S přenosnou temnou komorou a startovacím setem od Ilfordu vyvoláte film i v garsonce

5. října 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Ilford Photo představila trojici nových produktů určených pro analogovou fotografii. Přenosnou temnou komoru doplňuje startovací balíček s výbavou pro vyvolání filmu a „dárkový kalendář“ s výběrem 35mm černobílých filmů.

Nafukovací temná komora 

Jestliže nemáte v domácnosti dostatek prostoru pro zřízení temné komory, jistě vás zaujme Ilford Pop-Up Darkroom. Jak název napovídá, jedná se o snadno složitelný a kompaktní zatemněný prostor, v němž můžete pracovat s filmovým materiálem.

Klepněte pro větší obrázek

Přenosná temná komora sestává z kovového rámu o výšce 2,2 metry, které pro rozložení nabídne pracovní prostor o šířce 1,3 × 1,3 metry. Ke konstrukci je připevněna odolná látka černé barvy a vytváří tak kopulovitý stan; součástí je i těsně přiléhající podlážka zabraňující poškození podlahy a pronikání parazitního světla.

Celá stavba je dokonale utěsněná, v základně jsou proto zabudované ventily, jimiž lze komoru „nafouknout“ do požadované velikosti. Malý ventil na vrcholu konstrukce slouží k instalaci odsávacích trubic, které však nejsou součástí výrobku. Do obroučky na stropě komory lze upevnit červené světlo.

Klepněte pro větší obrázek

Ke skladování temné komory je určena přepravní taška – ve složeném stavu můžete celou konstrukci o váze 8 kg zasunout třeba pod postel, měří totiž pouze 68 × 25 × 25 cm. Výrobek se začne prodávat v říjnu. Cena zatím nebyla zveřejněna, podle webu Digital Camera World by se však měla pohybovat kolem 265 USD.

Chemie v jednom balení a kalendář s překvapením

Druhým představeným produktem je startovací balíček ILFORD & Paterson Darkroom Starter Kit. Ilford do sady přispěl balením 8×10" papíru ILFORD MULTIGRADE RC DELUXE (25 listů) a třemi 500ml lahvemi: vývojkou ILFORD MULTIGRADE, přerušovačem ILFORD ILFOSTOP a ustalovačem ILFORD RAPID FIXER.

Patterson přidal dva odměrné válce (150 a 1200 ml), míchadlo, malý teploměr, tři misky pro zpracování fotografického papíru, trojici plastových klíštěk a lupu pod zvětšovák PATERSON Micro Focus Finder. Zvětšovák a červené světlo si samozřejmě musíte pořídit zvlášť. Na obchodních pultech by se měl set podobně jako přenosná temná komora objevit též nyní v říjnu, s cenovkou kolem 150 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavým dárkem s překvapením jak pro darujícího, tak pro obdarovaného by mohl být „dárkový kalendář“ Ilford Gift Calendar, který je postaven na principu kalendáře adventního. V papírovém balení se za očíslovanými dvířky skrývá výběr černobílých 35mm (36 políček) filmů od Ilfordu a Kentmere a „několik dalších zábavných drobností“. Cena tohoto fotografického kindervajíčka zatím není známa, datum začátku prodeje ano: 11. října.

Témata článku: Technika, Příslušenství, Analogová fotografie, Ilford


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika