S touto kamerou v pilulce už nemusíte na kolonoskopii. Během průchodu zaznamená až 50 tisíc snímků

S touto kamerou v pilulce už nemusíte na kolonoskopii. Během průchodu zaznamená až 50 tisíc snímků

PillCam je malá kamera, která se vejde do kapsle o velikosti pilulky a která způsobila ve Skotsku revoluci v monitoringu rakoviny tlustého střeva. Již více jak dva tisíce pacientů využilo jejích služeb namísto tradiční invazivní metody kolonoskopie. Navíc tato metoda také zkrátila čekací doby na samotnou diagnostiku, což je důležitý faktor v boji s touto nemocí.

Samotný zákrok se odborně nazývá kapslová endoskopie tlustého střeva (CCE). Malá kamera se spolkne jako tableta a poté putuje trávicím traktem, přičemž během své cesty zaznamená 50 000 snímků, kdy dokáže zachytit dva až šest snímků za sekundu. Fotografie z kamery se ukládají do záznamového zařízení, které má pacient připevněné kolem pasu. Tradiční metoda vyšetření střevních potíží je invazivní zákrok, který vyžaduje, aby byl pacient uspán. Každý, kdo kolonoskopii zažil, vám řekne, že není nijak zvlášť příjemná. Kamera však může být podána v nemocnici a pacient se po jejím požití vrátí domů.

Sami pacienti uvádějí, že zákrok je zcela bezbolestný a není nikterak nepříjemný, ačkoli je před ním třeba provést stejnou přípravu, jakou vyžaduje klasická kolonoskopie. V důsledku pandemie Covid-19 došlo k výraznému omezení vyšetřovacích zákroků, takže tyto nejmodernější technologie mají pozitivní dopad na to, aby byli pacienti vyšetřeni a léčeni co nejrychleji. Přestože je pak ve Skotsku využívána hlavně pro screening rakoviny střev, přístroj lze použít také ke sledování Chrohnovy choroby, anémie a krvácení ze střev.

Via diyphotography.net

Určitě si přečtěte

Články odjinud