29
Fotogalerie

Sahara 115: Transportér, na který nesmí pršet (test)

Rádi s sebou nosíte kompletní výbavu? Neradi přistupujete na kompromisy nebo potřebujete mít při sobě přenosný počítač?

Brašna Sahara 115 je spíše než brašnou pro dlouhé túry či městské focení, brašnou pro transport většího množství techniky. Sahara 115 bez problému pojme dvě těla, několik objektivů, včetně nasazeného objektivu typu 70–200, pár blesků, přenosný počítač a mnoho dalšího příslušenství. Tyto vlastností dělají brašnu velice univerzální, bohužel na úkor její mobility. Velice zajímavou vlastností modelu Sahara 115 je možnost vytáhnou vnitřní vložku pro fototechniku a sepnout podélný uzávěr, čímž se zmenší její objem a my získáme brašnu pro každodenní nošení do práce či do školy.

Sahara-115-Exploded.jpg 
Naneu Sahara 115°F

Je libo prostor?

Pokud bych měl zmínit vlastnost, kterou této brašně rozhodně nelze vytknout, bude to jistě prostornost. Brašna Sahara 115 se řadí do kategorie brašen, které spíše než k akčnímu použití slouží k uložení většího množství fototechniky a jejího následného transportu, například vozidlem. Nošení na delší vzdáleností není vyloučené, avšak vzhledem k její celkové hmotnosti při plném obsazení brašny se stává nošení na rameni značně nepohodlným.

Do brašny umístíme bez nejmenších problému obsáhlejší foto výbavu včetně přenosného počítače pro případné zpracování či dočasné uložení snímku. Pokud bych měl použit terminologií batohů, jedná se o brašnu dvoukomorovou. Hlavní komora je určena fototechnice, případně osobním věcem v „každodenním“ módu. Druhou samostatnou komoru tvoří kapsa pro notebook, jenž je umístěna v části, kterou máme při nošení u těla. Brašna rovněž nabídne spoustu kapsiček, uzávěrů a jiných užitečných detailů.

Hlavní komora – mód „pro každý den“

Jak již jsem zmínil v úvodu, brašna má hned dva hlavní způsoby využití. Začnu u pro většinu z vás minoritního využití – každodenního nošení nejen za účelem fotografování.

V tomto módu je brašna vlastně klasickou taškou pro nejrůznější účely. Může plnit jak úlohu školní brašny na universitě, tak brašny „se svačinou“ do zaměstnání, případně úlohu manažerské outdoor brašny na dokumenty a notebook.

Změnu fotobrašny v obyčejnou tašku lze dosáhnout poměrně rychlou a jednoduchou demontáži vnitřní vložky pro fototechniku. Vložku stačí vytáhnout, není v brašně nijak fixována, a následně sepnout zipový uzávěr obepínající brašnu po její délce

Vnitřní část komory nám po odebrání vložky nabídne kromě spousty místa na osobní věci, také kapsu na dokumenty do formátu A4 a menší kapsičku, například pro psací potřeby. Nevýhodu  přeměny spatřuji v nutnosti změny délky popruhů přezek a s tím spojené jejich nadměrné „ocásky“. Může se to zdát jako malichernost, ale přibližně patnácticentimetrové zbytky popruhů vydávaly za chůze poměrně nepříjemné zvuky. Jediné řešení tohoto drobného problému spočívalo v ukrytí popruhů do jedné z předních kapes.

vnitrni_dokumentovka.jpg pracovni_mod_na_rameni.jpg
max. velikost | max. velikost
Vnitřní prostory pracovního módu brašny | Brašna v pracovním módu „v akci“

Hlavní komora – mód fotograf

Ve fotografickém módu mne brašna mile překvapila systémem spojení vík. Díky suchým zipům lze víko brašny a víko fotovložky proměnit v jeden díl a my získáváme poměrně pohotový přístup k fototechnice, i když je brašna uzavřena. Ve fotografickém módu bohužel přijdeme o přístup ke kapse pro dokumenty, zmíněné v předešlém odstavci.

vika_dokupy1.jpg vika_dokupy2.jpg
max. velikost | max. velikost
Vynikající řešení spojení vík obou části pomocí suchých zipů

Vložka pro fototechniku

Foto vložka je jako u všech modelů Naneu doslova opancéřována. Přepážky jsou hrubé a pevné. Povrchová úprava celého vnitřku vložky zamezuje usazování prachových částic. S brašnou dostaneme širokou škálu přepážek, které všechny najednou pravděpodobně nevyužije žádný z uživatelů. Nicméně za tuto „nadbytečnost“ výrobce chválím, neboť vnitřek vložky je opravdu velice variabilní.

Celkově máme k dispozici dvě přepážky pro předělení vložky na tři příčné části, dvě přepážky se záhybem pro grip fotoaparátu, dvě přepážky k rozdělení vzniklých příčných částí a konečně dvě malé přepážky pro horizontální rozdělení. Tím se dostávám k jediné věci, ke které mám u foto vložky výtku. Tou je veliký nepoměr hloubky a šířky komory. Na obrázku můžete vidět, jak hluboko se do brašny „utopí“ objektiv Canon 17–40.

Tohle by nebyl problém, kdyby se do sousedící přihrádky dalo umístit jiné příslušenství. S obtížemi jsem do vedlejší přihrádky napresoval blesk 580EX II. Jiný objektiv nebo snad záložní tělo se do obvyklého uspořádaní přepážek jednoduše nevejde. Naopak výhodou této hloubky je možnost nasazení objektivu typu 70–200 a jeho bezproblémového uložení.

loaded.jpg 70-200_loaded.jpg 17-40l_utopeny.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Brašna v plné polní | Do vložky lze bez problému uložit tělo s nasazeným objektivem typu 70–200 | „Utopený“ objektiv Canon 17–40L

Kromě klasických prostorů pro uložení fototechniky nabízí vložka také síťku pro drobné příslušenství a tři kapsičky pro paměťové karty typu SD. Jak můžete vidět z fotografii, kartu typu Compact Flash do kapsičky nedostanete ani bez ochranného pouzdra.

no_cf_card.jpg
max. velikost
Uživatelé CF karet budou zklamáni

Foto vložku lze rovněž nosit úplně samostatně. S koupi brašny získáváme vlastně tři brašny v jedné. Její vytažení z brašny jako takové a opětovná instalace je otázkou několika desítek vteřin.

vlozka_na_ramani.jpg skladani_1.jpg skladani_2.jpg skladani_3.jpg skladani_4.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Foto vložku lze použit samostatně jako brašnu | Vkládaní i vyjímaní do těla brašny je velice dobře vyřešeno

Počítačová komora

Kapsa pro osobní počítač má vnitřní rozměry 43 × 26 cm. Můj 14palcový ThinkPad se do komory vměstnal i s nabíječkou. Maximální rozměr notebooku výrobce neuvádí. Počítač se 17palcovým displejem by se dle mého odhadu do komory vlezl. Kromě kvalitního polstrování po obou stranách kapsy nenabízí komora žádné další organizační možnosti pro případně dokumenty nebo příslušenství. Uzávěr kapsy je obyčejný, krytý poměrně širokým lemem. V této kapitole bych také zmínil připravenost modelu Sahara 115 pro přepravu na madlech kolečkových zavazadel.

notebook.jpg thinkpad_nabijecka.jpg
max. velikost | max. velikost
Notebook IBM ThinkPad T42 s nabíječkou v kapse pro notebook

Popruh

I přes značnou váhu plně naložené brašny nebylo nošení na přiměřené vzdálenosti nekomfortní. Popruh je dostatečně široký a možnosti jeho délkového nastavení jsou více než velkorysé. Přezky a spony jsou vyrobeny z kvalitního plastu. Jedinou výtku lze mít k nárameníku, který je sice dobře vypolstrovaný, ale jeho povrchová úprava je protiskluzová pouze na některých druzích materiálů. Kožené sako je pro nošení bezproblémové, avšak pokud si oblékneme bavlněnou mikinu, po pár krocích budeme brašnu sbírat ze země. Toto samozřejmě neplatí, pokud popruh dáte křížem přes záda.

foto_mod_na_rameni.jpg prezky.jpg
max. velikost | max. velikost
I přes své rozměry nebylo nošení brašny zvláště nepříjemné | Hlavní víko uzavírají kvalitní kovové přezky

Achilovo víko

Pokud někde udělali „soudruzi z USA“ chybu, tak je to bezpochyby víko této brašny. Víko totiž brašně odebírá status vodě odolná. Pokud se spustí déšť, jste jak se lidově říká „nahraní“. Při uzavření ve foto módu totiž vaše foto technika zmokne. Je jedno zda-li zvolíte akční přístup s připnutím vnitřního víka na suché zipy, nebo bezpečnější metodu, se zapnutým víkem foto vložky.
V obou případech, jak jsem se přesvědčil pomocí „novinového“ testu, protekla voda až dovnitř foto vložky, tedy do míst, kde běžně bývají vaše blesky, objektivy či jiné příslušenství. Test spočíval ve vystavení brašny proudící vodě po dobu přibližně deseti sekund v proměnlivých úhlech. Test jsem provedl na obou stranách brašny, přičemž jsem jednu stranu ponechal v akčním módu a na druhé jsem foto vložku uzavřel. Po otevření foto vložky byly noviny mokré v obou inkriminovaných rozích.

achylovo_viko.jpg
max. velikost
Nejslabší místo brašny – rohy víka
novinovy_test_1.jpg novinovy_test_3.jpg novinovy_test_4.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

novinovy_test_5.jpg
max. velikost
V simulaci deště brašna zklamala

Příslušenství své místo najde

Co musím u brašny opravdu vyzdvihnout je organizace ve všech kapsách. Kromě již výše popsaných nabízí Sahara 115 kapsu přístupnou v obou módech nošení. Tato kapsa je velice vybavená a rozhodně vám pomůže udržet si ve výbavě pořádek. V kapse nalezneme následující prvky: odepínatelnou karabinu na klíče, kapsu, která přímo vybízí k uložení filtry typu Cokin P, dvě úzké přihrádky pro propisku či tužku, kapsičku pro mobilní telefon, místo pro vizitky či paměťové karty a universální sítku – pro cokoliv.

predni_kapsa.jpg
max. velikost
Přední kapsa pojme jakoukoliv drobnost, na kterou si vzpomenete

Mimo tuto kapsu je brašna opatřena držákem pro PET láhve. Síťka pro nápoj je schována za uzávěrem na boku brašny a vleze se do ní až jeden a půl litrová láhev. V přední části brašny nalezneme tři kapsy, rozměrově odpovídající dvěma krabičkám filtrů B+W. Těmto kapsám bych vytknul jejich otevíraní. Mají sice „ocásek“, ale ten je připevněn ke kapse, nikoliv k jejímu víku.  Některé uživatele jistě potěší otvor ve víku brašny pro provlečení sluchátkového konektoru.

115_Slim_H2O_2.jpg
Praktická uchovatelná síťka na PET láhev

predni_tri_kapsy.jpg zavirani_prednich_kapes.jpg
max. velikost | max. velikost
Přední kapsy ideální pro umístění filtrů a jejich otevíraní

Resume

Kladete si otázku, jestli je vůbec taková brašna k něčemu dobrá? Osobně si dokáži představit hned několik využití. Pokud pojedu na dovolenou vozem, tato brašna bezpečně pojme většinu mé fototechniky a navíc notebook. Na kratší výlety po svých si obvykle beru pouze tělo s jedním objektivem a to do malé brašny, kterou vkládám do turistického batohu. Na delší túry rozhodně Sahara 115 není. Na workshopu v Moravském krasu jsem s polonaloženou brašnou nachodil přibližně šest kilometrů a večer jsem byl rád, že jsem ji odložil.

Další možné využití bych spatřoval ve využití pro jednodenní reportáže, kde není třeba často měnit stanoviště, ale naopak je třeba mít s sebou velké portfolio fototechniky. Toto případné využití bohužel lehce komplikuje nedotažené víko brašny, které si zcela jistě s deštěm neporadí.

celek.jpg foto_mod_na_rameni2.jpg
max. velikost | max. velikost
Naneu Sahara 115°F

Video

Oficiální video představení Naneu Sahara 115 (v angličtině).

Technické specifikace:

  • Výrobce: Naneu (USA)
  • Rozměry vnější: 44,5 × 14,0 × 29,3 cm
  • Rozměry vnitřní: 38,1 × 15,2 × 24,1 cm
  • Hmotnost: 1,66 kg
  • Barevné provedení: Zelené (testovaná verze), Černé
  • Cena: 2 999,- Kč (3 569,- Kč vč. 19% DPH)

Zdroj:

Shrnutí:

Plusy:

  • Vodě odolný materiál Kodra
  • Kovové přezky 
  • Univerzálnost
  • Řešení některých detailů 

Mínusy:

  • Nehodí se přenášení na delší vzdálenosti
  • “Achilovo“ víko
  • Rozměry foto komory

Co na to konkurence?

Typ Výhody Nevýhody Cena
LowePro řady Steath reporter Lepší zpracování, subjektivně ergonomičtější a designově vyvedenější. Komora pro notebook až od modelu D550.2 000 Kč (D100) až 5 000 Kč (D650)
Tamrac Pro 8 Lepší uspořádaní foto komory, odolnější vůči neřízni počasí.Bez komory pro notebook.3 000 Kč
 
Kata SB-902Téměř vodotěsná, velmi dobře přizpůsobitelná.Menší prostor pro techniku, bez komory pro notebook.3 500 Kč



     

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud