S čtyřicítkou bez motoru: první pohled na Nikon D40

18. listopadu 2006
TWEET SDÍLET
Nedávno jsme vás informovali o chystané digitální zrcadlovce Nikon. Před dvěma dny Nikon oficiálně představil zrcadlovku D40. Pojďme se tedy podívat, co umí.

Digitální zrcadlovka Nikon D40, ačkoliv je horkou novinkou, přichází na trh s rozlišením snímače „pouhých“ 6 Mpx. V porovnání s ostatními zrcadlovkami tohoto roku je rozlišení téměř poloviční. Už tímto krokem dal Nikon najevo, že se jedná o přístroj především pro začátečníky – zkrátka zrcadlovka pro masovou spotřebu. Ruku v ruce s tímto předpokladem jdou i některé detaily nového těla.

Nikon D40 by měl být kompromisem mezi vybaveným kompaktem či ultrazoomem a „lepší“ digitální zrcadlovkou. Po stránce funkčního vybavení leží mezi modely D80 (převzal některé funkce) a D50, ten je možné považovat za předchůdce D40. Co se tedy změnilo?

Rozměry fotoaparátu jsou menší než u D50, svoji zásluhu na tom má i přepracované tělo a chybějící stavový displej. Také hmotnost je nižší, s baterií váží přibližně 522 gramů. Pro porovnání, Olympus E-400, který se pyšní titulem nejmenší zrcadlovky na světě, váží 380 gramů, rozměrově jsou si oba fotoaparáty poměrně blízko – rozměry E-400 jsou 130 × 91 × 53 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo Nikon D40 (rozměry 126 × 94 × 64 mm) vpravo Nikon D50 (rozměry 133 × 102 × 76 mm)

Snímač je stejný jako u zrcadlovky D50 či D70, a to CCD o rozměrech 23,7 × 15,6 mm s rozlišením 6,1 Mpx. Velikost APS-C s sebou nutně nese i prodlužovací faktor pro přepočet ohniska objektivu o hodnotě 1,5×. Maximální velikost snímku je 3 008 × 2 000 obrazových bodů. Ukládat je můžete ve formátu JPEG (tři stupně komprese), NEF (Nikon RAW) nebo obojí dohromady JPEG + NEF. K dispozici jsou tři nastavení barevného prostoru.

Citlivost snímací soustavy je možné nastavit v rozmezí ISO 200–1 600, samostatně je k dispozici nastavení HI 1 s citlivostí ISO 3 200. Novou funkcí, se kterou se můžete setkat i u D80 je Auto ISO – umožní vám nastavit maximální hodnotu citlivosti a nejkratší čas závěrky, po jehož překročení se má funkce aktivovat.

Krokem spíš k horšímu je „očesání“ ostřících bodů z pěti na tři. D40 se tak přiblížila ještě více amatérským zrcadlovkám. Na rozdíl od zrcadlovek Olympus, které mají také tři body autofokusu a je jim vytýkáno jejich nahuštění na malý prostor (vytvářejí větší ostřící segment), jsou u D40 odebrány pouze horní a dolní ostřící bod z klasické pětibodové matice. Nový ostřící modul nese označení Nikon Multi-CAM530. U předchůdce D50 to byl Nikon Multi-CAM900 s pěti body.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo Nikon D40, vpravo Nikon D50, všimněte si chybějícího pohonu ostření objektivu v levé dolní části bajonetu u D40 

V souvislosti se snížením počtu ostřících bodů je nutno zmínit i odlišnou podporu objektivů oproti ostatním zrcadlovkám Nikon. Právě tento fakt je jedním z nejvíce diskutovaných. Fotoaparát nemá zabudovaný motorek pro pohon autofokusu, z toho důvodu bude možné využívat automatické ostření pouze s objektivy typu AF-S a AF-I, které mají vlastní pohon. Bajonet je samozřejmě stejný, takže bude možné použít i jiné objektivy, avšak s omezením v podobě nefunkčního autofokusu.

Měření expozice je volitelné ve třech obvyklých režimech – plošné, plošné se zvýhodněným středem a bodové. Závěrka pracuje s časy od 1/4 000 s až do 30 s, trvalé otevření závěrky (bulb) je také k dispozici. Synchronizační čas je výborný, a to 1/500 sekundy. Sériové snímání je možné rychlostí 2,5 sn./s, ve formátu JPEG do vyčerpání kapacity paměťové karty. Ve formátu RAW je počet snímků omezen na devět, poté se sekvence zpomalí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo D40, vpravo D50 – zvětšil se displej a také čtyřsměrový ovládací prvek

Změny se dočkala i zadní strana těla, které nyní dominuje 2,5 palcový displej s rozlišením 230 000 obrazových bodů. Ten nově zobrazuje informace o aktuálně nastavených parametrech. Podobně jako konkurence, i Nikon upustil od stavového displeje na horní straně. Parametry je možné zobrazit ve třech režimech – formát klasického displeje, formát grafického displeje nebo grafický displej s vlastním obrázkem. Zobrazeny jsou následující parametry – nastavení kvality snímku, vyvážení bílé, citlivost, režim snímání, režim ostření, zvolený ostřící bod, režim měření scény, nastavení blesku, kompenzaci expozice a kompenzaci expozice blesku, samozřejmostí je hodnota clony a expoziční čas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo grafické nastavení displeje, vpravo klasický stavový displej

Pokud máte nastaven formát grafického displeje, je hodnota expozičního času indikována počtem segmentů kolem kruhu znázorňujícího clonu. Ten se navíc při větším zaclonění zavírá nebo otvírá, stejně jako je tomu v objektivu. Fotoaparát bohužel není vybaven čidlem pro automatické zhasnutí displeje, jako například Canon EOS 400D. Rozsvícení či zhasnutí displeje je nutné vyvolat infotlačítkem, umístěným vedle spouště. Na jednu stranu to může být zdlouhavější, na druhou stranu to pravděpodobně ušetří část energie, než kdyby svítil displej stále. Podstatné informace ostatně najdete i v hledáčku

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odstranění stavového displeje u D40 (vlevo) umožnilo přesunout volič režimů na pravou stranu a celé tělo zmenšit

Exponovat je možné v jednom ze standardních režimů – program, priorita clony a času, manuál. Ty jsou ještě doplněny dalšími osmi scénickými režimy. Z vyššího modelu D80 převzala D40 tzv. Retouch menu, kde najdete funkce jako je digitální blesk, redukce červených očí, změna velikosti snímku nebo ořez. Hledáček je další změnou, tentokrát však mírně k lepšímu oproti D50. Pokrytí zůstalo stejné – 95% snímané scény, zvětšení hledáčku však o něco narostlo – z 0,75× na 0,8×.

Snímky se ukládají na paměťové karty SD nebo SDHC, pro přenos dat je k dispozici USB rozhraní. Nový je také Li-Ion akumulátor s označením EN-EL9. Fotoaparát by měl být k dispozici ještě v prosinci tohoto roku. Předběžná cena setu s objektivem 18–55 mm je 599 amerických dolarů, což je přibližně 15 700 Kč vč. DPH, ovšem bez započtení marže obchodníka.

Možná vás zarazí, podobně jako mne, poměrně vysoká cena. Když se začal prodávat model D50, byl přibližně o sedm tisíc korun dražší než je předpokládaná cena D40. Na druhou stranu je ale možné sehnat na internetu Nikon D50 za necelých 15 000 korun. Myslím, že rozdíly v podobě většího počtu ostřících bodů, podpory více objektivů a pro mnohé i obvyklý stavový displej, budou hovořit více pro koupi modelu D50. Použitý snímač je totiž stejný a úpravy dostupné v Retouch menu můžete provést bez problémů v počítači, navíc mnohem kvalitněji.

Otázka tedy zní - koupit D40 nebo D50, respektive bude D50 k dispozici ještě po novém roce, nebo ji Nikon stáhne z distribuce a budeme se muset spokojit s očesanou D40. Rozmýšlejte rychle, zásoby se tenčí...

AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3,5-5,6G ED II + SB-400

Zrcadlovka Nikon D40 se bude prodávat v setu s objektivem, který je inoovaným nástupocem původního objektivu 18–55 mm. Od předchůdce ho poznáte pouze podle označení II na konci názvu.

Další novinkou je externí blesk s označením SB-400 se směrným číslem 21, který by měl být vhodným doplňkem k zrcadlovce D40. Hlavu blesku je možné vyklápět ve čtyřech polohách.

Klepněte pro větší obrázek
Nový blesk SB-400 na těle Nikonu D40

Témata článku: Technika, Nikon, První pohled, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

** Apple Watch Ultra nabídne pro každého něco ** Svou trochou do mlýna přispějí i rekreačním potápěčům ** Aplikace Oceanic+ je promění v základní potápěčský počítač

Martin Chroust
VodotěsnostApple Watch
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze