28
Fotogalerie

S přerostlým deníčkem na rameni (test)

Výběr vhodné fotobrašny bývá mnohdy těžší než výběr digitálu. Většinou prahneme po kvalitní brašně, která bude sloužit dlouho.

Není to tak dlouho, co jsme pro vás otestovali malou brašnu, která byla svojí velikostí určená spíše pro pokročilejší kompakty větších rozměrů. Dnes se podíváme na zoubek větším fotobrašně, která je již plnohodnotnou úschovnou pro zrcadlovku nebo ultrazoom s příslušenstvím. Zvláštností testované fotobrašny je především její konstrukce, která z ní dělá částečně multifunkční výrobek. 

Je libo velikost XS nebo raději XXL

Brašna Twoten Daily je podle informací výrobce určena pro transport zrcadlovky nebo objemnějšího digitálu společně s příslušenstvím jako je výměnný objektiv, blesk, nabíječka, či předsádky. Podobně jako ostatní modelové řady Crumpleru, tak i Twoten Daily se vyrábí v několika variantách. Na výběr je celkem šest rozměrů a čtyři barevné kombinace. Velikosti jsou odstupňovány podobně jako u oblečení – XS, S, M, L, XL, XXL. Každé ze čtyř barevných provedení je vždy kombinací dvou kontrastních barev.

01.jpg

Nejmenší model (XS) má vnitřní rozměry 22 × 16 × 13,5 centimetru, naopak největší brašna (XXL) má vnitřní rozměry 41 × 26 × 14,5 centimetru. Největší tři modely jsou uzpůsobené nejen pro přenášení fotoaparátu s příslušenstvím, ale také pro přenos notebooku velikosti 12 až 17 palců, samozřejmě v závislosti na velikosti brašny. Specialitou modelu Twoten Daily je vyjímatelný vnitřní obal na techniku, po jeho vytažení může fotobrašna posloužit jako běžná taška přes rameno. S podobným systémem se většinou můžeme setkat u brašen na notebooky, kde je tento tzv. day pack poměrně rozšířený.

07.jpg 09.jpg

Námi testovaný kus Twoten Daily (S) měl vnější rozměry 28 × 19 × 19 cm, vnitřní rozměry pouzdra pro techniku pak byly 23 × 16 × 14 cm. Velikostí je brašna vhodná spíše pro menší digitální zrcadlovky typu Canon EOS 400D, Nikon D40/D80, Pentax K100D nebo Sony A100. Pokud digitální zrcadlovku větších rozměrů, typicky Canon EOS 30D/EOS 5D, Nikon D200, Olympus E-1 nebo Samsung GX-10 poohlédněte se spíče po větším modelu Twoten Daily M nebo L. Mimo některých detailů, jako jsou zdvojené zipy a přezky na víku nebo počet dělících přepážek, se od sebe různé velikost i neliší.

06.jpg 08.jpg

My jsme v průběhu testování použili následující techniku: digitální zrcadlovku Nikon D70, objektiv Nikkor AF-S DX 18–70 mm F3,5–4,5 G IF-ED, objektiv Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM a externí blesk Sigma EF-500 DG Super. Malé kapsičky na bocích a uvnitř brašny jsme ponechali prázdné.

21.jpg
Tak tohle jsme tam nacpali...

Bezpečnostní pásy nejen do auta

Podobně jako u ostatních výrobků Crumpleru, tak i u brašny Twoten Daily je zpracování na vysoké úrovni. Svrchní část je z pevného materiálu Chickentex Supreme, který je podobný většině materiálů používaných na outdorové vybavení jako batohy či ledvinky. Vnitřní podšívka je z hladkého materiálu s jemnou strukturou, který je částečně voděodolný. Z toho je také vyroben vnější povrch vyjímatelného obalu na techniku.

17.jpg
Velikostně jsou si brašna i vnitřní obal podobné 

Brašna má několik příjemných detailů. Jedním z nich je například vyztužení látky přišité k horní části hlavní komory a částečně i k víku. Na bocích je tento pruh vyztužen půlměsícem z pevného materiálu. Díky vyztužení, o které se při zavření brašny opírá víko, je zajištěn dostatečný prostor nad vnitřním obalem. Celý pás také slouží k eliminaci rizika vniknutí vody do brašny. U námi testovaného modelu se jedná o šedý pruh látky. Na bocích brašny můžete vidět našité krátké horizontální pásky, ty slouží k připevnění dalšího příslušenství, jako je například obal na objektiv nebo láhev s vodou.

30.jpg
Crumpler Twoten Daily včetně všech vnitřních částí

Brašna sama o sobě nemá příliš bohaté polstrování, nahrazuje je j totiž silné polstrování vyjímatelného obalu. Polstrování najdeme pouze na zadní části brašny a ve střední části víka. V obou případech slouží druhotně také jako výztuž pro zachování tvaru brašny. Ramenní popruh je napevno přišitý k brašně a je z materiálu, který se běžně používá pro výrobu bezpečnostních pásů v autech. Jeho zničení je tudíž v praxi nemožné.

33.jpg
Detail dvojitého prošití u ramenního pásu

Přezky, na kterých je pás připevněn a také přezka pro nastavení jeho délky jsou vyrobeny z tvrdého plastu. Otázkou je, zda by nebylo vhodnější použít kov, který při velkém tahu a tlaku nepraská ale ohne se a zdeformuje. Nepředpokládám ale, že by se běžný uživatel dostal do situace, kdy by mohl podobné vlastnosti brašny vyžadovat...

10.jpg

Oproti konkurenčním výrobkům není součástí ramenního popruhu všitý segment s pogumovanou plochou pro lepší usazení na rameni. Tuto funkci však přebírá odnímatelný, vypolstrovaný pásek látky, který se na popruh upíná pomocí suchého zipu, jeho spodní strana bohužel není pogumovaná. Polstrování je silné a poměrně nepřizpůsobivé. Podle zkušeností dlouhodobějších uživatelů se však časem podvolí. Toto řešení má údajně ještě jeden příjemný efekt.

34.jpg
Detail polstrování zadní části brašny

Materiál ramenního pásu je poměrně hladký, takže po něm pás látky lehce klouže. Pokud tedy máte naplněnou brašnu přes rameno a vypolstrovaný pásek si nastavíte přesně tak, aby vás ramenní popruh netlačil, tak se ani při posunu brašny nezmění jeho pozice. To jistě oceníte při delší době strávené s naplněnou brašnou na nějaké akci.

02.jpg

Pokračování 2 / 2

Fotobrašna nebo taška přes rameno?

Jak již bylo řečeno v první kapitole, má fotobrašna Twoten Daily specifickou konstrukci, která využívá prvku známého spíše z brašen na notebooky, a to tzv. day pack – vyjímatelný obal speciálně pro techniku. Obal je v brašně uchycen pomocí tří chlopní se suchým zipem, takže nehrozí jeho náhodné vypadnutí.

24.jpg
Vnitřní obal v celé svojí kráse...

Jeho rozměry jsou o něco menší než vnitřní prostor samotné brašny, takže při vkládání i vyjímání je třeba mírného násilí. Osobně to nevnímám jako nedostatek, ovšem pro některé uživatele to nedostatkem být může, jako u většiny textilních materiálů je však pravděpodobné, že s časem jejich pevnost mírně povolí a manipulace bude snazší.

11.jpg 14.jpg
Vnitřní obal naplněný technikou v brašně a samostatně

Dalším z detailů jsou malé kapsičky uvnitř brašny, které se zapínají na suchý zip, ten stejný zip je použit pro uchycení vnitřního obalu. Výrobce tedy zabil dvě mouchy jednou ranou a tak uvnitř brašny nenajdete na stěnách přišité tři části suchého zipu, ale naopak najdete tři praktické kapsy. Další objemná kapsa je v samotném víku brašny.

18.jpg 19.jpg
Pohled do útrob brašny

Obal na techniku má na horní hraně našitý zip,který slouží k uzavření obalu jemnou síťkou, přišitou na jedné z delších stran. Pro někoho zbytečnost, pro někoho jednoduchá ochrana proti hmyzu a jiným živočichům na cestách. Na zadní straně obalu je našito poutko pro snadnější přenášení. Polstrování obalu je velmi dobré, tloušťka všech stěn kolem centimetru. Dno má polstrování nejtlustší a díky trojitému podélnému prošití je vyztuženo.

15.jpg 13.jpg
Přes jemnou sítku na víku se nedostane žádný živočich ani listí

Vnitřek obalu je z jemného materiálu připomínajícího částečně semiš, není proto nutné, aby byly na stěnách našity suché zipy pro dělící přepážky. Ty najdeme ve standardní výbavě pouze dvě, jedna má pevný rozměr a je určena pro rozdělení obalu příčně, délka je přibližně 14 cm. Druhá přepážka je o něco kratší – 9,5 cm – a je prošita na čtyřech místech, díky tomu je možné ji snáze ohnout nebo složit jako harmoniku. Osobně bych uvítal místo druhé přepážky třeba dvě kratší nebo jednu kratší a jednu stejně velkou.

23.jpg
Vnitřní uspořádání je poměrně variabilní

Jak jsem již předesílal, je brašna Twoten Daily (S) určena spíše pro zrcadlovky s menším tělem. Námi použitý Nikon D70 je hraniční velikostí, kterou je možno rozumně použít pokud si chcete přibalit třeba dva objektivy. V ideálním případě do obalu dáte zrcadlovku s nasazeným setovým objektivem a do volného prostoru se ještě vejde telezoom a blesk. Pokud si však libujete v extrémně dlouhých ohniscích, tak s touto velikostí nepočítejte. Stejně tak pokud vaše objektivy mají velký průměr tubusu.

27.jpg 28.jpg
Teleobjektiv 70–200 mm si zabere celý obal pouze pro sebe...

Komfortně nekomfortní

Nošení brašny je velice pohodlné, předpokladem je ale nošení přes rameno, tj. popruh na levém rameni a brašna se opírá o pravý bok neb o popruh na pravém rameni a brašna se opírá o levý bok. Pokud totiž budete mít brašnu pouze na rameni, tak vám bude sjíždět dolů. To je daň za použitý materiál ramenního pásu a také chybějící pogumování odnímatelného změkčujícího pásku. Na druhou stranu je však nošení přes rameno praktičtější a také bezpečnější.

Když už jsme u bezpečnosti, dalším z praktických detailů je našitý reflexní pásek v místě zlomu přední části a dna brašny. Pásek je z běžně používaného materiálu – na denním světle je matný, při silném světle například ze světlometu automobilu se však rozzáří.

35.jpg
Detail reflexního pásku

Posledních několik dní jsem v brašně nosil samotnou zrcadlovku Nikon D70 se setovým objektivem, dva digitální kompakty – Panasonic Lumix DMC-TZ2 a tenké Casio Exilim EX-Z70 – a něco málo příslušenství jako je nabíječka USB a AV kabel případně malá dokovací stanice pro Casio. I v této sestavě se brašna velmi dobře osvědčila a přístup ke všem fotoaparátům byl bezproblémový. Všechny klasické i suché zipy jsou dostatečně pevné a robustní, nehrozí tedy nechtěné otevření a pád techniky. Jezdce zipů jsou zakončeny gumovým úchytem s logem Crumpler pro snadnější manipulaci.

36.jpg
Detail zakončení jezdců zipu

Právě zip na vnější kapse na čelní straně má zuby jako žralok, o jeho životnost se tedy nemusíte bát. Přední kapsa je vpravdě jediným, ale o to větším zklamáním celé fotobrašny Twoten Daily. Pochvalu si jistě zaslouží její vnitřní členění na čtyři další kapsy, z nichž dvě jsou síťované. Stěží však využijete jejich objem a kapacitu, neboť díky konstrukci je použití kapes značně omezené.

32.jpg
Otvírání přední kapsy

Vnější kapsa nemá všitý zip klasicky do pravého úhlu – horní strana a boky, ale do oblouku. Z tohoto důvodu je prakticky nemožné její přední část odklopit a získat tak volný přístup dovnitř. Pokud se vám podaří přední část odklopit, má víko tendenci shrnout se pod brašnu a „přilepit“ se na její dno. Smíříte-li se s tímto otvíráním, budiž, ztratíte tak ale jednu velkou kapsu, která je právě ve víku.

03.jpg 04.jpg
Přístup do přední kapsy je nejlepší po odhrnutí víka vespod

Přední kapsu je tedy možné použít pohodlně pouze pro ploché předměty jako jsou paměťové karty, CD/DVD média případně placatý mp3 přehrávač. Toho se opět týká jeden malý detail, a to je díra skrz lem našité kapsy na provlečení kabelu od sluchátek.

31.jpg
Otvor na kabel sluchátek je na levé straně brašny

Fotíte-li na kinofilm, bude uložení kinofilmových kazet v přední kapse nepříliš komfortní. Nemluvě o tom, že máte vyjímatelný obal plně naložený technikou do posledního místa, v tom případě bude přístup do přední kapsy ještě obtížnější.

Celkové hodnocení

Fotobrašna Crumpler Twoten Daily (S) je určena především pro transport digitální či analogové zrcadlovky spolu s dvěma dalšími objektivy či objektivem a bleskem. Díky šesti různým velikostem je možné vybrat si i model pro rozsáhlejší sbírku techniky. Zajímavým a praktickým řešením je konstrukce s vyjímatelným obalem na techniku. Po jeho vytažení získáte elegantní tašku přes rameno s poměrně objemným vnitřním prostorem.

Zpracování i použité materiály jsou na vysoké úrovni, stejně je tomu i s polstrováním vnitřního obalu. Pokud rozumně rozmístíte fotoaparát a další příslušenství, věřte, že se bude mít jako v bavlnce. Jediným zásadním nedostatkem je neprakticky vyřešený vstup do přední přídavné kapsy. Vinnou obloukově všitého zipu je znesnadněn přístup do kapsy a tím je omezena její funkčnost.

Plusy:

  • Zpracování a použité materiály
  • Konstrukce – vyjímatelný vnitřní obal
  • Praktické detaily – reflexní pásek, díra na kabel od sluchátek...

Mínusy:

  • nevhodná konstrukce přední kasy
  • chybějící pogumování změkčujícího pásku na ramenní popruh
  • mírně vyšší cena oproti konkurenci

Cena:

  • 2 890 Kč vč DPH (doporučená maloobchodní cena)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud