S přerostlým deníčkem na rameni (test)

11. března 2007
TWEET SDÍLET
Výběr vhodné fotobrašny bývá mnohdy těžší než výběr digitálu. Většinou prahneme po kvalitní brašně, která bude sloužit dlouho.

Není to tak dlouho, co jsme pro vás otestovali malou brašnu, která byla svojí velikostí určená spíše pro pokročilejší kompakty větších rozměrů. Dnes se podíváme na zoubek větším fotobrašně, která je již plnohodnotnou úschovnou pro zrcadlovku nebo ultrazoom s příslušenstvím. Zvláštností testované fotobrašny je především její konstrukce, která z ní dělá částečně multifunkční výrobek. 

Je libo velikost XS nebo raději XXL

Brašna Twoten Daily je podle informací výrobce určena pro transport zrcadlovky nebo objemnějšího digitálu společně s příslušenstvím jako je výměnný objektiv, blesk, nabíječka, či předsádky. Podobně jako ostatní modelové řady Crumpleru, tak i Twoten Daily se vyrábí v několika variantách. Na výběr je celkem šest rozměrů a čtyři barevné kombinace. Velikosti jsou odstupňovány podobně jako u oblečení – XS, S, M, L, XL, XXL. Každé ze čtyř barevných provedení je vždy kombinací dvou kontrastních barev.

Klepněte pro větší obrázek

Nejmenší model (XS) má vnitřní rozměry 22 × 16 × 13,5 centimetru, naopak největší brašna (XXL) má vnitřní rozměry 41 × 26 × 14,5 centimetru. Největší tři modely jsou uzpůsobené nejen pro přenášení fotoaparátu s příslušenstvím, ale také pro přenos notebooku velikosti 12 až 17 palců, samozřejmě v závislosti na velikosti brašny. Specialitou modelu Twoten Daily je vyjímatelný vnitřní obal na techniku, po jeho vytažení může fotobrašna posloužit jako běžná taška přes rameno. S podobným systémem se většinou můžeme setkat u brašen na notebooky, kde je tento tzv. day pack poměrně rozšířený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Námi testovaný kus Twoten Daily (S) měl vnější rozměry 28 × 19 × 19 cm, vnitřní rozměry pouzdra pro techniku pak byly 23 × 16 × 14 cm. Velikostí je brašna vhodná spíše pro menší digitální zrcadlovky typu Canon EOS 400D, Nikon D40/D80, Pentax K100D nebo Sony A100. Pokud digitální zrcadlovku větších rozměrů, typicky Canon EOS 30D/EOS 5D, Nikon D200, Olympus E-1 nebo Samsung GX-10 poohlédněte se spíče po větším modelu Twoten Daily M nebo L. Mimo některých detailů, jako jsou zdvojené zipy a přezky na víku nebo počet dělících přepážek, se od sebe různé velikost i neliší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

My jsme v průběhu testování použili následující techniku: digitální zrcadlovku Nikon D70, objektiv Nikkor AF-S DX 18–70 mm F3,5–4,5 G IF-ED, objektiv Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM a externí blesk Sigma EF-500 DG Super. Malé kapsičky na bocích a uvnitř brašny jsme ponechali prázdné.

Klepněte pro větší obrázek
Tak tohle jsme tam nacpali...

Bezpečnostní pásy nejen do auta

Podobně jako u ostatních výrobků Crumpleru, tak i u brašny Twoten Daily je zpracování na vysoké úrovni. Svrchní část je z pevného materiálu Chickentex Supreme, který je podobný většině materiálů používaných na outdorové vybavení jako batohy či ledvinky. Vnitřní podšívka je z hladkého materiálu s jemnou strukturou, který je částečně voděodolný. Z toho je také vyroben vnější povrch vyjímatelného obalu na techniku.

Klepněte pro větší obrázek
Velikostně jsou si brašna i vnitřní obal podobné 

Brašna má několik příjemných detailů. Jedním z nich je například vyztužení látky přišité k horní části hlavní komory a částečně i k víku. Na bocích je tento pruh vyztužen půlměsícem z pevného materiálu. Díky vyztužení, o které se při zavření brašny opírá víko, je zajištěn dostatečný prostor nad vnitřním obalem. Celý pás také slouží k eliminaci rizika vniknutí vody do brašny. U námi testovaného modelu se jedná o šedý pruh látky. Na bocích brašny můžete vidět našité krátké horizontální pásky, ty slouží k připevnění dalšího příslušenství, jako je například obal na objektiv nebo láhev s vodou.

Klepněte pro větší obrázek
Crumpler Twoten Daily včetně všech vnitřních částí

Brašna sama o sobě nemá příliš bohaté polstrování, nahrazuje je j totiž silné polstrování vyjímatelného obalu. Polstrování najdeme pouze na zadní části brašny a ve střední části víka. V obou případech slouží druhotně také jako výztuž pro zachování tvaru brašny. Ramenní popruh je napevno přišitý k brašně a je z materiálu, který se běžně používá pro výrobu bezpečnostních pásů v autech. Jeho zničení je tudíž v praxi nemožné.

Klepněte pro větší obrázek
Detail dvojitého prošití u ramenního pásu

Přezky, na kterých je pás připevněn a také přezka pro nastavení jeho délky jsou vyrobeny z tvrdého plastu. Otázkou je, zda by nebylo vhodnější použít kov, který při velkém tahu a tlaku nepraská ale ohne se a zdeformuje. Nepředpokládám ale, že by se běžný uživatel dostal do situace, kdy by mohl podobné vlastnosti brašny vyžadovat...

Klepněte pro větší obrázek

Oproti konkurenčním výrobkům není součástí ramenního popruhu všitý segment s pogumovanou plochou pro lepší usazení na rameni. Tuto funkci však přebírá odnímatelný, vypolstrovaný pásek látky, který se na popruh upíná pomocí suchého zipu, jeho spodní strana bohužel není pogumovaná. Polstrování je silné a poměrně nepřizpůsobivé. Podle zkušeností dlouhodobějších uživatelů se však časem podvolí. Toto řešení má údajně ještě jeden příjemný efekt.

Klepněte pro větší obrázek
Detail polstrování zadní části brašny

Materiál ramenního pásu je poměrně hladký, takže po něm pás látky lehce klouže. Pokud tedy máte naplněnou brašnu přes rameno a vypolstrovaný pásek si nastavíte přesně tak, aby vás ramenní popruh netlačil, tak se ani při posunu brašny nezmění jeho pozice. To jistě oceníte při delší době strávené s naplněnou brašnou na nějaké akci.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Testy, Příslušenství


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika