Samsung Galaxy S9, S9+ a Nokia 8 Sirocco – co umí jejich fotoaparáty?

2. března 2018
TWEET SDÍLET
Ve španělské Barceloně právě proběhl Mobile World Congress, kde se výrobci mobilních telefonů předhánějí v tom, kdo představí našlapanější smartphone. Své novinky představil Samsung i Nokia. Co umí jejich fotoaparáty?

GSMA Mobile World Congress je kombinací největší světové výstavy mobilního průmyslu a konference s předními představiteli zastupujícími mobilní operátory, ale i výrobce zařízení, poskytovatele technologií a také samotné prodejce.

Aktuální ročník se koná od 26. února do 1. března a očekává se, že jej navštíví více jak 100 tisíc lidí. Ti se mohou seznámit s produkty z více jak dvou set zemí celého světa.

Samsung Galaxy S9 a S9+

Mobilní telefony společnosti Samsung – Galaxy S9 a S9+, jsou pokračovateli této úspěšné řady. Designově tedy příliš nepřekvapí, protože inovací je pomálu. To hlavní, co se změnilo, je schované uvnitř telefonů. Jako první na světě pak přicházejí s proměnlivou clonou u fotoaparátů. Ta dosáhla i rekordní hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek
Nové telefony budou k dostání ve čtyřech barevných variantách.

Oba telefony mohou při ideálních světelných podmínkách fotografovat s clonou F2,4. Jakmile ale světla ubyde, automatika ji otevře na rekordní hodnotu F1,5. Takové číslo jsme v mobilních telefonech ještě neviděli, protože lídři v tomto ohledu Samsung Galaxy S8 a Note 8 dosahovali hodnoty F1,7. Oba modely nabízejí 12Mpx „Super Speed“ snímač s automatickou redukcí šumu. Noční snímky by tedy neměly mít mezi ostatními mobilními telefony konkurenci.

Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark

Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark

Nově představená novinka Googlu, Pixel 2, vládne žebříčku s úctyhodnými 98 body. O čtyři body méně mají shodně Apple iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy Note 8. Boj na prvních pozicích byl v posledních dnech velmi těsný.

Oproti menšímu modelu je ten s přídomkem plus osazen ještě druhou kamerou poskytující dvojnásobné přiblížení. Stejný objektiv Samsung použil již u zmiňovaného modelu Note 8. Uživateli tak vyjma zoomu poskytne i lepší práci při fotografování v portrétovém režimu. Její clona je F2,4, i ona však poskytuje optickou stabilizaci obrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Model S9 je osazen 5,77“ displejem, jeho větší sourozenec pak má úhlopříčku 6,2“. Oba displeje jsou typu AMOLED s WQHD rozlišením.

Samsung se zaměřil i na natáčení zpomaleného videa – super-slow-motion. Jeho nové modely tak zvlánou nahrát 720p video při 960 sn./s po dobu dvou desetin sekundy. Protože chytit takový moment by bylo obtížné, tak si ještě před natáčením záznamu určíte na displeji výřez. Až se do něho pohybující objekt dostane, natáčení zpomaleného videa se aktivuje. Výsledek pak budete moci ještě různě editovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadá natáčení super zpomaleného videozáznamu.

Přední fotoaparát je osazen 8Mpx snímačem a objektivem s clonou F1,7. Po vzoru Applu a jeho Animoji u iPhonu X bude umět pomocí funkce AR Emoji vytvářet animované emotikony na základě vašich grimas. Samozřejmě nadále slouží i k odemykání zařízení pomocí skenu obličeje.

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Start prodeje je stanoven na 16. března. Cena menší 64GB varianty je 21 999 Kč, model plus ve stejné paměťové verzi pak vyjde na 24 499 Kč. Za větší 256GB verze si v obou případech připlatíte 2 500 Kč.

Nokia 8 Sirocco

Společnost Nokia se snaží získat svou zašlou slávu, a proto na veletrhu představila hned několik modelů. Tím nejzajímavější je však ten, který nese označení 8 s přídomkem Sirocco, kterým odkazuje na svůj dřívější legendární model.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia představila čtyři nové telefony s Androidem a jeden tlačítkový model.

Hlavní fotoaparát je vybaven 12Mpx snímačem s velikostí pixelu 1,4 μm a objektivem se světelností F1,75. Přítomen je ale i teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením, který však nabízí 13Mpx snímač s pixely o velikosti 1,0 μm. Jeho clona je F2,6.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nokia 8 Sirocco nabízí 5,5“ OLED displej s QHD rozlišením, poměr stran je 16:9.

Nokia dlouhodobě spolupracovala s firmou Carl Zeiss a nejinak je tomu i v tomto případě. Na trhu by se Nokia 8 Sirocco měla objevit během dubna za cenu cca 19 000 Kč.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Samsung

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty