RAWu. Podobně jako u Pentaxe K10D je umístěno na levé části těla, poblíž objektivu, jeho pomocí se aktivuje snímání do RAWu, bez nutnosti nastavování v menu. Zajímavou možností je také integrovaný RAW konvertor, díky kterému můžete přímo ve fotoaparátu převést snímky do JPEGu. Otázkou však zůstává, jestli je v tomto případě možné, nějakým způsoben "vyvolání" RAWu ovlivnit. Pravděpodobnější je však varianta, kdy bude k dispozici pouze defaultní nastavení konvertoru. Snímky ve formátu RAW se ukládají ve standardu DNG.

Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou je funkce "My Set Dial", která umožňuje individuální nastavení předního a zadního otočného voliče podle požadavků fotografa. Autofokus pracuje s jedenácti zaostřovacími body. Sériové snímání je možné rychlostí 3 snímky za sekundu až do zaplnění paměťové karty. Při snímání do RAWu je počet pořízených fotografií omezen na 9.

 Klepněte pro větší obrázek

Zrcadlovka je kompatibilní jak s objektivy Schneider-Kreuznach, tak s objektivy Pentax s bajonetem typu K-, KA-, KAF- a KAF2. Společně s novou zrcadlovkou bude na trhu vedeno i pět nových objektivů – tři zoomové a dvě pevná skla. Prvním je ultraširokoúhlý zoom s rozsahem ohnisek 10–17 mm a světelností F3,5–4,5, druhým zoomem je objektiv s rozsahem ohnisek 12–24 mm a světelností F4,0 po celé délce. Třetím zoomem je pak 16–45 mm, který má také světelnost F4,0 v celé délce. Pevná skla mají ohnisko 35 a 100 mm. "Pětatřicítka! má světelnost F2 a stovka pak F2,8. Při použití s digitální zrcadlovkou se dostanete díky crop faktoru na ohnisko 53,5 mm, respektive 153 mm, což by mohl být ideální portrétní objektiv. Všechny objektivy mají bajonet Pentax KAF, takže jsou plně kompatibilní i se zrcadlovkami Pentax.

Podrobnou technickou specifikaci zrcadlovky GX-10si můžete prohlédnout zde. Více informací o Pentaxu K10D pak najdete zde.

Témata článku: Technika, První pohled, Samsung


Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda