Samsonite Messenger 200: Nenápadně dokonalý

5. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Samsonite Messanger 200 je kompaktní ramenní brašna s rychlým přístupem do prostoru pro digitální zrcadlovku, až tři objektivy a menší přenosný počítač.

Pokud se vám titulek zdá poněkud tendenční, vězte, že si jej brašna Messenger 200 od amerického Samsonite zaslouží. Patnáctilitrová brašna přes rameno dokázala i přes počáteční skepsi velice mile překvapit. Ačkoliv na první pohled působila bezchybně, ukázala po týdenním testu dvě malé slabiny.

Klepněte pro větší obrázek
Brašna Samsonite Messanger 200

Ani velká, ani malá, prostě akorát

Možná se jedná o můj osobní pocit, ale „dvoustovka” přesně vystihuje to, co si představím pod pojmem ramenní fotobrašna. Dvoukomorová brašna pojme tělo zrcadlovky, objektiv, blesk a nouzově také teleobjektiv. Při vhodném uspořádaní přepážek lze do brašny samozřejmě vložit i fotoaparát s nasazeným objektivem. Navíc lze pak v boční štěrbinovité komoře umístit notebook s uhlopříčkou do 13,3 palce. To vše kryje víko s dvojitým přístupem – klasickým přezkovým a rychlým, pomocí zipu v horní části víka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zrcadlovka, objektiv, blesk, notebook. Lehká reportážní výbava na cesty.

Brašna, za kterou se nemusíte stydět

Nejedna brašna je z fotografova hledáčku vyřazena proto, jak vypadá. Ať už příliš extravagantně, nebo příliš fotograficky. Samsonite Messenger 200 jde zlatou střední cestou. Brašna je k dispozici v černé barvě, její povrch je vyveden z větší části klasickým nylonem, který doplňují prvky z hladké kůže či koženky. Je opatřena jak menším madlem přímo za víkem, tak ramenním popruhem.

Klepněte pro větší obrázek
 Brašna působí elegantní dojmem, nebudí však příliš pozornosti.

Madlo je připevněno přímo k zádům brašny, tudíž nehrozí vysypání obsahu, pokud za něj brašnu zvednete, když máte odepnuty hlavní přezky. Ramenní popruh je nastavitelný a dostatečně dlouhý i pro vyšší fotografy. Polstrování není k popruhu přišito, tudíž není problém brašnu nosit v libovolné poloze. Celkově působí brašna velice elegantně a nevypadá na první pohled jako brašna fotografická.

Klepněte pro větší obrázek
Stavitelné postrování popruhu.

Pohotová i za deště

Přístup do vnitřní „dvojkomory“ je realizován hned dvěma způsoby. Buď lze odklopit celé víko, jenž na místě drží dvě plastové přezky, nebo, v případě potřeby rychlého vytažení zrcadlovky s objektivem, pomocí uzávěru v horní části víka. Uzávěr navíc disponuje dvěma zdrhovadly, tudíž lze otvor do komory „vytvořit“ kdekoliv a to v libovolné velikosti. Zde je na místě zmínit pláštěnku, kterou je brašna opatřena.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístup do fotokomory je možná jak odepnutím platových přezek víka, tak dvojitým zipem v jeho horní části.

Pláštěnka má na dvou místech úzké otvory se suchými zipy, které „obejmou” ramenní popruh na obou stranách brašny a pláštěnka pak perfektně drží na svém místě. To na jednu stranu sic znemožní odklopení víka brašny, na stranu druhou však pláštěnka nabízí totožný horní krytý uzávěr jako víko samotné, kterým lze realizovat rychlý přístup do fotokomory. Jako nedostatek se může jevit fakt, že nasazení pláštěnky nezakryje celou zadní část brašny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Praktické suchy zipy drží pláštěnku na svém místě. | Bezproblémový přístup k technice i za deště.

Prostor pro fototechniku

Fotokomora je tvořena vyjímatelnou uzavíratelnou vložkou. Ta, však při vložení do brašny zaplní přibližně polovinu prostoru brašny, což není handicap, naopak. Vznikne tím prostor pro osobní věci, případně pro umístění teleobjektivu. Přenášet v tomto prostoru teleobjektiv je možné, avšak je na místě zmínit, že takové řešení je značně nouzové a připravíte se tím o pohotový přístup k čemukoliv mimo notebooku.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotokomora je tvořena vyjímatelnou vložkou. Po vložení vznikne prostor pro osobní potřeby nebo nouzové uložení teleobjektivu.

Vnitřní vložka je zhotovena ze dvou materiálů. Vnější stěny jsou z hladké, silonu podobné látky, díky tomu se vložka pohodlně vkládá do brašny. Vnitřní stěny i přepážky jsou vyvedeny v semišovém provedení. Díky tomu lze přepážky umístit kamkoliv a v jakékoliv poloze. Přepážky i stěny jsou dostatečně polstrovány, fototechnika je v brašně rozhodně v bezpečí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do fotokomory se vměstná tělo s dvěma objektivy, nebo objektivem a bleskem.

V základním rozložení lze bez problému přenášet i tělo velikosti Canonu 5D s dvěma objektivy, případně jedním objektivem a bleskem. Komora je dostatečně široká dokonce i na širokoúhlý Canon 17-40L včetně nasazené sluneční clony. Drobnou vadou na kráse je manipulace s uzávěrem vložky uvnitř brašny. Je kolem něj poměrně málo místa. Na druhou stranu, pokud je vložka v brašně, není důvod uzávěr zapínat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obtížná manipulace s uzávěrem fotokomory v brašně. | Kapsa na víku brašny.

Kapsy, kapsy, kapsičky

Co brašně nelze v žádném případě vytknout je vybavenost prostory na drobné příslušenství. I přes své drobnější rozměry nabízí Samsonite Messenger 200 pět menších kapes pro příslušenství či osobní potřeby. V přední části pod víkem jsou dvě, jedna opatřena dalšími organizačními prvky, druhá, menší, vhodná k umístění filtrů nebo nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kapsy pro příslušenství v přední části pod víkem, jedna dále organizovatelná.

Postranní kapsy jsou díky provedení uzávěru poměrně dobře přístupné a lze je využít i k uložení pancake objektivu. Boční kapsy nejsou polstrovány tak dobře jako vnitřek brašny, pokud ale budete opatrní, nemusíte se obávat poškození takto umístěného objektivu. Poslední pátá kapsa je umístěná na vnější straně víka. Je poměrně úzká, já ji během testů využíval pro uložení plechovky s energetickým nápojem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Postranní kapsy skýtají prostor pro další příslušenství, nebo drobný objektiv.

Maličkosti, které potěší

Dalo by se říct, že na brašně není kousek místa nevyužitý. Spodní strana je opatřena dvěma mohutnými popruhy pro stativ. Jejich upínání je řešeno pomocí suchých zipů, opět tedy velmi rychlý a pohodlný způsob. Velikost je stavitelná v dostatečném rozsahu, limitovat vás bude rozhodně hmotnost stativu, ne jeho rozměr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Popruhy pro připevnění stativu ve spodní části brašny.

Rozhodnete-li se s brašnou vycestovat, oceníte možnost nasazení na madlo pojízdných kufrů. To však není jediná vlastnost zadní části brašny – čtverec v jejím středu je opatřen vzdušným polstrováním, díky čemuž se brašna příjemně nosí, netlačí, neodírá nohu a to ani při delších trasách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Provedení zadní části je užitečné i pohodlné zároveň.

Univerzální pomocník

Samsonite Messenger 200. Brašna, která mne překvapila, nadchla i přesvědčila o tom, že stále jsou na trhu brašny hodné slov chvály. Velké prostorné brašny sice pojmou všechnu vaši techniku, ale jejich nošení je noční můrou. Ty miniaturní se pro změnu vlezou všude, ale do nich se již nevleze téměř nic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsonite Messanger 200 je universální brašnou pro každodenní použití

Messenger 200 je ideálním kompromisem mezi kompaktní lehkou brašnou a dostatečným úložným prostorem, doplněným kapsou pro notebook. To vše v elegantním a kvalitním provedení se spoustou kapes a možností přeměny na běžnou pracovní brašnu.

Technické parametry

  • Materiál: 1680 denier nylon
  • Vnitřní rozměry (fotokomora): 37,5 × 14,5 × 11 cm
  • Vnitřní rozměry (komora pro notebook): 32 × 23 × 3,5 cm (uhlopříčka 33,8 cm / 13,3“)
  • Vnější rozměry: 39,5 × 29 × 20,5 cm
  • Objem: 15,5 l
  • Hmotnost: 1,2 kg
  • Cena: 3 000 Kč včetně DPH

Témata článku: Testy, Batohy a brašny

Určitě si přečtěte

Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

2 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Analogová fotografiePříslušenství
V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

Z letošních novinek s bajonetem RF pro fullframové bezzrcadlovky Canon jsme si do akce vybrali pevný 85mm objektiv kombinující možnost fotografovat portréty i nahlédnout do makro světa.

Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
20 nejlepších snímků roku 2020

20 nejlepších snímků roku 2020

11 Petr Březina

Petr Březina
Kultura